Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής(αρχάριος)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2021
    Μηνύματα
    4

    Αγορά πρώτης μηχανής(αρχάριος)

    Καλησπέρα παιδιά το όνομα μου Ηλίας. Πρώτη φορά γράφω. Όπως μαρτυρά ο τίτλος ψάχνω να αγοράσω πρώτη μηχανή. Είμαι 24 , 1,85 ,95 κιλά και καβαλάω ένα Modenas Kriss 125 από τα 17 και πέρα από τις εξετάσεις οδήγησης (Α2) δεν έχω άλλη εμπειρία από μεγάλη μοτό.

    Από το περασμένο καλοκαίρι έχω αρχίσει να κάνω οικονομίες για να αγοράσω την πρώτη μου μοτό και σε λίγο καιρό φτάνω το επιθυμητό μπάτζετ (6κ-8,5κ).

    Με ενδιαφέρουν οι γυμνές μηχανές και είχα 3 υπόψιν μου που έπειτα από έρευνα μάλλον γίνονται 2. Υπόψιν ότι θεωρώ την τέλεια κατηγορία στα 600-800 κυβικά. Οι επιλογές είναι οι εξής :
    1) Triumph Trident 660
    Πανέμορφο μοτορι με χαρακτήρα, υπέροχο τρικύλινδρο της Triumph και εμφάνιση που σε κάνει να αισθάνεσαι ξεχωριστός

    2) Honda cb650 r
    Φοβερός ήχος από τον τετρακύλινδρο κινητήρα που θυμίζει φόρμουλα 1 σε μπλέ ματ με 95 Ιαπωνέζικα αλογάκια που όσο να ναι δείχνει κάπως πιο μυώδες από το βρετανικό αντίπαλο.

    3) Suzuki Gsx-s 750
    Για εμένα το πιο όμορφο σε εμφάνιση , επιβλητικό με τρομερό ήχο σε μαύρο μπλε είναι κουκλί. Βέβαια πολλοί οι ίπποι και δε νομίζω ότι θα είναι καλή επιλογή για αρχάριο παρόλο που σε βιντεα λένε ότι θα μπορούσε να ξεκινήσει κάποιος με αυτό.

    Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε ένα δίλημμα του τι να διαλέξω. Υπόψιν ότι αποκλείω τα δικυλινδρα. Η σκέψη είναι ότι λόγω κοβιντ δεν μπορώ να δώσω για απεριόριστο να πάρω μοτό με περιοριστη μέχρι να ανοίξουν οι σχολές. Τέλος θα ήθελα τη γνώμη σας και αν έχει εμπειρία κάποιος από τις παραπάνω μηχανές θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας και πάντα όρθιοι!

    Υγ. Ζήτω συγνώμη για το σεντόνι

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2021
    Μηνύματα
    4
    Να προσθέσω ότι γενικά δεν είμαι χουλιγκανος στο δρόμο πάντα με προσοχή και ανοίγματα όταν είναι άδειος ο δρόμος για μερικά δευτερόλεπτα και πάντα με κράνος. Τι ανοίγματα θα μου πείτε με το παπί

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες Ηλία!
    Ωραία είναι και τα τρία γυμνά που έχεις ξεχωρίσει, το trident είναι το πιο φρέσκο ... μόλις κυκλοφόρησε.
    Ως προς τη δύναμη, δε θα δεις μεγάλες διαφορές καθώς θα είναι φιμωμένα για το Α2. Ως προς τη θέση οδήγησης, να πας να τα καβαλήσεις στατικά αν και πάλι δε νομίζω να δεις τεράστιες διαφορές ως προς αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα.
    Για ποιο λόγο έχεις αποκλείσει 1.τα δικύλινδρα και 2.ενα μεταχειρισμένο 500άρι όπως π.χ. το γυμνό CB500F που θα ήταν ίσως μια μεταβατική λύση μέχρι να πάρεις το απεριόριστο;
    Επίσης, γράψε αν θέλεις για ποια περίπου χρήση προορίζεται

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    αυτό μου φάνηκε ενδιαφέρον, ίσως βοηθήσει: https://www.youtube.com/watch?v=l8ca0LMzf0w&t=458s

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2021
    Μηνύματα
    4
    Λεωνίδα ξέχασα να αναφέρω πως το gsx-s πλέον νομίζω δεν είναι σε παραγωγή οπότε μόνο σε μεταχειρισμένο πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορώ να το περιορίσω και για αυτό έγραψα πως οι επιλογές ίσως γίνουν 2. Σίγουρα θα πάω όταν έρθει η στιγμή να δω ποια με βολεύει περισσότερο αν και όπως λες δε νομίζω ότι θα υπάρχουν τρομερές διαφορές.

    Όσον αφορά τα δικυλινδρα τα αποκλείω καθαρά λόγω ήχου πράγμα υποκειμενικό.
    Το είχα σκεφτεί για το cb 500 μιας και με αυτό είχα δώσει , αλλά από την άλλη δε θέλω να μπω στη διαδικασία αγόρασε πούλα αφού υπάρχει η δυνατότητα περιορισμού σε νέα μοτοσυκλέτα 650κυβικων.

    Η χρήση θα είναι καθημερινή μέσα στην Αθήνα (σπάνια στο κέντρο) και μόλις αισθανθώ έτοιμος και για κανένα μικρό ταξιδακι.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2021
    Μηνύματα
    4
    Xbul σε ευχαριστώ πολύ για το βίντεο ,μόλις σχολασω θα καθίσω να το δω!

Παρόμοια θέματα

  1. Αρχάριος αγορά πρώτης μηχανής.
    από Chelsea10 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2018, 07:26
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF