Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑ Α1

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    29

    ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΔΙΠΛΩΜΑ Α1

    Γεια σας, ειμαι 18 χρονων τον σεπτεμβρη 19 και ελπιζω μολις ανοίξουν οι σχολες οδηγων να παρω και διπλωμα μηχανης Α1. Εχω εμπειρια μονο με μικροτερα μηχανακια και παρολο που λατρευω τις μηχανες μπορω να πω προτιμω μια μοτοσυκλετα εστω και μικρη απο το παπι/σκουτερ. Εχω ενα μπατζετ 2.000/2.500€.Σκοπευω να ανεβω κατηγορια στο μελλον(σε 1 χρόνο μολις εχω την δυνατότητα) και ουσιαστικα χρειάζομαι κατι να με προετοιμάσει για το 250cc.Εκλεινα προς αυτες τις επιλογες:σε ψηλο μηχανακι οπως fb mondial 125 zonhshen rx1/sym nht 125,xt 125x/r και σε χαμηλοτερο οπως sym wolf ή keeway rkf.Απο ο,τι διαβασα πολλοι κατέκριναν τα on/off μηχανακια(zongshen rx1125/nht125) καθως δεν εχουν απαραιτητη δυναμη για το βαρος τους.Εγω κατεληξα να παω στο xt 125x καθως πολλοι λενε ειναι δασκαλος και αξιοποστο+ δεν θα φοβαμαι να το ριξω κτλπ. Μιλαμε παντα για αγορα ελαφρως μεταχειρισμενης μοτοσυκλετας.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    13
    Επειδη κοιταζα και εγω πολυ περσι την συγκεκριμενη κατηγορια τελικα κατεληξα στο ys125 της Yamaha. Οικονομικο αξιοπιστο και ομορφο στα ματια μου. Προσωπικα δε με επεισαν τα μικρα της ΣΥΜ nht κλπ οπως και το keeway. Γενικα αφου εχεις ενα καλο μπατζετ για την κατηγορια δε βλεπω τον λογο να πας σε κινεζικα αμφιβολης αξιοπιστιας. Το xt φιλος μου ειπε πως τα φωτα του ειναι χαλια καλυτερα να εχεις ενα κερι το βραδυ και το ηθελα για χρηση βραδυ σε επαρχια ενω το ειδα απο κοντα και ειναι μινιατουρα. Επισης μιλαμε για μηχανακι 15ετιας το οποιο το εχουν καβαλησει θεοι και δαιμονες.Προσωπικα θα σου προτεινα να κοιταξεις ys,cbf 125(και το παλιο πολυ τιμιο και φθηνο) η αν μπορεις και βρεις μεταχειρισμενα το gsx s η gsxr 125 της σουζουκι που δυστυχως ειναι ψιλοαγνωστα στην Ελλαδα. Παντως ενα μεταχειρο ys η cbf μοιαζει καταλληλο για εσενα μιας και θες να αλλαξεις συντομα κατηγορια οποτε κανεις ανετα τη δουλεια σου και τα πουλας ευκολα χωρις ιδιαιτερη χασουρα.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pizzakis Προβολή μηνύματος
    Γεια σας, ειμαι 18 χρονων τον σεπτεμβρη 19 και ελπιζω μολις ανοίξουν οι σχολες οδηγων να παρω και διπλωμα μηχανης Α1. Εχω εμπειρια μονο με μικροτερα μηχανακια και παρολο που λατρευω τις μηχανες μπορω να πω προτιμω μια μοτοσυκλετα εστω και μικρη απο το παπι/σκουτερ. Εχω ενα μπατζετ 2.000/2.500€.Σκοπευω να ανεβω κατηγορια στο μελλον(σε 1 χρόνο μολις εχω την δυνατότητα) και ουσιαστικα χρειάζομαι κατι να με προετοιμάσει για το 250cc.Εκλεινα προς αυτες τις επιλογες:σε ψηλο μηχανακι οπως fb mondial 125 zonhshen rx1/sym nht 125,xt 125x/r και σε χαμηλοτερο οπως sym wolf ή keeway rkf.Απο ο,τι διαβασα πολλοι κατέκριναν τα on/off μηχανακια(zongshen rx1125/nht125) καθως δεν εχουν απαραιτητη δυναμη για το βαρος τους.Εγω κατεληξα να παω στο xt 125x καθως πολλοι λενε ειναι δασκαλος και αξιοποστο+ δεν θα φοβαμαι να το ριξω κτλπ. Μιλαμε παντα για αγορα ελαφρως μεταχειρισμενης μοτοσυκλετας.
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλά ποσταρίσματα.
    Το ΧΤάκι είναι μια πολύ καλή επιλογή για αρχή και τα γκάζια του είναι ότι πρέπει για έναν αρχάριο.Επίσης τα ανταλλακτικά του-αν χρειαστεί κάτι- είναι σε αρκετά μεγάλη διαθεσιμότητα.
    Φυσικά μόλις πας στο Α2 οι επιλογές σου πολλαπλασιάζονται και μέχρι τότε θα έχεις και την ανάλογη εμπειρία για μεγαλύτερο.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    29

    Zongshen RX1 125cc / Sym Nht 125cc

    Κανω ερευνα αγορας για το πρώτο μου μηχανάκι με δίπλωμα Α1 σαν αρχαριος.Ψαχνω για μια μικρη μοτοσυκλετα καθως σε 1 χρονο σκοπευω να ανεβω κατηγορία και χρειαζομαι κατι που να με μαθει αλλα και να με καλύπτει στο διπλωμα.Αποκλειουμε σκουτερ και παπια λοιπον. Ειχα βαλει στο ματι το zongshen rx1 125 και το Sym Nht 125 αλλα για κάποιο λογο ολοι εδω εχετε αρνητικη γνώμη καθως υποστηριζετε οτι ειναι λιγη η δύναμη για το βαρος τους.Σε ολα τα reviews ομως εγω εχω δει καλα λογια για το μηχανακι (π.χ το review του κοκκινα φεγγαρια).Επισης εχω κοιταξει και το xt 125, το keeway rkf 125,το fb mondial 125,και το sym wolf 125 και το varadero 125,honda xr 125.Το yamaha ys και honda cbf 125 που προτείνουν πολλοι μου φαινονται πολυ ασχημα και δεν μαρεσει το τοσο στενο και μικρο στησιμο τους.Να σημειωσω οτι ειμαι 1.80 υψος και 75 κιλα.Θα παρακαλουσα οποιος εχει εμπειριες με τα συγκεκριμένα μηχανακια να τις μοιραστεί.
    Τελευταία τροποποίηση από Pizzakis; 22/03/2021 στις 11:29.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μεταχειρισμενου με Διπλωμα Α1
    από leftos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2015, 00:00
  2. Από δίπλωμα Α1 σε Α μεγάλο
    από madlef στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2007, 11:36
  3. Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1
    από nmk_extreme στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 19:25
  4. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:28
  5. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 18:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF