Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Việt Nam

  1. #1
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399

    Việt Nam

    Καλημέρα/σπέρα σε όλους τους μοτοσυκλετιστές-μοτοσυκλετίστριες του φόρουμ και όχι μόνο.
    Μετά από πάρα πολλά χιλιόμετρα σε Ελλάδα, λοιπή Ευρώπη, Ασία και λίγο Αμερική, μη έχοντας μοιραστεί τίποτα online ως τώρα, με την προτροπή του φίλου Ηλία (Motorsite.gr) αποφάσισα να γράψω ένα ταξιδιωτικό. Βιετνάμ λοιπόν, έτσι για κάτι μακρινό και διαφορετικό.
    Παραθέτω το link από το www.motorsite.gr
    Καλή σας ανάγνωση.
    Ελπίζω να ταξιδέψετε.
    Θα χαρώ να απαντήσω σε οποιεσδήποτε απορίες/ερωτήσεις πάσης φύσεως.

    https://www.motorsite.gr/eidhseis/45...Haz8FnRFPmSEO8
    Ατσάτσα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Πολύ ωραία εμπειρία και όμορφη περιγραφή και φωτογραφίες σε μία περιοχή μακρινή, εξωτική και όμορφη!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Καλησπέρα !
    Κάποιες πληροφορίες σχετικά με το πως αγοράζει κανείς μηχανή - ποιά η διαδικασία - η νομιμότητα να κυκλοφορείς και με τι χαρτιά ιδιοκτησίας - δίπλωμα - ασφάλιση ... θα ήταν χρήσιμες.

    Θανγκς !

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εντυπωσιακό!!!Μπράβο!!!
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Φοβερή εμπειρία! Μπράβο σου που το έκανες!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Μπραβο που το δημοσιευσες! Εχουμε αναγκη απο τετοια ποστ εμπνευσης!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Δυνατό ! Ειδικά η φάση με το suv... και τα καύσιμα . Εμπειρίες ζωής !

  8. #8
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

    Vrasidas, εφόσον καταλήξεις στο δίκυκλο που θέλεις, η άδεια (registration) είναι ένα μικρό πράσινο χαρτί. Μεταβίβαση όπως κάνουμε εμείς εδώ, δεν υφίσταται. Σου δίνει στο χέρι ο πωλητής το χαρτί και τέλειωσε η υπόθεση. Να σου πω την αλήθεια, δε το έψαξα περαιτέρω γιατί το αγόρασα από νόμιμο μαγαζί και τον εμπιστεύτηκα. Ίσως να ξεχνάω και κάποια έγγραφα, με συγχωρείς, έχει περάσει πολύς καιρός.
    Δίπλωμα οδήγησης χρειάζεται το International, όπως στις περισσότερες χώρες εκτός Ευρώπης. Εκεί όμως φαίνεται να μη τους απασχολεί πολύ. Σε άλλες χώρες που πήγα (Ινδονησία & Ταϊλάνδη ιδιαίτερα) το ψάχνουν πολύ. Έχουν μπλόκα για "λευκούς" μόνο, και κοπανάνε για το International License. Το "λάδι" θα σου κοστίσει 10-15€.
    Οι μοτοσυκλέτες με Βιετναμέζικες πινακίδες είναι οι πιο αποδεκτές για διάσχιση συνόρων στο τριεθνές Vietnam-Laos-Cambodia.
    Ατσάτσα

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλησπέρα,

    Μιας και η κλεισούρα βοηθά και το Βιετναμ το γλυκοκοιτάζω καιρό να σου κάνω μερικές ερωτήσεις :

    α) Που πούλησες το μηχανάκι και με ποιο τρόπο; Το αγόρασε πίσω το μαγαζί ;
    β) Visa χρειάζεται;
    γ) Πως ασφάλισες το μοτοσυκλετάκι;
    δ) Έχω 15 μέρες στη διάθεση μου το καλοκαίρι. Πτήσεις ψάχνω με τη Scoot εκτός αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο. Δεν έχω σκοπό να πιεστώ και να πάω σε πολλά μέρη. Σκέφτομαι να έχω μια πόλη βάση (περνώντας συνολικά από 3-4) πόλεις και να κάνω βόλτες στα πέριξ κάθε πόλεως, με επιστροφή Saigon για να πάρω πτήση επιστροφής. Τι budget θα υπολόγιζες για 15 μέρες;

    Σε ευχαριστώ!


  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    ....
    δ) Έχω 15 μέρες στη διάθεση μου το καλοκαίρι.....
    ....
    Σε ευχαριστώ!



    Nα 'σαι καλά ρε!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος


    Nα 'σαι καλά ρε!
    Το καλοκαίρι το μόνο ιό που θα έχει είναι τον κορΔονοϊό..

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ή τον κονιορδοιό ή κλαρίνοιό
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    Μιας και η κλεισούρα βοηθά και το Βιετναμ το γλυκοκοιτάζω καιρό να σου κάνω μερικές ερωτήσεις :

    α) Που πούλησες το μηχανάκι και με ποιο τρόπο; Το αγόρασε πίσω το μαγαζί ;
    β) Visa χρειάζεται;
    γ) Πως ασφάλισες το μοτοσυκλετάκι;
    δ) Έχω 15 μέρες στη διάθεση μου το καλοκαίρι. Πτήσεις ψάχνω με τη Scoot εκτός αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο. Δεν έχω σκοπό να πιεστώ και να πάω σε πολλά μέρη. Σκέφτομαι να έχω μια πόλη βάση (περνώντας συνολικά από 3-4) πόλεις και να κάνω βόλτες στα πέριξ κάθε πόλεως, με επιστροφή Saigon για να πάρω πτήση επιστροφής. Τι budget θα υπολόγιζες για 15 μέρες;

    Σε ευχαριστώ!

    Καλησπέρα Mike.

    α) Όπως αναφέρω και στο κείμενο, σε έναν άλλο ταξιδιώτη. Η δυνατότητα να το πάρει πίσω το ίδιο μαγαζί (υποκατάστημα στο Hanoi) υπάρχει, στη περίπτωση που ενοικιάσεις, όχι αγοράσεις.
    β) Οι Έλληνες πολίτες χρειάζονται βίζα για να επισκεφτούν το Vietnam. Υπάρχουν διάφοροι τύποι, ανάλογα τη διάρκεια της παραμονής σου και το αν θα μπεις βγεις μια ή πολλές φορές (single & multiple entry visa)
    γ) Η ασφάλεια είναι ένα κίτρινο χαρτί που πρέπει να στο δώσει ο προηγούμενος κάτοχος. Αν δεν έχει, υπάρχουν μη εξουσιοδοτημένοι πωλητές στο δρόμο που πουλάνε ασφάλειες πάρα πολύ φθηνά. Έξτρα μπελάς. Φρόντισε να έχει ήδη καλύτερα, όπως κι εσύ να έχεις βγάλει διεθνές δίπλωμα (IDP).
    δ) Έχω πετάξει και με τη Scoot. Φαντάσου τη σα τη RyanAir για long-haul πτήσεις. Ούτε νερό δε δίνουν. Οι τιμές εντός αεροπλάνου δεν είναι υψηλές. Είναι δολάριο Σιγκαπούρης που είναι πολύ χαμηλό. Θα έχω το νου μου για ευκαιρίες και αν βρω κάτι θα σου στείλω.
    Η ιδέα σου καλή, απλά πρέπει να καταλήξεις στη "βάση" σου. Εξαρτάται από το τι θέλεις. Εθνικά Πάρκα, παραλίες/θάλασσα, βουνά, μεγαλουπόλεις, κτλ.
    Για το budget να υπολογίζεις: 1€ πιάτο φαγητό streetfood (2€ σε μαγαζί), 0,5-1€ μια μπύρα σε μαγαζί, 0,5€ λίτρο βενζίνη (σημερινή τιμή), διαμονή από 2€/νύχτα σε hostel, από 6€/νύχτα για δικό σου δωμάτιο.
    To Vietnam είναι από τις φθηνότερες χώρες (μαζί με την Ινδονησία-ακόμα πιο φθηνά) που έχω πάει.

    Όσο για την περίοδο της επίσκεψής σου. Όντας μακρόστενη χώρα το κλίμα διαφέρει ανά γεωγραφικό ύψος. Συνηθίζεται να χωρίζεται σε βόρειο, κεντρικό και νότιο και πάλι υπάρχουν διαφορές μέσα σε αυτές τις περιοχές.
    Αναφορικά θα σου γράψω μερικά μέρη και πότε καλό θα ήταν να ΜΗ πας:
    Βορράς:
    Hanoi: Ιούνιο με Σεπτέμβριο (ειδικότερα Ιούλιο και Αύγουστο)
    Κέντρο:
    Da Nang: Σεπτέμβριο με Δεκέμβριο
    Nha Trang: Οκτώβριο με Δεκέμβριο
    Ενδοχώρα, σύνορα με Cambodia:
    Pleiku: Ιούνιο με Νοέμβριο (ειδικότερα Αύγουστο με Οκτώβριο)
    Νότος:
    Ho Chi Minh: Μάιο με Οκτώβριο
    Αυτά έχουν να κάνουμε τη βροχόπτωση και όχι με τη θερμοκρασία.

    Επίσης. Τυφώνες. Το Vietnam χτυπιέται από την ανατολή, ειδικότερα το βόρειο τμήμα (κόλπος Tonkin και Red River δέλτα) από τέλη Μαΐου μέχρι μέσα Νοεμβρίου με τις υψηλότερες πιθανότητες Ιούλιο με Αύγουστο (πολλές φορές και Οκτώβριο).
    Η καλύτερη εποχή για να επισκεφθείς το Βιετνάμ συνολικά είναι το πρώτο μισό του Φεβρουαρίου, δεδομένου ότι είναι η μόνη περίοδος που δεν είναι ούτε πολύ βροχερή, ούτε πολύ ζεστή σε όλη τη χώρα, αν και στο βορρά νεφελώδης και μερικές φορές έχει κρύο.
    Ο Μάρτιος και ο Απρίλιος δεν είναι κακοί. Στο βορρά, αν και όχι πολύ ηλιόλουστοι, στο κέντρο και στο νότο με ηλιοφάνεια, ζέστη αλλά και ξηρασία.
    Εάν πας τον Ιούλιο και τον Αύγουστο, μπορείς να επιλέξεις την νότια κεντρική ακτή (από το Da Nang και τα νησιά Cham μέχρι το Phan Thiet, συμπεριλαμβανομένου του Nha Trang), όπου είναι ηλιόλουστη και όχι πολύ βροχερή περιοχή γενικά, σε αυτή την περίοδο και γλυτώνεις και από πιθανό τυφώνα.

    Ελπίζω να βοήθησα. Ότι άλλο χρειαστείς, μη διστάσεις.
    Ατσάτσα

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2015
    Μηνύματα
    1.207
    Να πω και την δικη μου εμπειρια η οποια ειχε διαφορες σε διαδικαστικα απο την εμπειρεια του φιλου ποιο πανω. επισκεψη στο Βιετναμ τελος 2016 με φευρουαριο 2017. τρεις μηνες με επισκεψη Βιετναμ Λαος Καμποτζη. Πτηση με turkish airlines Αθηνα Κωνσταντινουπολη Ανοι Βιετναμ. Περιπου 700 ευρω με επιστροφη απο Ανοι ξανα. Αγορα απο μαγαζι στο Ανοι ενα κινεζικο μοτοσικλετακι 120cc το γνωστο εκει honda wind με 3.000 χιλιομετρα. Με αυτο εγραψα συνολικα 8.000 χιλιομετρα δικαβαλος σε τρεις χωρες. οταν αγοραζεις περνεις την λεγομενη μπλε καρτα την αδια δηλαδη της μηχανης στο ονομα του καταστηματος, οπου μπορεις να μπεις σε Λαος, Καμποτζη. Στην αντιθετη περιπτωση αν ενοικιασεις περνεις ενα απλο συμφωνητικο που μπορεις να κυκλοφορεις μονο εντος χωρας. Δεν μπορεις να μπεις σε διπλανες χωρες. Και μετα το ιδιο μαγαζι ξανα αγορασε το μηχανακι στο 60% της τιμης που το πειρα. Δεν εβγαλα διεθνες διπλωμα δεν μου το ζητησε κανεις, παντου εδειχνα το ευρωπαικο χωρις κανενα προβλημα.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF