Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 76

Θέμα: Απόκτηση Βαν απο ιδιώτη. (Για μεταφορα μηχανης)

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Οταν πρωτοαρχισα να κανω σκεψεις πριν χρονια για τη μεταφορα της μηχανής στο βουνο (μεχρι τοτε πηγαινα στα κοντινα οδηγωντας και στα μακρινα...δεν πηγαινα) περασε απο το μυαλό μου και η λυση του μικρου βαν που θα φορτωναμε πισω κανα δυο μηχανακια και το εξοπλισμο μας και να παμε οπου γουστάρουμε...θυμαμαι ειχαμε βρει κιολας ενα απο εναν μελισσοκομο το οποιο ηταν και 4-4 daihatsu κατι τετοιο τεσπα..

    Το προβλημα ειναι οτι αυτα τα περισσότερα εχουν μοτερ πανω απο 2000 κυβικά και δεν συμφερει μια με τα τελη κυκλοφοριας κτλ να εχεις ενα τετοιο αμαξι μονο για να κανεις την κα...λα σου στο βουνο..

    Οποτε προκριθηκε η λυση του τρέιλερ και με 800 ευρώ εγινε η δουλεια και δεν το μετανιωσα ποτε...

  2. #32
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μπορεις να εχεις δηλαδη βανακι κλουβα και να το μετατρεψεις σε καμπερ?
    Τεχνικά γίνεται
    (Θα πρέπει βέβαια να έχεις και την ανάλογη κλούβα)
    Δεν ξέρω τι γίνεται με την άδεια, δεν αποκλείεται να είναι καμοιά τρελή υπερβολική εώς απαγορευτική διαδικασία

    https://www.lancecamper.com/truck-ca...ibility-guide/


    https://www.lancecamper.com/truck-campers/1172/gallery/

    Εντάξει όλο αυτό πρέπει να περνάει τις 100.000 αλλά έτσι θεωρητικά
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 31/08/2019 στις 09:27.

  3. #33
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος

    Το προβλημα ειναι οτι αυτα τα περισσότερα εχουν μοτερ πανω απο 2000 κυβικά και δεν συμφερει μια με τα τελη κυκλοφοριας κτλ να εχεις ενα τετοιο αμαξι μονο για να κανεις την κα...λα σου στο βουνό.
    Όχι μόνο τα τέλη, έχεις και φόρο πολυτελείας τρομάρα τους.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα κοστίζει όσο ένα τριάρι.....
    150 νομίζω
    ανανήψαντας

  5. #35
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    150 νομίζω
    Πόσα βιαγκρα έχεις πουλήσει ρε κιουφαλα;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2019
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Χμ.... Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα... Αν ήταν, θα γέμιζε ο τόπος.... Άλλο η άδεια ικανότητας οδήγησης που απαιτεί το όχημα και άλλο το δικαίωμα να κατέχεις τέτοιο όχημα....
    Πρέπει να δηλώνεις κάποια μεταφορική ανάγκη λόγω επαγγέλματος, π.χ. Υδραυλικός, μεταφέρεις σωλήνες, μπιντέδες.... Αν σε τσακωσουν να μεταφέρεις οτιδήποτε άσχετο του αναγκαίου μεταφορικού έργου επαγγέλματος έχει γερό
    Και εγώ αυτό θυμόμουν απο παλιά που το είχα ψάξει αλλά το από οτι φαίνεται έχει αλλάξει.

    https://www.e-nomothesia.gr/sygkoino...4313-2014.html

    Αρθρο 38. Χορήγηση αδειών κυκλοφορίας Φ.Ι.Χ. Αυτοκινήτων
    1. Σε φυσικά πρόσωπα, που δεν ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα και έχουν την κατοικία τους στην Ελλάδα, μπορεί να χορηγείται έως μία άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτου μεικτής χρήσης, μεικτού βάρους κάτω των 2,5 τόνων με κλειστό αμάξωμα μη ειδικοποιημένο, για την εξυπηρέτηση αποκλειστικά των προσωπικών τους αναγκών, απαγορευομένης της άμεσης ή έμμεσης μεταφοράς με είσπραξη κομίστρου και με καταβολή τελών κυκλοφορίας ύψους αντίστοιχου των επιβατικών ιδιωτικής χρήσης αυτοκινήτων.

    Το θέμα είναι πως γίνεται η αγορά επαγγελματικου μεταχειρισμένου με ΦΠΑ και διαδικασία. Μάλλον θα πρέπει να πάω να ρωτήσω στο συγκοινωνιών γιατί τηλέφωνα δεν απαντάνε.

    Όσο για τα κυβικά 1800 δεν υπάρχουν αρκετά?

  7. #37
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Βενζίνη ή πετρέλαιο;
    Καινούργιο ή μεταχειρισμένο;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Πόσα βιαγκρα έχεις πουλήσει ρε κιουφαλα;

    Καλοκαιργιάτικα
    έχουν @αμηθεί...
    ανανήψαντας

  9. #39
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Τεχνικά γίνεται
    (Θα πρέπει βέβαια να έχεις και την ανάλογη κλούβα)
    Δεν ξέρω τι γίνεται με την άδεια, δεν αποκλείεται να είναι καμοιά τρελή υπερβολική εώς απαγορευτική διαδικασία

    https://www.lancecamper.com/truck-ca...ibility-guide/


    https://www.lancecamper.com/truck-campers/1172/gallery/

    Εντάξει όλο αυτό πρέπει να περνάει τις 100.000 αλλά έτσι θεωρητικά
    Στο νομικο κομματι αναφερομουνα

  10. #40
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Στο νομικο κομματι αναφερομουνα
    Το νομικό με βάση και τον παραλογισμό που τελικα βλέπω ισχύει με τα βαν μπάχαλο θα είναι...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Αυτά ισχύουν αν το αγοράσεις σαν επαγγελματικό. Εδώ λέμε να το αγοράσεις σαν ερασιτεχνικό.
    Χωρις να εχω γνωση επι του θεματος φανταζομαι οτι αφου επιτρεπεται στον επαγγελματια να βγαλει κλουβακι με απλη αδεια οδηγησης, για τον ιδιωτη γτ οχι?
    (Εαν σκεφτουμαι ειδικα οτι ο επαγγελματιας θα το υπερφορτωσει, ενω ο ιδιωτης συγκριτικα πολυ λιγοτερο)
    Πάτα το 0

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Χωρις να εχω γνωση επι του θεματος φανταζομαι οτι αφου επιτρεπεται στον επαγγελματια να βγαλει κλουβακι με απλη αδεια οδηγησης, για τον ιδιωτη γτ οχι?
    (Εαν σκεφτουμαι ειδικα οτι ο επαγγελματιας θα το υπερφορτωσει, ενω ο ιδιωτης συγκριτικα πολυ λιγοτερο)
    H άδεια (δίπλωμα) οδήγησης δεν έχει να κάνει με την άδεια χρήσης. Είναι διαφορετικά πράγματα. Εγώ έχω βαν αγροτικό (άδεια αγροτικο κάτω απο 2,5 τ) δεν θέλει επαγγελματικό δίπλωμα. Αν δεν μπορούσα να το βγάλω αγροτικό, και το αγόραζα σαν ΙΧ θα είχα τέλη κ τεκμήρια σαν 2300cc αυτοκίνητο.

  13. #43
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Χωρις να εχω γνωση επι του θεματος φανταζομαι οτι αφου επιτρεπεται στον επαγγελματια να βγαλει κλουβακι με απλη αδεια οδηγησης, για τον ιδιωτη γτ οχι?
    (Εαν σκεφτουμαι ειδικα οτι ο επαγγελματιας θα το υπερφορτωσει, ενω ο ιδιωτης συγκριτικα πολυ λιγοτερο)

    Εγώ καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που η άδεια επιτρέπει μέχρι 3,5 τόνους τότε μπορείς να οδηγήσεις μέχρι 3,5 τόνους.
    Το να έχεις δίπλωμα για 3,5 τόνους και να σου λέει το κράτος δεν μπορείς να το οδηγήσεις είναι παράλογο. Το με ποιες προϋποθέσεις μπορείς να απαλαγείς από κάποια τέλη είναι θέμα κόστους χρήσης.

  14. #44
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    H άδεια (δίπλωμα) οδήγησης δεν έχει να κάνει με την άδεια χρήσης. Είναι διαφορετικά πράγματα. Εγώ έχω βαν αγροτικό (άδεια αγροτικο κάτω απο 2,5 τ) δεν θέλει επαγγελματικό δίπλωμα. Αν δεν μπορούσα να το βγάλω αγροτικό, και το αγόραζα σαν ΙΧ θα είχα τέλη κ τεκμήρια σαν 2300cc αυτοκίνητο.
    Η διαφορά για αγροτικό πάνω από 2,5 είναι το επαγγελματικό δίπλωμα ή το να είσαι επαγγελματίας αγρότης;
    Αν κάποιου επαγγελματία αγρότη οι ανάγκες καλύπτονται με οχήματα μέχρι 3,5 τόνους δεν νομίζω να έχει ανάγκη από επαγγελματικοπ δίπλωμα.

    Το αγροτικό που έχεις έχει περιορισμούς στη χρήση; Δηλαδή πχ τυπικά επιτρέπεται να το χρησιμοποιείς μόνο για τις όποιες εργασίες ή μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν καθημερινό όχημα;

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/08/2019
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    H άδεια (δίπλωμα) οδήγησης δεν έχει να κάνει με την άδεια χρήσης. Είναι διαφορετικά πράγματα. Εγώ έχω βαν αγροτικό (άδεια αγροτικο κάτω απο 2,5 τ) δεν θέλει επαγγελματικό δίπλωμα. Αν δεν μπορούσα να το βγάλω αγροτικό, και το αγόραζα σαν ΙΧ θα είχα τέλη κ τεκμήρια σαν 2300cc αυτοκίνητο.
    Με το απλό δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο - κλούβα -τροχόσπιτο μεχρι 3,5 τονους ή 9 θέσιο. Αυτο είναι νομίζω κατανοητό.

    Το θέμα είναι αν ενας ιδώτης μπορεί να αγοράσει ενα Φ.Ι.Χ. που μεχρι τοτε έχει αδεια επαγγελματικού ή αγροτικού και να το κανει ι.χ. ωστε να μεταφέρει οτι θέλει αυτος π.χ. μηχανή.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2014, 13:15
  2. Ψαχνω για μεταφορα μηχανης απο το εξωτερικο στην Ελλαδα
    από Xrider στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 15:15
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2010, 09:21
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2010, 19:05
  5. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF