Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 76

Θέμα: Απόκτηση Βαν απο ιδιώτη. (Για μεταφορα μηχανης)

  1. #46
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από michalistom Προβολή μηνύματος
    Με το απλό δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο - κλούβα -τροχόσπιτο μεχρι 3,5 τονους ή 9 θέσιο. Αυτο είναι νομίζω κατανοητό.

    Το θέμα είναι αν ενας ιδώτης μπορεί να αγοράσει ενα Φ.Ι.Χ. που μεχρι τοτε έχει αδεια επαγγελματικού ή αγροτικού και να το κανει ι.χ. ωστε να μεταφέρει οτι θέλει αυτος π.χ. μηχανή.
    Δεν βρίσκω πού είναι το πρόβλημα. Θα αλλάξει η χρήση από επαγγελματική σε ερασιτεχνική θα πληρωθεί το φπα αν αρχικά είχε αγοραστεί χωρίς και τέλος. Τώρα πόσο πολύπλοκη ή απλή είναι αυτή η (απλή στην πραγματικότητα) διαδικασία δεν το ξέρω. Ρώτησε σε ένα κεπ θα ξέρουν αφού εκεί πας για τις μεταβιβάσεις έτσι κι αλλιώς.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από michalistom Προβολή μηνύματος
    Με το απλό δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο - κλούβα -τροχόσπιτο μεχρι 3,5 τονους ή 9 θέσιο. Αυτο είναι νομίζω κατανοητό.

    Το θέμα είναι αν ενας ιδώτης μπορεί να αγοράσει ενα Φ.Ι.Χ. που μεχρι τοτε έχει αδεια επαγγελματικού ή αγροτικού και να το κανει ι.χ. ωστε να μεταφέρει οτι θέλει αυτος π.χ. μηχανή.
    Ακριβώς και μέχρι τώρα η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μάθει κάτι ιδιαίτερο

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς και μέχρι τώρα η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μάθει κάτι ιδιαίτερο
    άμα πληρώνεις ΟΛΑ γίνονται Πριν κάτι χρόνια έλεγαν ότι δεν συμφέρει (ρώτα και κάνα ΚΕΠ)
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 31/08/2019 στις 14:08.
    ανανήψαντας

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Η διαφορά για αγροτικό πάνω από 2,5 είναι το επαγγελματικό δίπλωμα ή το να είσαι επαγγελματίας αγρότης;
    Αν κάποιου επαγγελματία αγρότη οι ανάγκες καλύπτονται με οχήματα μέχρι 3,5 τόνους δεν νομίζω να έχει ανάγκη από επαγγελματικοπ δίπλωμα.

    Το αγροτικό που έχεις έχει περιορισμούς στη χρήση; Δηλαδή πχ τυπικά επιτρέπεται να το χρησιμοποιείς μόνο για τις όποιες εργασίες ή μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν καθημερινό όχημα;
    Μπερδεύεις το δίπλωμα με την άδεια του αυτοκινήτου. Το 2.5+ 'εχει να κάνει με άλλη διαδικασία Πρέπει να γραφτείς σε μητρώο αγροτών. Μην μπερδεύεις το δίπλωμα. 3,5 είναι πλέων φορτηγό. εμένα ένα βανέτε είναι κάτω κ από τόνο. Περιορισμό έχεις να μπεις Αττική. Εγώ για κάθε μερα το έχω, σαν ιχ δεν έχει περιορισμούς.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από michalistom Προβολή μηνύματος
    Με το απλό δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο - κλούβα -τροχόσπιτο μεχρι 3,5 τονους ή 9 θέσιο. Αυτο είναι νομίζω κατανοητό.

    Το θέμα είναι αν ενας ιδώτης μπορεί να αγοράσει ενα Φ.Ι.Χ. που μεχρι τοτε έχει αδεια επαγγελματικού ή αγροτικού και να το κανει ι.χ. ωστε να μεταφέρει οτι θέλει αυτος π.χ. μηχανή.
    Χάνεται η άδεια επαγγελματικού, και πληρώνεις υπερ- αξία και το κάνεις ΙΧ. Φίλος εμένα έχει σερένα nissan van vanette δηλ 1600 βενζίνη για ιχ. ότι θέλει μεταφέρει.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Σε ΚΕΠ δεν θα ξέρουν. Πρέπει να πας υπ συγκοινωνιών, να πάρεις το βιβλίο, το κρατάνε εκεί τώρα, νας πας εφορία με εισόδημα για αγροτικό, όχι να έχει μονο κτηματα, για ιχ δεν χρειάζεται τπτ, κοιτα τι υπερ αξία έχει ο έφορας, αν έχει, εμένα πχ΄χ δεν είχε ήταν κ πριν αγροτικό, να σου κόψει τιμολόγιο ο προηγούμενος (αν ηταν επαγγελματικό ή επαγγελματίας αγρότης, πληρώνεις αν πρέπει κ έτοιμος. υπ συγκ πάλι και μεταβίβαση. Απλό είναι σε 1 ωρα εγω τελείωσα.

  7. #52
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Χάνεται η άδεια επαγγελματικού, και πληρώνεις υπερ- αξία και το κάνεις ΙΧ. Φίλος εμένα έχει σερένα nissan van vanette δηλ 1600 βενζίνη για ιχ. ότι θέλει μεταφέρει.
    όταν λες υπεραξία τι εννοείς; το φπα ή κάτι επιπλέον;

  8. #53
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Μπερδεύεις το δίπλωμα με την άδεια του αυτοκινήτου. Το 2.5+ 'εχει να κάνει με άλλη διαδικασία Πρέπει να γραφτείς σε μητρώο αγροτών. Μην μπερδεύεις το δίπλωμα. 3,5 είναι πλέων φορτηγό. εμένα ένα βανέτε είναι κάτω κ από τόνο. Περιορισμό έχεις να μπεις Αττική. Εγώ για κάθε μερα το έχω, σαν ιχ δεν έχει περιορισμούς.
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες
    δεν το μπερδεύω αλλά δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες με τα αγροτικά τώρα που σας βρήκα ρωτάω

  9. #54
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    όταν λες υπεραξία τι εννοείς; το φπα ή κάτι επιπλέον;
    Το ειδικό τέλος ταξινόμησης των ι.χ. (κυρίως αυτό), τον φπα, τα τέλη κυκλοφορίας που πλέον θα είναι αναλόγως των κυβικών του οχήματος, το τεκμήριο δεν στο βάζω μέσα διότι οσονουπω καταργείται.... Σου αρκούν αυτά;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #55
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το ειδικό τέλος ταξινόμησης των ι.χ. (κυρίως αυτό), τον φπα, τα τέλη κυκλοφορίας που πλέον θα είναι αναλόγως των κυβικών του οχήματος, το τεκμήριο δεν στο βάζω μέσα διότι οσονουπω καταργείται.... Σου αρκούν αυτά;
    Οκ ταξινόμηση και φπα. Την ταξινόμηση ομολογώ δεν την περίμενα τα επαγγελματικά δεν έχουν; Προφανώς βέβαια επί της αξίας πώλησης αρά δεν θα είναι λογικά κάτι πάρα πολύ. Τα υπόλοιπα είναι χρήσης όχι κτήσης

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    όταν λες υπεραξία τι εννοείς; το φπα ή κάτι επιπλέον;
    Είναι άλλο από το ΦΠΑ. Αν είναι επαγγελματικό, σου λέει το κράτος, φίλε το εκμεταλλεύτηκες σου έφερε λ7 και πληρώνεις βάση τιμης τιμολογίου, χρονολογίας και χρόνων που το είχες, κάποια χρήματα. Αυτό λέγετε υπερ αξία. Είναι του πωλητή κατά το κράτος. Αλλά στο παζάρι που κάνεις, μπαίνει στην τιμή, οπότε ο αγοραστής την πληρώνει κατα κάποιο τρόπο. Θυμάμαι σε καινούργιο επαγγελματικό, αν κοβώταν κανονικό τιμολόγιο, δεν σύμφαιρε η πώληση του.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το ειδικό τέλος ταξινόμησης των ι.χ. (κυρίως αυτό), τον φπα, τα τέλη κυκλοφορίας που πλέον θα είναι αναλόγως των κυβικών του οχήματος, το τεκμήριο δεν στο βάζω μέσα διότι οσονουπω καταργείται.... Σου αρκούν αυτά;
    Κάτι έχεις μπερδέψει.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Οκ ταξινόμηση και φπα. Την ταξινόμηση ομολογώ δεν την περίμενα τα επαγγελματικά δεν έχουν; Προφανώς βέβαια επί της αξίας πώλησης αρά δεν θα είναι λογικά κάτι πάρα πολύ. Τα υπόλοιπα είναι χρήσης όχι κτήσης
    Σου απάντησα παραπάνω.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Μη ξεχνατε και την υπεραξια που θα πρεπει να πληρωθει.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Τωρα μιλαμε μονο για αγροτικα? Γτ για τα επαγγελματικα (που δεν ειναι αγροτικα) δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.
    Πάτα το 0

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2014, 13:15
  2. Ψαχνω για μεταφορα μηχανης απο το εξωτερικο στην Ελλαδα
    από Xrider στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 15:15
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2010, 09:21
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2010, 19:05
  5. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF