Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 76

Θέμα: Απόκτηση Βαν απο ιδιώτη. (Για μεταφορα μηχανης)

  1. #61
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Είναι άλλο από το ΦΠΑ. Αν είναι επαγγελματικό, σου λέει το κράτος, φίλε το εκμεταλλεύτηκες σου έφερε λ7 και πληρώνεις βάση τιμης τιμολογίου, χρονολογίας και χρόνων που το είχες, κάποια χρήματα. Αυτό λέγετε υπερ αξία. Είναι του πωλητή κατά το κράτος. Αλλά στο παζάρι που κάνεις, μπαίνει στην τιμή, οπότε ο αγοραστής την πληρώνει κατα κάποιο τρόπο. Θυμάμαι σε καινούργιο επαγγελματικό, αν κοβώταν κανονικό τιμολόγιο, δεν σύμφαιρε η πώληση του.
    Ήξερα ότι το κράτος είναι «συνέταιρος» αλλά αυτό πια... δηλαδή οι φόροι από τα κέρδη λόγω της εκμετάλευσης του οχήματος δεν φτάνουν; ...
    Ναι προφανώς είναι του πωλητή αλλά ναι προφανέστερα το υπολογίζει όσο περισσότερο μπορεί στην τιμή

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Να μένουμε με το τρέηλερ μας βλέπω τελικά

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Ήξερα ότι το κράτος είναι «συνέταιρος» αλλά αυτό πια... δηλαδή οι φόροι από τα κέρδη λόγω της εκμετάλευσης του οχήματος δεν φτάνουν; ...
    Ναι προφανώς είναι του πωλητή αλλά ναι προφανέστερα το υπολογίζει όσο περισσότερο μπορεί στην τιμή
    100 χρόνια ισχύει αυτό, δεν είναι καινούργιο. Παράδειγμα: πουλάς ένα ταξί, επαγγελματικό κ αυτό, είναι στην Αθήνα, τις καλές εποχές είχε 250,000ε. Η εφορία δεν έβλεπε αυτο, αυτά ήταν όλα μαυρα, έβλεπε ένα w124 μερσεντές που κάνει 3000ε. Τα υπόλοιπα ήταν ένα χαρτόσημο. Οπότε εκέι πλήρωνε ο πωλητής μια υπερ αξία για το ταξί που το αγόρασα εγώ και το έκανα ΙΧ. Πολλές φορές εμείς χαλάμε την δουλειά, όχι το κράτος.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Απο τα λιγα που ξερω εγω οχημα που εχει καροτσα δε μπορει να γινει ιχ.Οπως και ολα τα διπλοκαμπινα που εχουν κουβουκλιο στη καροτσα ακομα και το καπακι που ειναι συρομενο σα γριλλια ειναι παρανομο.
    Ακομα και τα μικρα επαγγελματικα ιχ που κυκλοφορουν απο εταιρειες και ειναι χωρις πισω καθισματα και κλειστα τα τζαμια για να πωληθουν σα ιχ πρεπει να γινει τοποθετηση πισω καθισματων ζωνων ασφαλειας αεροσακων και να περασει απο το μηχανολογικο του Υπ. Συγκ. ωστε να παρει εγκριση.

  5. #65
    μπορεις να παρεις κληστο φορτιγακη απο γερμανια 1600cc με αδεια ιχ χωρεις τζαμια. πληρονεις την αξια του και φπα 19% εκει. το μεκτελονιζεις πληρονοντας 10 % της αξιας του τιμολογιου τελη εκτελονισμου εαν ειναι euro 5 και νεοτερο. την διαφορα φπα απο το 19 στο 24% και τα χρηματα του εκτελονιστη 200-300- ευρω.
    στο υπουργειο θα σου το βγαλουν 2 θεσιο η τριθεσιο αναλογα τι ηταν στην γερμανια και θα πληροσεις περιπου 1000μ -1200 ευρω
    αυτο εκανε φιλος.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    μπορεις να παρεις κληστο φορτιγακη απο γερμανια 1600cc με αδεια ιχ χωρεις τζαμια. πληρονεις την αξια του και φπα 19% εκει. το μεκτελονιζεις πληρονοντας 10 % της αξιας του τιμολογιου τελη εκτελονισμου εαν ειναι euro 5 και νεοτερο. την διαφορα φπα απο το 19 στο 24% και τα χρηματα του εκτελονιστη 200-300- ευρω.
    στο υπουργειο θα σου το βγαλουν 2 θεσιο η τριθεσιο αναλογα τι ηταν στην γερμανια και θα πληροσεις περιπου 1000μ -1200 ευρω
    αυτο εκανε φιλος.
    Πολύ σωστή η γιαγιά. Το δύσκολο είναι το 1600cc μιας και οι περισσότερες μάρκες έχουν παραπάνω κυβ.
    Tα παρακάτω είναι ΙΧ. Αν χωρά η μοτοσυκλέτα σου είναι μια χαρά. Καύσιμο θα έχεις πολύ σαν βενζίνη με μεγάλο όγκο.

    https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/23808333/
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/23813479/

    Υστ. που είσαι βρε γιαγια εσύ, χρόνια έχω να σε ``δω``

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστή η γιαγιά. Το δύσκολο είναι το 1600cc μιας και οι περισσότερες μάρκες έχουν παραπάνω κυβ.
    Tα παρακάτω είναι ΙΧ. Αν χωρά η μοτοσυκλέτα σου είναι μια χαρά. Καύσιμο θα έχεις πολύ σαν βενζίνη με μεγάλο όγκο.

    https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/23808333/
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/23813479/

    Υστ. που είσαι βρε γιαγια εσύ, χρόνια έχω να σε ``δω``
    εδω φιλε τρεχω..
    υπαρχουν στην γερμανια πχ citroen jumpy l2 με καροτσα μηκους 2.50 και 1600 cc diesel euro 5 + φτυνα αλλα και αλλα θελει ψαξιμο εγω εφερα 2 φορτιγακια απο γερμανια προσφατα ενα jumpy l1 μηκος 230 1600 ευρω 5 11/2014, και ενα berlingo 1600 l2 μηκος 2.00 ευρω 6c+c+ 12/2015
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  8. #68
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Εάν έχω καταλάβει καλά η αλλαγή αυτή συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ τα Αγροτικά/Επαγγελματικά, Διπλοκάμπινα και απλά. Εφόσον ισχύει η εναρμόνιση με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Φαντάζομαι για αυτό κάνει και την αποσαφήνιση "με κλειστό αμάξωμα μη ειδικοποιημένο, για την εξυπηρέτηση αποκλειστικά των προσωπικών τους αναγκών".

    Το έχετε μπερδέψει πολύ το πράγμα. Είναι απλό, κάθε επαγγελματικό/αγροτικό όχημα μέχρι 2,5 τόνους μπορεί πλέον να αγοραστεί ως IX (1 μόνο ανά πρόσωπο). Το πρόβλημα είναι οι κυβισμοί που συνήθως είναι μεγάλοι. Ντίζελ ή βενζίνη δεν έχει σημασία, ισχύει ότι ισχύει για όλα τα οχήματα. Αν είναι ντίζελ πριν από το 2010 δε μπορεί να μπει στο κέντρο των μεγάλων πόλεων.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Τα ίδια λέμε ρε φίλε. Απλά ίσως το παιδί να μπορεί να το πάρει σαν επαγγελματίας ή αγρότης.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Να μένουμε με το τρέηλερ μας βλέπω τελικά
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    άμα πληρώνεις ΟΛΑ γίνονται Πριν κάτι χρόνια έλεγαν ότι δεν συμφέρει (ρώτα και κάνα ΚΕΠ)
    ανανήψαντας

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εάν έχω καταλάβει καλά η αλλαγή αυτή συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ τα Αγροτικά/Επαγγελματικά, Διπλοκάμπινα και απλά. Εφόσον ισχύει η εναρμόνιση με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία. Φαντάζομαι για αυτό κάνει και την αποσαφήνιση "με κλειστό αμάξωμα μη ειδικοποιημένο, για την εξυπηρέτηση αποκλειστικά των προσωπικών τους αναγκών".

    Το έχετε μπερδέψει πολύ το πράγμα. Είναι απλό, κάθε κλειστό επαγγελματικό/αγροτικό όχημα μέχρι 2,5 τόνους μπορεί πλέον να αγοραστεί ως IX (1 μόνο ανά πρόσωπο). Το πρόβλημα είναι οι κυβισμοί που συνήθως είναι μεγάλοι. Ντίζελ ή βενζίνη δεν έχει σημασία, ισχύει ότι ισχύει για όλα τα οχήματα. Αν είναι ντίζελ πριν από το 2010 δε μπορεί να μπει στο κέντρο των μεγάλων πόλεων.
    Κάτι ξέχασες

  12. #72
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    μπορεις να παρεις κληστο φορτιγακη απο γερμανια 1600cc με αδεια ιχ χωρεις τζαμια. πληρονεις την αξια του και φπα 19% εκει. το μεκτελονιζεις πληρονοντας 10 % της αξιας του τιμολογιου τελη εκτελονισμου εαν ειναι euro 5 και νεοτερο. την διαφορα φπα απο το 19 στο 24% και τα χρηματα του εκτελονιστη 200-300- ευρω.
    στο υπουργειο θα σου το βγαλουν 2 θεσιο η τριθεσιο αναλογα τι ηταν στην γερμανια και θα πληροσεις περιπου 1000μ -1200 ευρω
    αυτο εκανε φιλος.
    Κανονικά αν έχει ήδη πληρωθεί ο φπα δεν ξαναπληρώνεις, τουλάχιστον στην πρώτη χώρα.
    Εγώ είχα αγοράσει vito διπλοκάμπινο ΙΧ από Ολλανδία και, αφού έβγαλα μόνος μου την καμπίνα το εκτελώνησα μόνος μου στο Λουξεμβούργο σαν διθέσιο ΙΧ βαν δεν πλήρωσα φπα γιατί είχε αγοραστεί με φπα και το μόνο κόστος ήταν ένα πενηντάρικο στο τελωνείο, πέρασε βέβαια κτεο πριν το δεχτούν με δικό μου κόστος, αλλά το στάνταρ κόστος του κτεο.
    Τα 200-300 του εκτελωνιστή τα καταλαβαίνω αφού κανει άλλλς τη δουλειά για σένα αλλά αυτό το 1000ρικο που λες είναι τελεωνείο; Αν ναι τότε μιλάμε για κλέφτες αφού το όχημα προέρχεται από ΕΕ

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Κανονικά αν έχει ήδη πληρωθεί ο φπα δεν ξαναπληρώνεις, τουλάχιστον στην πρώτη χώρα.
    Εγώ είχα αγοράσει vito διπλοκάμπινο ΙΧ από Ολλανδία και, αφού έβγαλα μόνος μου την καμπίνα το εκτελώνησα μόνος μου στο Λουξεμβούργο σαν διθέσιο ΙΧ βαν δεν πλήρωσα φπα γιατί είχε αγοραστεί με φπα και το μόνο κόστος ήταν ένα πενηντάρικο στο τελωνείο, πέρασε βέβαια κτεο πριν το δεχτούν με δικό μου κόστος, αλλά το στάνταρ κόστος του κτεο.
    Τα 200-300 του εκτελωνιστή τα καταλαβαίνω αφού κανει άλλλς τη δουλειά για σένα αλλά αυτό το 1000ρικο που λες είναι τελεωνείο; Αν ναι τότε μιλάμε για κλέφτες αφού το όχημα προέρχεται από ΕΕ
    οπως τα ΄λες ειναι. κλεφτες
    δεν ισχειη ο νομος για αυτοκινητα και μηχανες για ολα τα αλλα δεν πληρονεις τελονιο
    στα επαγκελματικα -αγροτικα δεν πληρωνεις καθολου φπα στην γερμανια απαλασεσε αλλα οταν το εκτελονισεις πληρωνεις 10% της αξιας τιμολογιου η αξια που βγαζουν αυτοι βαση των κιταπιων τους οτι ειναι περισοτερο. για αυτο το κρατος πληρωνει προστημο στην ευρωπαικη ενωση αλλα τα χρηματα που εισπρατει απο τους εκτελονισμους ειναι περισοτερα οποτε δεν σκανε και πληρονουν το προστημο.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  14. #74
    το JUMPY το αγωρασα στην γερμανια 7400 δεν πληρωσα φπα στην γερμανια
    μολις το πηγα τελωνιο μου ειπαν οτι το τιμολογιο απο την αντιπροσοπια της citroen στο μοναχο ειναι μικρο η αξια του αυτοκινητου βαση των κιταπιων του ειναι 8500 , μου ειπαν εμεσως πλιν σαφος οτι και καλα το εφτιαξα το τιμολογιο με την αντιπροσοποια να λεει μικροτερο. παλι καλα που δεν μου ειπαν οτι εδωσα κολο για να το καταφερω αυτο...
    τελικα πληρωσα το 10% του 8500 δηλαδη 850 ευρω εκτελονισμο και 24% φπα στης 7400!!!!!!!!
    και 300 ευρω στον εκτελονιστη.
    στο υπουργειο μου τα εκαναν τσουρεκια για να παρουν το λαδακι τους οτι δεν ειναι σωστη η εγκριση τυπου (την οποια την δινει στο τελονιο το υπουργειο μεταφωρων.....!!!) και σχεδον 100 ευρω λαδακι) και τελη ταξινομισης πινακιδες και παπαριες αλλα 900 ευρουλακια..
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  15. #75
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    το JUMPY το αγωρασα στην γερμανια 7400 δεν πληρωσα φπα στην γερμανια
    μολις το πηγα τελωνιο μου ειπαν οτι το τιμολογιο απο την αντιπροσοπια της citroen στο μοναχο ειναι μικρο η αξια του αυτοκινητου βαση των κιταπιων του ειναι 8500 , μου ειπαν εμεσως πλιν σαφος οτι και καλα το εφτιαξα το τιμολογιο με την αντιπροσοποια να λεει μικροτερο. παλι καλα που δεν μου ειπαν οτι εδωσα κολο για να το καταφερω αυτο...
    τελικα πληρωσα το 10% του 8500 δηλαδη 850 ευρω εκτελονισμο και 24% φπα στης 7400!!!!!!!!
    και 300 ευρω στον εκτελονιστη.
    στο υπουργειο μου τα εκαναν τσουρεκια για να παρουν το λαδακι τους οτι δεν ειναι σωστη η εγκριση τυπου (την οποια την δινει στο τελονιο το υπουργειο μεταφωρων.....!!!) και σχεδον 100 ευρω λαδακι) και τελη ταξινομισης πινακιδες και παπαριες αλλα 900 ευρουλακια..
    Μάλλον θα είδαν εδώ μέσα ότι τα κονόμησες από την BMW και......

    Μην χάνεσαι ρε γιαγιά!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2014, 14:15
  2. Ψαχνω για μεταφορα μηχανης απο το εξωτερικο στην Ελλαδα
    από Xrider στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 16:15
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2010, 10:21
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2010, 20:05
  5. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 07:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF