Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: ΣΚΩΤΙΑ 2019

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και "πίπιζα" εμείς τη λέμε. Εσείς δηλαδή.
    ???
    Οι αλλοι ειμαστε εμεις

  2. #17
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ωραίος billy!
    Έχω και εγώ μια καψούρα να πάω στο Islay κάποια στιγμή. χικ...
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 01/09/2019 στις 16:37.
    porca miseria.

  3. #18
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Καλα κι εμεις τωρα σιγα τα υψομετρα που εχουμε. Τουλαχιστον ομως δεν εχουμε midges, τα οποια δε βλεπω να τα σχολιαζετε! Μπορουν καλλιστα να σου καταστρεψουν τις καλοκαιρινες διακοπες με σκηνη και τα ρεστα. Εχω πηδηξει στη θαλασσα για να γλιτωσω απο δαυτα.

    Οι Βρετανοι γενικοτερα παντως εχουν ενα κολλημα με το υψομετρο που σκιαγραφειται με πολυ χιουμορ σ αυτη την ταινια:
    https://www.imdb.com/title/tt0112966...2?ref_=nv_sr_2


    ΥΓ
    Τα Σκωτζεζικα τοπια ειναι μαγικα, δε μπορω να βρω καλλιτερη λεξη να τα περιγραψω.
    Ένα θέμα με το μέτρημα γενικότερα θα έλεγα ότι υπάρχει...
    Τα midges είναι πραγματικά ικανά να καταστρέψουν τις διακοπές σου αν τα υποτιμήσεις, αλλά αντιμετωπίζονται.
    "παραμυθένια" θα συμπλήρωνα εγώ (αλλά και από παραμύθια τύπου "Χάνσελ και Γκρέτελ"...)
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    φετος περασα τηνσκωτια με την μηχανη.....το μονο πρόβλημα ηταν τα ξενοδοχεια λογω εποχης τρελες τιμες ενδικτικα ενδιβουργο 140 ευρω και εχθες ειχε 67,ακομα και τα Β,Β ΄πανάκριβα βεβαια αρκετα από αυτά ηταν καλυτερα από ξενοδοχεια.πολυς τουρισμος ακομα και σε απιθανα μερη.και στα Ορκνευ νησια γεματα ηταν,εμενα μου αρεσε το επαρχιακο δυκτιο παρολο την μια λωριδα,συμπαθυτικο μερος ...βεβαια με τα λεφτα που χαλασα θα ξαναπηγαινα στην ισλανδια που ηταν και ποιο ησυχα.
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  5. #20
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Και "πίπιζα" εμείς τη λέμε. Εσείς δηλαδή.
    Εμείς την λέμε άσκαυλο ή ασκομπαντούρα.

    Εσείς μπορείτε να την πείτε όμως όπως θέλετε.


    Τα τοπία της Σκωτίας είναι εξαιρετικά, και να αφήσετε στην άκρη τις συγκρίσεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Επειδή μπορεί κάποιοι φίλοι να παρεξήγησαν τα γραφόμενά μου να τοποθετηθώ εφ'ολης της ύλης.


    Η Σκωτία είναι μέσα στις πιο όμορφες χώρες που έχω δει αναμφισβήτητα.Με μοτοσυκλέτα έχω ταξιδέψει σε όλη την Ευρώπη,απο τα Βαλκάνια μέχρι το Nordkapp και το Γιβραλτάρ.Συνεπώς οι απαιτήσεις μου απο το οδικό δίκτυο μιας Ευρωπαϊκης χώρας είναι υψηλές.Δεν επιτρέπεται να πηγαίνεις σε χωματόδρομους στην Ελλάδα και να έχουν δύο λωρίδες και στη Σκωτία ακόμη και πρωτεύοντες επαρχιακοί σε πολλά σημεία να έχουν μια λωρίδα με passing places.Οι λόγοι είναι προφανείς!

    Αντικειμενικά,με μοτοσυκλέτα κάποιοι προορισμοί είναι ανώτεροι απο κάποιους άλλους απο οδηγικής άποψης.Η Ισλανδία πχ είναι εκπληκτική αλλά μπορώ να παραθέσω πολλούς λόγους που δεν αξίζει να πας με μοτοσυκλέτα.Απο την άλλη βέβαια,όταν κινούμαι μόνος, πάντα και παντού με μοτοσυκλέτα θα ταξιδέψω γιατί όπως σωστά είπαν κάποιοι φίλοι πιο πάνω,δεν πας πάντα ταξίδι για να ''οδηγήσεις'' αλλά για τα απίστευτα τοπία που θα δεις και επειδή τη μοτοσυκλέτα γουστάρεις να οδηγείς έστω και στην ευθεία.Απλά κάποιες χώρες θα τις ευχαριστηθείς περισσότερο λόγω οδικού δικτύου.Στο τέλος βέβαια πάντα μένει το ταξίδι!


    @Doctora αστειευόμουν φυσικά,η Γκάιντα βγάζει έναν ιδιαίτερο ήχο και εννοείται με αγγίζει!Δυστυχώς μόνο στο Εδιμβούργο είδαμε τους κλασσικούς Σκωτσέζους με τις παραδοσιακές στολές να παίζουν Γκάιντα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    ...

    @Doctora αστειευόμουν φυσικά,η Γκάιντα βγάζει έναν ιδιαίτερο ήχο και εννοείται με αγγίζει!Δυστυχώς μόνο στο Εδιμβούργο είδαμε τους κλασσικούς Σκωτσέζους με τις παραδοσιακές στολές να παίζουν Γκάιντα.
    Λογικό, όπως θα έβλεπε ο κάθε τουρίστας που δεν έχει πολύ χρόνο στη διάθεσή του και κάποιον ντόπιο φίλο (με επίσης άφθονο χρόνο).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #23
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    "παραμυθένια" θα συμπλήρωνα εγώ

  9. #24
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasagk Προβολή μηνύματος
    φετος περασα τηνσκωτια με την μηχανη.....το μονο πρόβλημα ηταν τα ξενοδοχεια λογω εποχης τρελες τιμες ενδικτικα ενδιβουργο 140 ευρω και εχθες ειχε 67,ακομα και τα Β,Β ΄πανάκριβα βεβαια αρκετα από αυτά ηταν καλυτερα από ξενοδοχεια.πολυς τουρισμος ακομα και σε απιθανα μερη.και στα Ορκνευ νησια γεματα ηταν,εμενα μου αρεσε το επαρχιακο δυκτιο παρολο την μια λωριδα,συμπαθυτικο μερος ...βεβαια με τα λεφτα που χαλασα θα ξαναπηγαινα στην ισλανδια που ηταν και ποιο ησυχα.
    Δυστυχώς, όπως κάθε τουριστικός προορισμός η Σκωτία είναι ακριβή, αν μάλιστα πέσεις και πάνω στο φεστιβάλ του εδιμβούργου τα 140 που λες λίγα έιναι...
    Μπορείς όμως και φτηνά να την βγάλεις εφόσον το αποφασίσεις και το μπορείς, κάμπινγκ όπως ανέφερα παραπάνω και έξω από Εδιμβούργο ή άλλα τουριστικά μέρη ρίχνουν πολύ το μπάτζετ.
    Γενικότερα θα προέτρεπα όλους να ζητάνε πληροφορίες από κόσμο που ζει σε μέρη που πρόκειτε να επισκεφτεί...προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία από μέλη του φόρουμ
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς, όπως κάθε τουριστικός προορισμός η Σκωτία είναι ακριβή, αν μάλιστα πέσεις και πάνω στο φεστιβάλ του εδιμβούργου τα 140 που λες λίγα έιναι...
    Μπορείς όμως και φτηνά να την βγάλεις εφόσον το αποφασίσεις και το μπορείς, κάμπινγκ όπως ανέφερα παραπάνω και έξω από Εδιμβούργο ή άλλα τουριστικά μέρη ρίχνουν πολύ το μπάτζετ.
    Γενικότερα θα προέτρεπα όλους να ζητάνε πληροφορίες από κόσμο που ζει σε μέρη που πρόκειτε να επισκεφτεί...προσωπικά έχω πολύ καλή εμπειρία από μέλη του φόρουμ
    σιγουρα καπινκ εξω από το ιβερνες δηλ δωματια χωρις μπανιο 40 ευρω.....το μονο καλο και φτηνο ξενοδοχειο στο Τρουσσο 80 ευρω....και για το φαγητο οι τιμες είναι υψηλες...αλλα βλέπεις οι κινεζοι εχουν καταλαβει τα παντα και οι τιμες εκτοξευτηκαν...από 3-15 ημουν σκωτια...αφου η ελβετια μου φανηκε φτηνη........
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Μαγικος προορισμος η Σκωτια και εκτος απο τα πολυ στανταρτ μερη οπως το NC500 ( john o groats , Ullapool , Applecross ) Isle of Skye κ.τ.λ , υπαρχουν αμετρητες διαδρομες και οποιος ειναι φιλος της ερημιας θα βρει τη χαρα του με λιγο ψαξιμο.
    Για τη διαμονη , μια ειναι η λυση . Airbnb. Θα εκπλαγειτε τι μπορειτε να βρειτε.
    Για τον καιρο...προσωπικα μ αρεσει το γκριζο και το βροχερο της Σκωτιας . Πιστευω οτι ταιριαζει στα τοπια.
    Καλα να ειμαστε να ταξιδευουμε.
    J.T.R

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2017, 22:25
  2. Σκωτία 2011 - Απορείες & Οδηγίες
    από Nontas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2011, 15:21
  3. αληθινη ιστορια στη Σκωτια
    από EVI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 03:12
  4. Ελληνες φοιτητές στη Σκωτία
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 07:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF