Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: ΣΚΩΤΙΑ 2019

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    ΣΚΩΤΙΑ 2019

    Ακόμη ένα ταξίδι-όνειρο ζωής πραγματοποιήθηκε φέτος.Χωρίς μοτοσυκλέτα ευτυχώς καθώς το κλίμα δε βοηθά καθόλου με φουλ βροχές ανα 20λεπτο.Νοικιάσαμε αυτοκίνητο απο το Εδιμβούργο και κάναμε ένα φανταστικό Roadtrip.

    Η Σκωτία είναι πανέμορφη χώρα,με αρκετά μειονεκτήματα φυσικά όπως το τραγικό δευτερεύον επαρχιακό δίκτυο(κλάσεις κατώτερο απο το ελληνικό),το κλίμα,η έλλειψη επιλογών εστίασης και διαμονής απο τη μέση και πάνω. Βέβαια με αρκετά πλεονεκτήματα όπως τα αμέτρητα φυσικά τοπία και κάστρα,η γενικότερη οργάνωση,η φθηνή βενζίνη(1,30 το λίτρο),το ουίσκι κλπ!


    Όσοι σχεδιάζετε να πάτε,δώστε βάση στις περιορισμένες επιλογές στα βόρεια και οργανώστε το πρόγραμμα σας αναλόγως γιατί ο κίνδυνος να ξεμείνετε νύχτα κάπου στα Highlands είναι ορατός.Και φυσικά οπλιστείτε με υπομονή καθώς θα φάτε γαλόνια νερού.



    Τα καλύτερα σημεία του γύρου της Σκωτίας εδώ : https://www.youtube.com/watch?v=4F-mq08kWgE





    Τα καλύτερα αξιοθέατα, γνωστά και λιγότερο γνωστά εδώ : https://www.youtube.com/watch?v=CfkuN76NBuA




    Καλά ταξίδια σε όλους!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Μπράβο, είναι όντως ένας εξαιρετικός προορισμός, την είχα επισκεφθεί κι εγώ πριν πολλά - πολλά χρόνια ως φοιτητής.

    Για τη βροχή έχεις προφανώς δίκιο, ο συνοδοιπόρος Αλέξης που πλέον διαμένει μόνιμα στην Αγγλία ολοκλήρωσε πρόσφατα ένα ταξίδι στη Σκωτία με τη νέα του μοτοσικλέτα και έφαγε πολύ νερό αλλά το ευχαριστήθηκε και μου έστειλε μερικές πραγματικά υπέροχες φωτογραφίες!

    Ελπίζω να τον ψήσω να ανεβάσει κάτι και αυτός εδώ

  3. #3
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Μπράβο, με την μία γύρισες όλη την Σκωτία, μένω 8 χρόνια στο Εδιμβούργο και δεν τα έχω επισκεφτεί κάποια από τα μέρη που βρέθηκες...(έχω πάει βέβαια και σε κάποια άλλα που δεν αναφέρθηκαν...).
    φοβερά βίντεο, κατατοπιστικά πολύ θα έλεγα.
    Διαφωνώ λίγο με τα σχόλια αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία αφού εσύ έτσι το βίωσες... Θα σχολιάσω μόνο το "χωρίς μοτοσυκλέτα ευτυχώς..." μιας και βρισκόμαστε σε μοτοφόρουμ...
    Η Σκωτία, και κυρίως η βόρεια, είναι από τα καλύτερα μέρη που μπορείς να κάνεις ταξίδι με μοτοσυκλέτα, μιλάμε πάντα για Απρίλη-Οκτώβρη (ίσως και Μάιο-Σεπτέμβρη για κάποιους...).
    Οι βροχές, δεν είναι δυνατές, δεν κάνει αφόρητη ζέστη, οι διαδρομές είναι καταπληκτικές και δεν κινδυνεύεις από τους υπόλοιπους οδηγούς αλλά ούτε και από κλήσεις αν δεν τρέχεις μέσα σε κατοικημένες περιοχές...,
    επιτρέπετε το κάμπινγκ και για όσους συνδιάζουν μοτοτουρισμό και επαφή με την φύση είναι ταμάμ... Η βενζίνη είναι στα 1.30£...1.55ευρό περίπου και αυτά στα ποιο νότια...βοριότερα ακριβαίνει...
    Το φαγητό δεν ήταν ποτέ το δυνατό τους σημείο και ΝΑΙ πρέπει να κλήσεις διανυκτερεύσεις από νωρίς αν θές δωμάτια, πρωινά κτλ...αλλιώς σχοινάκι, γκαζάκι και υπνόσακο...

    υ.γ. 'Ηρθες και από την γειτονιά μου, το Portobello...!!!
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Μπράβο, με την μία γύρισες όλη την Σκωτία, μένω 8 χρόνια στο Εδιμβούργο και δεν τα έχω επισκεφτεί κάποια από τα μέρη που βρέθηκες...(έχω πάει βέβαια και σε κάποια άλλα που δεν αναφέρθηκαν...).
    φοβερά βίντεο, κατατοπιστικά πολύ θα έλεγα.
    Διαφωνώ λίγο με τα σχόλια αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία αφού εσύ έτσι το βίωσες... Θα σχολιάσω μόνο το "χωρίς μοτοσυκλέτα ευτυχώς..." μιας και βρισκόμαστε σε μοτοφόρουμ...
    Η Σκωτία, και κυρίως η βόρεια, είναι από τα καλύτερα μέρη που μπορείς να κάνεις ταξίδι με μοτοσυκλέτα, μιλάμε πάντα για Απρίλη-Οκτώβρη (ίσως και Μάιο-Σεπτέμβρη για κάποιους...).
    Οι βροχές, δεν είναι δυνατές, δεν κάνει αφόρητη ζέστη, οι διαδρομές είναι καταπληκτικές και δεν κινδυνεύεις από τους υπόλοιπους οδηγούς αλλά ούτε και από κλήσεις αν δεν τρέχεις μέσα σε κατοικημένες περιοχές...,
    επιτρέπετε το κάμπινγκ και για όσους συνδιάζουν μοτοτουρισμό και επαφή με την φύση είναι ταμάμ... Η βενζίνη είναι στα 1.30£...1.55ευρό περίπου και αυτά στα ποιο νότια...βοριότερα ακριβαίνει...
    Το φαγητό δεν ήταν ποτέ το δυνατό τους σημείο και ΝΑΙ πρέπει να κλήσεις διανυκτερεύσεις από νωρίς αν θές δωμάτια, πρωινά κτλ...αλλιώς σχοινάκι, γκαζάκι και υπνόσακο...

    υ.γ. 'Ηρθες και από την γειτονιά μου, το Portobello...!!!
    Ωραίο το portobello φίλε μου θύμισε λίγο Ελλάδα!

    1.07 ήταν η ισοτιμία όταν ήρθα, οπότε 1,39 βγαίνει το λίτρο. Πολύ φθηνότερα από Ελλάδα εννοείται. Όντως λίγο πιο βόρεια οπως συμβαίνει παντού έβλεπα και 1,4 λίρες.

    Για μοτοσυκλέτα θεωρώ πως δεν είναι ότι καλύτερο η Σκωτία και από άποψη στριφτερων διαδρομών. Τα τοπία είναι φανταστικά εννοείται αλλά σε άλλες χώρες τρως πολυ λιγότερη βροχή και στρίβεις μέχρι να ζαλιστείς(Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Νορβηγία) . Και φυσικά δεν έχουν το τραγικό της μιας λωριδας που έχει η Σκωτία για πάρα πολλά χιλιομετρα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το portobello φίλε μου θύμισε λίγο Ελλάδα!

    1.07 ήταν η ισοτιμία όταν ήρθα, οπότε 1,39 βγαίνει το λίτρο. Πολύ φθηνότερα από Ελλάδα εννοείται. Όντως λίγο πιο βόρεια οπως συμβαίνει παντού έβλεπα και 1,4 λίρες.

    Για μοτοσυκλέτα θεωρώ πως δεν είναι ότι καλύτερο η Σκωτία και από άποψη στριφτερων διαδρομών. Τα τοπία είναι φανταστικά εννοείται αλλά σε άλλες χώρες τρως πολυ λιγότερη βροχή και στρίβεις μέχρι να ζαλιστείς(Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Νορβηγία) . Και φυσικά δεν έχουν το τραγικό της μιας λωριδας που έχει η Σκωτία για πάρα πολλά χιλιομετρα.
    Έτσι είναι για την βενζίνη...ξέχασα πως τα γ@μησε ο ΜποΤζο με τις ισοτιμίες και πήγα με τις παλιότερες...
    Και ναι μετά τις τοπ ορεινές διαδρομές της Ιταλίας, Ισπανίας, Γαλλίας αλλά και Αυστρίας, Ρουμανίας ΚΑΙ Ελλάδας η Σκωτία είναι μια χαρά...Φυσικά αν σε πιάσει βροχή στις Άλπεις παρακαλάς να ήσουν στα καθημερινά showers της Σκωτίας... μεγάλη κουβέντα και έχει να κάνει και με τα θέλω και τα γούστα του καθενός...
    Η Σκωτία δεν έχει βουνά και πάσα, έχει όμως διαδρομές στριφτερές στο μέτρο του δυνατού όχι τόσες πολλές όμως στα μέρη που επισκέφτηκες. Στο τέρμα βόρεια το ταξίδι δεν γίνετε για να στρίψεις αλλά για την αγριάδα και την μοναδικότητα του μέρους. Το δεύτερο μεγάλο μειονέκτημα μετά την έλλειψη βουνών/πάσσων είναι ότι μετά από λίγο καιρό την έχεις γυρίσει όλη...
    Άν και όταν έρθεις με μηχανή επικοινώνησε για πληροφορίες σχετικά με διαδρομές και μέρη που αξίζουν για επίσκεψη με μηχανή.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    ρε λεβέντες, δεν έχω πάει, αλλά δεν έχει η Σκωτία βουνά;;;
    εκείνα τα περίφημα Highlands τι είναι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε λεβέντες, δεν έχω πάει, αλλά δεν έχει η Σκωτία βουνά;;;
    εκείνα τα περίφημα Highlands τι είναι;
    Urban legend.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    ρε τους κερατάδες
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε λεβέντες, δεν έχω πάει, αλλά δεν έχει η Σκωτία βουνά;;;
    εκείνα τα περίφημα Highlands τι είναι;
    Η Σκωτία χωρίζεται σε Highlands και LowLands.Είναι ουσιαστικά οι βόρειοι και οι νότιοι με τους πρώτους να θεωρούν τους εαυτούς τους αυθεντικούς Σκωτσέζους.Τα βουνά τους είναι πολύ χαμηλά,το ψηλότερο είναι 1345m,το Ben Nevis.

    Ενδεικτικά η Ελλάδα έχει 53 βουνά πάνω από 2000m, 138 βουνά μεταξύ 1500 και 2000m και 222 βουνά μεταξύ 1000 και 1500m!

    Βέβαια λόγω γεωγραφικής θέσης και κλίματος οι εικόνες που αντικρύζεις ακόμη και σε μηδενικό υψόμετρο είναι παραπλήσιες με τις δικές μας σε υψόμετρο 2.000m και πάνω (την άνοιξη και τις αρχές καλοκαιριού).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    α τους φλώρους.
    και μας κουνιούνται για ορεσίβιοι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    α τους φλώρους.
    και μας κουνιούνται για ορεσίβιοι;
    Γατάκια είναι ρε.Εδώ εμείς παίζουμε μπουζούκι και αυτοί Γκάιντα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Η Σκωτία χωρίζεται σε Highlands και LowLands.Είναι ουσιαστικά οι βόρειοι και οι νότιοι με τους πρώτους να θεωρούν τους εαυτούς τους αυθεντικούς Σκωτσέζους.Τα βουνά τους είναι πολύ χαμηλά,το ψηλότερο είναι 1345m,το Ben Nevis.

    Ενδεικτικά η Ελλάδα έχει 53 βουνά πάνω από 2000m, 138 βουνά μεταξύ 1500 και 2000m και 222 βουνά μεταξύ 1000 και 1500m!

    Βέβαια λόγω γεωγραφικής θέσης και κλίματος οι εικόνες που αντικρύζεις ακόμη και σε μηδενικό υψόμετρο είναι παραπλήσιες με τις δικές μας σε υψόμετρο 2.000m και πάνω (την άνοιξη και τις αρχές καλοκαιριού).

    Τους το λέω καμιά φορά και ταράζονται...η Ελλάδα δεν είναι μια χώρα με νησιά και μόνιμο καλοκαίρι με ρωτάνε και τους λέω για χιονοδρομικά στην Κρήτη και για την Πάρνηθα με το καζίνο και δεν μου ξαναμιλάνε...
    Εδώ βέβαια τα και τα 300μ υψόμετρο κάνουν διαφορά...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Τους το λέω καμιά φορά και ταράζονται...η Ελλάδα δεν είναι μια χώρα με νησιά και μόνιμο καλοκαίρι με ρωτάνε και τους λέω για χιονοδρομικά στην Κρήτη και για την Πάρνηθα με το καζίνο και δεν μου ξαναμιλάνε...
    Εδώ βέβαια τα και τα 300μ υψόμετρο κάνουν διαφορά...
    Καλα κι εμεις τωρα σιγα τα υψομετρα που εχουμε. Τουλαχιστον ομως δεν εχουμε midges, τα οποια δε βλεπω να τα σχολιαζετε! Μπορουν καλλιστα να σου καταστρεψουν τις καλοκαιρινες διακοπες με σκηνη και τα ρεστα. Εχω πηδηξει στη θαλασσα για να γλιτωσω απο δαυτα.

    Οι Βρετανοι γενικοτερα παντως εχουν ενα κολλημα με το υψομετρο που σκιαγραφειται με πολυ χιουμορ σ αυτη την ταινια:
    https://www.imdb.com/title/tt0112966...2?ref_=nv_sr_2


    ΥΓ
    Τα Σκωτζεζικα τοπια ειναι μαγικα, δε μπορω να βρω καλλιτερη λεξη να τα περιγραψω.

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Γατάκια είναι ρε.Εδώ εμείς παίζουμε μπουζούκι και αυτοί Γκάιντα!
    Πιπιζα θες να πεις, γκαιντα την λεμε εμεις.
    Αλλα η μαμιμενη η πιπιζα και ο ηχος τους με τα σκωτζεζικα εμβατήρια σου προκαλουν ρίγη συγκίνησης και ας μην εισαι σκωτζεζος.
    Επισης θυμαμαι τους παρακατω σε μια πολυ ομορφη διασκευή
    https://youtu.be/KGYh4g_ekiQ


    Ωραιο ταξιδιωτικό φανταστικος τοπος, ονειρικα μερη, αισθανεσαι σα ταξιδεύεις στο sair του lord of the rings! θα συμφωνήσω με λουκι και θα προσθεσω απο την προσωπικη μου εμπειρία σε ενα απο τα καλυτερα οδηγικα φυσιολατρικα οδοιπορικά με μοτοσυκλέτα παγκοσμίως. Δεν ειναι τυχαίο οτι highlands-lowlands αποσπούν τεράστιο ενδιαφέρον καθε χρονο σε καθε είδους ταξιδιώτες

    Επισης και προσωπικα παντα ο Α82 fort William με κατάληξη στο mallaig απο γλασκοβη δε περιγράφεται με λογια....απλα πρεπει να πας

    Thanks billy για την μεταφορά! Και στα δικα σας οι ελεύθερες

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πιπιζα θες να πεις, γκαιντα την λεμε εμεις.
    Και "πίπιζα" εμείς τη λέμε. Εσείς δηλαδή.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2017, 23:25
  2. Σκωτία 2011 - Απορείες & Οδηγίες
    από Nontas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2011, 16:21
  3. αληθινη ιστορια στη Σκωτια
    από EVI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 04:12
  4. Ελληνες φοιτητές στη Σκωτία
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2006, 08:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF