Σελίδα 13 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 652

Θέμα: Φωτογραφίες που τραβήξαμε

  1. #181
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι της άποψης ότι καλύτερα καλοί φακοί και μέτριο σώμα, παρά το αντίθετο.
    Αλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω τόσο μεγάλη εμπειρία ώστε να είμαι και απόλυτος...

    Θεωρώ πως καλύτερα να βρεις μια 80d μεταχειρισμένη, παρα να πάρεις την 800d η την 850d σε καινούρια.
    Συμφωνώ με τους sigma art που πρότεινε ο Tsber.
    Σε canon μπορώ να σου προτείνω και τον 55-250mm is stm που τον έχω και είναι ένας πολύ πολύ καλός φακός για τα λεφτά του.
    Όσο πάει κι ακριβαίνει το πράγμα, βλέπω να με διώχνει η γυναίκα από το σπίτι
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  2. #182
    Μια μακρά πορεία πολλών ετών όπου η επένδυση χρημάτων σε φακούς ήταν ασφαλής, νομίζω ότι σιγά σιγά θα αρχίζει να αλλάζει. Προσοχή, για τις Mirrorless όλοι οι κατασκευαστές βγάζουν νέους φακούς ενώ οι παλαιοί φακοί από τις DSLR θα μπορούν βεβαια να μπουν στα νέα σώμματα με adapters αλλά θα σταματήσουν τα firmware updates για πιθανά θέματα συμβατότητας.

    Βέβαια, οι φακοί των DSLR μπορεί για αυτόν τον λόγο να γίνουν ποιό προσιττοί αλλά για τις ανάγκες ενός ερασιτέχνη θα παραμείνουν μια άριστη επιλογή

  3. #183
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Ωραία πάμε στο ζουμί λοιπόν


    Άσε βάλουμε κάτω μερικά δεδομένα :
    - Αγορά καινούργιου για διάφορους λόγους όπως πχ ότι θα κοπεί τιμολόγιο και ότι είμαι άσχετος και δεν μπορώ να αξιολογήσω μτχ
    - Σχετική φορητότητα - ευκολία χρήσης για αρχάριους
    - Σημαντική αναβάθμιση από το S21 ultra camera smartphone που έχω τώρα και έχουν τραβηχτεί όλες οι παραπάνω φωτογραφίες που είδατε (εκτός του drone)
    - Budget 800€ ταβάνι για kit για τώρα και βλέπουμε αργότερα για φακούς κλπ

    Ακούω προτάσεις από πιο έμπειρους


    *Ξέχασα, και το futureproof θα εκτιμηθεί
    Τελευταία τροποποίηση από teo_g7; 18/01/2022 στις 12:36. Αιτία: Αλτσχάιμερ
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    800€ με ΦΠΑ ή χωρίς;

    Ακόμα, αυτό το ποσό είναι μόνο για σώμα ή και για φακο/φακους;

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    800€ με ΦΠΑ ή χωρίς;

    Ακόμα, αυτό το ποσό είναι μόνο για σώμα ή και για φακο/φακους;
    Για κιτ, με ΦΠΑ

  6. #186
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Αξίζει να δώσω τώρα όσα παραπάνω γίνεται για σώμα και σιγά σιγά βλέπουμε για φακούς ή ακόμα κι ένα πολύ βασικό σώμα με τους κατάλληλους φακούς θα δώσει το ίδιο αποτέλεσμα?

    Να γίνω πιο συγκεκριμένος, παίζει πχ η canon 800d στα 500€ και η 850d στα 620€ σαν πιο νέο μοντέλο

    Να πω εδώ ότι για διάφορους λόγους, θα πάω σε αγορά καινούργιου ότι κι αν είναι αυτό.
    Όσο πιο μεγάλη η διαφορά τιμής και κατηγορίας τόσο πιο μεγάλη και εμφανής η διαφορά. Ο συνταξιδιώτης και φίλος μου Αλέξης παίζει πλέον με Nikon Z6 full frame- mirroless και η διαφορά ποιότητας σε σχέση με τις DSLR σειράς 3, 5 και 7 είναι τεράστια, αλλά αλίμονο και να μην ήταν, έτσι;

    Ο παραδοσιακός κανόνας είναι πως καλύτερα να έχεις ποιοτικούς φακούς και οικονομικό σώμα παρά το αντίθετο.

    Σε γενικές γραμμές είναι αλήθεια, αλλά το βέλτιστο είναι να έχεις τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό φακού και κάμερας.

    Για παράδειγμα, η D3300 που έχω εγώ χρησιμοποιείται πλέον σε συγκριτικά βίντεο τύπου «η νέα Nikon 99000000 σε σύγκριση με μια σκ@τά κάμερα. Έχει διαφορά;»

    Όπως καταλαβαίνεις η «άχρηστη» κάμερα είναι η δική μου, κοίτα όμως πόσο καλά αποτελέσματα έχει σε συνδυασμό με τον επίσης φθηνό 35άρη:

    https://www.dxomark.com/Lenses/Nikko...surements__928

    Σίγουρα η τεχνολογία προχωρά και εξελίσσεται αλλά και οι παλιότερες κάμερες δεν είναι για τα σκουπίδια.

    Εγώ αν ξεκινούσα τώρα από την αρχή θα κοιτούσα σίγουρα για πρώτο φακό τον Sigma 17-50mm F2.8 που δουλεύει εξαιρετικά με Nikon σειρά 3 και 7:

    https://www.dxomark.com/Lenses/Sigma...surements__865

    https://www.dxomark.com/Lenses/Sigma...kon-D3300__928

    Καλό ζουμ, πολύ φωτεινός και με πρακτικό εύρος είναι ό,τι πρέπει για ποιοτικές λήψεις και ευελιξία.

  7. #187
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Έχω χαθεί λίγο στο ψάξιμο αλλά από την άλλη είναι και καλό γιατί μαθαίνω πράγματα! Τελευταίος στόχος μια mirrorless Canon M50 αλλά δεν έχω κατασταλάξει ακόμα. Μέχρι τότε φωτογραφίζω με κινητό και drone και βλέπουμε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DJI_0614_copy_2000x1125.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	433653
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  8. #188
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas_versys Προβολή μηνύματος
    Πλέον (2022) έχει σταματήσει η παραγωγή DSLR από όλους τους κατασκευαστές (Canon, Nikon κλπ). Για 1-2 χρόνια μπορεί να είναι διαθέσιμες ακόμα κάποιες μηχανές DSLR μέχρι να εξαντληθεί το απόθεμα και πλέον πάμε μόνο σε mirrorless με 2πλάσιο και 3πλάσιο κόστος, λόγω της μεγάλης απόσβεσης της σχετικής τεχνολογικής έρευνας και καινοτομίας των προηγούμενων ετών ! Αντίστοιχη μετάβαση γίνεται και στην τεχνολογία των φακών.
    Οι επίσημες ανακοινώσεις, τουλάχιστον της Canon, λένε ότι θα σταματήσει η παραγωγή DSLR μόνο για τις ναυαρχίδες. Η παραγωγή DSLR συνεχίζεται κανονικά στα άλλα μοντέλα, διότι υπάρχει ακόμα ζήτηση.

    https://www.cnet.com/tech/computing/...ras-take-over/

    Προφανώς πάνε για κατάργηση οι DSLR, άλλωστε η παρουσία του καθρέφτη είχε περισσότερο νόημα στην εποχή του φιλμ και όχι τόσο στην εποχή της άμεσης ψηφιακής απεικόνισης. Αλλά θα πάρει αρκετά χρόνια, οπότε θεωρώ ότι αξίζει η αγορά DSLR.

    Το σίγουρο είναι ότι όσο περισσότερο ψηφιοποιείται ένα μέσο, τόσο αρχίζει να ακολουθεί τη γρήγορη απαξίωση που συνεπάγεται η τεχνολογική πρόοδος. Δεν επενδύεις δηλαδή για δεκαετίες, όπως τον περασμένο αιώνα. Παίρνεις κάτι με χρονικό ορίζοντα μερικών ετών, ξέροντας ότι πριν αποφασίσεις να το αλλάξεις, θα έχουν βγει καλύτερες τεχνολογίες που θα κάνουν το δικό σου να φαίνεται ανεπαρκές.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/01/2022 στις 13:24.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #189
    Να βάλω έναν επίλογο από ένα σχετικό δημοσίευμα του pttl.Gr όπου με νόημα καταλήγει

    '' Καλές οι δηλώσεις αλλά φυσικά μένει να δούμε πότε θα ανακοινωθεί η επόμενη DSLR κάμερα της Canon, καθώς η τελευταία που είδαμε από την εταιρεία ήταν η EOS-1D X Mark III το 2020 και πριν από αυτή η Canon EOS 90D τον Αύγουστο του 2019, χρονιά που ανακοινώθηκα και η Canon EOS 250D.

    Προς το παρόν δεν υπάρχει καμία φήμη ή πληροφορία για κάποια επερχόμενη DSLR κάμερα της Canon.
    .. ''

    Ανάλογη κατάσταση επικρατεί και στις άλλες εταιρείες του χώρου και πλέον υπάρχει στροφή προς τις mirrorless. Είμαστε πλέον 2022 και στα ράφια βλέπουμε DSLR 3, 4 και 5 ετών ενω η τεχνολογική εξέλιξη στις κορυφαίες mirrorless (Sony a1, Nikon Z9, Canon R) είναι εντυπωσιακή και δείχνουν τι πρόκειται να περάσει και στις μικρότερες κατηγορίες τα αμέσως επόμενα χρονια .

    Το κακό για εμάς είναι ότι οι νέες κάμερες είναι απλησίαστες
    Τελευταία τροποποίηση από costas_versys; 24/01/2022 στις 00:07.

  10. #190
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Καλημέρα στην παρέα, τυχαίνει να είμαι και εγώ σε αναζήτηση αγοράς μηχανής αυτόν τον καιρό γιατί η dslr μου πλησιάζει αισίως τα 15 χρόνια, δεν μπορώ να πιστέψω ότι πέρασαν τόσα. Βέβαια λόγω μεγέθους και εγώ χρησιμοποιώ τη κάμερα του iphone περισσότερο.
    Κοιτάζω για κάποια budget mirrorless kit
    Canon m50
    Olympus om-d e-m10 iv
    Lumix GX9
    Fujifilm xa5 η xa7

    Αξίζει η επένδυση??

  11. #191
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Αξίζει η επένδυση??
    Σε παρακαλώ, επίτρεψέ μου μία μικρή επισήμανση. Ο όρος "επένδυση" χρησιμοποιείται από τα εμπορικά τμήματα για να σε κάνει να αισθάνεσαι ότι αξιοποιείς περισσότερο τα χρήματά σου, με μεγάλο χρονικό ορίζοντα χρήσης. Δυστυχώς δεν ισχύει πλέον για τα περισσότερα τεχνολογικά αγαθά, αφού απαξιώνονται γρήγορα.

    Οπότε, για να ξέρουμε τι ξοδεύουμε, χωρίς να αποκτούμε προσδοκίες που θέλει να μας περάσει το marketing, ας λέμε απλά "αγοράζω". Προσωπικά προτιμώ τους όρους ξοδεύεω ή αγοράζω, μέχρι και σπαταλάω, παρά το επενδύω, διότι προσδίδει στα προϊόντα καλύτερο χαρακτηρισμό. Εννοείται, ότι κάποιες φορές αξίζει να δώσουμε πολλά χρήματα, ακόμα κι αν πρόκειται για υπηρεσία που θα κρατήσει μερικές ημέρες (π.χ. ένα ταξίδι) ή προϊόν που θα διαρκέσει 3 χρόνια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #192
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ρε φίλε έλεος....

    Δεν επενδύω στο χρηματιστήριο το ξέρω, αν με τα χρήματα που θα δώσω θα πάρω κάτι που θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες και θα έχω όρεξη να στήσω τρίποδο ρωτάω. Όχι να την πουλήσω σε 6 μήνες και να βγάλω 4%.

  13. #193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σε παρακαλώ, επίτρεψέ μου μία μικρή επισήμανση. Ο όρος "επένδυση" χρησιμοποιείται από τα εμπορικά τμήματα για να σε κάνει να αισθάνεσαι ότι αξιοποιείς περισσότερο τα χρήματά σου, με μεγάλο χρονικό ορίζοντα χρήσης.
    Μπορεί να βγάζει επαγγελματικές φωτό, να φτιάχνει στόρις στο ίνστα και να βγάζει μπογιόκο
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #194
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να βγάζει επαγγελματικές φωτό, να φτιάχνει στόρις στο ίνστα και να βγάζει μπογιόκο
    Ή να τον κάνει χαρούμενο η αγορά της και να θεωρεί ότι αξίζει να δώσει πολλά λεφτά για κάτι που θα κρατήσει 3 χρόνια. Όλα θεμιτά είναι, αρκεί να ξέρουμε τι αγοράζουμε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #195
    Οπως ανέφερα και παραπάνω, εγώ θα πήγαινα σε μτχ DSLR (όχι entry level). Μια κάμερα πχ 5-8 ετών μτχ και ένα καλό σετ φακών παραμένει πολύ καλή επιλογή ως προς την ποιότητα της φωτογραφίας και φυσικά ως προς την τιμή αγοράς.

Σελίδα 13 από 44 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2024, 20:22
  2. Καλλιτεχνικές μοτοφωτό που τραβήξαμε μόνοι μας...
    από macrozan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 461
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2013, 09:45
  3. Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2007, 12:37
  4. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF