Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Λίγο τα φώτα σας παρακαλώ!!!

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Διακρίνω μια ειρωνία ή μου φαίνεται?

    Οπως και να χει διάβασε αυτα που έγραψε ο daz παραπάνω να μάθεις κι εσυ κάτι παραπάνω..
    1)ΣΥ ΕΙΠΑΣ
    2)Ευχαριστω για την ομολογουμενως καλοπροαιρετη υποδειξη,το εχω ηδη διαβασει.ΑΝ και δεν συμφωνω στο συμπερασμα οφειλω να ομολογησω οτι ειναι αψογα γραμμενο και διαφωτιστικο για τους νεωτερους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα σκούτερ έχουν τον κινητήρα πίσω. Ανάμεσα στα πόδια του οδηγού δεν υπάρχει τίποτα.
    Η κατανομή του βάρους είναι εντελώς διαφορετική.
    οι αντιδράσεις της μηχανής στο άνοιγμα του γκαζιού λόγω της μετάδοσης είναι εντελώς διαφορετική.
    Το ίδιο συμβαίνει και στο κλείσιμο του γκαζιού.
    Τα σκούτερ στην πλειοψηφία τους έχουν πολύ μικρότερους τροχούς.
    Η θέση οδήγησης τις περισσότερες αν όχι όλες τις φορές, είναι εντελώς διαφορετική.
    Όλα αυτά κάνουν τα σκούτερ, σκούτερ και τις μηχανές, μηχανές.
    Γιατί ολα αυτά ορίζουν πώς στρίβει το οποιοδήποτε δίτροχο, πως φρενάρει, τις αντιδράσεις του μέσα στη στροφή, τις αντιδράσεις του στο άνοιγμα του γκαζιού και άλλα πολλά.
    Η διάκριση ανάμεσα στα δύο δεν έχει να κάνει ούτε με επιδόσεις, ούτε με το prestige, ούτε με κάποιο είδος ρατσισμού.
    Ρε παιδιά, τι ακριβώς ορίζεται ως μοτοσυκλέτα,υπάρχουν πρωτόκολλα που εξαιρούν τα σκούτερ?
    Και τα παπιά δεν έχουν τίποτα ανάμεσα στα πόδια του οδηγού αλλά 'θεωρούνται' μηχανές.
    Η κατανομή βάρους ποικίλλει και σε άλλες μοτο,δεν υπάρχει κανόνας.
    Ούτε οι μικρότεροι τροχοί επηρεάζουν το διαχωρισμό,μην ξεχνάτε ότι τα μεγάλα σκούτερ έχουν 16'' τροχούς (Beverly- SH κλπ),από την άλλη το ΚΤΜ μου 525 έχει 16,5'' !

    Κοντολογίς από τη στιγμή που κινούνται με τον ίδιο κινητήρα εσωτ. καύσης και το κυριότερο υπακούουν στους ΙΔΙΟΥΣ νόμους της Φυσικής (φυγόκεντρος-γυροσκοπικό φαινόμενο κ.ά.) με τις μοτοσυκλέτες,είναι ίδια.

    ΥΓ Αποστόλη έκανα παράθεση το κείμενό σου σαν έναυσμα.

  3. #18
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    άστο φίλε, μην πάρεις σκούτερ,ξέχνα ότι είπα,πάρε vstrom
    (αν είναι να τα λέμε πάλι σκουτερ Vs μηχανή )
    porca miseria.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Versys 650 και Tracer 700 = ποιο ασφάλτινα
    V-Strom 650 = μπαίνει και χώμα
    Όλα είναι πολύ καλές επιλογές.
    Συμβουλή μου, πήγαινε και κάνε test drive όλα όσα σε ενδιαφέρουν, βάλε και την γυναίκα πίσω για να δείτε μαζί την μηχανή ειδικά αν θές και γυναίκα πίσω να κάθετε άνετα και με μπόλικο φόρτωμα για καλοκαιρινές διακοπές πάς για πρώτα για V-Strom 650. Εφόσον το θές κούτα το παίρνεις καινούργιο εντός του ποσού που θες.
    Αναρωτιόμουν αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσετε ποιο είναι καλύτερο σαν εταιρεία και σαν τεχνικά χαρακτηριστικά σαν μηχανή αλλά ευχαριστώ πολύ για την διαφοροποίηση και κατηγοριοποίηση αυτών των τριών μηχανών...

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Με το ύψος που έχεις είσαι λίγο ψηλός για το tracer αμα ανέβεις θα καταλάβεις... για versys εισαι για την χρηση που θες και θα "κουμπώνεις" καλύτερα σε αυτο το μηχανάκι.
    Χαχα το ψηλός δεν το περίμενα να το ακούσω σαν απάντηση αλλά ναι θα τα δω όταν θα πάω φυσικά και για test ride και στα τρία ή όσα με ενδιαφέρουν γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω καβαλήσει τα συγκεκριμένα απλά θεωρητικά και εμφανισιακά αυτά είναι που μου κάνουνε και οικονομικά φυσικά...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    πάρε σκουτερ.αν ήσουν μηχανόβιος θα είχες ήδη μηχανή.
    https://www.youtube.com/watch?v=LrFmr_TOMZY

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    πάρε σκουτερ.αν ήσουν μηχανόβιος θα είχες ήδη μηχανή.
    Δεν έχει ιδιαίτερο τόπο η απάντησή σου αδερφέ αυτή και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και λίγο προσβλητική η ειρωνική αν θες καλύτερα όπως σχολιάζει ένας αδερφός πιο κάτω!! Συν ότι δεν μου απαντάς σε αυτό που λέω ή να προτείνεις τουλάχιστον κάτι έστω scooter...

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οι διαδρομές που έχεις στο μυαλό σου, είναι όλες street. Γιατί να πάρεις τρακτέρ μηχανή, όταν θα πηγαίνεις από τους δρόμους. Στους δρόμους θα πηγαίνεις, μηχανή για δρόμο πάρε.

    Αντί για vstrom , κοίτα SV650.
    Αντί για Versys, κοίτα ER6
    Αντί για Tracer, κοίτα MT07.

    Πιο καλές στην άσφαλτο.

    Από τις τρείς, εγώ θα πήγαινα σε SV650.

    Το Beverly είναι σκούτερ, όχι μοτοσυκλέτα-μηχανή. Μην το θεωρείς προυπηρεσία-εμπειρία. Άλλο πράγμα η μηχανή, ξεκινάς από μηδέν. Ότι και να πάρεις καλοτάξιδο, και πρόσεχε, δεν ξέρεις τίποτα, ειδικά όταν νομίσεις ότι το έχεις, τότε πρόσεχε ακόμα περισσότερο. Για 2-3 χρόνια, να σέβεσαι την οδήγηση, σαν να είναι πρώτη φορά. Κάθε φορά.

    Α ναι, και μην βάζεις άσκοπα θαυμαστικά στις προτάσεις σου. Το θαυμαστικό κάτι σημαίνει. Όταν το κοτσάρεις διπλό και τριπλό αντί της τελείας, χάνει το νοημά του, και το κειμενό σου φαίνεται αστείο, χωρίς σοβαρότητα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις εναλλακτικές μηχανές καμία από αυτές τουλάχιστον εμφανισιακά Δεν με συγκινεί όπως οι άλλες τρεις συν ότι θα έχω λίγο κρεβατομουρμούρα από τη γυναίκα γιατί είναι πιο street και άγριες στην όψη και απλά θα γκρινιάζει Προτιμώ να είμαι ειλικρινής τις άλλες τρεις που είπα εξαρχής. Καταλαβαίνω αυτό που λες για την προϋπηρεσία απλά ήθελα να πω ρε παιδί μου τι έχω καβαλήσει ως επί το πλείστον γιατί καλά ή άσχημα αφού το μηχανάκι έχει ο πατέρας μου και οδηγώ όταν λείπεις επαγγελματικά ταξίδια που είναι αρκετά συχνά σίγουρα έχω πάρει κάποια μηχανάκια φίλων με συμπλέκτη και με ταχύτητες αλλά κανένα δεν ξεπερνούσε τα 200 με 250 κυβικά! Τώρα όσον αφορά το κείμενο τι να σας πω ρε παιδιά δεν δίνουμε για έκθεση εδώ αν έβαλα και μία τέλεια παραπάνω ή ένα θαυμαστικό παραπάνω καθίστε και σκεφτείτε αυτά αντί να μου πείτε για τα πραγματικά πράγματα που ρωτάω που είναι οι μηχανές η αξιοπιστία τους τα χαρακτηριστικά τους και εσείς σαν έμπειροι που είστε εδώ και φυσικά πολύ πιο έμπειροι από μένα να μου προτείνετε κάτι ασφαλές και αξιόπιστο...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Θα σου πρότεινα να δείς και το suzuki sv 650 x

    https://www.youtube.com/watch?v=_SzaRKVCkis


    Edit: Ακυρο , τώρα είδα αυτό : "συν ότι θα έχω λίγο κρεβατομουρμούρα από τη γυναίκα γιατί είναι πιο street και άγριες στην όψη και απλά θα γκρινιάζει"

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καμία σχέση τα σκούτερ-πολυθρονα-παπουδιερες με μοτοσυκλέτα, φαντάζομαι είσαι συνειδητοποιημένος, 30 χρονών άνθρωπος.

    στο θέμα μας..

    θα σου πρότεινα και το sv650 της σουζουκι αλλά θέτεις όρια για ον-οφ οπότε:

    vstrom θα παιρνα φίλε.

    εύκολο, οικονομικό, αξιόπιστο, ταξιδιάρικο, σχετικά λογικό κόστος κτήσης ως καινούργιο, άνετη μεταπώληση.

    και τα άλλα που λες παρόμοια φυσικά είναι..

    εγώ θα έβγαζα κατευθείαν από τη λίστα το τρεϊσερ..

    το versys το χω κάνει τεστ πριν δυο χρόνια..είναι πολύ καλό μηχανάκι και έχει διορθώσει αρκετά σημεία σε σχέση με το πρώτης γενιάς μοντέλο.
    Ναι συνειδητοποιημένος είμαι ξέρω τι θέλω απλά τώρα πια μηχανή του αποδίδει καλύτερα είναι το θέμα μου το ταίρι ξέρει γιατί θα το έβγαζες εκτός δεν μου εξήγησες θα μπορούσες αν δεν σου κάνει κόπος?

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Έτσι.
    Γιατί νομίζεις ότι οι καισαρικές αυξάνονται κάθε χρόνο;
    Δεν μπορούν να βγουν τα παιδιά από την κοιλιά της μάνας τους γιατι βρισκουν οι χούφτες απ'το τιμόνι.....
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη αλλά κάποιο μηχανάκι Τεό να προτείνεις??

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε, καλώς μας βρίσκεις!
    Και οι τρεις μοτοσυκλέτες που σου αρέσουν, θα σε βολέψουν μια χαρά για το σκοπό που τις θέλεις.Οι διαφορές τους δεν είναι μεγάλες,αν εξαιρέσεις τον ελαφρώς πιο on/off χαρακτήρα του v-strom.Ακόμα και οι τιμές τους είναι πολύ κοντινές, περίπου 8 χιλιάρικα.
    Έχεις καβαλήσει έστω στατικά κάποια από τις τρεις;
    Προσωπικά θα κοιτούσα και ελαφρώς μεταχειρισμένες αλλά αφού θέτεις ως δεδομένο το καινούριο, ρίξε μια ματιά και στα πιο οικονομικά ως προς την κατανάλωση Honda ΝC750 και CB500X.
    Όχι δεν έχω πάει ακόμα να κάνω test ride ούτε τις έχω καβαλήσει αυτές έστω στα αγγλικά θα πάω να τα κάνω όλα μαζί σε κάνα μήνα εκεί που τελειώνω κάτι δουλειές με ανακαίνιση στο σπίτι για να έχω και καλύτερη άποψη γιατί καλά όλα τα θεωρητικά αλλά στο πρακτικό κομμάτι νομίζω ότι η μηχανή θα με διαλέξει εννοώντας θα τις οδηγήσω αυτές τις τρεις πέντε που θα έχω καταλήξει και αυτή θα είναι αυτή που θα μου κάνει το κλικ! Την Cb500X το καινούργιο μοντέλο το είχα κοιτάξει την NC 750 δεν την είχα δει η αλήθεια είναι θα την κοιτάξω και αυτή. υπάρχει κάποιος λόγος που μου προτείνεις αυτές σε τι υπερτερούν σε σχέση με τις τρεις που σκεφτόμουνα εγώ?

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Κοίτα,το παιδί είναι 30 χωρίς δικιά του μοτο ως τώρα.Με βάση αυτά που είπε , δηλαδή ''κάψα'' για μηχανή ,εμπειρία με σκούτερ, να κάνω την δουλίτσα μου και καμιά βόλτα με την κυρά ,ε ναι εγώ θεωρώ πως ένα μεγάλο σκούτερ θα είναι ότι πρέπει.
    Δεν του είπα και ξέχασε το,πάρε Ford.

    Υγ συγνώμη αν ακούστηκε προσβλητικό ,δεν είχα αυτό τον σκοπό.
    Συγχωρεμένος για το προσβλητικό μπορείς να διορθώσεις ή να επανορθώσεις προτείνοντας μου, το βασικό όμως είναι ότι ξεχνάτε η ξεχνάς τι ζητάω δεν θέλω scooter δυστυχώς όμως αυτό είναι το τελευταίο δίτροχο που είχε ο πατέρας μου γιατί σε όλα τα υπόλοιπα που είχε κάτι χόρτα και κάτι kawasaki παλιά παιδιά μοντέλα αλλά διαφορετικού τύπου κανονικές μηχανές ήμουνα μικρός και δεν υπήρχε περίπτωση ούτε καν να φτάνω ξέρω γω τα πόδια μου κάτω για να καβαλήσω οπότε αναγκαστικά η όποια εμπειρία και πρακτική μπορούσα να κάνω ήταν πάνω στο beverlaki αυτό...

  14. #29
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Κοίτα, από θέμα αξιοπιστίας που αναφέρεις δεν έχει ακουστεί κάτι για κανένα από τα τρία μοντέλα που σε ενδιαφέρουν.
    Εγώ στην θέση σου θα έκανα τέστ και στα τρία και θα "χτύπαγα" το πιο άνετο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Για την χρηση που περιγραφεις ενα μεγαλο σκουτερ θα σε εξυπηρετησει καλυτερα,και θα ειναι ισως και οικονομικωτερο.Θα σε προστατευσει καλυτερα στην βροχη και στις κακες καιρικες συνθηκες, θα μεταφερεις πιο πολλα πραγματα στην καθημερινοτητα ,και σιγουρα θα ειναι πιο αποδεκτο στο θηλυκο κοινο..Αν παλι σ αρεσουν πιο πολυ οι μοτοσυκλεττες τοτε παρε μοτοσυκλεττα.Αυτες που ανεφερες ειναι 95% ON και 5% πολυ μαλακο OFF.Λογω βαρους και μονον.Το OFF θελει ελαφροτητα.Οσο για την προυπηρεσια σου σε σκουτερ ,δεν θα σε δυσκολεψει ,στην ενδεχομενη μεταβαση σου στις μοτοσυκλεττες,διοτι τα σκουτερ ΕΙΝΑΙ αυτοματες μοτοσυκλεττες.
    Εντάξει έχει διαφορές δηλαδή μόνο και μόνο το γκάζι η ροπή ή το πιο βασικό οι ταχύτητες που έχεις να αλλάξεις δηλαδή να πατήσεις το συμπλέκτη να καρφώσεις την ταχύτητα να πατήσεις λίγο το γκάζι όσο πρέπει και να αφήσεις το φρένο απαλά για να φύγεις Ε δεν έχει καμία σχέση με το σφουγγαράκι που είναι αυτόματο είναι σαν να μαθαίνεις πήχυ αμάξι να οδηγείς από την αρχή από αυτόματο σε manual με κιβώτιο ταχυτήτων.... Έτσι νομίζω τώρα Ε μπορεί να κάνω και λάθος και να το δω πιο εύκολο στην πορεία...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 18:26
  2. Τα <<φώτα >> σας παρακαλώ!
    από pakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 20:20
  3. Τα φωτα σας παρακαλω
    από Dodok edessa στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 13:41
  4. Τα φώτα σας παρακαλώ!
    από costas_k στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 09:41
  5. Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 08:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF