Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Λίγο τα φώτα σας παρακαλώ!!!

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2019
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    άστο φίλε, μην πάρεις σκούτερ,ξέχνα ότι είπα,πάρε vstrom
    (αν είναι να τα λέμε πάλι σκουτερ Vs μηχανή )
    Όχι ρε ξεκάθαρα θέλω μηχανή και όχι σκούτερ. Ο λόγος που προτείνεις το Vstrom σε σχέση με τα υπόλοιπα??

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από John-James Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν έχω πάει ακόμα να κάνω test ride ούτε τις έχω καβαλήσει αυτές έστω στα αγγλικά θα πάω να τα κάνω όλα μαζί σε κάνα μήνα εκεί που τελειώνω κάτι δουλειές με ανακαίνιση στο σπίτι για να έχω και καλύτερη άποψη γιατί καλά όλα τα θεωρητικά αλλά στο πρακτικό κομμάτι νομίζω ότι η μηχανή θα με διαλέξει εννοώντας θα τις οδηγήσω αυτές τις τρεις πέντε που θα έχω καταλήξει και αυτή θα είναι αυτή που θα μου κάνει το κλικ! Την Cb500X το καινούργιο μοντέλο το είχα κοιτάξει την NC 750 δεν την είχα δει η αλήθεια είναι θα την κοιτάξω και αυτή. υπάρχει κάποιος λόγος που μου προτείνεις αυτές σε τι υπερτερούν σε σχέση με τις τρεις που σκεφτόμουνα εγώ?
    Καλησπέρα!Ναι, να πας να τις καβαλήσεις έστω στατικά και να αφήσεις να σε διαλέξει, όπως γράφεις, εκείνη με την οποία θα υπάρξει ταίριασμα!
    Σου προτείνω τα δύο χοντάκια επειδή είναι αξιόπιστα, ευκολοδήγητα, οικονομικά στην κατανάλωση και βρίσκεις αρκετά μη καγκουροποιημένα στην αγορά μεταχειρισμένων.
    Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι οι τρεις μοτοσυκλέτες που σου αρέσουν είναι"χειρότερες"... μια χαρά θα σε εξυπηρετήσουν γι'αυτό που τις χρειάζεσαι.
    Δες βιντεάκια με παρουσιάσεις ή συγκριτικά στο You Tube, κάνε τη βόλτα σου στους εμπόρους μέσα στο φθινόπωρο και εδώ είμαστε να τα πούμε πάλι

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Διαβάζοντας προσεκτικά πιστεύω ότι το ιδανικό για εσένα τελικά είναι scooter , εντάξει μπορεί να μήν είναι ακριβώς scooter , το θέμα όμως είναι ότι η τιμή του τσιμπάει .

    Honda X-ADV 750 https://www.youtube.com/watch?v=Ui14HGKCPgs

  4. #34
    Αγαπητέ και τα 3 μηχανάκια που σε απασχολούν μια χαρά είναι. Εγώ θα προτιμούσα το V Strom, αλλά γενικά δεν έχουν χαοτικές διαφορές.

    Θα σου πρότεινα πάντως να εξετάσεις και το ενδεχόμενο μεταχειρισμενου (παλιότερο μοντέλο) με ταβάνι τα 4.5k.
    Νομίζω για πρώτη μηχανή προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα αυτό το σενάριο και το ρίσκο είναι σχετικά χαμηλό. Με ένα καλό έλεγχο, το ρίσκο που παίρνεις είναι μικρό σε σχέση με τα χρήματα που γλυτώνεις.

    Αν όλα πανε καλά και παραμείνεις δίτροχος σπρώχνεις τα έξτρα χρήματα στη δεύτερη αγορά σου (σε 2 χρόνια π.χ.) έχοντας χάσει λίγα από τη μεταπώληση και κάνεις μια καλύτερη αγορά.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα σκούτερ έχουν τον κινητήρα πίσω. Ανάμεσα στα πόδια του οδηγού δεν υπάρχει τίποτα.
    Η κατανομή του βάρους είναι εντελώς διαφορετική.
    οι αντιδράσεις της μηχανής στο άνοιγμα του γκαζιού λόγω της μετάδοσης είναι εντελώς διαφορετική.
    Το ίδιο συμβαίνει και στο κλείσιμο του γκαζιού.
    Τα σκούτερ στην πλειοψηφία τους έχουν πολύ μικρότερους τροχούς.
    Η θέση οδήγησης τις περισσότερες αν όχι όλες τις φορές, είναι εντελώς διαφορετική.
    Όλα αυτά κάνουν τα σκούτερ, σκούτερ και τις μηχανές, μηχανές.
    Γιατί ολα αυτά ορίζουν πώς στρίβει το οποιοδήποτε δίτροχο, πως φρενάρει, τις αντιδράσεις του μέσα στη στροφή, τις αντιδράσεις του στο άνοιγμα του γκαζιού και άλλα πολλά.
    Η διάκριση ανάμεσα στα δύο δεν έχει να κάνει ούτε με επιδόσεις, ούτε με το prestige, ούτε με κάποιο είδος ρατσισμού.
    Φαντασου τωρα αυτον τον ορισμο στα αυτοκινητα. Αυτοματως ο Σκαραβαιος οπως και η Porsche 356 και φυσικα ολες οι 911, δεν θα επρεπε να λεγονται αυτοκινητα αφου εχουν τον κινητηρα πισω απο τον πισω αξονα ( τα σκουτερ οχι )

    Τα πραγματα νομιζω ειναι πολυ πιο απλα. Υπαρχουν κατηγοριες μοτοσυκλετων και μια εξ αυτων τα σκουτερ. Οπως υπαρχουν κατηγοριες αυτοκινητων

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Φαντασου τωρα αυτον τον ορισμο στα αυτοκινητα. Αυτοματως ο Σκαραβαιος οπως και η Porsche 356 και φυσικα ολες οι 911, δεν θα επρεπε να λεγονται αυτοκινητα αφου εχουν τον κινητηρα πισω απο τον πισω αξονα ( τα σκουτερ οχι )

    Τα πραγματα νομιζω ειναι πολυ πιο απλα. Υπαρχουν κατηγοριες μοτοσυκλετων και μια εξ αυτων τα σκουτερ. Οπως υπαρχουν κατηγοριες αυτοκινητων
    Αν είχαν πίσω για ανάρτηση, ενιαίο άξονα-ψαλίδι, και τον κινητήρα ΕΝΑ με το ψαλίδι αυτό, θα είχε αληθές νόημα η παρομοίωσή σου. Αλλά δεν έχουν. Ο κινητήρας , είτε μπροστά, είτε κέντρο-μπροστά, είτε κέντρο-πίσω, είτε πίσω, είναι σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις δεμένος στο πλαίσιο του οχήματος, και όχι μέρος της ανάρτησης. Εκεί η παρομοίωσή σου, το χάνει.

    Ακόμα και αν παραδεχόμασταν ως αληθή την παρομοιωσή σου, ΠΑΛΙ, ένα μπροστομήχανο, ένα κεντρομήχανο κι ένα πισωμήχανο, έχουν ΧΑΟΣ διαφορά στο πως οδηγούνται, και αν βάλουμε και στο παιχνίδι το μπροστά-πίσω-όλα κίνηση, χάνεται η μπάλα, στο πόσο διαφορετικό μπορεί να είναι ΕΝΑ αυτοκίνητο από ΑΛΛΟ ΕΝΑ αυτοκίνητο, κι ας λέγονται όλα ''αυτοκίνητα''.

    Τα σκούτερ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μοτοσυκλέτες. Χωρίς αυτό να σημαίνει κατώτερα ή ανώτερα, δεν λέω αυτό. Λέω είναι ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ.

    Το ''έχω εμπειρία με σκούτερ και θα πάω να οδηγήσω μηχανή'' , δεν λέω, καλό είναι, αλλά δεν διαφέρει και πολύ από το ''έχω εμπειρία με ποδήλατο και θα πάω να οδηγήσω μηχανή''. Ναι καταλαβαίνεις ΚΟΚ, καταλαβαίνεις ισορροπία 2 τροχών, αλλά μέχρι εκεί. Αντιδράσεις υπό πίεση, μεγέθη, χρόνοι, διαφέρουν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    ....Τα πραγματα νομιζω ειναι πολυ πιο απλα. Υπαρχουν κατηγοριες μοτοσυκλετων και μια εξ αυτων τα σκουτερ.....

    Noμίζω κάνεις λάθος. Υπάρχουν κατηγορίες δικύκλων και όχι μοτοσυκλεττών. Οι κατηγορίες είναι μοτοσυκλέττες, μοτοποδήλατα, σκούτερ, ποδήλατα, πατίνια, κλπ

    Τώρα οι μοτοσυκλέττες πχ, έχουν άλλες κατηγορίες, δρόμου, σπόρ, χωμάτινες κλπ.

    Τις ίδιες υποκατηγορίες πάνω κάτω, έχουν και τα μοτοποδήλατα, ενω σιγά - σιγά αρχίζουν και ξεχωρίζουν κατηγορίες και στα σκούτερ
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Θα συμφωνήσω με μερικά απ'τα παιδιά παραπάνω,δεν θα σκεφτόμουν καν το vstrom.Καλό,χρυσό,άσπαστο,αλλά ο 19αρης δεν θα σου χρειαστεί πουθενά και κατά την γνώμη μου είναι και ασχημούτσικο.Τώρα,εγώ προσωπικά έχω μια συμπάθεια στο versys(δες εδώ κι εδώ),χωρίς να το έχω οδηγήσει ποτέ,απλά πάντα το θεωρούσα όντως πολύ versatile(17άρηδες,όρθια θέση οδήγησης,ανεμοκάλυψη).Το versys βέβαια μέχρι πριν λίγα χρόνια έπαιζε μόνο του,τώρα που υπάρχει και το μικρό tracer,το οποίο στην Ελλάδα είναι και φθηνότερο,υπάρχει ανταγωνισμός.Το Yamaha πίνει ακόμα λιγότερο απ'το versys,είναι λίγο πιο δυνατό και κατά την γνώμη μου είναι και πιο όμορφο.Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις λάθος επιλογή με ένα απ'αυτά τα δύο,νομίζω έχει να κάνει πιο πολύ με το γούστο σου και σε ποιο θα κουμπώσεις.

    ΥΓ:Κόλλησαν κάποιοι στην εμπειρία σου με το beverly.Δίκυκλο είναι το beverly,προφανώς μαθαίνεις και να συμπεριφέρεσαι οδηγώντας το(όντας πολύ πιο ευάλωτος) και να εξοικειώνεσαι με έλλειψη πρόσφυσης,αλλά και με τις κλίσεις.Προφανώς και δεν ξεκινάς απ'το 0,πάντως,αυτό βγαλ'το απ'το μυαλό σου.

    Καλές αγορές και βάλε φωτογραφίες όταν με το καλό την πάρεις.

  9. #39
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Επαυξάνω στην πρόταση του Λεωνίδα. Honda NC750 για οικονομική μετακίνηση και άνεση στις αποστάσεις που λες. Βγαίνει και σε έκδοση με το πολύ καλό αυτόματο κιβώτιο (DCT).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ρωταει ο ανθρωπος τι να παρει αναμεσα σε 3 συγκεκριμενες αναφεροντας και τα κριτηρια του...
    στις 3 σελιδες οι 2,5 ειναι φιλοσοφικες αναζητησεις προσωπικες επιθεσεις και υπονοουμενα........μηπως γκομενιζουμε λιγο;
    φιλε μου....με 9000 για καινουριο πηγαινε δοκιμασε αυτα που σου αρεσουν και διαλεξε αυτο που σου κανει κλικ χωρις να ρωτας κανεναν
    να ξερεις ομως οτι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας οταν κατεβαζεις αυτα τα χρηματα στον δρομο ειναι αν εχεις ασφαλη χωρο φυλαξης

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από John-James Προβολή μηνύματος
    γιατί θα το έβγαζες εκτός δεν μου εξήγησες θα μπορούσες αν δεν σου κάνει κόπος?
    έτσι γρήγορα τα δύο-τρία που με.."χαλάνε" είναι καπως κοντό σε σχέση με τα άλλα δυο (το λιγότερο οφ απο τα τρία) και δεν μου αρέσει και η ουρά του που παραείναι σπορ και η μπαγκαζιέρα δείχνει αγγούρι...αυτό το δεύτερο ισχύει και στο βερσις..

    επίσης φίλος που κράτησε ένα χρόνο το τρεϊσερ γκρίνιαζε για τη σέλα σε πολύωρες διαδρομές...φυσικά είναι κάτι που με μικρό σχετικά κοστος διορθώνεται σε σελά..

    κοίτα φίλε τη γνώμη μας λέμε...μην τρελαθούμε κιόλας ότι το τρεισερ είναι κακό μηχανάκι...ίσα-ισα...μηχανάρα είναι, απλά ζήτησες να σου πούμε πως το σκεφτόμαστε ο καθένας με την εμπειρία που έχουμε...ε εγώ με αυτά που καταλαβαίνω θα πήγαινα στο vstrom.

    είναι πώς να το πω το "πιο τα κάνω όλα και συμφέρω" από τα τρία.

    το θέμα εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό...εμένα πχ μου αρέσει το vstrom με το ψηλό ψευτοφτεράκι μπροστά και με χαλάει η εξωγήινη φάτσα του τρέϊσερ..
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 06/09/2019 στις 09:42.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Όλες οι μοτοσυκλέτες που σου πρότειναν οι από πάνω είναι πολύ καλές.

    Να πάρεις ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΛΙΚ. Αυτό είναι το πιο σημαντικό στην επιλογή μοτοσυκλέτας!

    Μη σκας για διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά κλπ. Καμιά δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

    Αφού όμως... πρέπει να προτείνω κι εγώ κάτι, πώς σου φάινεται η Benelli Leoncino 500;

    Αν δεν πηγαίνεις χώμα, είναι νομίζω η πιο... ομαλή μετάβαση από το Beverly στη μοτοσυκλέτα!

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    CB500X μεταχειρισμένο το προηγούμενο μοντέλο
    με τα έξτρα λεφτά βάζεις κάγκελα/βαλίτσες και το φέρνεις στα μέτρα σου

    αν το βαρεθείς το δίνεις πανεύκολα και παίρνεις σκούτερ

    ΜΗΝ πάρεις σκούτερ!

    Είμαι 33 και είχα παπί-σκούτερ-παπί-παπί-σκούτερ και τώρα ΜΤ-07 με >150.000χλμ συνολικά σε δύο τροχούς.

    Για να ανεβαίνει η γυναίκα ΟΧΙ street μηχανή ή τουλάχιστον όχι το MT-07.
    Στο tracer 700 δεν είχε θέμα και ένιωθε πολύ άνετα.
    Το CB500X είναι η χρυσή τομή οικονομίας (κατανάλωσης) - επιδόσεων - άνεσης - αξιοπιστίας.

    Σίγουρα μπορείς να νοικιάσεις και να το δοκιμάσεις μία μέρα.
    Δεν είχα οδηγήσει ποτέ μηχανή (ούτε για το δίπλωμα - με παπάκι το πήρα) και νοίκιασα ένα ολοκαίνουργιο tracer 700.
    ΜΤ-07 ήθελα αλλά δε βρήκα κάποιον τρελό να το έχει αγοράσει για ενοικίαση

    Οπότε απο μένα δοκίμασε το CB500X μία ολόκληρη μέρα και αν το έχεις λίγο μαζί με τη γυναίκα.

    Αν αποτύχεις με τη μηχανή πάς σε σκούτερ

  14. #44
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Πώς μπορεί κάποιος να "αποτύχει" με μια μηχανή;
    Για αποτυχημένη αγορά μοτοσυκλέτας το καταλαβαίνω,για αποτυχία σαν αναβάτης θεωρώ ότι καλύπτει όλο το δίκυκλο φάσμα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Οι άλλοι 'μαλωνουν' αν είναι τα σκούτερ μηχανές.. Μέχρι κ παρατήρηση για τα θαυμαστικά είδαμε.. Χάχα Πλάκα έχετε ρε παιδιά..
    Φίλε μου η επιλογή είναι απλή.. Πας από κοντά τα βλέπεις τα κάνεις test ride και οποία ερωτευτείς την τσιμπάς.. Τόσο απλό.. Οι διαφορές είναι μικρές.. Οι μηχανές εκτός από τεχνική άποψη είναι κ συναίσθημα.. Δεν νομίζω να διάλεξες γυναίκα επειδή ξέρει να μαγειρεύει καλύτερα από κάποια άλλη.. Κάτι σε τράβηξε.. Αυτό το κλασικο κλικ.. Το ίδιο είναι με τις μηχανές..Ήμουν στην θέση σου πριν λίγο καιρό.. Απλά επέλεξα αυτή που ερωτευτηκα..
    Τελευταία τροποποίηση από fatsas35; 06/09/2019 στις 18:13.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 18:26
  2. Τα <<φώτα >> σας παρακαλώ!
    από pakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 20:20
  3. Τα φωτα σας παρακαλω
    από Dodok edessa στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 13:41
  4. Τα φώτα σας παρακαλώ!
    από costas_k στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 09:41
  5. Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 08:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF