Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από John-James Προβολή μηνύματος
Καλησπέρα παιδιά λίγο την βοήθεια σας κ σε μένα τον αρχάριο!!
Θέλω να πάρω την 1η μου μηχανή έχω διαβάσει και δει αρκετά αλλά πάλι θέλω λίγο σπρώξιμο και βοήθεια από πιο ειδικούς στον χώρο!!! Όπως είπα θα πάρω την πρώτη μου μηχανή έχω ξαναοδηγήσει αρκετές φορές του πατέρα μου στο παρελθόν (Beverly 250) με αρκετή άνεση μπορώ να πω και σε εθνική και σε αποστάσεις τύπου Αθήνα Πόρτο Ράφτη κλπ οπότε το νιώθω!! Πάντα είχα κάψα με τις μηχανές και ήρθε η ώρα στα 30 μου πλέον να την αποκτήσω!! Είμαι ανάμεσα σε 2-3 V-Strom 650 , Versys 650 και Tracer 700, θέλω να πηγαίνω στην δουλειά μου άνετος (70km πήγαινε έλα ) και ποιο οικονομικός από το αμάξι σίγουρα να μπορώ να πάω την βόλτα μου (Χαλκίδα) και τα μπάνια μου (Πόρτο Ράφτη, Ανάβυσσο) τα καλοκαίρια και να είναι άνετος όσο μπορώ μέσα στην κίνηση της πόλης που να πω την αλήθεια μου δεν την τρώω με το κουτάλι απλά όταν χρειαστεί να είμαι χαλαρός και εκεί!! Σκέφτηκα αυτές της μηχανές λόγο on off που λένε ότι είναι ότι πρέπει για πιο αρχάριους και 400 με 600 ήταν τα cc που σκεφτόμουν από την αρχή, είναι σχετικά οικονομικές στην καύση μηχανές και εύκολες στο να μάθεις αν δεν κάνω λάθος....
Προτιμώ καινούργια μηχανή πάρα μεταχειρισμένη για να την στρώσω εγώ και να μην μου βγει κάνα κουσούρι από το πουθενά γτ είμαι λίγο γκαντέμης με αυτά, συν ότι έτσι θα είναι όπως την θέλω εγώ!!Οικονομικά πάω για καινούργια μηχανή μέχρι τα 9.000!!
Είμαι 1.80 ύψος 80 κιλά και προς γεροδεμένος περιγραφή για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε απλά θέλω ένα σωστό εργαλείο να μπορώ να πάρω και την γυναικάρα μου για τις βόλτες μας!!!
Όλος δικός σας και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
Συνονόματε, έχω την εντύπωση πως πρέπει να κάνεις το εξής:Να πάρεις αυτό που θέλεις εσύ και ΟΧΙ αυτό που λέω εγώ, ο χ, ο ψ και πάει λέγοντας. Ουδείς ξέρει τις ανάγκες σου καλύτερα από εσένα. Και οι 3 μηχανές που ανέφερες είναι εξαιρετικές για τη χρήση που θέλεις! Ανέβα σε όλες, ακόμα καλύτερα κάνε και βόλτα την κάθε μια αν μπορείς. Πες στη γυναίκα σου να πηγαίνετε μαζί, να ανεβαίνει και εκείνη, να δει σε ποια από τις 3 νιώθει άνετα. Η γνώμη της θα πρέπει να βαρύνει φαντάζομαι στην επιλογή που θα κάνεις. Το αν θα επιλέξεις να εξαντλήσεις το μπάτζετ για την αγορά, είναι δική σου επιλογή. Σίγουρα υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές που θα σου αφήσουν αρκετό μετρητό στον κουμπαρά όπως το benelli trk502 που είναι και σε προσφορά. Δεν έχει τα κυβικά και την δύναμη των 3 που ανέφερες, όμως δεν παίζει 1 στο 1.000.000 να δυσκολευτεί να σε πάει εκεί που θέλεις. Μην ακούς που λένε "α, εχει 500 κυβικά και μόνο 48 άλογα, άρα δεν τραβάει".
Ο κανόνας είναι ένας, Πάρε αυτό που αρέσει σε εσένα και τη σύζυγο.