Σελίδα 13 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 287

Θέμα: Ποιοι θα μείνουνε στο τέλος ?

  1. #181
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Μπήκα στο θέμα γιατί με προκάλεσε ο τίτλος του ... ,
    Η αλήθεια είναι πως δεν μπαίνω συχνά όπως παλαιότερα. Ανοίγω - διαβάζω τους τίτλους - ότι μου προκαλεί το ενδιαφέρον το ανοίγω και εάν από την αρχή νιώσω το "κάτι", συνεχίζω ... αλλιώς το εγκαταλείπω αμέσως.

    Χμμμ ... διάβασα πολύ προσεκτικά όλα τα ποστ. Τα διάβασα γιατί ήθελα να δω πόσοι συμφωνούν και κυρίως γιατί, με την αρχική πρόταση : "Δεν διασκεδάζω πια εδώ μέσα και γράφω όλο και λιγότερο."

    Δεν θα κρίνω κανέναν, ποιος είμαι άλλωστε να το κάνω και πολύ περισσότερο για ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζω.
    Απλά θα πω αυτό που μου βγήκε αυθόρμητα και πρώτο ... Αναρωτήθηκα γιατί μπαίνω λιγότερο και εγώ.

    Η απάντηση ήρθε τελείως αυθόρμητα : Ένιωσα πως δεν υπάρχει πλέον το "πάθος" που υπήρχε κάποτε.
    Υπάρχει κυρίως "ξύλινη γλώσσα" διανθισμένη με κυβικά - με επιδόσεις - με τεχνικές λεπτομέρειες - με λάδια και με ξύδια - με πολύ στείρο εγωισμό ...
    Δεν υπάρχει αυτό που κάποτε η μηχανή προκαλούσε : την καύλα του πάθους των δύο τροχών που πολλοί γνωρίσαμε κάποτε. Δεν υπάρχει πλέον η γλώσσα των μοτοσυκλετιστών που να εκφράζει αυτή την καύλα ...

    Η "μηχανή είναι ψυχή" και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε ... Δεν είναι τυχαίο που η νεολαία έχει στραφεί αλλού, δεν είναι τυχαίο που ο Μ.Ο. ηλικίας των αναβατών μεγαλώνει χρόνο με το χρόνο ... δεν είναι τυχαίο που τα βουνά καλοκαιριάτικα είναι άδεια από παρέες που κάποτε τα αλώνιζαν ...

    Για να αλωνίζεις σήμερα πρέπει να έχεις θερμαινόμενη σέλα με τζελ γεύσης κεράσι - θερμαινόμενα γκριπς - 742 ηλεκτρονικά ώστε να είμαστε πολίτικαλ κορέκτ σε αυτά που επέβαλαν τα εργοστάσια και οι ξενέρωτοι γραβατάκηδες των γραφείων που αποφασίζουν για τους περισσότερους εν δυνάμει πελατών και τσέπη για έξτρα λούσα εικονικής πραγματικότητας ... Για να καυλώσεις σήμερα "απαιτείται" να είσαι πολίτικαλ κορέκτ με τα όσα αυτοί που κερδίζουν από τη μοτοσυκλέτα επιβάλουν ... και προφανώς με τη δική μου ματιά, κατάφεραν και τα επέβαλαν.

    Με λίγα λόγια αντικαταστάθηκε η "ψυχή" με τα ηλεκτρονικά και τις θερμαινόμενες σέλες ... Ζεστάθηκαν οι κώλοι αλλά πάγωσε η ψυχή ...

    Από τους νεότερους σε ηλικία δεν έχω απαίτηση ή προσδοκία να καταλάβουν ή να νιώσουν συναισθήματα που δεν τους δείξαμε πως να τα ζήσουν ή τον δρόμο για να αποφασίσουν εάν θέλουν να τον ακολουθήσουν ή όχι.

    Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε ... Χωρίς καμία διάθεση για αντιπαράθεση.
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 10/09/2019 στις 19:42.

  2. #182
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Το πάθος υπάρχει ακόμα, αλλά αν δεν βρισκόμαστε στην πραγματική ζωή σε βόλτες και ταξίδια, να μοιραζόμαστε εμπειρίες, δεν γίνεται δουλειά.
    Υπάρχουν βέβαια και οι φίλοι μοτοσυκλετιστές και μέλη αυτής της κοινότητας που τους γονάτισε η κρίση. Όταν ο άλλος προσπαθεί να επιβιώσει, με τι ψυχολογία να μπει να γράψει εδώ μέσα. Και δυστυχώς είναι μεγάλος ο αριθμός.

    Για τα νέα παιδιά τι να λέμε τώρα, με 300-400 ευρώ μισθό και τρελά ωράρια που να βρουν τον χρόνο και το χρήμα για το πάθος. Εδώ βέβαια έχω παρατηρήσει πως σε ερωτήσεις νέων, πέφτει πολύ ειρωνεία. Σε μερικές αφελής για μένα ερωτήσεις και γω έχω απαντήσει ανάγωγα, προκλητικά, και έχω συμμετέχει στον χαβαλέ της αγέλης προς το θύμα. Προσπαθώ πια να το αποφεύγω αλλά έχω την εντύπωση πως πάντα το moto.gr είχε μια τάση προς το χιούμορ και το χαβαλέ. Άλλωστε και οι παλιοί μοτοσυκλετιστές έτσι αντιδρούσαν στις ερωτήσεις μας κάποτε που δεν υπήρχε internet. Μεταξύ όμως μπινελικίων, πειραγμάτων και τσαμπουκά όλο και κάτι μάθαμε από αυτούς.

    Προσωπικά προτιμώ το φόρουμ να κρατήσει τον χαρακτήρα που είχε πάντα δηλαδή γνώση δοσμένη με χιούμορ, χαβαλέ και πειράγματα, ενίοτε κανένα ξεκατίνιασμα αλλά την politically correct συμπεριφορά δεν θα την αντέξω. Το ξέρω πως υπάρχουν και όρια αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όλοι πρέπει να τα τηρούν πάντα. Εκτός κι αν γίναμε Ευρώπη και δεν το πήρα πρέφα...

  3. #183
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Το πάθος υπάρχει ακόμα, αλλά αν δεν βρισκόμαστε στην πραγματική ζωή σε βόλτες και ταξίδια, να μοιραζόμαστε εμπειρίες, δεν γίνεται δουλειά.
    Υπάρχουν βέβαια και οι φίλοι μοτοσυκλετιστές και μέλη αυτής της κοινότητας που τους γονάτισε η κρίση. Όταν ο άλλος προσπαθεί να επιβιώσει, με τι ψυχολογία να μπει να γράψει εδώ μέσα. Και δυστυχώς είναι μεγάλος ο αριθμός.

    Για τα νέα παιδιά τι να λέμε τώρα, με 300-400 ευρώ μισθό και τρελά ωράρια που να βρουν τον χρόνο και το χρήμα για το πάθος. Εδώ βέβαια έχω παρατηρήσει πως σε ερωτήσεις νέων, πέφτει πολύ ειρωνεία. Σε μερικές αφελής για μένα ερωτήσεις και γω έχω απαντήσει ανάγωγα, προκλητικά, και έχω συμμετέχει στον χαβαλέ της αγέλης προς το θύμα. Προσπαθώ πια να το αποφεύγω αλλά έχω την εντύπωση πως πάντα το moto.gr είχε μια τάση προς το χιούμορ και το χαβαλέ. Άλλωστε και οι παλιοί μοτοσυκλετιστές έτσι αντιδρούσαν στις ερωτήσεις μας κάποτε που δεν υπήρχε internet. Μεταξύ όμως μπινελικίων, πειραγμάτων και τσαμπουκά όλο και κάτι μάθαμε από αυτούς.

    Προσωπικά προτιμώ το φόρουμ να κρατήσει τον χαρακτήρα που είχε πάντα δηλαδή γνώση δοσμένη με χιούμορ, χαβαλέ και πειράγματα, ενίοτε κανένα ξεκατίνιασμα αλλά την politically correct συμπεριφορά δεν θα την αντέξω. Το ξέρω πως υπάρχουν και όρια αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όλοι πρέπει να τα τηρούν πάντα. Εκτός κι αν γίναμε Ευρώπη και δεν το πήρα πρέφα...
    Δεν θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #184
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Πάντως γράφεται συχνά πυκνά για τους νέους και ότι κρατάνε απόσταση από τις μοτοσυκλέτες κτλ κτλ. Εγώ εχω την αίσθηση ότι σήμερα που μιλαμε η Ελλάδα πρέπει να έχει στους δρόμους της τα περισσότερα μηχανοκίνητα δίκυκλα που είχε ποτε. Έχω μείνει δε κατάπληκτος από τις γυναίκες αναβάτες και τις αγοραστικές τους επιλογές. Πρόσφατα είδα μια νέα γυναίκα ήταν δεν ήταν 70- 75 κιλά και κυκλοφορούσε με ένα tiger (δεν τα ξεχωρίζω σε κυβικά). Άραγε μήπως έχουμε πέσει στην παγίδα και βλέπουμε το δέντρο αντί για το δάσος;

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    708
    Συγγνωμη αλλα τα 70-75 κιλα για γυναικα ειναι λιγακι πολλα

  6. #186
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Συγγνωμη αλλα τα 70-75 κιλα για γυναικα ειναι λιγακι πολλα
    tiger καβαλούσε, να μην είναι 1,80, 85; Με 1,75 ίσα ία που πατάς στις μύτες σε αυτό το μηχανάκι...

  7. #187
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Συγγνωμη αλλα τα 70-75 κιλα για γυναικα ειναι λιγακι πολλα
    υπαρχουν και νταρντανογυναικες
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #188
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    tiger καβαλούσε, να μην είναι 1,80, 85; Με 1,75 ίσα ία που πατάς στις μύτες σε αυτό το μηχανάκι...
    Μπορεί να ήτανε και τόσα. Εμένα μου φάνηκε μικροκαμωμένη. Με απογοήτευσε όταν παρατήρησα στο λεβιέ σανδάλι και βαμμένο νύχι...anyway ο κόσμος για να κάνει τέτοιες επιλογές πάθος έχει σίγουρα. Βέβαια μπορεί να έχει το πάθος της εικόνας... αλλά αυτό είναι ανθρώπινο και όποιος εδώ αρνηθεί ότι δεν έχει κάνει τέτοιες επιλογές θα είναι ψεύτης. Εδώ βρίσκεται και ο ρόλος του φόρουμ. Να δώσει και σε αυτόν τον αναβατη-ισσα κουλτούρα, παιδεία, γνώσεις κτλ κτλ με έναν όμορφο τρόπο.

  9. #189
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να ήτανε και τόσα. Εμένα μου φάνηκε μικροκαμωμένη. Με απογοήτευσε όταν παρατήρησα στο λεβιέ σανδάλι και βαμμένο νύχι...anyway ο κόσμος για να κάνει τέτοιες επιλογές πάθος έχει σίγουρα. Βέβαια μπορεί να έχει το πάθος της εικόνας... αλλά αυτό είναι ανθρώπινο και όποιος εδώ αρνηθεί ότι δεν έχει κάνει τέτοιες επιλογές θα είναι ψεύτης. Εδώ βρίσκεται και ο ρόλος του φόρουμ. Να δώσει και σε αυτόν τον αναβατη-ισσα κουλτούρα, παιδεία, γνώσεις κτλ κτλ με έναν όμορφο τρόπο.
    Έχω δει τέτοιες... σε μερικές φάσεις είναι χειρότερες και από κάγκουρα. Δεν βλέπω όμως να μπαίνουν εδώ, θα τις αναλάμβανα εγώ.

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Έχουμε διαφορετική άποψη για το πάθος τότε.

  11. #191
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Πάντως γράφεται συχνά πυκνά για τους νέους και ότι κρατάνε απόσταση από τις μοτοσυκλέτες κτλ κτλ. Εγώ εχω την αίσθηση ότι σήμερα που μιλαμε η Ελλάδα πρέπει να έχει στους δρόμους της τα περισσότερα μηχανοκίνητα δίκυκλα που είχε ποτε. Έχω μείνει δε κατάπληκτος από τις γυναίκες αναβάτες και τις αγοραστικές τους επιλογές. Πρόσφατα είδα μια νέα γυναίκα ήταν δεν ήταν 70- 75 κιλά και κυκλοφορούσε με ένα tiger (δεν τα ξεχωρίζω σε κυβικά). Άραγε μήπως έχουμε πέσει στην παγίδα και βλέπουμε το δέντρο αντί για το δάσος;
    Μηχανάκια ίσως να είναι περισσότερα από ποτέ στους δρόμους, τουλάχιστον εντός πόλης, μιας και στις Εθνικες έχει τύχει να ανέβω Γιάννενα ή Μετέωρα χωρίς να πετύχω ΟΎΤΕ ΈΝΑ ΜΗΧΑΝΆΚΙ ΣΕ 500ΧΛΜ ΔΡΟΜΟ.
    Βεβαια πολλές φορές ταξιδεύω σε άκυρες εποχές,
    π.χ. Γενάρη, Νοέμβρη.

    Το ερώτημα είναι από όλους τους χρήστες δίκυκλου, πόσοι ειναι μοτοσικλετιστες.....

    Απαντάω μόνος μου :
    όλο και λιγότεροι..... όλο και γηραιότεροι....
    Φθίνουσα συνομοταξια.

    Απο τους υπόλοιπους δεν περιμενω να ψάχνονται στα φορουμ

  12. #192
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Και καλοκαιρι ακομα λιγοι ειναι οι Ελληνες μοτο ταξιδιωτες στις εθνικες. Αρχες Ιουνη που κατεβηκα Αθηνα απο Θεσ/νικη πετυχα μονο ενα! Ενα er-6 γυμνο με ανεμοδαρμενο αναβατη, νεαρο.
    Οι πιο πολλοι που βλεπω ειναι ξενοι, Τουρκοι, Ιταλοι, Γερμανοι, Βαλκανιοι κλπ.
    Στους επαρχιακους εχει πιο πολυ κοσμο βεβαια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #193
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vrasidas Προβολή μηνύματος
    Έχουμε διαφορετική άποψη για το πάθος τότε.
    Κοίτα να δεις τι παίζει.

    Κάποτε τις μηχανές υποτίθεται ότι τις καβαλούσαν αλήτες και γενικά χαμηλού εισοδήματος άτομα. Σε κάποια φάση με την εισαγωγή του € η μοτοσυκλέτα έγινε προσιτή, άλλαξε φιλοσοφία και έγινε χόμπυ... την σήμερον ημέρα δεν νοείται να είναι κάποιος γιάπης και να μην έχει ένα GS έστω στο γκαράζ να σαπίζει...
    Σε αυτή την περίοδο λοιπόν στήθηκαν και τα φόρουμ και οι επιχειρήσεις έκαναν πολύ καλή δουλειά... διαφημίσεις ακόμα και στο φατσομπούκιον τα φόρουμ...ο κόσμος είχε χρήματα και έμπαινε στα φόρα για να δει πιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα ξοδέψει...

    Αυτές οι εποχές πέρασαν και στά φόρουμ έχουμε μείνει εμείς οι ρομαντικοί με αυτό το πάθος που εννοείς.


    Σαφώς και είναι κρίμα να τρωγόμαστε μεταξύ μας.

  14. #194
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τι να 'ναι αραγε αυτο που μας κανει να αγαπαμε τη μοτοσυκλετα?
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Θεωρώ πως καλώς υπάρχει αυτή συζήτηση(η οποία ανακυκλώνεται κατά καιρούς) διότι διατυπώνονται απόψεις-παράπονα-προτάσεις και εξωτερικεύονται πράγματα τα οποία καλό είναι να ακούγονται, είτε συμφωνεί η πλειοψηφία είτε όχι...η πολλή εσωστρέφεια σε έναν ζωντανό οργανισμό όπως μια διαδικτυακή κοινότητα, δεν κάνει καλό...αρκεί φυσικά να υπάρχει κάποια στοιχειώδης επιχειρηματολογία και να μην προσβάλλεται κόσμος.
    Συμφωνώ με αρκετά από όσα έχουν ειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες και δεν έχω να προσθέσω πολλά...με πινελιές θα έλεγα τα εξής:

    Αρχικά το προφανές, όσοι έχετε παράπονα, μπορείτε να πατάτε το κουμπί της αναφοράς, δηλώνοντας αυτό που σας έθιξε.

    Ως προς την ερώτηση για το ποιοι θα μείνουν... υπάρχουν νέα και παλιότερα μέλη που αποδεδειγμένα τους αρέσει να είναι εδώ και γράφουν όταν και όσο μπορούν.Ίσως παλιότερα να υπήρχε περισσότερο πάθος, αγάπη, χρήμα κτλ...αν και δεν υφίσταται τέτοιο μοτοκαυλόμετρο για να μετρήσουμε συναισθήματα, δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί πράγματι να υπήρχαν τότε άφθονα όλα τούτα αλλά αυτό τι σημαίνει;Προσωπικά βλέπω ένα ζωντανό forum με επισκεψιμότητα, χρήσιμα(και λιγότερο χρήσιμα) topics, άτομα με άποψη(ισχυρή ενίοτε!) και πάρα πολλά sections όπου ο καθένας μας μπορεί αν θέλει να ξεκινήσει ένα καινούριο και καινοτόμο θέμα γα να εμπλουτίσει περισσότερο το περιεχόμενο και να τραβήξει το ενδιαφέρον

    Επίσης...και κλείνω με αυτό...είναι απλά ένα forum και ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε...όπως και στις ζωές μας, θα υπάρξουν και οι ενοχλητικοί και οι spammers και οι είρωνες και οι ξερόλες...και μάλιστα άγνωστοι, οι περισσότεροι...γιατί να πρέπει απαραίτητα να τους απαντήσουμε ή να ασχοληθούμε;Αν δεν κάνω λάθος, οι περισσότεροι μπαίνουμε εδώ για να περάσουμε χαλαρά την ώρα μας(ο gavros μάλιστα το συνδυάζει με την κυριακάτικη θράκα ), να ηρεμήσουμε λίγο από τα προβλήματα, να ενημερωθούμε ίσως ή ό,τι άλλο γουστάρει ο καθείς αλλά όχι για να τσακωθούμε ή να χαλαστούμε...ε αν ισχύει αυτό, θα μπορούσαμε ίσως απλά να αγνοούμε ό,τι δε μας ταιριάζει. Προσωπικά μου φαίνεται αστείο να αφήνουμε κάποιον άσχετο/άγνωστο να μας χαλάει τη διάθεση και μάλιστα πίσω από μια οθόνη!Προτείνω θετική ενέργεια και χιούμορ ακόμα και όταν υπάρχουν υποψίες ότι ο άλλος το παρακάνει
    Ας βρει ο καθένας τον τρόπο να ενοχλείται(και να ενοχλεί) λιγότερο και όλα θα είναι καλύτερα.Αν τώρα σε κάποιον δεν αρέσει τίποτα, ε τότε η λύση είναι μονόδρομος...δυστυχώς.

Σελίδα 13 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θα ακριβύνει και θα βάζουμε νερό στο Τέλος
    από javrar6 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 10:59
  2. Θα απογοητευτεί στο μέλλον
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF