Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Modenas Kriss 115 DB αξιζει;

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Modenas Kriss 115 DB αξιζει;

    Καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό.
    Αφού το Magic καταφερε να κοψει το σκελετό στην ουρά (οι βίδες για την χειρολαβή και την σχάρα είναι πάνω στο σκελετό και όχι σε ξεχωριστή βάση όπως πχ σε kaze-r και άλλα μοντέλα και κόπηκε ο σκελετός σε εκείνο το σημείο! sic!) αναγκαστικά κοιτάω για αντικατάσταση του εν λόγω ρδέλου...(χώρια όλα τα άλλα προβλήματα που μου έχει βγάλει και με έχει ταλαιπωρήσει εδώ και 15 μήνες).Και για να προλάβω τυχών επισημάνσεις για υπερφόρτωση της σχάρας με βάρος...Μόνο το κουτί του μαγαζιού έβαζα που είναι και απο τα μικρά με βάρος περίπου 10 κιλά και το μισό ήταν πάνω στη σέλα.
    Το μηχανάκι θα επισκευαστεί και θα μπεί αγγελία στα 500/600 ευρώ να φευγει με το όποιο υπόλοιπο εγγύησης και μάλλον σε μαντρά...
    Εν πάση περιπτώση σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω ένα Modenas Kriss 115 DB και αυτό ντελιβεράδικο και λίγο (ως πολύ...σώβρακο ολόκληρο το μηχανάκι).Οι ζημιές που έχει και τις γνωρίζω είναι:
    1)Κουστούμι,2)πλεξούδα,3)Κοντέρ,4)κωλοφάναρο,5)ελατήριο επαναφοράς ποδόφρενου,6)σιαγώνες πίσω - φρένα,7)δισκους σασμάν,8)αλυσιδογράναζα,9)σέλα (αλλά θα μπεί ανατομική ούτως η άλλως),10)βάσεις σχάρας,11)σχάρα με αντιρρήδες,12) πίσω φλάς ζευγάρι εκτός και πάρω το κωλοφάναρο με τα ενσωματωμένα αλλα ότι βρώ,13)λάστιχα
    Φαντάζομαι οτι θα βγούνε και άλλα προβλήματα και πιθανόν το κόστος επισκευής να φτάσει τα 600-700 ευρώ για να γίνει καινούριο.
    Το οτι φοράει μοτέρ που κουμπώνουν ανταλακτικά απο kawasaki kaze-r με την γνωστή αξιοπιστία του με κάνουν να πιστεύω οτι αξίζει να το πάρω και δεν με νοιάζει να δώσω τα λεφτά αυτά αρκεί να μην βγάζει άλλα θεματα.Δηλαδή να αξίζει η ανακατασκευή.
    Σημειωτέον οτι το κόστος αγοράς του εν λόγω παπιού είναι μόλις 100 ευρώ και το μηχανάκι αυτή την στιγμή δουλεύει καθημερινά ντελίβερυ και το μοτέρ δεν βαράει και δεν καιει λάδια.

    Υ.Γ. Πάντα μιλάμε για να δουλέψει το μηχανάκι διανομή.Όχι καγκουριές και να έρθει όσο πιο κοντά στο μαμά γίνεται όταν μιλάμε για επισκευές.
    Υ.Γ.2 'Οταν έρθει η ώρα για το ΚΤΕΟ ξέρει κανείς τι παίζει με το κοντέρ;Πρέπει να παρω χαρτί απο το συνεργείο που να αναφέρει ρητά αλλαγή κοντέρ λόγω βλάβης;

    Προς κ.Γαύρο...
    Φίλτατε δεν βρήκα κάποιο παρεμφερές θέμα να το ποστάρω οπότε αν μου διέφυγε σε παρακαλώ κάνε μια συνχώνευση.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 07/09/2019 στις 11:42.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Λοιπον σαν παλιος κατοχος του θα σ πω οτι το μηχανάκι αξιζει να το παρεις απλα το μονο προσοχη σε περιπτωση που χρειαστει καποια επισκευη στο μοτέρ. Εγω το ειχα απο πιτσιρικάς μεχρι και πριν 2 χρονια και η χρηση που του εκανα ηταν χρηση κανιβαλου συνεχως στους κόφτες και καρφωτες ταχύτητες ολη την ώρα. Το μονο που ζητησε σε 35000χλμ ηταν δισκάκια και δεν εκαιγε σταγονα λαδι παρολι την σκληρη χρηση που του εκανα και με χωματοδρομους μεσα να το πάω τεζα. Το μονο προβλημα οτι εσπασε καποια στιγμη η μιση βάση του μαρσιπιε που βιδωνει πανω στο μοτερ και ετσι ηθελε προσοχή και δέσιμο. Μετα απο 3 χρονια που το πηγαινα έτσι αποφασιζει ο πατέρας μ να το παμε για επισκευή και να ανοιξει το μοτερ για να αλλαχτει η βάση ε και μετα την επισκευή το μηχανάκι ζητημα να εχει κάνει 200χλμτρα καθως στην αρχη εκανε διακοπες και μετα ξερνουσε λαδια τα οποια εγω νομιζα πως ηταν καύσιμο και απλα το αφησα στην ακρη αφου το ζορισα ομως και οταν πηγα να του αλλαζω λαδια πριν 4-5 μηνες για να το ξαναφτιαξω μετα απο 2-3 χρονια ακινησια ανακαλυψα οτι ζητημα να ειχε 200ml λαδια μεσα κ οτι αυτα π εβγαιναν ηταν λαδια κ όχι καύσιμο. Τεσπα το μηχανάκι ειναι σκυλί απλα προσοχή στον μάστορα που θα πας σε περίπτωση επισκευής μοτέρ ή οποιασδήποτε εργασιας πανω στο μοτερ. Εγω παντως οταν το χρειαστω το παπι θα το επισκευασω ισως να πειραματιστω και πανω στο μοτερ μόνος μ ωστε να μαθω.

  3. #3
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ευχαριστώ.Η επισκευή σε όλα εκτός μοτέρ θα γίνει απο εμένα.Για το μοτέρ έχω μάστορα που είναι αστέρι και τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.
    Δεν σου είχε βγάλει ποτέ άλλα προβλήματα πχ ηλεκτρολογικά;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Τπτ απολύτως μονο τα δισκακια συμπλέκτη που σε αυτα εφταιγε η χρηση που του κανα και φθαρθηκαν ποιο γρηγορα απο το κανονικο α και μια ντιζα κοντερ και η ένδειξη του καυσιμου που θυμαμαι στις τελευταίες βόλτες μετα την επισκευή εδειχνε πολυ λάθος

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Όπως είπες, είναι αντιγραφή του καζεριού, είχα καζέρι (και ουχί κασέρι ) για 5 χρόνια (αγορασμένο κούτα όμως) και το δούλεψα κι εγώ ντελιβερι 3 χρόνια... Ούτε λαμπάκι δεν έβγαλε. Το πούλησα επειδή απλά το βαρέθηκα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ευχαριστώ πολύ.Με κάλυψες.Βέβαια γνώμες και απο άλλους κάτοχους θα ήταν καλοδεχούμενες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όπως είπες, είναι αντιγραφή του καζεριού, είχα καζέρι (και ουχί κασέρι ) για 5 χρόνια (αγορασμένο κούτα όμως) και το δούλεψα κι εγώ ντελιβερι 3 χρόνια... Ούτε λαμπάκι δεν έβγαλε. Το πούλησα επειδή απλά το βαρέθηκα....
    Κοίτα δεν κατάλαβα...είχες καζέρι σωστά;Το καζέρι είναι καζέρι και αν έφτιαχνες το θέμα με το δεξί διακόπτη που έκοβε ντίζα γκαζιού ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αξιόπιστο.Πλέον πάσχει απο έλλειψη ανταλλακτικών καινούριων (βλέπε κουστούμια κτλπ) και για κάποιον βλάκα σαν εμένα που με την δεύτερη γρατζουνιά αλλάζω πλαστικό δεν κάνει.Άσε που είχα φάει τον κόσμο να βρώ βάση πλεινού σταντ που κόπηκε και δεν έβρισκα με τίποτα.Συμβιβάστηκα με μεταχειρισμένη στα 30!!!! ευρώ...Και το καζεράκι το έχει η dominos τώρα.
    Απλά με τα modenas έχω ακούσει διάφορα και δή για τα ηλεκτρικά τους.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 07/09/2019 στις 12:13.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Το modenas kriss δεν ειναι αντιγραφη του kaze-r. Ο κινητηρας του ειναι ουσιαστικα ο ιδιος αφου η kawasaki εχει μεγαλο μεριδιο μετοχων της modenas και υπαρχει στενη συνεργασια. Τα modenas kriss ειναι εξισου αξιοπιστα στον κινητηρα με τα kaze-r αλλα αυτο που θα με ανησυχουσε εμενα ειναι αν θα βρισκεις ανταλακτικα στο μελλον αφου η modenas δεν υπαρχει πλεον στην Ευρωπη λογω προδιαγραφων euro. Τα 100 ευρω παβτως ειναι γελιο ποσο ακομη και για παπι σε κακη κατασταση. Εγω θα σου ελεγα αν σκελετος και τιμονι ειναι ενταξει να το παρεις. Με 300 ευρω κανεις ανακατασκευη μοτερ και με μερικα ακομη κατοσταρικα του αλλαζεις τα περισσοτερα απο τα ανταλλακτικα του.

  8. #8
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Με υπερκαλυψατε και ευχαριστώ.
    Ειναι προσωρινή λύση αυτή μέχρι να μπορέσω να πάρω ένα καινούριο παπί σε honda και να μείνει για δεύτερο.Σκεφτόμουνα για το στρογγυλοφάναρο αλλά η τιμή είναι υπερβολικα μεγάλη...Σήμερα πάω να του δώσω τα λεφτά και να πάμε στο τμήμα για μια δήλωση και να μου δώσει τα σχετικά χαρτιά (ΚΤΕΟ,εφορίας) που τα έχει έτοιμα να πάω αυριο πρωί για μεταβίβαση.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Να προσθεσω οτι αυτα που μου αρεσαβ παντα στο kriss ειναι η σταθεροτητα που εχει στο δρομο και η μεγαλη σελλα. Θα το προτιμουσα απο παλια Honda τυπου astrea.

  10. #10
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Από τη μία, για ένα κατοστάρικο με χαρτιά δε βρίσκεις ούτε κινέζικο χρέπι στις αγγελίες, οπότε μου φαίνεται ασυζητητί καλή αγορά, και με τα προβλήματα που έχει.

    Από την άλλη όμως, εσύ το θέλεις για δουλειά, και δεν είμαι σίγουρος ότι τα λεφτά και ο χρόνος που θα ξοδέψεις θα έχουν αντίκρυσμα σε σχέση με την άμεση αγορά ενός καινούργιου Honda με δόσεις (με προκαταβολή τα λεφτά για το μάζεμα του Kriss)

    Αν σου περισσεύει το κατοστάρικο, εγώ θα το έπαιρνα με σκοπό να το επαναφέρω όποτε μπορώ, όχι για να βασίζομαι σε αυτό για τη δουλειά μου

  11. #11
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν βάζω δόσεις.Οτι παίρνω το παίρνω πάντα με τα λεφτά στο χέρι και συνήθως μετρητά.θελω να είμαι σίγουρος ότι είναι δικό μου και ότι δεν χρωστάω σε κανένα.Τωρα όσον αφορά το χρόνο...ένα ρεπό υπόθεση είναι και θα μου κάνει καλό...σαν ψυχοθεραπεία.Απο χρήματα άμα μου φτάσει στα 800 ευρώ σύνολο με την αγορά και την μεταβίβαση και ασφάλεια θα έχω όμως ένα καινούριο μηχανάκι.οποτε θα μπορώ να βασιστώ π;νω του

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Mεχρι και το 5 θα είναι ιμιτασιόν,σε κανα χρονο θα είναι ρυζι δηλαδή..αφου το δουλευεις επαγγελματικα βαλε το χερι στην τσεπη και παρε ένα μηχανακι της προκοπης

  13. #13
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Για τις δόσεις συμφωνώ γενικά, εκτός κι αν αυτό που πληρώνεις σου φέρνει/γλυτώνει χρήματα κατά τη χρήση (όπως π.χ. ένα παπί)

    Υπέθεσα ότι ένα παπί που θέλει τόσα μαζέματα υπάρχει πιθανότητα να ζητάει διάφορα και στην πορεία, αλλά αν μπορείς να το φέρεις σε πραγματικά καλή κατάσταση πάω πάσο (χώρια την ικανοποίησή σου).

  14. #14
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    A μπα για το κουστούμι θα μπει ιμιτασιον.Έχει στα στελπετ που ειναι και κοντά μου ολοκληρο με 65 ευρώ και αλλα 3 ευρώ το σωληνάριο σιλικόνης αν χρειαστεί να μην τρίζει.Η SYM δίνει το κουστούμι στα 250 ευρώ.Δεν συμφέρει.Μηχανικά δεν θα γίνουν εκπτώσεις και θα μπουν τα πάντα απο καβασακι εκτός απο πηνία που θα μπουν μοντένας αλλα που εχουν υποστεί περιέλιξη αν χρειαστεί.Ηλεκτρονική και πολλαπλασιαστής και πλεξούδα απο καβασάκι και ειναι φτηνά εκτός και βρώ πιο καλή ποιότητα και μετά ξένοιασα.Έχω ενα καινούριο μηχανάκι.με λιγότερο απο 1000 ευρώ.

  15. #15
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Κοίτα πώς τα φέρνει η ρημάδα η ζωή...
    Πούλησα το χάρβαλο το SYM Magic 530 ευρώ...Βρήκα και έδωσα το Modenas όπως το πήρα στα 500 ευρώ...Φτάσαμε στο χιλιάρικο...Έπιασα και ένα στοίχημα 98 ευρώ Και το πρωί βάζω άλλα 600 που είχα καβάτζα και παίρνω cryptonX.Οσωνούπω φωτογραφίες....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. modenas kriss 115
    από 8rilos07 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2008, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF