Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Σουλούπωμα Yamaha Alfa100R

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2020
    Μηνύματα
    7

    Σουλούπωμα Yamaha Alfa100R

    Καλησπέρα σε όλους! Καθώς είμαι νέος στο φορουμ ας συστηθώ κάπως μοτοσυκλετιστικά (δεν ξέρω καν αν υπάρχει αυτη η λέξη, τεσπα). Είμαι 20 χρονών και έβγαλα το δίπλωμα της Α1 κατηγορίας ως 125 κυβικά πριν 3 μήνες σχεδόν. Δόξα τω θεώ υπάρχουν 2 μηχανάκια στην οικογένεια (ο πατέρας μου παντα μηχανόβιος εδω και 40 χρόνια περίπου) το ένα απο αυτά είναι το εν λόγω του τίτλου ένα δίχρονο Yamaha Alfa100R το οποίο είναι της μάνας μου, το άλλο δε του φαδερ, ένα Transalp 650. Όπως καταλάβατε τις βόλτες μου αυτους τους 3 μήνες εμπειρίας τις έχω κανει με το διχρονάκι. Επειδή βέβαια το μηχανάκι ανήκει στην μάνα μου και ουδέποτε ασχολήθηκε να το συντηρήσει , γιατι δεν ξέρει , κι ο πατέρας μου γενικότερα τα τελευταία χρόνια δεν ασχολείται με την συντήρηση των μηχανών λόγω διάφορων υποχρεώσεων, αποφάσισα να το σουλουπώσω λιγο το κακόμοιρο που το είχε φαει η σκουριά η λαδίλα και η βρωμιά. Ξεκίνησα ψάχνοντας σε διάφορα φορουμ και σαιτ τρόπους για να εξαφανίσω την αναθεματισμένη την σκουριά απτις νικελ επιφάνειες και κυρίως της εξάτμισης.
    Τελικά βρήκα τον παραδοσιακό τρόπο με την μαγειρική σόδα και το λεμόνι και ξεκίνησα το τρίψιμο με το σκοτς μπραιτ (αν το λέω καλά). Αλλά απο το πολυ τρίψιμο εκανα μικρες γρατζουνιές στην εξάτμιση όπου το εφάρμοσα. Παρ'όλα αυτα το αποτέλεσμα ηταν καταπληκτικό. Έλαμψε όλο το μηχανάκι. Μήπως ξέρει καποιος πως να τις εξαφανίσω αυτες τις μικρές γρατζουνιές?? Επίσης , εχω γυαλίσει απο σκουρια σχεδόν ολοκληρωτικα τα αμορτισέρ του τα οποία ειναι aftermarket μάρκας YSS nikel με την αλοιφή της Glanol για τέτοιου είδους μέταλλα. Ακόμη, σήμερα γυάλισα την μπροστά ζάντα με την αλοιφή και το αποτέλεσμα ήταν εκθαμβωτικό!! Αύριο θα ξεκινήσω και την πίσω . Στα σχέδια μου είναι να ανανεώσω τα πλαστικά του μιας και έχει φύγει το βερνίκι απ'όσο έχω καταλάβει γιατί το μαύρο χρώμα μοιάζει πιο πολύ για ματ πλέον. Και σε κάποια σημεία της ποδιάς απο τις τριβές των ποδιών εχουν ξεβάψει τελείως και έχει εμφανιστεί το κίτρινο χρώμα του πλαστικού. Τι λύσεις υπάρχουν για το γέμισμα αυτων των σημείων , το γυάλισμα του υπόλοιπου κουστουμιού, και την εξαφάνιση των γρατζουνιών της εξάτμισης?? Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει που θα βρω ανταλλακτικα για το συγκεκριμένο μηχανάκι θα ήμουν ευγνώμων γιατι δεν βρίσκω σε κανένα σαιτ!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το τοοοσο μακροσκελές ποστ!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Ρε μαν το μηχανάκι είναι πααααααααρα πολύ παλιό κ δεν είχε κυκλοφορήσει ιδιαίτερα τον καιρό του.
    Ανταλλακτικά δε νομίζω ότι θα βρεις. Μόνο αν ταιριάζουν από μετέπειτα μοντέλα μερικά.

    Καλά κάνεις κ ασχολείσαι, μιας κ είσαι κ αρκετά νέος θα μάθεις πολλά πράγματα στο κασίδη το κεφάλι, όπως πχ το τρίψιμο με σκληρό σφουγγαράκι αφήνει γραμμές!

    Κάνε μια καλή κ μπες στο mrcg στο Facebook. Εκεί είναι αρχαιοκαπηλοι όλοι κ θα σου δώσουν πολλές κατευθύνσεις για αναπαλαίωση κ πατέντες για πλαστικά κλπ.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Έχω ψάξει για νεότερα μηχανάκια μήπως ταιριάζουν τα ανταλλακτικά και τα μόνα είναι το f1zr και crypton 105. Απ'το f1 ταιριάζουν κάποια ελάχιστα μηχανικά μέρη καθώς είχαν το ίδιο μοτέρ με κάποιες παραλλαγές οι οποίες ανέβαζαν το f1 στα 10,5 άλογα ενώ το δικό μου είναι 8,5. Απο κοστούμι δεν υπάρχει καμιά αντιστοιχία. Το μόνο που θέλω είναι να το συντηρώ όσο μπορώ να φαίνεται και σχετικά όμορφο χωρίς να ρίξω και αρκετό χρήμα γιατί το μηχανάκι λόγω του ότι όπως ειπες είναι και παλιό και δεν κυκλοφόρησε και πολύ δεν αξίζει γιατι όσο περνάει ο καιρός θα έχω μεγαλυτερα προβλήματα σε θέμα ανταλλακτικών. Είπαμε να έχουμε έρωτες αλλά με μια λογική κάπου κι ένα όριο . Εξάλλου δεν ήταν και κανα τρελό μοτορι στα νιάτα του Έγινε θα ψάξω στην σελίδα που μου πρότεινες και θα δω τι θα κάνω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Για το κουστούμι, η λύση είναι μία: Βάψιμο. ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ. Όχι μόνος σου, όχι με φίλους σου, όχι με σπρέι, όχι με πατέντες.

    Έχει ψάξει αν ταιριάζουν πράγματα από το κουστούμι του V50; Μεγαλωμένο V50 νομίζω είναι το αΙΙr.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2020
    Μηνύματα
    7
    Εννοείται πως αν αποφασίσω να βάψω το κοστούμι θα πάω σε επαγγελματία. Το μόνο που θα κάνω μόνος ειναι να περάσω με blasti dip δυο κομμάτια που εχουν ασπρίσει απο τα χρόνια. Θα το ψάξω και γι'αυτό το μηχανάκι σε ευχαριστώ πολύ!!

  6. #6
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    καλη η νοσταλγια και το συναισθηματικο δεσιμο αλλα ενα f1zr τωρα εχει οσο ενα βαψιμο σε επαγγελματια...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2020
    Μηνύματα
    7
    ισχύει αυτό..αλλά ακόμη και το f1 αξίζει πιο πολύ απ'ότι το αλφα!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 16:23
  2. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 11:09
  3. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 17:52
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF