Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Πρόβλημα με suzuki gsr 600

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2017
    Μηνύματα
    9

    Πρόβλημα με suzuki gsr 600

    Καλησπέρα στην παρέα.Θα ήθελα να μου πει οποίος μπορεί και ξέρει τι γνώμη του σχετικά με ένα πρόβλημα, που αντιμετωπίζω στο μηχανάκι μου αρκετό καιρό τώρα!Εκεί που πηγαίνω στο δρόμο,ξαφνικά μου σβήνει,και μου ανάβει το λαμπάκι του immobilizer!Μετά από προσπάθεια μπορεί να ξανά πάρει μπροστά μπορεί και όχι(με μάζευε μεταφορική).Το πήγα στο μάστορα δεν μπορουσε να βρει τι έχει τα έψαξε όλα, μου άλλαξε τα μπουζι και ξαφνικά για λίγες μέρες λύθηκε το πρόβλημα!Μετά με ξανά αφήνει στο φανάρι!Ευτυχώς ξανά πήρε μπροστά και κατάφερα να φτάσω μέχρι το σπίτι μου!Επίσης παρατηρώ και κάτι άλλο ,όταν πηγαίνω με δευτέρα η Τρίτη και κρατάω συμπλέκτη πατημένο σβήνει,και μόλις τον ξανά αφήνω παίρνει μπρος εν κίνηση πάλι!Του άλλαξα μέχρι και εγκέφαλο μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα αλλά τίποτα!Τι μπορεί να φτεει??Είχε καποιως ανάλογη εμπειρία?Έχω χαλάσει πολλά λεφτά και δουλειά δεν έκανα! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω να μη σας κούρασα!Οποιαδήποτε γνώμη θα είναι καλοδεχούμενη!!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2017
    Μηνύματα
    9
    Να προσθέσω επίσης ότι άλλαξα και την κεραία από το immobilizer αλλά και πάλι,μαντεψτε....Τίποτα!

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Σου αναβε το ιμομπιλαηζερ και σου άλλαξε τα μπουζί;
    Εγώ νομίζω ότι μια αλλαγή μάστορα ίσως βοηθούσε περισσότερο(ηλεκτρολόγος ίσως? ).
    Αν βρεις λύση πάντως, γραψτην εδώ.
    Ίσως βοηθήσεις κάποιον μελλοντικά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2017
    Μηνύματα
    9
    Το immobilizer πάντως μου είπαν ότι δεν είναι!!Γιατί αν ήταν αυτό δεν θα ξανά επερνε μπροστά!Στο ψάχνοντας το πήγαινε για να αποκλείσουμε πιθανότητες...Αφού τα είχε ψάξει όλα και δεν βρήκε τίποτα,μου άλλαξε και τα μπουζί!Επίσης να πω ότι κάποιες φορές που έσβηνε το λαμπάκι του immobilizer συνέχιζε να μην παίρνει μπρος.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Το καλύτερο που μπόρεσα να βρω είναι αυτό .https://www.gixerboyz.co.uk/forum/vi...p?f=21&t=32809. Κάτι απλό όπως είναι ο tip off sensor ο οποίος η δουλειά του είναι να σβήνει το μηχανάκι όταν πέφτει κάτω.
    Απ΄όσο κατάλαβα το πρόβλημα πολύ πιθανόν να μην είναι στο immobilizer μιας και ανάβει όυτως ή άλλως όταν το μηχανάκι σβήνει, αλλά κάπου αλλού στο κύκλωμα όπως πχ στον πλαγιοστάτη.
    ¨Οπως είπαν ,αλλάζεις τον μάστορα με έναν ηλεκτρολόγο και τσουυυπ ,το πρόβλημα πάααει ..που λέει και ο Τόνι
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/09/2019 στις 01:28.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Καθαρισμο πεταλουδων και αυλων ψεκασμου, και γενικοτερα πληρες σερβις, εχει κανει απο ποτε;

    Οταν σου σβηνει, και ξαναπατας το κουμπι της μιζας, η μιζα γυρναει με την κανονικη της ταχυτητα ή σαν να βαριεται, σαν να ξεψυχαει;

    Κανενα ιμομπιλαιζερ ποτε σε κανενα οχημα, δεν σβηνει τον κινητηρα. Το ιμομπιλαιζερ ελεγχει μονο στην εκκινηση, απο κει και μετα, δεν παιζει ρολο στο συστημα, μεχρι να σβησουμε τελειως το οχημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Από μπαταρία πως πάμε; Αν είναι στα τελευταία της και δεν κρατάει σωστά βολτ κάνει τέτοια κουλά... Εγώ θα ξεκινούσα από εκεί μαζί και με όσα λέει ο από πάνω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2017
    Μηνύματα
    9
    Καλημέρα!Καθαρισμό έκανε ο μάστορας μου είπε σε μπεκ σωληνάκια βενζίνης κτλ.Οχι η μίζα δεν έχει κανένα πρόβλημα γυρνάει κανονικά.Γιατι όμως εξαφανίστηκε το πρόβλημα για λίγο καιρό όταν μου άλλαξε τα μπουζί αυτό δεν καταλαβαίνω!Και γιατί μου ανάβει το λαμπάκι του immobilizer αφού δεν φτεει αυτό?Φοβάμαι να το ξανά πάω οπουδήποτε αλλού,για να μη μου φάει τα λεφτά πάλι και δουλειά δεν κάνει!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2017
    Μηνύματα
    9
    Η μπαταρία όταν μου το έκανε το πρόβλημα ήταν καινούργια.Τώρα έχει πέσει λίγο αλλά όταν τη φορτίζω ξανά παίρνει τα πάνω της!Δεν νομίζω να φτεει η μπαταρία...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2017
    Μηνύματα
    9
    Υπάρχει περίπτωση να είναι ο πολλαπλασιαστής??

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    μηπως πρεπει να το πας σε επισημη ΣΟΥΖΟΥΚΙ?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Σχετικα με τα σβησιματα, πολυ πιθανον να ευθυνεται ο συγχρονισμος σωματων ή/και βαλβιδες ή/και η ρυθμιση του ρελαντι.
    Υπαρχει συγκεκριμενος τροπος που ολα αυτα γινονται σωστα και με τη σειρα που πρεπει, αλλιως ουσιαστικα μπαλωνεις προβληματα.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παρόμοια συμπτώματα παίζουν όταν έχει πρόβλημα το TPS. Δεν είναι κάτι που έχω ακούσει σε gsr αλλά δεν αποκλείεται.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το οτι κανει ρισετ το ιμομπιλαιζερ στο σβησιμο-ξαναξεκινημα(αν καταλαβα καλα), δυο περιπτωσεις: ή ετσι πρεπει να κανει οπως το εχει φτιαξει η σουζουκι ή δεν πρεπει να κανει ετσι, κ δειχνει καποιο ηλεκτρικο προβλημα αυτο. Δεν ξερω νασου πω, δεν ξερω απο gsr.

    Το σβησιμο, αν δεν ειναι ηλεκτρικο προβλημα, μπορει να γινεται απο βρωμικους αυλους-πεταλουδες, χαλασμενο tps, αρυθμιστο μοτερ απο βαλβιδες-συχρονισμο πεταλουδων.

    Το οτι με νεα μπουζι σου δουλεψε για λιγο, μου φωναζει αρυθμιστο μοτερ, στο οποιο μιγμα-συμπιεση-χρονισμος ειναι εκτος, και τα καινουρια μπουζι απλα μπαλωσαν για λιγο την κατασταση, μεχρι που βρωμισαν κι αυτα.

    Πως κανει και σβηνει; μια και εξω σαν να εκλεισες διακοπτη ή πεφτουν οι στροφες , αγκομαχαει λιγο κ σβηνει;
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 12/09/2019 στις 10:11.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2017
    Μηνύματα
    9
    Μα το μηχανάκι έχει 26.000 χλμ πως γίνεται να ξεσυγχρονηστικε?Ναι πρώτα αγκομαχαει και μετά σβήνει!!Και μετά όταν το παιδεύω να πάρει μπρος εκεί που μιζαρει ακούγεται ένα τσαφ στο ενδιάμεσο ότι πάει να πάρει αλλά δεν παίρνει!!Και το ότι μου σβήνει εν κινήσει με πατημένο συμπλέκτη τη μπορεί να είναι?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Gsr 600s (fairing) Abs
    από Electra στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2007, 00:13
  2. Προβλημα με τσοκ cbf 600s
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 19:41
  3. Suzuki Gsr 600
    από gavos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF