Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Νέος οδηγος, πρωτο μηχανακι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13

    Νέος οδηγος, πρωτο μηχανακι

    Καλησπερα παιδια, ειμαι 22 ετων και αποφασισα αν και αργα(κατα τη γνωμη μου), να βγαλω ενα διπλωμα για μηχανη και να αγορασω το πρωτο μου παπι. Δεν με ενδιαφερουν μηχανες κτλπ μιας και θελω ενα παπι για μετακινηση στην πολη, σχολη κτλπ. Οποτε θεωρω πως ενα παπι μεχρι 150cc ειναι ενταξει. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω καθολου γνωση πανω στο αντικειμενο σας. Προσπαθω τον τελευταιο καιρο να μαθω πραγματα πανω στις μηχανες κτλπ, απλως δεν μπορω να ξεχωρισω ποιες μαρκες ειναι καλες, ποιες εχουν μηχανακια τα οποια αντεχουν στην παροδο του χρονου(αν και αυτο εξαρταται κι απο τον τροπο μεταχειρισης της μηχανης που θα του κανω), αλλα γενικοτερα ψαχνω σε ποιες μαρκες να εστιασω σαν νεος οδηγος και κυριως για παπι. Τα χρηματα που ειμαι διαθετιμενος να δωσω ειναι 1500. Ειτε για μεταχιρισμενο ειτε για καινουργιο. Αν εχετε να μου προτεινετε κατι ή καποιο θα ημουν ευγνωμων. Ευχαριστω για τον χρονο σας και καλως ηρθα στον κοσμο των μηχανων !

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Αφου εισαι αρχαριος οπως λες απεφυγε το μεταχειρισμενο η οταν θα πας να το δεις παρε και εναν φιλο σου που να εχει τις σχετικες γνωσεις. Σε καινουργιο βεβαια μονο daytona θα βρεις με 1500€.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Αγορίνα μέσα στο πακέτο υπολόγισε τουλάχιστον κρανάκι και μπουφανάκι.
    Καλώς ήρθες

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Αφου εισαι αρχαριος οπως λες απεφυγε το μεταχειρισμενο η οταν θα πας να το δεις παρε και εναν φιλο σου που να εχει τις σχετικες γνωσεις. Σε καινουργιο βεβαια μονο daytona θα βρεις με 1500€.
    Μπορεί να δει κ το keeway target 125

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Γειά σου Fox,

    η ερώτηση σου έχει χιλιάδες λέξεις ως απάντηση και ειλικρινά είναι τρομακτικά δύσκολο να τις κατανοήσεις ακόμα και αν
    προσπαθούσε κάποιος να στις γράψει.

    Αυτό που θα σου πρότεινα είναι:
    α) ξεκίνησε τα μαθήματα έτσι ώστε να έχεις την πρώτη σου επαφή.
    β) Αγόρασε ενα περιοδικό μοτοσυκλέτας και διάβασε το ολόκληρο, ακόμα και όσα πιστεύεις ότι είναι περιττή πληροφορία.
    γ) μετά απο τα παραπάνω προσπάθησε να δεις αν σου αρέσει η ζωή με μοτοσυκλέτα.

    Η ζωή με μια μοτοσυκλέτα είναι ωραία, αν όμως δεν νιώθεις πως είσαι ερωτευμένος με αυτή, είναι πολύ ασφαλέστερο να
    σκεφτείς την χρήση άλλων μέσων όπως είναι το αυτοκίνητο και τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
    Ο σκοπός είναι να ζείς καλά.

    Είμαι σίγουρος πως σε προβληματίζουν τα παραπάνω.
    Αν κάποιος προσπαθήσει να σου απαντήσει στην ερώτηση σου οι προβληματισμοί χωρίς ουσία θα πολλαπλασιαστούν επί χίλια.

    Καλως ήρθες! μη σε ανησυχεί η ηλικία, μη βιαστείς.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Βρες ένα μεταχειρισμένο ιαπωνικό παπί μαξ μέχρι 800 ευρώ και πήγαινε το σε έναν καλό μηχανικό να το δει. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, θα μάθεις πολλά αφού πάρεις το παπί, πριν είναι πολύ δύσκολο. Μοντέλα που εγώ συμπαθώ είναι το supra, το grand και τα crypton r.

  7. #7
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Kαλωσηρθες!

    Θα αγορασεις ενα καλο μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο παπι. Προ της αγορας θα το πας σε ενα μηχανικο επι πληρωμη να στο ελεγξει και να σου δωσει το οκ.
    Θα προτεινα Kawasaki KazeR, Yamaha Crypton X 110 ή το παλιο R, Honda Astrea Grand ή Supra ή τα νεoτερα, ψεκαστα Honda Wave ή Αstrea Grand.

    Αποφευγεις, ωσαν ο διαολος το θυμιαμα, οποιαδηποτε μεταχειρισμενη ή καινουργια Κινεζια του στυλ Daytona, Jialing, Keeway και διαφορα αλλα περιεργα.
    Επιλεγεις μονο Honda, Yamaha, Kawasaki στα παπια.

    Κρανος παντα και καλους δρομους!
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αγορίνα μέσα στο πακέτο υπολόγισε τουλάχιστον κρανάκι και μπουφανάκι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Θα αγορασεις ενα καλο μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο παπι. Προ της αγορας θα το πας σε ενα μηχανικο επι πληρωμη να στο ελεγξει και να σου δωσει το οκ.
    Θα προτεινα Kawasaki KazeR, Yamaha Crypton X 110 ή το παλιο R, Honda Astrea Grand ή Supra ή τα νεoτερα, ψεκαστα Honda Wave ή Αstrea Grand.

    Αποφευγεις, ωσαν ο διαολος το θυμιαμα, οποιαδηποτε μεταχειρισμενη ή καινουργια Κινεζια του στυλ Daytona, Jialing, Keeway και διαφορα αλλα περιεργα.
    Επιλεγεις μονο Honda, Yamaha, Kawasaki στα παπια.
    Αυτα μπηκα να γραψω κι εγω. Τα 1500 σου φτανουν και σου περισσευουν.
    Καλη αρχη.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της giovanni
    Εγγραφή
    21/12/2018
    Μηνύματα
    24
    Καλως ηρθες .Καινουργιο παντα παρε το https://www.daytonamotors.gr/model/s...125-injection/
    και βαλε 300 ακομα για κρανος και ενα μπουφαν. Αλλιως μην παρεις μηχανακι .οπως ειπε ο φιλος rainmike

  10. #10
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    καλως τον... περα απο τις γνωστες κορυφαιες μαρκες χοντα γιαμαχα σουζουκι καβασακι μοντενας κτλ, υπαρχουν και καποιες πιο "δευτερες" (daytona, kymco πχ) οι οποιες ομως παραγουν αρκετα αξιοπρεπη παπια..
    αυτα που θα αποφυγεις δια ροπαλου ειναι κατι παπια τα οποια προσπαθωντας να διαβασεις τη μαρκα τους ο ηχος που ακουγεται στη προφορα της μοιαζει με αυτον που κανει ενα τηγανι οταν πεφτει απο μια σκαλα..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Δεν χρειάζεται ούτε έρωτες, ουτε πάθη για να πάρεις ένα μικρό δίτροχο και να κάνεις την δουλειά σου.

    Μια χαρά κεφάλαιο διαθέτεις για βασικό εξοπλισμό και αξιόλογο ιαπωνικό μεταχειρισμένο..

    Η σαν δεύτερη επιλογή όπως λέει ο Μικες kymco..

    Καλά χιλιόμετρα..

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Η σαν δεύτερη επιλογή όπως λέει ο Μικες kymco..

    Καλά χιλιόμετρα..
    Σαν δευτερη επιλογη μαζευεις λιγα περισσοτερα και παιρνεις καινουργιο Ιαπωνικο. Λιγο υπομονη θελει. Ξεχνα τα αλλα, μονο χαμενος θα βγεις μακροπροθεσμα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Σαν δευτερη επιλογη μαζευεις λιγα περισσοτερα και παιρνεις καινουργιο Ιαπωνικο. Λιγο υπομονη θελει. Ξεχνα τα αλλα, μονο χαμενος θα βγεις μακροπροθεσμα.
    Συμφωνώ! Ο Ιὰπωνας είναι εγγύηση , όπως και να το κάνεις..

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    13
    Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Κρανος εχω λογο του πατερα μου που εχει εξτρα μιας και ειναι κι εκεινος οδηγος μηχανης το οποιο εφαρμοζει μια χαρα και σε μενα. Για εξοπλισμο μπουφαν κτλπ εχω μαζεμενα χρηματα ξεχωριστα για αυτα!
    Αν υπαρχει κανας οδηγος online για αρχαριους ή τι να προσεξω σε μηχανες κτλπ, ευπροσδεκτες οι απαντησεις σας! Να στε καλα ολοι!

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eννοεις τι να προσεξεις στην οδηγηση?
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  2. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  3. Η Honda ετοιμάζει το πρώτο μηχανάκι με αερόσακο
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:39
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF