Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Προταση για μπουφαν

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    8

    Προταση για μπουφαν

    Καλημερα σας και καλως σας βρηκα! Ας ξεκινησω λέγοντας πως ειμαι ολοκαινουριος οχι μονο στο φορουμ , αλλα και σε οτιδηποτε εχει να κανει με τη μοτοσυκλετα. Περα απο κανα παπακι παππου,θειου, πατερα που οδηγουσα στα στενακια γυρω γυρω απο το σπιτι οταν ημουν στο γυμνασιο, δεν ειχα αλλη σχεση με μηχανες. Πριν ενα διμηνο ομως απεκτησα! Πηρα ενα 650αρι vstrom για πασης φυσεως χρηση. Κρανος φυσικα και πηρα αμεσως, ενα HJC FG-ST Lubi. Τωρα αρχιζω να ψαχνω μπουφαν, 4 εποχων, οσο το δυνατον οικονομικοτερο. Κυριως για μετακινησεις εντος πολης, αντε και καμια μικρη εκδρομουλα οταν ο καιρος το επιτρεπει. Οποιος εχει προτασεις για μαρκες, μοντελα κλπ ας τις καταθεσει! Ολες ειναι ευπροσδεκτες!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες Γιώργο... καλές διαδρομές με το νέο μηχάνημα!
    Έχεις δύο επιλογές, υφασμάτινο ή δερμάτινο μπουφάν.Νομιζω πως το υφασμάτινο είναι πιο οικονομικό και πιο safe επιλογή γενικά οπότε ένα μπουφάν 3/4 θα σε κάλυπτε μια χαρά για χειμώνα-φθινόπωρο-άνοιξη.Για το καλοκαιράκι και για τις ζεστές μέρες θα χρειαστείς θερινό διάτρητο μπουφάν.
    Πόσα χρήματα περίπου σκέφτεσαι να διαθέσεις;
    Ρίξε μια πρώτη ματιά σε Dainese Tempest, Revit Safari,Alpinestars Andes Drystar.
    Δεν προτείνω Nordcap διότι είναι μεν αρκετά οικονομική αλλά οι απόψεις για την ποιότητα είναι διφορούμενες.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις το 4 εποχών.
    Στην Ελλάδα είναι λίγο άτοπο.
    Δες ένα καλό χειμερινό για αρχή.
    Τα Scott είναι πολύ καλα και θα βρεις μπουφάν με δυνατά σπεξ σε καλή τιμή.(ενδεικτικά ελληνικό μαγαζί
    Επίσης η Βering έχει καλα και οικονομικά μπουφάν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Οχι στα Nordcap ε; Και ειδα το dacar 2 στα 165 ευρω και μου φανηκε λουκουμι! Και ειναι στα λεφτα που υπολογιζα να δωσω. Ενας φιλος μου εχει nordcap και μου μιλησε με τα καλυτερα λογια. Βεβαια, ειναι η μοναδικη αποψη που εχω ακουσει. Τιποτα αλλο δεν εχω ακουσει, για κανενα αλλο μπουφαν.
    Γνωριζετε εαν black friday παιζουν προσφορες σε ειδη μοτοσυκλετας; Τα προστατευτικα ειναι στανταρ σε ολα τα μπουφαν; Η αλλαζουν απο μοντελο σε μοντελο;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Έχω απο το 2011 αυτό
    https://www.bikeit.gr/jacket/item/36...e-500-gt-d-dry

    και εκτός ότι είναι σε άριστη κατάσταση με νορμαλ χρήση (νομίζω η αδιαβροχοποίηση θέλει φρεσκάρισμα) με καλύπτει Φθινόπωρο-Χειμώνα-Άνοιξη (βάζοντας - βγάζοντας την εσωτερική επένδυση)

    το καλοκαίρι έχω αυτό που αγόρασα φέτος
    https://www.skroutz.gr/s/6471927/Dai...Tex-Black.html

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos2187 Προβολή μηνύματος
    Οχι στα Nordcap ε; Και ειδα το dacar 2 στα 165 ευρω και μου φανηκε λουκουμι! Και ειναι στα λεφτα που υπολογιζα να δωσω. Ενας φιλος μου εχει nordcap και μου μιλησε με τα καλυτερα λογια. Βεβαια, ειναι η μοναδικη αποψη που εχω ακουσει. Τιποτα αλλο δεν εχω ακουσει, για κανενα αλλο μπουφαν.
    Γνωριζετε εαν black friday παιζουν προσφορες σε ειδη μοτοσυκλετας; Τα προστατευτικα ειναι στανταρ σε ολα τα μπουφαν; Η αλλαζουν απο μοντελο σε μοντελο;

    Mια χαρά είναι τα Nordcap.Εχω ένα παντελόνι χειμερινό απο το 2015 και έχει βγει πολύ καλό.Δε μπορώ να πω το ίδιο και για 2 καλοκαιρινά γάντια της ίδιας εταιρείας βέβαια αλλά είναι πολύ φθηνά ούτως ή άλλως.

    Σημαντικό αυτο που σου γράφει ο gauros και μην το περνάς έτσι,το 4ων εποχών θα σε ζεσταίνει το καλοκαίρι και δε θα σε ζεσταίνει όπως πρέπει το χειμώνα.Ιδανικός συνδυασμός ένα χειμερινό μπουφάν στο οποίο όταν ψιλοζεστάνει βγαίνει η επένδυση και ένα καθαρά καλοκαιρινό διάτρητο μπουφάν για όταν ζεστάνει αρκετα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Εγώ έχω ένα χειμερινό πόλης της Nordcap (Metropolis , City κάτι τέτοιο) και ένα καλοκαιρινό (Eolos)

    Περίπου 2 χρόνια το καλοκαιρινό και 1 το χειμερινό.

    Το 1ο έκανε και δουλειά σε πτώση , το καλοκαιρινό πάει ακόμη μια χαρά.

    Είμαι ικανοποιημένος μέχρι σήμερα , σε καλές τιμές 120Ε το χειμερινό , γύρω στο 70άρι το θερινό.

    Γάντια , επίσης, βασικά είναι με προστασία στην άρθρωση των δακτύλων και τζελ για μείωση κραδασμών.

    2ετία, 20ευρω, όλα καλά , σιγά σιγά αρχίζουν και δείχνουν σημάδια κόπωσης / φθοράς , πολύ φυσιολογικό μου φαίνεται.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Εγώ έχω ένα Nordcap Apollo, 4 εποχών (3.5 εποχών για την ακρίβεια).

    Το φοράω καθημερινά καλοκαίρι (χωρίς τις επενδύσεις) και χειμώνα. (Βέβαια δεν είμαι και "ρούλης" να γκρινιάζω, "ωχ ζέστη -ωχ κρύο - ωχ δεν μπορώ" και ο θερμοστάτης μου γενικά δουλεύει καλά).
    Μόνο τους πολύ κρύους μήνες φοράω ένα παλιό δερμάτινο που έχω και αυτό γιατί είναι λίγο πιο φαρδύ.

    Μετά από 2 χρόνια δεν έχει ίχνος φθοράς, όλα τα φερμουάρ και τα κουμπιά λειτουργούν κανονικά.

    Οι προστασίες δεν έχουν φθορά, παρόλο που τις βάζω βγάζω 3-4 φορές το χρόνο για να το πλύνω.

    Δεν έχω πέσει ποτέ (με αυτό) για να σου πω για αντοχή σε "σούρσιμο".

    Βέβαια είμαι προσεκτικός τόσο στα βάλε-βγάλε όσο και στις πλύσεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις το 4 εποχών.
    Στην Ελλάδα είναι λίγο άτοπο.
    Δες ένα καλό χειμερινό για αρχή.
    Τα Scott είναι πολύ καλα και θα βρεις μπουφάν με δυνατά σπεξ σε καλή τιμή.(ενδεικτικά ελληνικό μαγαζί
    Επίσης η Βering έχει καλα και οικονομικά μπουφάν.
    γιατι πλεον φτιαχνοντε και αυτα στο πακισταν διπλα στα agvpro και τα nordcap απλα πουλανε ονομα.

  10. #10
    Κοιτα αν σου αρεσει αυτο στην υπογραφη μου .
    Φθηνο και καλο . ΖΕΣΤΟ το χειμωνα ,αλλα δεν κανει για καλοκαιρι .

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    φιλε, το μπουφαν της μοτο ειναι αναλώσιμο. ειναι κατι που με αυτο εκτιθεσαι στις καιρικές συνθήκες και αυτο που θα σε κρατήσει σε μια πτωση.
    τα περισσότερα της αγορας πλεον φτιαχνονται στο πακισταν , το 99,99% εχουν προστασίες lvl 1, ολα εχουν αφαιρούμενη θερμική επένδυση , σε μια πτωση μεγαλύτερη διαφορα θα κανει αν σου καθετε καλα το μπουφαν παρα μια lvl2 προστασία.
    έχουμε ξανα πει για τις αδιαβροχοποιησεις,
    έχουμε ξανα πει για τις ραφές
    έχουμε ξανα πει για τις μαρκες.
    οτι πληρώνεις παίρνεις σε αντοχή στον χρονο. ΟΧΙ σε ασφάλεια ΟΧΙ σε στεγανότητα

    παρε αυτο που σηκώνει η τσέπη σου

    αν εχεις 300€ για εξοπλισμό παρε μπουφαν,παντελόνι,γάντια μιας "δεύτερης" σε brand name εταιρίας απο το να παρεις 300€ μπουφαν

    αν το nordcap ή το agvpro θα σου αντεξει περισσότερο απο το revit ή to scott εχει να κανει με την χρηση 99%, ομως ανάλογα παει και η τιμή.
    εχω δει dainese να γίνετε ξεφτίλα στο 6μηνο και να μην τον καλύπτει κανένας για τα 600€ που έδωσε και αντίθετα ειδα agvpro 110€ πάνω μου με καθημερινά βια να αντέχει 3χρόνια.

    είμαι υπέρ να αλλαζω φτηνό μπουφαν καθε 1-2 χρόνια παρα να εχω 1 απο το 2010 θα το εχω βαρεθεί ασε που στην 5ετια+ οτι εχω ακούσει και δει έχουν βάλει νερα.

    οχι δέρμα για πρώτο και μοναδικο μπουφαν, κορντουρα και εισαι οκ

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδια! Απο οσα διαβαζω καταληγω στο συμπερασμα να κινηθω ως εξης:
    1) Οριζω μπατζετ τελικο
    2) Βλεπω ποια μποφαν εχουν τα περισσοτερα σπεκς για τα χρηματα τους (προστασιες κυρι ς)
    3) Αποφασιζει η γυναικα μου ποιο της αρεσει........................
    4) Το παιρνω!
    Απλως θα προσπαθησω να κινηθω σε οσο πιο επωνυμα. Ετσι κι αλλιως ολοι βγαζουν μπουφαν για ολα τα βαλαντια!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos2187 Προβολή μηνύματος
    ...
    3) Αποφασιζει η γυναικα μου ποιο της αρεσει........................
    !
    Επιτέλους ρε φίλε να πει, ένας άντρας τα πράγματα με το όνομα τους...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Επιτέλους ρε φίλε να πει, ένας άντρας τα πράγματα με το όνομα τους...
    Ε μα... Πανω απ ολα η ειλικρινεια παιδια!

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Γενικά πλέον οι κορντούρες, ακόμα και τα φτηνότερα, απο θέμα ζέστης θα σε καλύψουν. Τα περισσότερα εξ αυτών θα καλύψουν και τυχόν βροχή που θα σε πιάσει στο δρόμο εντός πόλης. Για βροχή σε βόλτα, τα έξτρα αδιάβροχα είναι must.
    Μετα μπαίνει και το προσωπικό γούστο και το πως σου κάθεται το κάθε ρούχο.
    Πάντως μην πελαγώσεις. Μιας και θα είναι το πρώτο σου, ούτως ή άλλως θα σου φανεί "πολύ".
    Και να μην πάρεις με την πρώτη το "καλύτερο", δεν θα χαλάσει το γλυκό.
    Οι προστασίες είναι κάτι που αλλάζει αν δεν είσαι ικανοποιημένος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προταση για χειμωνιατικο μπουφαν;
    από gianhs8 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2011, 11:03
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 15:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 20:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF