Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Προταση για μπουφαν

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Όσον αφορά το χρώμα των ρούχων (και του κράνους) το συζητάμε σε μια χώρα σαν την ελλάδα;
    Έχω πλήρες glover τζακετ με προσθαφερούμενα τα πάντα που πήρα με έκπτωση ενώ είχα ένα richa παντελόνι και αργότερα έτυχε
    να βρώ προσφορά το παντελόνι του.

    Είναι καλό, πλήρως λειτουργικό μετά από 10+ χρόνια (τα συντηρώ σε ειδικευμένο κατάστημα) αλλά όπως και να έχει
    το γεγονός ότι είναι μαύρα είναι μείον το καλοκαίρι. Σίγουρα το παραβλέπεις εύκολα στο ταξίδι αλλά στην πόλη μετράς αντίστροφα
    κάθε φορά που σε βλέπει ο Ήλιος.
    Προτιμώ ένα απλούστερο ανοικτό καφέ δερμάτινο για την πόλη, και έχω το νου μου στις εκπτώσεις για ένα ανοικτόχρωμο καλοκαιρινό
    που έχω ξαναπάρει πριν χρόνια αλλά κατακάηκε στην 5ετία.

    Για χρόνια έιχα δανειστεί ένα διχτυωτό soft armor της.. axo? που φόραγα με ένα κοντομάνικο και διάφορα ζακετάκια απέξω
    κάνοντας τον κονιόρδο. Δεν έχω ιδέα αν θα λειτουργούσε όπως φανταζόμουν, το έβρισκα πολύ βολικό για μέσα σε πόλη και κοντινές
    διαδρομές.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Το χρώμα το σκέφτηκα κι εγω. Αλλά με το χειμερινό θα υπάρχει θέμα αν είναι μαύρο; Να προτιμήσω γκριζακι;

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos2187 Προβολή μηνύματος
    Το χρώμα το σκέφτηκα κι εγω. Αλλά με το χειμερινό θα υπάρχει θέμα αν είναι μαύρο; Να προτιμήσω γκριζακι;
    για το τι θα πάρεις είναι θέμα γούστου εγώ θα σου πρότεινα να παρεις κάτι επώνυμο για να έχεις υποστήριξη αν χρειαστεί, επίσης το πιθανότερο αν δεν πάρεις κιλά θα το έχεις για μια ζωή.

    και μιας που έθεσες θέμα χρώματος βάση των τελευταίων προδιαγραφών ασφάλειας τα φωσφοριζε κίτρινα παρέχουν την καλύτερη ορατότητα την ημέρα οπότε θα σου συνιστούσα κάτι αντίστοιχο και με πολλούς ανακλαστήρες για το βράδυ.
    παράδειγμα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	large_20160511165243_dainese_tempest_d_dry_black_fluo_yellow.jpeg 
Προβολές:	377 
Μέγεθος:	10,8 KB 
ID:	409686
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos2187 Προβολή μηνύματος
    Το χρώμα το σκέφτηκα κι εγω. Αλλά με το χειμερινό θα υπάρχει θέμα αν είναι μαύρο; Να προτιμήσω γκριζακι;
    δε νομίζω, είναι βολικό το χειμώνα. Θα μάθεις να ντύνεσαι σε επίπεδα έτσι και αλλιώς

  5. #20
    Λοιπόν, το μαύρο δεν φαίνεσαι το άσπρο γκρι λερώνει εύκολα.
    Πάρε ένα μπουφάν που να έχει φερμουάρ - αεραγωγούς στην πλάτη και στο στήθος( και εάν φτάσουν τα λεφτά αφαιρούμενη αδιαβροχοποιηση,) ώστε να μπορείς να το φοράς καλοκαίρι.
    Τον χειμώνα με την επένδυση που έχουν όλα τα μπουφάν αντέχεις σε 0 βαθμούς για 1 ώρα άρα φτάνει και περισσεύει για τους 10 στην πόλη.
    Πάρε γάντια αδιάβροχα που να αντέχουν στο σύρσιμο από την μέσα μεριά της παλάμης (προστατευτικο δακτύλων έχουν όλα) καβατζα και ένα δερμάτινο καλούτσικο γαντακι για κάθε μέρα. ( Εάν πέσεις μετά το κεφάλι θα γδαρεις την παλάμη και τον πήχη.)
    Πλήρως αδιάβροχα δεν υπάρχουν.
    Ούτε μπότες ούτε γάντια ούτε μπουφάν.
    Ολα μπάζουν.
    Η διαφορά είναι ανάλογα τον χρόνο που είναι εκτεθημενα στην βροχή.
    Δες και σαιτ εξωτερικού.
    Υπάρχουν προσφορές σε επώνυμα ρούχα που δεν θα βρεις στα μαγαζιά εδώ ούτε στις φτηνες προσφορές.
    Υπάρχουν στο forum πολλές πληροφορίες.
    Ξεκινάς και βλέπουμε.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    οτι λεει ο tai φίλε, συμφωνώ απόλυτα...και σου προτείνω να δεις κάποια κομμάτια που έχει η revit με εσωτερικό γιλέκο αδιαβροχοποίησης (+το θερμικό γιλέκο) το οποίο αφαιρείται κατά το δοκούν...μιλάμε το μπουφάν το χω από το 2013 και με χει βγάλει ασπροπρόσωπο σε πολλές καταστάσεις..εχει και φουλ αεραγωγούς σε πλατη στηθος και μανίκια χαμηλά...το καλοκαίρι με τη παρα πολύ ζέστη εχω κάνει ταξίδι μαζί του και οσο κινείσαι δεν εχει θεμα...αλλα σε στασεις ή σε κίνηση μεσα στην πόλη δεν παλευεται...ειναι ζεστό...

    τον χειμώνα με την επένδυση και το αδιάβροχο γιλέκο από μέσα είναι φουλ ζεστό δεν έχω παγώσει πουθενά και έχω βρεθεί και σε χιόνια μαζί του..

    γαμώ τα μπουφανάκια κατά την ταπεινή μου άποψη.

    το χα πάρει απέξω κανά διακοσάρι αν θυμάμαι καλά από fc-moto.de

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι είναι σαφώς καλύτερο το αδιάβροχο αποτέλεσμα όταν η αδιάβροχη μεμβράνη είναι ραμενη ακριβώς κάτω από την κορντουρα, laminate νομίζω το λένε το γαζωτικο αυτό τερτιπι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Από προσωπική εμπειρία έχω δει ότι είναι σαφώς καλύτερο το αδιάβροχο αποτέλεσμα όταν η αδιάβροχη μεμβράνη είναι ραμενη ακριβώς κάτω από την κορντουρα, laminate νομίζω το λένε το γαζωτικο αυτό τερτιπι.
    ανάλογα την μεμβρανη. ορισμενες ανοιγουν ευκολα στις ραφες. αλλα ναι ποτίζει λιγοτερο υφασμα , μια εποχη η colori εκανε και μια ελαστομερες επιστρωση στην κορντουρα εσωτερικά αλλα αυτη σε 1 χρονο ηταν οφ.
    γενικα σαν Anorak Αδιάβροχο δεν υπάρχει τίποτα και αντοχή και απολα

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    ναι μαζί σου.
    για τις εντός πόλης βροχές που θα μας πετύχουν ήταν η αναφορά στη ραμμένη αδιαβροχοποιηση. Στη βολτα θες αδιαβροχο.

    και τα άνορακ όμως που λες, τιμή στο θεό...
    Κρατάνε βέβαια και για χρόνια,αλλά σίγουρα η τιμή θα αποθαρρύνει το μέσο χρήστη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ναι μαζί σου.
    για τις εντός πόλης βροχές που θα μας πετύχουν ήταν η αναφορά στη ραμμένη αδιαβροχοποιηση. Στη βολτα θες αδιαβροχο.

    και τα άνορακ όμως που λες, τιμή στο θεό...
    Κρατάνε βέβαια και για χρόνια,αλλά σίγουρα η τιμή θα αποθαρρύνει το μέσο χρήστη.
    κοιτα αν αυτο που σου χαλαει στην 3ετια κανει 50€ και το ανορακ χαλαει στην 10ετια και κανει 100€ τα εβγαλε τα λεφτα του

    για την πολη μεσα ειναι θεμα. και ειναι χιλιες φορες καλυτερο το χειμερινο μπουφαν απο το 4 (3 εποχων) γιατι ακομα και πολυ βροχη να φας και να μην βραχεις τα κομματια που εχουν δυχτι και ειναι τα διατρητα θα μαζεψουν νερο που θα βαρυνει και θα παγωνει ποιο ευκολα απο τα κλειστα που αποθουν και ενα μεγαλο μερος του νερου. , εβγαλε προσφατα μια εταιρια ενα καλοκαιρινο μου εχει και αδιαβροχη μεμβρανη την οποια την φορας απεξω!! (σαν αδιαβροχο δλδ με το καλουπι του μπουφαν σου, πολυ λεπτη και μαζευτετε ευκολα κτλπ κτλπ.) μενει ο καιρος να δοκιμαστει

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Είδα εχθές από κοντά κάποια μοντέλα nordcap σε ένα τοπικό κατάστημα. Είδα το K2 το οποίο αν και είναι πάρα πολύ οικονομικό, στο μάτι μου τουλάχιστον, φάνηκε πολύ καλό. Βαρύ, σκληροτράχηλο, διαθέτει παντού προστασίες (αγκώνες, ώμους, πλάτη) και απ' ότι φαίνεται είναι στιβαρό. Και μου άρεσε κιόλας. Έχετε κάποια άποψη για το συγκεκριμένο. Είναι εντός μπάτζετ οπότε θέτει σοβαρή υποψηφιότητα.

  12. #27
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Την δουλειά σου θα την κάνεις αδερφέ .Από εκεί και πέρα για κάποιο λόγο κάνει 100ε και κάποια άλλα 150,200,κτλ.
    Εγώ έχω μπουφάν unbranded, από τα Lidl κυριολεκτικά πάρα πολλά χρόνια ,δεν κόστιζε ούτε 100ε,είναι made in Germany βέβαια.

    Στην αρχή είπες θέλεις 4ρων εποχών,σίγουρα το ότι το συγκεκριμένο έχει αρκετούς αεραγωγούς είναι καλό αλλά για καλοκαίρι-καλοκαίρι θα ζοριστείς σε αστικό περιβάλλον.
    Επίσης ότι σου είπαν από πάνω,θέλεις ένα καλό σχετικά αδιάβροχο αν σκοπεύεις να καβαλάς μέρες σαν την σημερινή.
    porca miseria.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εγώ πήρα ένα nordcap καλοκαιρινό πριν 3 μήνες + γάντια (καλοκαιρινά nordcap), τα οποία τα φοράω κάθε μέρα και μέχρι τώρα είμαι ικανοποιημένος.

    Φερμουάρ δουλεύει μια χαρά, εξωτερικές φθορές καμία. Βέβαια είναι νωρίς, αλλά τα πρώτα δείγματα είναι θετικά.

    Σε λίγο θα κοιτάξω και εγώ για χειμερινό και μου έχουν κάνει καλή εντύπωση κάποια Revit.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Το σημαντικότερο από όλα είναι να πάρεις το σωστό νούμερο στο οποίο οι προστασίες θα κάθονται σωστά στα ανάλογα μέρη. Όλα τα άλλα είναι αναλόγως τι αντέχεις να πληρώσεις. Κοίτα και στον Τζωρζοπουλο στην καλιρροης . Έχει ποικιλία
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    8
    Τελικα σημερα πηρα... Scott definit διαλεξα που το βρηκα σε παρα πολυ καλη τιμη!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προταση για χειμωνιατικο μπουφαν;
    από gianhs8 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2011, 11:03
  2. Πρόταση για το Forum
    από niko13g στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 16:51
  3. Πρόταση για εκδρομίδιο Κυριακή 2.5.04
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2004, 15:01
  4. Πρόταση για συλλογή χρημάτων
    από infidel στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 20:32
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 20:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF