Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ - ΑΓΟΡΑ MT 07

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/09/2019
    Μηνύματα
    2

    Cool ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ - ΑΓΟΡΑ MT 07

    Καλησπέρα σε όλους δεν πάει πολύς καιρό που ξεμπέρδεψα με το δίπλωμα και ψάχνω μοτο να αγοράσω. Η χρήση θα είναι για μέσα στην Αθήνα και μερικά ταξίδια 100-200 χλμ. γι' αυτό σκεφτόμουν κατι σε naked και με κέρδισε το ΜΤ 07. Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και νομίζω ότι είναι κοντά στα γούστα μου και στα χρήματα που θέλω να δώσω για πρώτη μοτο αλλά ακόμα δεν με έχει πείσει 100%. Από φορουμς κλπ βλέπω θετικά σχόλια σχετικά με τη λειτουργικότητα αλλά θα ήθελα να μάθω μερικά εξτρα πράγματα κυρίως από τους κατόχους του μοντέλου του 19' καθώς ένα παρόμοιο thread δεν με κάλυψε. Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!

    (Σχετικά με την εμφανιση ενα πράγμα που με χάλασε ειναι οτι μου φάνηκε αρκετά χαμηλή!Έχω 1.77 ύψος :P )

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    σχεδον ΙΔΑΝΙΚΗ για το υψος σου 1,70-1,77.
    πηγαινε σε μια εκθεση και καβαλα μια να δεις
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    ε ρε κατι φλωροι με το 700. παρε busa 1300 , gsx1400 χαθηκαν τα κυβικα?

    καλως τον , περα απο την πλακα ειναι ωραιοτατο το μτ07 ομως απο ακριβως ιδια εμπιρια εχω εναν φιλο μου που πιστευε τα ιδια και πηρε το ιδιο μηχανακι αλλα οταν αρχησαμε τις βολτες το γυμνο αρχησε να τον κουραζει στα 90-100 χλμ και αποκλειστικα με ταχυτητες 120-140. αρχησε λοιπον τα μικρα ζελατινακια κτλπ κτλπ. θα σου πρότεινα να δεις και το 07 tracer . και αν εχεις καποιον γνωστο με γυνμο να το παρεις και μονος σου μια βολτα στην εθνικη να δεις.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό για την τιμή του, τρομερό all-around εργαλείο, οικονομικό, ευέλικτο, ροπάτο, ακριβώς ό,τι χρειάζεσαι γι'αυτά που ζητάς, αλλά, σαν γυμνό, δεν είναι για αδερφές. Ακούς εκεί κουράζει στα 100...
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό για την τιμή του, τρομερό all-around εργαλείο, οικονομικό, ευέλικτο, ροπάτο, ακριβώς ό,τι χρειάζεσαι γι'αυτά που ζητάς, αλλά, σαν γυμνό, δεν είναι για αδερφές. Ακούς εκεί κουράζει στα 100...
    ναι δεν ειναι για καλοβολεψακιδες που ειχαν αμαξι και ξαφνικα πρεπει να τρωνε την βια του αερα. ειναι για αλλη εποχης παιδια που με τζιν μπουφαν και τσοπερ της κακιας ωρας πηγεναν σαλονικα για να δουν το γκεμενακι για 2 ωρες και ξανα πισω. ή για αλη χρηση εκτος εθνικης.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Θαυμάσιο είναι το MT-07 και μια χαρά για το ύψος σου. Το είχα και ξέρω - και έχουμε παρόμοιο ύψος. Αθήνα - Ξάνθη είχα πάει με αυτό χωρίς να κουραστώ υπερβολικά. Όταν έχεις ένα καλό μπουφάν κι ένα καλό κράνος, μια χαρά ταξιδεύεις και με naked (κι εγώ είχα μέτριο μπουφάν και μέτριο κράνος).

    Απλώς επειδή είσαι νέος οδηγός ίσως να είναι πολλά τα κυβικά του για αρχή - αυτό όμως εξαρτάται από σένα τον ίδιο και το πόσο θα προσέχεις, ειδικά από τότε που θα νομίσεις ότι τα έμαθες όλα, μέχρι... να μάθεις πραγματικά.

    Για τη χρήση πάντως που γράφεις, σου κάνει και μια μοτοσυκλέτα μικρότερου κυβισμού, π.χ. Kawasaki Z 400 ή Yamaha MT-03. Βέβαια μπορεί να θελήσεις σύντομα να πας σε πιο μεγάλα κυβικά απ' αυτά που έχουν αυτές οι δυο, οπότε... μπορεί και να σκέπτεσαι σωστά!
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 10/09/2019 στις 18:43.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    ναι δεν ειναι για καλοβολεψακιδες που ειχαν αμαξι και ξαφνικα πρεπει να τρωνε την βια του αερα. ειναι για αλλη εποχης παιδια που με τζιν μπουφαν και τσοπερ της κακιας ωρας πηγεναν σαλονικα για να δουν το γκεμενακι για 2 ωρες και ξανα πισω. ή για αλη χρηση εκτος εθνικης.
    Γιατι να μην πηγαιναν δηλαδη οι σαλονικεις να δουν γκομενάκι στην Αθήνα?
    Πέρα απο πλάκα το mt είναι μηχανάρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Γιάννη!
    Έχω ένα καινούργιο (και άστρωτο!)ΜΤ-07 του 2019.Όπως προείπαν τα παιδιά, είναι μια χαρά μηχάνημα, αρκεί να ξέρεις τι ζητάς!
    Μη σε προβληματίζει το ύψος, εγώ είμαι 1.90 , 87 κιλά... προφανώς σε πολλά χλμ δεν έχει την ίδια ανεμοκάλυψη με άλλες μοτοσυκλέτες που διαθέτουν πιο τουριστικό χαρακτήρα.
    Ποια άλλα μοντέλα είναι υποψήφια προς αγορά;

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Άμα στο πρώτο σου μηχανάκι έβερ, αυτό που βρίσκεις ενοχλητικό είναι...ο αέρας, κάτι δεν ζυγίζεις σωστά. Γνώμη μου.
    Το ΜΤ07 είναι εξαιρετικό παιχνίδι για το επαρχιακό δίκτυο της χώρας!
    θέλει παραχωρήσεις στο φόρτωμα και στο δικάβαλο και δεν ξέρω και αν ενδείκνυται για κομιούτερ. Θυμάμαι όμως ότι έχει αστεία κατανάλωση.

    Υγ: κάπου υπάρχει φωτο-κλάμα όπου κάθομαι στην πίσω σέλα του ΜΤ του πλίτσερ και εξόν ότι ο μπλιτζ δε φαίνεται, εγω είναι σα να μου'χει μπει ενα μηχανάκι στον κώλο
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Ως κάτοχος του Yamaha MT-07, θα πω ότι είναι πολύ καλό για χρήση στην πόλη και σε μικρά ταξίδια. Ελαφρύ, ευέλικτο, αρκετή ροπή στις μεσαίες και χαμηλομεσαίες στροφές, κατανάλωση που θυμίζει μοτοσυκλέτα με τα μισά κυβικά.

    Ο κινητήρας και το όλο μηχανάκι μπορεί να κάνει μεγάλα ταξίδια με μεγάλη μέση ωριαία ταχύτητα. Όμως, η απουσία ανεμοκάλυψης και οι μικρές γωνίες των ποδιών δεν είναι ό,τι καλύτερο, όταν θέλεις να κάνεις αποστάσεις κοντά στα 500 χιλιόμετρα σε μία ημέρα. Δηλαδή τα όρια σε μεγάλες αποστάσεις, με υψηλές ταχύτητες, δεν τίθενται από τις δυνατότητες της μοτοσυκλέτας, που είναι υψηλές, αλλά από το πόσο κουράζεται ο αναβάτης. Αλλά για 200 χιλιόμετρα είναι ΟΚ, ειδικά για το ύψος σου. Επίσης, η απουσία ανεμοθώρακα σημαίνει ότι δε θα νιώθεις άνετα να ταξιδεύεις πολλή ώρα σε ταχύτητες κοντά στα 130 km/h. Το στοιχείο του είναι η πόλη και οι επαρχιακοί δρόμοι με διψήφια νούμερα ταχύτητας.

    Δυστυχώς για δικάβαλο δεν ενδείκνυται για μεγάλες αποστάσεις. Η συνεπιβάτης δε νιώθει άνετα από τη μικρή σέλα, τα ψηλά μαρσπιέ και την απουσία χειρολαβών, οπότε θα πρέπει να κάνει πολλή υπομονή ή θα ακούσεις γκρίνια.

    Για νέο οδηγό είναι σχετικά καλό, αλλά θέλει σύνεση με το γκάζι, διότι η δύναμή του θα σε ξαφνιάζει στην αρχή και η ροπή είναι αρκετή για να κάνει τον πίσω τροχό να χάσει την πρόσφυσή του σε ολισθηρό οδόστρωμα, αν είσαι απότομος με το γκάζι. Σκέψου επίσης το Honda CB500 (F ή X), το Suzuki SV 650, το Kawasaki Z400.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/09/2019 στις 19:28.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    ρε, ας λιώσει επιτέλους η καραμέλα για τα γυμνά και το ξύλο στα...130χαω
    Με ένα χέρι στο τιμόνι πας αν έχεις 130 στο κοντέρ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Υγ: κάπου υπάρχει φωτο-κλάμα όπου κάθομαι στην πίσω σέλα του ΜΤ του πλίτσερ και εξόν ότι ο μπλιτζ δε φαίνεται, εγω είναι σα να μου'χει μπει ενα μηχανάκι στον κώλο
    Ε αυτή βρήκα πρόχειρη τώρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170430_122808.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	409690



    Μέχρι τα 170 km/h, ούτε καν έσκυβα. Και τα 500 χλμ αυθημερόν, για καφέ, με στάση για βενζίνη μόνο, ήταν συχνό φαινόμενο. Δεν είναι το μηχανάκι, είναι ο οδηγός. Εξάλλου ο άνθρωπος μιλάει για "ταξίδια" 100-200 χλμ. Ούτε να ζεσταθεί δεν προλαβαίνει.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε αυτή βρήκα πρόχειρη τώρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20170430_122808.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	107,0 KB 
ID:	409690



    Μέχρι τα 170 km/h, ούτε καν έσκυβα. Και τα 500 χλμ αυθημερόν, για καφέ, με στάση για βενζίνη μόνο, ήταν συχνό φαινόμενο. Δεν είναι το μηχανάκι, είναι ο οδηγός. Εξάλλου ο άνθρωπος μιλάει για "ταξίδια" 100-200 χλμ. Ούτε να ζεσταθεί δεν προλαβαίνει.
    Σας αγαπάω ρε...
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε, ας λιώσει επιτέλους η καραμέλα για τα γυμνά και το ξύλο στα...130χαω
    Με ένα χέρι στο τιμόνι πας αν έχεις 130 στο κοντέρ
    Αν κάνεις 250 χιλιόμετρα με γυμνό με 130 km/h το κεφάλι σου θα κουδουνίζει στο τέλος. Αντισταθμίζεις την αντίσταση του αέρα με μεγαλύτερη κλίση του σώματος προς τα μπροστά, αλλά οι στροβιλισμοί του αέρα κάνουν πολύ θόρυβο. Μπειν δαιρ νταν δατ.

    Γίνεται, έχω κάνει και 500 χιλιόμετρα σε μία ημέρα σε αυτοκινητόδρομο, αλλά το θέμα είναι πόσο το ευχαριστιέσαι στο τέλος και πώς νιώθεις μετά. Αν λοιπόν θέλεις να κάνεις μεγάλες αποστάσεις εθνικές οδούς, καλύτερα να επιλέξεις κάτι με ανεμοκάλυψη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Κορυφαία φωτό...όπως και η σαγιονάρα του οδηγού

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-07
    από el_hymador στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 1773
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2024, 21:44
  2. fazer h mt 07??
    από Alexandrosrodos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2014, 14:54
  3. Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07
    από MikeMT στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2014, 20:29
  4. ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ - ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
    από angeloslev στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2012, 13:03
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 12:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF