Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Sym Magic 125 review

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Sym Magic 125 review

    Είπα να ακολουθήσω τα βήματα του συμφορουμίτη και να κάνω ένα άρθρο για αυτό το παπί με βάση την συμβίωση μου μαζί του μέχρι σήμερα...απο τις 18/7/2018 που αγοράστηκε καινούριο απο εμένα.Θα είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορώ με βάση τα όσα έχω βιώσει.
    Και επειδή θα γράψω και δεν σκοπεύω να παραλείψω τίποτα...τα στοιχεία μου στην διάθεση των διαχειριστών...

    Θέση οδήγησης και σέλα.
    Λοιπόν είναι ένα παπάκι που όταν ανέβει κανείς στην σέλα του θυμίζει έντονα σκούτερ.Είναι πολύ φαρδία και είναι ψηλά.Πολύ ψηλά για παπί.
    Χωρίς όμως να χάνει καθόλου σε ισοροπία και χωρίς να σε κάνει αισθάνεσαι άβολα το ύψος της.Αλλά όσο είναι καινούρια είναι σκληρή.Πολύ σκληρή.Τόσο που θυμίζει έντονα την γνήσια σέλα του honda super cub 50.Η πίσω θέση δε...είχα πάρει δικάβαλο τον αδερφό της γυναίκας μου να τον πάω κάπου και έπεσα σε μικρή λακούβα (για τα ελληνικά δεδομένα).Σε όλο το υπολοιπο της διαδρομής ούρλιαζε "Ρε @#$%@ σταμάτα να κατέβω μου τα σπασες" και εγώ γέλαγα (η αλήθεια είναι πως επίτηδες έπεσα μέσα στην λακούβα αλλά η θέση συνοδηγού είναι εντελώς άβολη και με πολύ λεπτό αφρολέξ/υλικό)
    Τα όργανα του / το κοντέρ.
    Εδώ η Sym έχει δώσει ρέστα.Με λίγη φαντασία θυμίζει καρτούν με ανοιγμένο στόμα.Αλλά είναι ΥΠΕΡπλήρες.Είναι κατ αρχάς πλήρως ψηφιακό ΕΚΤΟΣ της ένδειξης βενζίνης που είναι αναλογική.Έχει ψηφιακό χιλιομετρητή,α ψηφιακό μερικό χιλιομετρητή,β ψηφιακό μερικό χιλιομετρητή (οπου τους μερικούς χιλιομετρητές τους μηδενίζεις κατα το δοκούν),ψηφιακό στροφόμετρο,ψηφιακή ένδειξη ταχύτητας,ψηφιακή ένδειξη σχέσης,λαμπάκι για ένδειξη φλάς,λαμπάκι για ένδειξη μεγάλης σκάλας στα φώτα,λαμπάκι για engine check/engine problem,και τέλος λαμπάκι για τα λάδια που το σβήνεις κατα το δοκούν.Το λαμπάκι για τα λάδια ανάβει κάθε 1000χλμ απο την στιγμή που το απενεργοποιείς και είναι υπενθύμηση για αλλαγή λαδιών.(Ναι κάθε 1000χλμ αλλά θα αναφερθώ παρακάτω σε αυτό).Είναι μεγάλο και ευανάγνωστο το κοντέρ και με μπλέ πολύ ωραίο και βολικό φωτισμό για το βράδυ αν και λόγω προδιαγραφών τα φώτα δεν σβήνουν.Σε συνθήκες δυνατού ήλιου ίσως δυσκολέψει λίγο να το δείς αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο και μάλλον αυτό ωφείλεται στο μέγεθος του αν και δεν είμαι σίγουρος.
    Αναρτήσεις.
    Εμπρός τηλεσκοπικό πηρούνι πίσω δυο μπουκάλες αερίου λαδιού.Εμένα μου αρέσουν πολύ οι αναρτήσεις αν και η πίσω είναι αρκετά σκληρή για τα δικά μου γούστα.Σίγουρα τις προτιμώ από την μαμά του cryptonX.Ωραία συμπεριφορά ακόμα σε πλαγιάσματα (στα ξυσίματα που λέμε).
    Κινητήρας/εξάτμιση
    Ο κινητήρας δίνει ροπή αλλά δεν δίνει τελικές.Δεν ξέρω αν λόγω προδιαγραφών έχουν βάλει κόφτη αλλά δεν πάει βήμα.Ανεβάζει στροφές ομαλά,έχει γενικά ομαλή λειτουργία αλλά μέχρι εκεί.Με το μαμά γρανάζωμα 14/36 είχα δεί τελικές στην κατωφέρεια της Συγγρού μόλις 81 χλμ.Με αλλαγή το γρανάζι απο 14 σε 15 πήγα στα 102τελική.Κοντερίσια πάντα.Η εξάτμιση είναι οτι μπορεί κανεις να περιμένει.Μια όμορφη εξάτμιση με φυσιολογικό ήχο.
    Κουστούμι/πλαστικά
    Πολύ ωραία βαφή και φινίρισμα αλλά μετά απο 1 χρόνο έχουν αρχίσει να τρίζουν.
    Ρόδες/λάστιχα
    Πολύ όμορφες ζάντες πεντάμπρατσες με διχαλο το κάθε μπράτσο στο τέλος.Αλουμινίου αν δεν κάνω λάθος αν και τα ελαστικά είναι με σαμπρέλα.Τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης είναι ότι χειρότερο έχω δει ποτέ και το μηχανάκι σε λίγο νερό γλιστράει σαν πρίμα μπαλαρίνα στο μπαλέτο μπολσόι.Με λάστιχα Michelin City Pro είδα άλλο μηχανάκι.
    Χώροι
    Κάτω απο την σέλα έχει χώρο αλλά δεν επαρκεί.Εκεί είναι και μπαταρία παρεπιπτόντως.Στον χώρο κάτω απο την σέλα δεν χωράει ένα κράνος Jet αλλά χωράει κουλούρα παχιά ένα σετ αδιάβροχο XXL ένα ζευγαρι χούφτες για τα γκριπ και 2 σουβλάκια (τυλιχτά με 2 αναψυκτικά -330ml) μαζί με τα χαρτιά της μοτο.Προσοχή στα σουβλάκια θα είναι στριμωγμένα.Αν έχετε τζατζικια/σως πάρτε στο χέρι (παθών)...
    Aπο φώτα...
    Τα φώτα του για εντός πόλης είναι αρκούντος επαρκή αν και με λάμπες πυρακτώσεως.Σε μερικές περιπτώσεις βέβαια επειδή είμαι γκαβούλιακας χρειάζομαι την μεγάλη σκάλα.Πάντα την νύχτα βεβαια.
    Φρένα
    Και εδώ η sym έχει δώσει ρέστα.Το μηχανάκι έρχεται με δισκόφρενο εμπρός και πίσω και σύστημα CBS καθώς και απο την εταιρία με σωληνάκια υψηλής.Το φρενάρισμα είναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο καλό που έχω βιώσει σε παπί και πραγματικά ΔΕΝ φοβάμαι όταν βρέχει.Ούτε όταν τρέχει.Γιατί...τρέχει...όσο τρέχει...ντελιβεράδικο μηχανάκι....
    Κατανάλωση σαν ντελιβεράδικο έχει όση έχει ένα KAZER ντελιβεράδικο.Μπορώ να κάνω μετρήσεις και να σας παραθέσω αλλά στην βάρδια βάζω περίπου 4,5 ευρώ ενώ τόσο έβαζα και με το καζεράκι.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 11/09/2019 στις 02:42.

  2. #2
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Συνέχεια...

    Τι προβλήματα έχω αντιμετωπίσει...
    1)Το μηχανάκι πατινάρει απο την πρώτη μέρα και μου λένε (μιας και δεν το πήρα απο SYM αλλά απο Motojapan) Ναι πατινάρει,ναι είναι στην εγγύηση αλλά δεν καλύπτεται γιατί έχεις κάνει 4000 χλμ άρα δώσε 70 ευρώ (Sym επι της Λ.Βουλιαγμένης κοντά στο Mall).
    2)Χάλασε (κοπηκε) το έλασμα του ατέρμονα στην ζάντα από λάθος τοποθέτηση κατα την συναρμολόγηση και πήγα σε εξουσιοδοτημένο υποτίθεται στην δάφνη απο γνωστό...και αφού έκανε λάθος διάγνωση αρχικά και έβγαλε πρόβλημα ατέρμονα και αναγκάστηκα να αγοράσω άλλον (γιατί βιαζόμουνα) βρήκε οτι ήταν τελικα το έλασμα και πήγε να το περάσει εγγύηση σε άλλο εξουσιοδοτημένο στα σύνορα κοντά νεου κόσμου με δάφνη με αποτέλεσμα μετά απο 2 εβδομάδες αναμονής και ακινησίας να μην έχει περαστεί στο σύστημα και να αρχινάω τα ευχολόγια και στους 2.
    3)Στο πρώτο σέρβις στα 500 χλμ έκανα αλλαγή λαδιών σε εξουσιοδοτημένο στο νέο κόσμο και στα 1000 χλμ που πήγα για το κλασσικό των 1.000 χλμ μου είπανε...να ρυθμίσουμε βαλβίδες;δεν τις ακούω.....Ε μάστορα αμα τις ακούσεις θα ναι αργά....τωρα που πρέπει να κάτσουν καλά στα ποτηρακια.....
    4)Στα 750 χλμ το μηχανάκι έσβηνε στα φανάρια....Στα κεντρικά στην Θησέως καλλιθέα κάνανε φλασάρισμα εγκεφάλου (στα πλαίσια ανάκλησης) και αλλάξανε φύσσα πολλαπλασιαστή.Και πεισάξανε το σασμάν να μην πατινάρει (ρυθμίσαν συμπλέκτη όπως είπαν) με αποτέλεσμα να σταματήσει προσωρινά να πατινάρει για 1500 χλμ.Τώρα στις 11.500 στο κοντέρ και πατινάρει και όποτε το θυμιθεί σβήνει στο σταμάτα.
    5)3 φορές μου έκαψε την μεγάλη σκάλα στο φανάρι εμπρός.4η λάμπα τώρα αλλά εδώ και 3 μήνες δεν την έχει κάψει ακόμα.Περιμένω.(2 απλές πυρακτώσεως έκαψε και μια led phillips).
    6)Μία φορά χάλασε η ντίζα του κοντέρ.
    7)Μπερδεύει την ένδειξη στις ταχύτητες και πολλές φορές δεν την εμφανίζει καθόλου.Κάποιες φορές με δυσκολεύει να βάλω ταχύτητα.Υποψιάζομαι επιλογέα θα δούμε απο βδομάδα.
    8)Θέλει σινεμπλόκ ψαλιδιού γιατί χορεύει σαν αρκούδα που βαράνε ντέφι.
    9)Στα 6.000 χλμ κάτι ακουγότανε μέσα στο μοτέρ.Πάω στην αντιπροσωπεία κάπου στην Λ.Βουλιαγμένης και του λέω "μάστορα κοιτ΄ κατ΄κατ΄ καν' τσακ τσακ".Τελικα ο μάστορας απεφάνθη οτι είχε πάρει τζόγο το ράουλο του πιστονιού (επι λέξη αυτό είπε και ακόμα ψάχνω να βρώ ποιο είναι το ράουλο του πιστονιού αλλά δεν έχω βρεί ακόμα).Εν πάση περιπτώση το έφτιαξε και σταμάτησε απο τότε.
    10)Στις 10.900 χλμ στο κοντέρ έσπασε ο σκελετός στην ουρά στο σημείο που πιάνουν οι βίδες της χειρολαβής και της σχάρας και ενώ το κουτί είναι το μισό πάνω στη σέλα.(Σε αυτό το μηχανάκι δεν έχει ξεχωριστές βάσεις αλλά πιάνουν απ ευθείας πάνω στο σκελετό όπως μου είπαν απο εξουσιοδοτημένο σερβις και πωλήσεις)
    11)Οι ραφές της σέλας είναι προς τα πάνω με αποτέλεσμα να έχουν αρχίσει να χαλάνε απο το ανεβα κατέβα και την τριβή και τα χιλιόμετρα.
    12)Θέλει κόμπλερ μίζας γιατί πολλές φορές ζορίζεται να πάρει με την μίζα όπως αποφάνθηκε η αντιπροσωπεία διότι πάλι όπως αποφάνθηκε η αντιπροσωπεία το συγκεκριμένο μοντέλο στερείται αποσυμπιεστή στο μοτέρ.Άρα θα το ξανακάνει λέω εγώ και τότε θα είναι και εκτός εγγύησης φαντάζομαι...
    13)Η ένδειξη βενζίνης είναι λάθος μόνιμα.Σε μένα απο την στιγμή που η βελόνα ακουμπάει τέρμα κάτω και πάω βενζινάδικο έχω άλλα 2,2 λίτρα στο ντεπόζιτο βάση manual.Δηλαδή βάζω 3 λίτρα με τέρμα κάτω την βενζίνη και ο κατασκευαστής λέει οτι έχω 5,2 λίτρα ντεπόζιτο.
    14)Ρουλεμάν τροχού εμπρός διότι σκουριάσε και είχε θέμα
    15)Υγρά φρένου πίσω στο εξάμηνο διότι έλειπαν απο το ποτηράκι και ΔΕΝ είχα φρένο
    16)Άλλες 2 φορές φύσσα πολλαπλασιατή επειδή έσβηνε στα φανάρια.
    17)Κάτι ξεχνάω ακόμα δεν μπορεί να μην έχω φτασει τα 20;Ακόμα;

    Και όλα αυτά μέσα σε 14 μήνες συμβίωσης...
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 11/09/2019 στις 02:52.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Εντυπωση μου κανουν ολα αυτα τα προβληματα. Η Sym τα εχει παει καλα σε αλλα μοντελα π.χ. wolf 250. Τελικα καθε ποσα χλμ κανεις αλλαγη στα λαδια; Την ρυθμιση του συμπλεκτη μπορεις να την κανεις και μονος σου για να δεις αν υπαρξει διαφορα στο πατιναρισμα. Η ενδειξη βενζινης ειναι ανακριβης σε ολα σχεδον τα παπια. Θα επρεπε να βλεπεις πολυ περισοτερα απο 81 χιλιομετρα με το εργοστασιακο γραναζωμα, τουλαχιστον απο τα review που υπαρχουν διαθεσιμα για το Magic αναφερουν πολυ μεγαλυτερη τελικη στο κοντερ.

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Εντυπωση μου κανουν ολα αυτα τα προβληματα. Η Sym τα εχει παει καλα σε αλλα μοντελα π.χ. wolf 250. Τελικα καθε ποσα χλμ κανεις αλλαγη στα λαδια; Την ρυθμιση του συμπλεκτη μπορεις να την κανεις και μονος σου για να δεις αν υπαρξει διαφορα στο πατιναρισμα. Η ενδειξη βενζινης ειναι ανακριβης σε ολα σχεδον τα παπια. Θα επρεπε να βλεπεις πολυ περισοτερα απο 81 χιλιομετρα με το εργοστασιακο γραναζωμα, τουλαχιστον απο τα review που υπαρχουν διαθεσιμα για το Magic αναφερουν πολυ μεγαλυτερη τελικη στο κοντερ.
    1)Επειδή τυχαίνει να έχω και το wolf 250...Είναι η μέρα με την νύχτα.
    2)Aλλαγή λαδιών κάθε Τρίτη.Δηλαδή ανάμεσα από 900 και 1300 χλμ χοντρικά.
    3)Ναι μπορώ να το κάνω μόνος μου ΑΛΛΑ είναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μηχανάκι και αφ ετέρου δεν διορθώθηκε όταν την έκαναν αυτοί.
    4)Εργοστασιακό γρανάζωμα 14/36 με 7 Ίππους στο μοτέρ ονομαστικά είναι το μηχανάκι.Τι να δώσει πιο πάνω;Και μιλάμε για αναβάτη 120 κιλά και άλλα 10 πες η κούτα.Είδα διαφορά όμως με το ένο δόντι παραπάνω στο μικρό γρανάζι, και πίστεψε με δεν έχει θέμα να ξεκινήσει με την πρώτη.Αλλά πριν ξεκίναγε απο ακινησία με Τριτη όπως τώρα με την πρώτη.
    5)Ανακριβής ένδειξη βενζίνης με 2,2 λίτρα υπόλοιπο στο ντεπόζιτο;Είναι μεγάλη απόκλιση.Θεωρώ αν μη τι άλλο οτι έχουν βάλει σε λάθος θέση το φλοτέρ.

    Το τι λένε τα review είναι διαφορετικό απο την πραγματικότητα που έχω αντιμετωπίσει εγώ.Αν και θα με ενδιέφερε να τα ποστάρεις.

    Υ.Γ. Νομίζω δεν είναι τυχαίο που η sym δεν το φέρνει πια....
    Υ.Γ.2 Το wolf 125 δεν έχει αποσπάσει τις καλλίτερες εντυπώσεις...είχε πολλά θεματάκια απο όσο ξέρω ΧΩΡΙΣ να είμαι κάτοχος.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 11/09/2019 στις 07:10.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    πολλά θέματα έβγαλε.....μήπως του ρουφάς το αίμα? το kazer σου έβγαζε?
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πολλά θέματα έβγαλε.....μήπως του ρουφάς το αίμα? το kazer σου έβγαζε?
    Ακόμα και να του ρουφάει το αίμα, δεν δικαιολογούνται τέτοιες βλάβες. Άλλωστε αυτή είναι η δουλειά του στο κάτω κάτω: εργάτης....
    Εγώ θα τους το πετούσα στο κεφάλι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Επανέρχομαι...Ξεκίνησα να ακούω ρουλεμάν στο μοτέρ.Σήμερα.Θα δείξει.
    Τώρα όσο και να του πίνω το αίμα, επειδή είναι μηχανάκι δουλειάς δεν κάνω σούζες,δεν πάω στα κόκκινα τάπα.Συνήθως κινούμαι μέχρι 60 χλμ.Βλέπεις είναι στενά πρέπει να προσέχω μην πεταχτεί κανένας κτλπ.Πολύ σπάνια θα τρέξω και ακόμα πιο σπάνια το ζορίσω.Στρώσιμο έγινε ευλαβικά και με θερμικούς κύκλους.Οπότε δεν το δικαιολογώ.Αλλά και πίσω δεν το παίρνουν.
    Το καζεράκι το μόνο θέμα που είχα ήταν που είχε κοπεί η βάση του μονού σταντ (λογικό για την ηλικία του) και κλασσικά ντίζα γκαζιού μέχρι να βρώ τις πταίει.

  8. #8
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Έτσι είναι παλικάρια άμα θέλουμε super κοντέρ σε φτηνό παπί κάπου θα πρέπει να κόψει ο κατασκευαστεις, ε θα μας βάλει πιο φτηνά ρουλεμάν.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Πω ρε φίλε πολλά θέματα...

    Αν και δούλεψα πολύ λίγο ως πιτσιρικας αρχές δεκαετίας 90 κουριερ, με τα τρία πάπια που είχα αλλάξει μέσα σε μια πενταετία (glx, astrea, supra) δεν θυμάμαι να είχα ποτέ ουτε το 1/5 από τα κουλά που σου έχει βγάλει ένα παπί που τεχνολογικά απέχει 30 χρόνια σχεδόν.... Και μιλάμε τότε τα βιάζαμε κανονικά τα πάπια... Τα χώματα μόνο που τους έκανα τα καλοκαίρια στα νησιά παρέα με το εφημερευων γκομενακι ήταν αρκετά για να παραδώσουν πνεύμα.. Αλλά αυτά εκεί άντεξαν τα πάντα και ο λόγος που άλλαξα τρία ήταν καθαρά γιατί γούσταρα το επόμενο όταν έβγαινε..

    Στη θέση σου θα το σπρωχνα φίλε και θα κοίταγα κάτι πιο αξιόπιστο.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    1
    Δεν ξερω γιατι σου χε τοσα προβληματα
    ποιο μοντελο ειχες??
    Εγω παντως που εχω του 2019 μεσα σε 2 χρονια το μονο που εβγαλε θεμα ειναι το φλοτερ που απλα εκανα μια αλλαγη
    καταταλα δεν εχει να ζηλεψει κατι απο το vf 125 εκτος την δυναμη του .οτερ αν και νομιζω εχουν το ιδιο

Παρόμοια θέματα

  1. Modenas Kriss 125 review
    από Anritsu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2017, 01:55
  2. Γνωμες για SYM MAGIC 125 SR ΠΑΠΙ!!
    από Golidos7 στο forum SYM
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2016, 01:19
  3. SYM JET4 125
    από nikos_abel στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2012, 08:18
  4. sym wolf 250 ή sym wolf 125
    από panos613 στο forum SYM
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2012, 19:41
  5. Sym COMBIZ 125
    από Tedvj23 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2011, 20:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF