Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 139

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Θελω να σε ευχαριστήσω εγω και ας μην αγοράζω . Θελεις να αναπτύξεις τα συγκριτικα προτερήματα?
    Αν εξαιρέσεις την απόλυτη οικονομία, στην οποία δεν έχουν αντίπαλο τα παπιά (αλλά μικρή σημασία έχει αφού τα ποσά είναι αστεία σε κάθε περίπτωση), σε οτιδήποτε άλλο υπερτερούν τα σκούτερ. Έχουν περισσότερους και πρακτικότερους χώρους, καλύτερες σέλες, καλύτερη κάλυψη, είναι αυτόματα, το οποίο σημαίνει, εκτός των προφανών, ότι μπορείς να βάλεις κι ό,τι παπουτσάκι γουστάρεις, χωρίς να χρειάζεται να το πετάξεις μετά από 10 μέρες χρήσης... γενικά όταν μπαίνει ο παράγοντας "άνεση εντός πόλης" στο παιχνίδι, τα σκούτερ νικούν κατά κράτος. Μπορώ, φυσικά, να αναφέρω τα καλύτερα φώτα, καλύτερα φρένα και ένα σωρό ακόμα, αλλά το παιχνίδι έχει ήδη τελειώσει στην άνεση.

    Αναφέρομαι πάντα σε σκουτεράκια 125-200cc (κύρια ζητούμενα η οικονομία κι η άνεση στην πόλη), όχι σε βάρκες.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ισχύει ότι είπε πάνω ο πλίτσερ ,εκτός της συντήρησης . Το παπί έχει χαμηλότερη συντήρηση και δεν ζητάει σχεδόν τίποτα.
    Πάντως με 1500 ευρώ μπάτζετ για παπί ,δεν μπορώ να προτείνω κάτι παρά μόνο Κινέζο. Οπότε δεν είναι too much να διαθέσεις 500 ευρώ ακόμα για ένα ποιοτικό παπί ,πχ honda. Ακόμα και να πάρω ένα μεταχειρισμένο χόντα 10ετίας με 500 700 ευρώ και να το συμμαζέψω μου φαίνεται πολύ πιο δελεαστικό από το οποιοδήποτε ινόβα ντειτόνα και σιμ
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/09/2019 στις 15:13.

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Γιατί το λες αυτό για το ινοβα;
    Γιατί ανατινάζονται

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    address 125. Να δεις την 3η στο σασμαν και χτύπατο. Εγώ το ξαναπήρα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν εξαιρέσεις την απόλυτη οικονομία, στην οποία δεν έχουν αντίπαλο τα παπιά (αλλά μικρή σημασία έχει αφού τα ποσά είναι αστεία σε κάθε περίπτωση), σε οτιδήποτε άλλο υπερτερούν τα σκούτερ. Έχουν περισσότερους και πρακτικότερους χώρους, καλύτερες σέλες, καλύτερη κάλυψη, είναι αυτόματα, το οποίο σημαίνει, εκτός των προφανών, ότι μπορείς να βάλεις κι ό,τι παπουτσάκι γουστάρεις, χωρίς να χρειάζεται να το πετάξεις μετά από 10 μέρες χρήσης... γενικά όταν μπαίνει ο παράγοντας "άνεση εντός πόλης" στο παιχνίδι, τα σκούτερ νικούν κατά κράτος. Μπορώ, φυσικά, να αναφέρω τα καλύτερα φώτα, καλύτερα φρένα και ένα σωρό ακόμα, αλλά το παιχνίδι έχει ήδη τελειώσει στην άνεση.

    Αναφέρομαι πάντα σε σκουτεράκια 125-200cc (κύρια ζητούμενα η οικονομία κι η άνεση στην πόλη), όχι σε βάρκες.
    Εγώ ξέρω ότι στα δίτροχα πρέπει ο αναβάτης να είναι ελεύθερος να αγοράζει με την καρδιά και όχι με το μυαλό.Οι νεολαίοι όπως ο μπλιτς έχουν μεγαλώσει μάλλον με την εικόνα των σκούτερς και δεν τους χαλάει.Άλλους σαν την αφεντιά μου τους κάθονται πολύ πολύ στραβά.
    ΥΓ Παράκληση λοιπόν, μην προτείνετε σε κόσμο σκούτερ ,αρκετά κυκλοφορούν πια ρε

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω ότι στα δίτροχα πρέπει ο αναβάτης να είναι ελεύθερος να αγοράζει με την καρδιά και όχι με το μυαλό.Οι νεολαίοι όπως ο μπλιτς έχουν μεγαλώσει μάλλον με την εικόνα των σκούτερς και δεν τους χαλάει.Άλλους σαν την αφεντιά μου τους κάθονται πολύ πολύ στραβά.
    ΥΓ Παράκληση λοιπόν, μην προτείνετε σε κόσμο σκούτερ ,αρκετά κυκλοφορούν πια ρε
    Υπάρχουν οχήματα που τα αγοράζεις για την απόλαυση και υπάρχουν οχήματα που τα αγοράζεις για τη μετακίνηση/πρακτικότητα. Ο συγκεκριμένος αναζητά ξεκάθαρα το 2ο.

    Για το ΥΓ συμφωνώ, αλλά δε φταίνε τα σκούτερ. Και μπούσα να καβαλούσαν, το ίδιο θα ήταν, πιθανότατα και χειρότερα.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #23
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Βασικά υπάρχει το Innova και το Innova i.
    Δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό για το ψεκαστό οπότε αν έχεις υπόψιν σου αρνητικά σε παρακαλώ να με διαφωτήσεις.Γιατί μετά το modenas και μόλις διώξω το Sym το σκεφτόμουν για το ψεκαστό.(Γιατί είναι ακόμα ακριβό το super cub 125i το άτιμο...)

    Σε ότι αφορά τα κινέζικα που λές...έλεγα...μέχρι πρότεινος...Για αγορά μέχρι 1500 κούτα και στα 2 χρόνια να το στείλεις καλό θα είναι.Μετα το magic...για κανένα λόγο πλέον κινέζο...
    Για τα ιννόβα, ιτζέξια ή μη, δεν έχεις ακούσει ότι το λάδι το πίνουν σαν Σκανδιναβοί φοιτητές σε πενταήμερη;

    Για τα κινέζικα τωρα που είναι και το θέμα που κυρίως με νοιάζει.
    Το ποστ μου απευθυνόταν και σε σένα, αλλά όχι μόνο σε σένα και φυσικά δεν είναι επειδή έχω κάτι μαζί σου/σας.
    Δεν πάει πολύ καιρός, αν δε με απατά η μνήμη, που εδώ μέσα γράφατε σελίδες ολόκληρες που προσπαθούσατε να δικαιολογήσετε την προτίμηση ή την επιλογή σας να πάτε σε ντεητόνα/φριγουεη/τριγουεη/βιτζιεη και δενξερωκαιγωτι αλλη σαβούρα κυκλοφορεί.
    Εσύ ο ίδιος (και προς τιμήν σου φυσικά) στο θρεντ που άνοιξε αναφέρεις προβλήματα που ένα σοβαρό μηχανάκι εργάτης δεν θα έπρεπε ποτέ να δει!
    Αντ'αυτού θυμάμαι να γίνεται αντίλογος και να σας αναφέρουν οι "πολέμιοι" όλα τα πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας. Η απάντηση ήταν ναι αλλά για τοσα λίγα λεφτά παίρνεις καινούριο με εγγύηση και λαλαλα...
    Τι να το κάνω το φτηνό και με εγγύηση αν κάθε τρεις και λίγο δεν ξέρω αν θα με πάει στη δουλειά μου ή (ακόμα χειρότερα) δεν θα με κρεμάσει στη δουλειά μου αν αυτή εξαρτάται άμεσα απο αυτό;;;
    Και βλέπω τώρα εδώ να προτείνονται με περισπούδαστο ύφος σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητά συμβουλές, τα τριμπούρδελα αυτά.
    Και καλά εσύ που είσαι και παραπάνω ψημένος αναγνώρισες τη μαλακία σου και λες να το πουλήσω να πάρω ένα σοβαρό εργαλείο να ησυχάσω.
    Οι υπόλοιποι που συνήθως είναι και νουμπάδες γενικώς, ε πως διάολο εκφέρουν τόσο απόλυτη άποψη ρε φίλε;
    Μην παρεξηγηθεί το ύφος. Αγανάκτηση είναι, όχι θυμός.
    Δε μπορεί να έχεις "γράψει" μόλις 10Κ χλμ με πάπια (και μηχανάκι γενικότερα) και να δίνεις συμβουλές σε άλλους.Και μάλιστα συμβουλές για σαπάκια. Σόρρυ αλλά όχι.
    Προσέξτε, δεν λέω ότι απαγορεύεται. Δε μιλάω σα διαχειριστής. Σαν κάθε άλλος χρήστης το λέω γιατί το σιχάθηκα πλέον να το βλέπω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ageloss Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδες.Εχω μπει στην διαδικασια να αγορασω ενα παπι για να κινουμαι στην πολη πιο ανετα (λογω δουλειας στο κεντρο κυριως).
    Εχω δει διαφορα μοντελα και διαθετω 1500 μαξ(θεωρω πως παραπανω για παπια ειναι too much).Οποτε σας παραθετω το εξης διλημα και θελω βοηθεια:
    Να παρω daytona sprinter 125 κουτα η να κοιταξω σε κανενα innova μεταχερισμενο?Για innova ξερω οτι ειναι κορυφη.Εχει κανεις εμπειρια με το sprinter?Οποιαδηποτε αλλη προταση εχετε καλοδεχουμενη.
    Eυχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.
    Μείνει μακριά απο κινέζικα και ίννοβα φίλε.
    Στα λεφτά που κοιτάς, θα βρεις κάποιο αξιοπιστο γιαπωνέζικο σίγουρα.
    Αν δε, αναθεωρήσεις την (κατ'εμέ λανθασμένη) άποψη οτι εναμιση χιλιάρικο είναι υπερβολή για παπια (μάλλον γιατι δεν έχεις εικόνα πόσα μπορεί να σε γλιτώσει η παπια) τότε με λίγα παραπάνω μπορείς και καινούριο ακόμα. ενδεικτικά.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 12/09/2019 στις 17:41.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    το sprinder μοιαζει η καλητερη επιλογη.. 1500 και εχεις καινουριο με εγγυηση.
    κυκλοφορουν πολλα και δεν εχω ακουσει κατι κακο. σπασμενα μοτερ,κομενα πλαισια,καμμένα πηνεια,προβληματα τροφοδοσίας η σοβαρα προβληματα.. το να τριζουν τα πλαστικα δεν ειναι κατι σοβαρο και μπορει να το συναντήσεις και σε honda.

    αλλιως honda 20ετιας. c50,glx,astrea,supra τα καινουρια ειναι σαν κινεζικα αλλα ακριβα λογο ονοματος honda.. φτιαχνονται και στις ιδιες ή κοντινες περιοχες με τα κινεζικα.
    δεν νομιζω να υπαρχει σημερα honda παπι που να γραφει made in japan.

    τα innova δεν φαινονται και πολυ ποιοτικα και καποια βαρουσαν μπιελα ανα 30.000χιλιομετρα. τα καρμπ? ενω τα injection μου φαινονται πολυ αδύναμα,και σιγουρα ακριβα και σαν μεταχειρισμενα

    απο yamaha, townmade που κυκλοφορανε ακομα σε αρκετους αριθμους, crypton r αν δεν καιει λαδια.
    και kaze r... αυτα θεωρω ποιο αξιοπιστα σαν μεταχειρισμενα.

    zx130 ή αλλα καινουρια kawasaki εχω ακουσει για προβληματα τροφοδοσίας, δεν δουλευε καλα κρυο,εσβινε στα φαναρια η σε πορεια.
    crypton x ακριβο αλλα δυσκολα χαλαει
    τα καινουρια honda ειναι κ αυτα πανάκριβα. helm in,supra, και yamaha crypton s.

    αν θες καλη οδική συμπεριφορά και συχρονες τεχνολογιες θα πληρωσεις και θα πληρωσεις και μετα την εγγυηση. γιατι και οι μπουκαλες καποια στιγμη θα χρειαστουν υγρα και τσιμουχες,και τα φρενα θα χρειαστουν υγρα,τσιμουχακια η εξαερώσεις ή θα παρουν υγρασια,και ο δισκος ειναι ακριβος,και το injection μπορει να βουλωσει ή να καει η τρομπα του με ακριβο κοστος,ενω και αν θες να ρυθμισεις παλι δεν μπορεις χωρις κοστος,οι διαφοροι αισθητηρες και ηλεκτρικα επισης. ενω το παλιο παπι δεν τα εχει ολα αυτα και αρα δεν χαλανε.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
    Αναρωτιέστε ακόμη??
    Οριστε:
    http://www.kawasaki.gr/el/products/S...wpbW19RWApYWQo

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
    Αναρωτιέστε ακόμη??
    Οριστε:
    http://www.kawasaki.gr/el/products/S...wpbW19RWApYWQo
    Έχεις δίκιο ρε φίλε.. Όντως είναι τρελά τα περιφερειακά του αλλά τι ασχήμια είναι αυτή ρε παίδες... Το βλέπω καμία φορά στο δρόμο και λυπάμαι τον τύπο που το καβαλάει... Σαν πατημενη κατσαρίδα ειναι... Λίγο το ντιζάιν να πρόσεχε η καβασω θα εκα ε παπάδες με αυτό το μηχανάκι.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
    Αναρωτιέστε ακόμη??
    Οριστε:
    http://www.kawasaki.gr/el/products/S...wpbW19RWApYWQo
    και που θα βαζει ο ντελιβερυ μποϋ την τσαντουλα/ παγουρινο με τους καφεδες? αυτο δεν εχει χωρο αναμεσα στα ποδια.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Απλώς δεν θα αγόραζα ποτέ μεταχειρισμένο παπί, διότι εδώ έχω καεί από αγορά μεγαλύτερης μεταχειρισμένης (Honda Transalp 600) από σοβαρό άνθρωπο, ο οποίος δεν με κορόιδεψε - κι όμως σε ένα χρόνο μέσα η μηχανή ζήτησε σχεδόν άλλη μια φορά την αξία της (ασφαλώς είμαι κι εγώ ψείρας και δεν μπορώ να βλέπω κάτι να έχει χαλάσει και να το αφήνω!) και τελικά την πούλησα και έμεινα ένα χρόνο χωρίς μηχανή μέχρι να ξανααγοράσω (καινούρια!).

    Θα έκανα ό,τι μπορούσα να πάρω ή το Honda Astrea ή το Yamaha Crypton καινούρια στα 2.250 ευρώ.

    Δεν συμφωνώ με τη λογική "μέχρι 1.500 ευρώ δίνω για παπί", διότι... τα παραπάνω που θα δώσεις αν τελικά πάρεις τα καινούρια που προανέφερα, θα τα γλιτώσεις επειδή δεν θα είσαι υποχρεωμένος να τρέχεις για ό,τι θα σου βγάλει το μεταχειρισμένο και εννοείται ότι το καινούριο θα το χαρείς πολύ περισσότερο! Και φυσικά θα έχεις απείρως καλύτερη μεταπώληση όταν έρθει η ώρα... δεν θα χάσεις δηλαδή.

    Βέβαια, αν δεν υπάρχουν με τίποτα παραπάνω από τα 1.500 ευρώ (απολύτως σεβαστό!) αλλάζει το πράγμα... σε αυτή την περίπτωση θα πήγαινα πάλι σε καινούριο, δηλαδή σε Daytona Velos ή Keeway Target κάνοντας παράλληλα την προσευχή μου... Και πάλι καλύτερα από μεταχειρισμένο ωστόσο.
    Τελευταία τροποποίηση από TKM; 12/09/2019 στις 22:32.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει στα 1800 καινούργιο γιαπωνέζικο παπι. Μαλιστα και με πισω δισκόφρενο, μονοσοκ, κανονικο πιρούνι μοτοσυκλετας και πολυ μεγαλο χωρο (για παπι)κατω απο την σελα.
    Αναρωτιέστε ακόμη??
    Οριστε:
    http://www.kawasaki.gr/el/products/S...wpbW19RWApYWQo
    με αυτο δεν μπορεις να φυγεις απο τα ελτα με κουτι μισου κυβικου μετρου αναμεσα στα ποδια καπνιζοντας τσιγαρο

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    με αυτο δεν μπορεις να φυγεις απο τα ελτα με κουτι μισου κυβικου μετρου αναμεσα στα ποδια καπνιζοντας τσιγαρο
    Ε θα του βάλεις και μια σχάρα και θα μπορείς! Αν αντέχεις την εμφάνισή του, είναι μια καλή λύση!

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    από rev στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2016, 15:00
  2. Βηθεια για επιλογη παπιου..
    από patricanos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 18:02
  3. Επιλογη παπιου(ασχετοσυνη) :x
    από thomzet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 03:42
  4. Επιλογή παπιού
    από ante_bellum στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2006, 10:05
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ 125
    από pantelhs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF