Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 139

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2019
    Μηνύματα
    67
    Μονο εμένα μ αρέσει το kawasaki athlete;;Σαν γυμνό είναι μπροστά

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Λίγο το ντιζάιν να πρόσεχε η καβασω θα εκα ε παπάδες με αυτό το μηχανάκι.
    Εμ γι'αυτό κανει 1790, αλλιως θα πήγαινε στα 2500 ανετα.

    Απο την αλλη δεν ειναι τιποτα τρελο, ενα σωστο για τις αναλογιες του φαναρι και ενα τιμόνι αντι των γκριπς και θα'ναι μπόμπα.

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    με αυτο δεν μπορεις να φυγεις απο τα ελτα με κουτι μισου κυβικου μετρου αναμεσα στα ποδια καπνιζοντας τσιγαρο
    Αν ειναι ετσι καλυτερα σκουτερ να φορτώσεις και σακι πατατες εκει μπροστα.

    Ομως το ρεζερβουαρ που ειναι εκει μπροστα σε κανει να μη χρειαζεται να κατεβαίνεις απο το παπι στους ανεφοδοασμους

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι ετσι καλυτερα σκουτερ να φορτώσεις και σακι πατατες εκει μπροστα.

    Ομως το ρεζερβουαρ που ειναι εκει μπροστα σε κανει να μη χρειαζεται να κατεβαίνεις απο το παπι στους ανεφοδοασμους
    πρεπει να κατευεις shell και bp στο επιβάλουν πλέον. ο αλλος μπορει να ειναι κουλος και να σε κανει μπανιο με την μανικα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για τα ιννόβα, ιτζέξια ή μη, δεν έχεις ακούσει ότι το λάδι το πίνουν σαν Σκανδιναβοί φοιτητές σε πενταήμερη;

    Για τα κινέζικα τωρα που είναι και το θέμα που κυρίως με νοιάζει.
    Το ποστ μου απευθυνόταν και σε σένα, αλλά όχι μόνο σε σένα και φυσικά δεν είναι επειδή έχω κάτι μαζί σου/σας.
    Δεν πάει πολύ καιρός, αν δε με απατά η μνήμη, που εδώ μέσα γράφατε σελίδες ολόκληρες που προσπαθούσατε να δικαιολογήσετε την προτίμηση ή την επιλογή σας να πάτε σε ντεητόνα/φριγουεη/τριγουεη/βιτζιεη και δενξερωκαιγωτι αλλη σαβούρα κυκλοφορεί.
    Εσύ ο ίδιος (και προς τιμήν σου φυσικά) στο θρεντ που άνοιξε αναφέρεις προβλήματα που ένα σοβαρό μηχανάκι εργάτης δεν θα έπρεπε ποτέ να δει!
    Αντ'αυτού θυμάμαι να γίνεται αντίλογος και να σας αναφέρουν οι "πολέμιοι" όλα τα πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας. Η απάντηση ήταν ναι αλλά για τοσα λίγα λεφτά παίρνεις καινούριο με εγγύηση και λαλαλα...
    Τι να το κάνω το φτηνό και με εγγύηση αν κάθε τρεις και λίγο δεν ξέρω αν θα με πάει στη δουλειά μου ή (ακόμα χειρότερα) δεν θα με κρεμάσει στη δουλειά μου αν αυτή εξαρτάται άμεσα απο αυτό;;;
    Και βλέπω τώρα εδώ να προτείνονται με περισπούδαστο ύφος σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητά συμβουλές, τα τριμπούρδελα αυτά.
    Και καλά εσύ που είσαι και παραπάνω ψημένος αναγνώρισες τη μαλακία σου και λες να το πουλήσω να πάρω ένα σοβαρό εργαλείο να ησυχάσω.
    Οι υπόλοιποι που συνήθως είναι και νουμπάδες γενικώς, ε πως διάολο εκφέρουν τόσο απόλυτη άποψη ρε φίλε;
    Μην παρεξηγηθεί το ύφος. Αγανάκτηση είναι, όχι θυμός.
    Δε μπορεί να έχεις "γράψει" μόλις 10Κ χλμ με πάπια (και μηχανάκι γενικότερα) και να δίνεις συμβουλές σε άλλους.Και μάλιστα συμβουλές για σαπάκια. Σόρρυ αλλά όχι.
    Προσέξτε, δεν λέω ότι απαγορεύεται. Δε μιλάω σα διαχειριστής. Σαν κάθε άλλος χρήστης το λέω γιατί το σιχάθηκα πλέον να το βλέπω.



    Μείνει μακριά απο κινέζικα και ίννοβα φίλε.
    Στα λεφτά που κοιτάς, θα βρεις κάποιο αξιοπιστο γιαπωνέζικο σίγουρα.
    Αν δε, αναθεωρήσεις την (κατ'εμέ λανθασμένη) άποψη οτι εναμιση χιλιάρικο είναι υπερβολή για παπια (μάλλον γιατι δεν έχεις εικόνα πόσα μπορεί να σε γλιτώσει η παπια) τότε με λίγα παραπάνω μπορείς και καινούριο ακόμα. ενδεικτικά.

    Μια ερώτηση, με όλο το σεβασμό.
    Innona injection είχες ποτέ;;;
    Κινέζικο παπί είχες ποτέ;;;
    Αδελφικός σου φίλος, είχε Κινέζικο παπί ποτέ;;;

    Επειδή ΕΙΧΑ, ΝΑΙ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ, Innona injection και μάλιστα αγορά 2ο χέρι, θα σου πω ότι δεν τραβούσε λάδι. Οκ, το καρμπ είναι άλλη περίπτωση. Όντως είχαν σοβαρά θέματα με την κατανάλωση λαδιού. Και τα άλλαζε, στο ψεκαστό, ο προηγούμενος κάθε 2.000χλμ χωρίς συμπληρώματα κλπ ιστορίες. Όπως κι εγώ.

    Επειδή ΕΙΧΑ, ΝΑΙ ΕΓΩ ΠΑΛΙ, Κινέζικο παπί και αυτό αγορά 2ο χέρι, μάρκα Jianshe, ναι αυτή που φτιάχνει τα crypton t110,το New ybr αλλά και το νέο μικρό crypton αν δεν κάνω λάθος, θα σου πω ότι ήταν σκυλί.
    Το πρόσεχα βέβαια, όμως δεν έκανα οικονομία στα χλμ... Και για μπάνιο πήγαινα με αυτό και βόλτες και τελικές στο πήγαινε έλα Αθήνα - Ψάθα, Ψάθα - Αθήνα.

    Επειδή ΑΔΕΛΦΙΚΟΣ φίλος αγόρασε πριν πολλά χρόνια NEW, Κινέζικο παπί των 800€, ναι υπήρχαν και αυτά, στα 110cc, 107 για την ακρίβεια και παρά το ανελέητο σκίσιμο κάθε μέρα, μιλάμε για άνθρωπο σιδεροφαγο, το φτηνιάρικο shineray, έβγαλε 40.000χλμ σε 3 χρόνια μέχρι να βαρέσει σασμαν. Όπως έλεγε ο ίδιος, "αυτό τα έβγαλε τα λεφτά του". Στο τέλος το έδωσε 250€ σε κάποιον που ήθελε την άδεια στην ουσία. Το παπί αυτό έβγαζε μεροκάματο, όχι αστεία. Φορτωμένο με εργαλεία σε μεταλλικές βαλίτσες κάθε μέρα να τρέχει αριστερά και δεξιά. A, να μην ξεχάσω. Τα εργαλεία ήταν 30 με 40 κιλά και ο φίλος (και αναβάτης) 130!!!

    Αν μιλάς από προσωπική εμπειρία, οκ, να το δεχτώ. Και πάλι όμως, υπάρχουν και οι εμπειρίες άλλων. Αν τις σέβεσαι είναι άλλο θέμα. Όμως αν μιλάς από όσα είπε ο ξάδερφος του γαμπρού του κουμπάρου που έχει έναν κολλητό με έναν θείο του οποίου ο μπατζανάκης είχε ένα που ήταν χαρβαλο, τότε πες το μας.
    Τελευταία τροποποίηση από jawaforever; 13/09/2019 στις 00:23.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα με ένα χρέπι κινέζικο παπί του 1000άρικου που αγόρασα καινούργιο. Άρα ότι γράψω δεν είναι βάση τι μου είπαν ή διάβασα, αλλά εμπειρία δοκιμασμένη στην πράξη.

    Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω νομίζω πως έχει χαθεί η ουσία από πολλούς. Δεν έχει τόση σημασία τι προέλευση παπί θα πάρεις, όσο τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις σε αυτό αμέσως με την αγορά του ώστε να το προστατέψεις από βέβαιες ζημιές και κινδύνους στα σημεία που πάσχουν όλα τα παπιά.
    Π.χ. με την αγορά του είσαι διατεθειμένος ΑΜΕΣΩΣ να του βάλεις καλής ποιότητας ψυγείο λαδιού (είτε είναι Κινέζικο είτε Ιαπωνίας) ?
    Είσαι διατεθειμένος να του πετάξεις αμέσως τα μαμά τακάκια φρένου και να βάλεις τακάκια ποιότητας ?
    Να βελτιώσεις αμέσως τις αναρτήσεις με βάση τη χρήση και τα κιλά σου ? Να ξοδέψεις χρόνο για "στρώσιμο" κινητήρα με ουσία ?

    Αν είσαι διατεθειμένος για κάτι τέτοιο αγοράζεις ένα φτηνό κινέζικο ... ξοδεύεις ελάχιστα χρήματα για τη βελτίωσή του και την προστασία του ... και έχεις ένα πιστό και τίμιο παπί για πολλά πολλά χλμ ...

    (Υ.Γ. και Ιαπωνίας να έπαιρνα, ακριβώς τα ίδια θα έκανα όπως στο Κινέζικο)

  7. #37
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για τα ιννόβα, ιτζέξια ή μη, δεν έχεις ακούσει ότι το λάδι το πίνουν σαν Σκανδιναβοί φοιτητές σε πενταήμερη;

    Για τα κινέζικα τωρα που είναι και το θέμα που κυρίως με νοιάζει.
    Το ποστ μου απευθυνόταν και σε σένα, αλλά όχι μόνο σε σένα και φυσικά δεν είναι επειδή έχω κάτι μαζί σου/σας.
    Δεν πάει πολύ καιρός, αν δε με απατά η μνήμη, που εδώ μέσα γράφατε σελίδες ολόκληρες που προσπαθούσατε να δικαιολογήσετε την προτίμηση ή την επιλογή σας να πάτε σε ντεητόνα/φριγουεη/τριγουεη/βιτζιεη και δενξερωκαιγωτι αλλη σαβούρα κυκλοφορεί.
    Εσύ ο ίδιος (και προς τιμήν σου φυσικά) στο θρεντ που άνοιξε αναφέρεις προβλήματα που ένα σοβαρό μηχανάκι εργάτης δεν θα έπρεπε ποτέ να δει!
    Αντ'αυτού θυμάμαι να γίνεται αντίλογος και να σας αναφέρουν οι "πολέμιοι" όλα τα πιθανά προβλήματα αξιοπιστίας. Η απάντηση ήταν ναι αλλά για τοσα λίγα λεφτά παίρνεις καινούριο με εγγύηση και λαλαλα...
    Τι να το κάνω το φτηνό και με εγγύηση αν κάθε τρεις και λίγο δεν ξέρω αν θα με πάει στη δουλειά μου ή (ακόμα χειρότερα) δεν θα με κρεμάσει στη δουλειά μου αν αυτή εξαρτάται άμεσα απο αυτό;;;
    Και βλέπω τώρα εδώ να προτείνονται με περισπούδαστο ύφος σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητά συμβουλές, τα τριμπούρδελα αυτά.
    Και καλά εσύ που είσαι και παραπάνω ψημένος αναγνώρισες τη μαλακία σου και λες να το πουλήσω να πάρω ένα σοβαρό εργαλείο να ησυχάσω.
    Οι υπόλοιποι που συνήθως είναι και νουμπάδες γενικώς, ε πως διάολο εκφέρουν τόσο απόλυτη άποψη ρε φίλε;
    Μην παρεξηγηθεί το ύφος. Αγανάκτηση είναι, όχι θυμός.
    Δε μπορεί να έχεις "γράψει" μόλις 10Κ χλμ με πάπια (και μηχανάκι γενικότερα) και να δίνεις συμβουλές σε άλλους.Και μάλιστα συμβουλές για σαπάκια. Σόρρυ αλλά όχι.
    Προσέξτε, δεν λέω ότι απαγορεύεται. Δε μιλάω σα διαχειριστής. Σαν κάθε άλλος χρήστης το λέω γιατί το σιχάθηκα πλέον να το βλέπω.
    Nομίζω οτι κάπου με παρεξήγησες.Δεν έχω υποστηρήξει τα κινέζικα (με μοναδική εξαίρεση το wolf 250 Που είναι αξιόπιστο -αν και όχι στα επίπεδα της χόνδα η γιαμάχα).Και ειδικά μετά το στραπάτσο που έφαγα με το ρδέλο το μάτζικ απο την πρώτη μέρα και την σκατά εξυπηρέτηση των εξουσιοδοτημένων και της αντιπροσωπείας (αν θυμάσαι έσκουζα σαν γρούνι που το σφάζουν γιατί πατινάρει απο την πρώτη μέρα και δεν μου αλλάζουν δισκάκια) λέω όχι στα κινέζικα.Τα daytona απο την άλλη έχουν βελτιωθεί αρκετά αλλά πάσχουν απο πολλά προβλήματα.Πχ το velos 125R i είναι στα πλαίσια ανάκλησης αβαβα για φλασάρισμα εγκεφάλου γιατί πολλές φορές κόλλαγε το γκάζι απο εντολή εγκεφάλου με βάση τα όσα μου είπε ένας αντιπρόσωπος.
    Το μόνο σίγουρο είναι οτι σαν τις 4 (2μισι πλέον) γιαπωνέζες που βγάζουν παπιά δεν υπάρχει ανταγωνισμός.Ναι οκ παίρνεις πιο οικονομικά κάτι ΑΛΛΑ θα το πλερώσεις εν ευθέτω χρόνο σε σέρβις.Και το χιλιάρικο και το πεντακοσάρικο που ίσως αρχικά γλιτώσεις.
    Τώρα όσον αφορά το ινόβα αν θες να σου πώ την αλήθεια...Είχα την εντύπωση ΧΩΡΙΣ να είμαι κάτοχος βέβαια οτι το ψεκαστό είχε διορθώσει τα προβλήματα του καρμπυρατερατου.Δεν γνωριζω οτι καίει λάδια το ψεκαστό και μάλιστα γλυκοκοίταζα κάποια για να γλιτώσω απο την μάστιγα του κρυπτονΧ.

    Και να σου δικαιολογήσω γιατί δεν θέλω κρυπτονΧ αν και μάλλον εκεί θα καταλήξω.
    Τα κρυπτονΧ αποτελούν Νο1 στόχο διότι ακόμα και να μην έχουν παραγγελία για το συγκεκριμένο μηχανάκι,θα βρούν να δώσουν τα κομμάτια που έχουν πάρει.Το μοτέρ του δεν έχει νούμερο.Το έχουν όλοι οι πιτσιρικάδες και το σπάνε και ζητάνε κλεμμένα γιατί είναι πιο φτηνά.Άρα κινδυνεύει την ώρα που δεν είμαι μπροστά.
    Τα κρύπτονΧ έχουν θέμα με την ανάρτηση πίσω ενεκα μονοσοκ
    Τα κρύπτονΧ έχουν θέμα με τις ζάντες πίσω στην φωλιά στα ρουλεμάν (αν και δεν ξέρω αν είναι μόνο οι χρυσές ακα σπεσιαλ εντισιον η όλες) και αν θα βάλω άλλες θα προκαλώ να το σηκώσουν.
    Εν πάση περιπτώση θα ξανακαταλήξω οτι δεν προτείνω κινέζικο εκτός απο το λύκο τον 250.Αλλά και τα μεταχειρισμένα είναι λαχείο.Προτιμιτέο είναι να βρείς κάποιο να βαράει μπιέλα και να το πάρεις φτηνα να το επισκευάσεις και να ξέρεις τι έχει παρα ένα υποτιθέμενο καλό και να σου βγεί φόλα.

  8. #38
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Και να μην παρεξηγηθώ έ;ΔΕΝ ειναι το πρώτο μου παπί η μικρό μοτοσυκλετάκι το ματζικ.
    4 Kawasaki Kaze-r,1 euromotors Jinlun JL 125R,1 honda wave,2 Honda super cub 50 (6+12V),1 Sym magic 125R,1 lifan Type Z,1 glx 80cc,1 Yamaha town mate,1 kawasaki ZX 130,1 modenas KrissII 125 έχουν περάσει απο τα χέρια μου.Σε διάφορες χρονικές περιόδους και φύγανε για διάφορους λόγους απο τα χέρια μου.Μακράν το χειρότερο ήταν το Jinlun που όταν έβρεχε έβαζε νερό απο το ντεπόζιτο (στην τάπα δεν είχε καν λαστιχάκι μόνωσης και τα νερά μπαίναν μέσα και απο το χείλος και την τρύπα που έχει για να μπαίνει πάλι η βενζίνα σε περίπτωση υπερχείλησης),για τις 13.000 χλμ που ήθελε σινεμπλόκ ψαλιδιού κα ιο αντιπρόσωπος εκεί στο νέο κόσμο μου είπε παει πακέτο με το ψαλίδι δώσε 130 ευρώ,για την μάσκα που κάθε βδομάδα έσπαγε απο τους κραδασμούς και τον είχα πλουτίσει....Αν και με πήγε Αθήνα Καλαμάτα αυγουστιάτικη νυχτα με φεγγάρι...Και το δεύτερο χειρότερο είνα το ματζικ της συμ(φοράς).Το λιφάν τυπου Ζ δεν το πρόλαβα πολύ....2 βδομάδες το είχα πριν μου το κλέψουν και με πήγαινε κάθε μέρα Καλλιθέα Κορωπί απροβλημάτιστα.Το ΖΧ 130 πάλι δεν το χάρηκα παρά μόνο 2 κόντρες που μουσπασε μοτέρ μιας και είχε φτάσει 170 κυβικά (έχει κύλινδρο γορίλα βλέπεις)...Τα στρογγύλια το ένα κάπου είνα παρατημένο στο πατρικό της μάνας μου τα άλλα τα έδωσα.Τα καζέρια είναι με τα αστρα η επιτομή της αξιοπιστίας.Το wave έφυγε νωρίς σε εξαιρετική κατάσταση απο τα χέρια μου για λόγους που με ξεπερνούσαν αλλά με είχε παραδόξως αφήσει άφωνο απο τις επιδόσεις του.με μόνο μείον το πίσω φρένο που δεν το μπορούσα και ήθελα δισκόφρενο.Το μοντενας το έχω πληρώσει και το κάνω δευτέρα μεταβίβαση στο όνομα μου και μένει να δούμε τι σοι πράμα ειναι αυτό αν και ακούω καλά λόγια.

  9. #39
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    το sprinder μοιαζει η καλητερη επιλογη.
    Δεν απαντώ αποκλειστικά σε σένα, συνδυαστικά πάει και για τους υπόλοιπους.
    Αυτό το περίφημο σπριντερ λοιπόν που ναι είναι τζάμπα,έχει 2 χρόνια εγγύηση κλπ "μπένεφιτς" με το οποίο το φτιασιδώνετε αρκετοί, εγώ το είδα με τα μάτια ΜΟΥ να έχει κόψει σε μηχανάκι συναδέλφου (που το είχε πάει για απλό σέρβις) σταυρό(είχε μείνει μόνο μια φλίδα λιγότερο απο εκατοστό να το κρατάει)! Σαν βούτυρο κόπηκε το ψευτοκράμα του. Ηταν τυχερός ο άνθρωπος που ετυχε και το πήγε εκείνη τη μέρα για σέρβις. Αν επέλεγε να το παει την επόμενη, το πιθανότερο είναι ότι θα είχε τσακιστεί γιατί θα είχε κοπεί τελείως!
    Την ημέρα που το είχε στο συνεργείο του είχα δανείσει το κρύπτονΧ μου για να δουλέψει τη βάρδια του (διανομή σε καφέ).Το παπί μου τότε ήθελε αλλαγή στα τακάκια του απαραιτήτως και τον προειδοποίησα να έχει το νου του ότι δε φρενάρει σωστά. Όταν μου το επέστρεψε μου λεει ρε συ το δικό μου φρενάρει έτσι με καινούρια τακάκια!
    Επίσης όταν μιλάμε για εργάτη, μάγκες σόρρυ αλλά τα χιλιόμετρα που ακούγονται ότι βγάζουν βλάβες ή αποσύρονται τέτοια μηχανάκια είναι αστεία. Διαβάζουμε κάτι 30Κ κάτι 40Κ ή 50Κχλμ και με πιάνουν τα γέλια, με την επιμονή κυρίως κάποιων να παρουσιάσουν το σκατό σαν γαλλικό κρουασάν. Ε όσο ζάχαρη και να του ρίξεις το σκατό, σκατό θα παραμείνει.
    Το παλιό μου καζερ, παίζει να είχε κοντά (μπορεί και παραπανω) στα 200Κ χλμ και όσο κι αν είχε βαρύνει ο σκύλος ο μαύρος θα με πήγαινε στην άκρη του κόσμου αν του το ζητούσα.
    Το τωρινό κρυφτονΧ έχει 140Κ χλμ μέσα σε 7-8 χρόνια και ξέρω ότι δε θα με κρεμάσει! (εννοείται ότι η συντήρηση είναι ευλαβική,αλλιώς ότι και να χεις θα το πάρεις στο χέρι).
    Πόσοι κάτοχοι ντεητονα μηγουεη φρηγουεη σιγουεη κοιμόνται και ξυπνάνε με αυτή τη σιγουριά;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Απλώς δεν θα αγόραζα ποτέ μεταχειρισμένο παπί, διότι εδώ έχω καεί από αγορά μεγαλύτερης μεταχειρισμένης (Honda Transalp 600) από σοβαρό άνθρωπο
    αυτό δεν είναι λογική όμως, είναι η δική σου πρακτική (και καλά κάνεις αν έτσι νιώθεις), απλώς να τα διαχωρίζουμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση, με όλο το σεβασμό.
    Αρχικά φίλε, να αποσυμφορήσουμε λίγο τον αέρα γιατί μοιάζει σα να τσακωνόμαστε, πολλές φορές με τα πλήκτρα δεν μεταφέρεται πάντα σωστό το ύφος μας. Κουβέντα κάνουμε, ετσι;
    Αν φάνηκε ότι δεν σέβομαι την άποψη των άλλων, δεν ήταν απο πρόθεση και ζητώ συγνώμη για αυτό.

    Στο ζουμί τώρα.
    Επιπλέον αυτών που έγραψα πιο πάνω, ναι σαφώς και μιλάω απο προσωπική εμπειρία. Οδηγάω παπάκια 20 χρόνια τώρα,έχω δουλέψει διανομέας αρκετές φορές(με την τελευταία να είναι και πολύ σκληρή καθώς βάραγα σταθερά 13-14-15ωρα),έχω δουλέψει σε εταιρεία οπτικών όπου παρέδιδα με το μηχανάκι σε όλη την Αθηνα φακούς, στην τωρινή μου δουλειά κινούμαι σε όλη σχεδόν την Αττική με το παπί μου και μια τσάντα εργαλεία στην πλάτη.
    Όλα αυτά δεν είναι για να σου παίξω το χαρτί "ξέρεις ποιος είμαι γω",ούτε καν!
    Τα λέω για να σου δείξω ότι (μιας και δεν γνωριζόμαστε) μάλλον εχω καλό δείγμα απο παπάκια,γιατί σε όλες τις ανωτέρω δουλειές πάντα ήμασταν πολλοί οι υπάλληλοι με πληθώρα μοντέλων. Δεν μιλάω καν για μηχανάκια φίλων.ΜΙλάω για περιπτώσεις όπου το παπί θα εμπαινε σε δουλειά.
    Ποτέ και σε καμία περίπτωση, δεν πέτυχα θετικά σχόλια για τα μη τζαπάν.
    Ακόμα και για κάποια τζαπάν πέφτει σκατό.Δεν κράζω το ιννοβα τυχαία.
    Δε μιλάω για το τρίξιμο των πλαστικών.αυτό στα μάτια μου δεν είναι βλάβη.
    Αλλά δεν γίνεται να πίνουν λάδι μηχανάκι με 20 και 30Κ χλμ. Δεν γίνεται να βαράνε μπιέλες σαν να είναι καμπάνες τη σαρακοστή.
    Τα κινέζικα τωρα.
    όπως εσύ αναφέρεις για αυτό των 800€,αντίστοιχα έχω κοντινό μου θείο που κάνουμε το ίδιο επάγγελμα. Είχε πάει κι είχε πάρει ένα τέτοιο και ακόμα θυμάμαι το σιχτιρισμα που έριχνε όταν χωρίς υπερβολή κάθε 3η με 4η βδομάδα κάτι χάλαγε στο μπουρδέλο και δεν μπορούσε να πάει για δουλειά! Πήρε δηλαδή φτηνά κάτι για να κάνει τη δουλειά αλλά αυτό όχι μονο του κόστιζε με τις βλάβες του αλλά τον ζημείωνε εξτρα μιας και δεν είχε όχημα να εξυπηρετηθεί.
    Αντιλαμβάνεσαι ότι μάλλον πολέμιος των κινέζικων είμαι.
    Για να το μαζεύω λοιπόν, θεωρώ ότι όταν μιλάμε για παπάκι που προορίζεται να εκτελεί χρέη εργάτη (όχι απαραίτητα ντελίβερι,δεν το περιορίζω) τότε κακώς προτείνουμε σε κάποιον αυτά τα υποδεέστερης ποιότητας οχήματα.
    Γιατι ο έτσι ρωτάει εμάς που τάχα ξέρουμε. Σου λέει μοτοφόρουμ είναι, δείχνουν να ξέρουν τι λένε, τα γράφουν και με περισσή σιγουριά οπότε μπορεί να μασήσει.
    Δεν ξέρει να αξιολογήσει ότι ο κάθε "γαυρος" έχει τάδε προϋπηρεσία σε παπάκια ή ο δείνα "νοσπεσιαλνεημ" είναι νουμπάς.
    Εκεί ήταν η ένσταση εξαρχής!
    Αυτό κρατείστε και προσπαθήστε να μη ζώνεστε φυσεκλίκια κάθε φορά που γράφεται κάτι που κοντράρει την άποψη σας.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    ...
    έχεις μια φυσική ροπή προς τα σεντόνια ε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2018
    Μηνύματα
    15
    Ωραιο το κρυπτον δεν λεω..αλλα στην αθηνα τα βουτανε ...με ολα αυτα που ακουω για κινεζικα δεν νομιζω να προβω σε αγορα..(το daytona φαινοταν ακρως δελεαστικο πακετο)...μαλλον θα παω σε ινοβα που ειναι στο ματζετ μου...αλλα οσοι λενε μακρια απο ιννοβα γατι το λετε?

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    ρε φίλε όλα τα βουτάνε.
    το κρύπτον το πήρα γιατί μου κλέψανε το καζερ το οποίο αν το πούλαγα τότε, ούτε 500€ δεν έπιανε.
    Συνεχίζω και παρκάρω στο πεζοδρόμιο της πολυκατοικίας μου πάντως.
    Είναι ένα ρίσκο,το αν θα το πάρεις είναι άλλη κουβέντα.

    Ακεπούστε;
    Δεν λέω επουδενί πάρτε όλοι κρυπτονΧ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
    Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
    Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
    Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.
    porca miseria.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
    Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
    Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
    Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.
    Ρε πλάκα μας κάνεις όλα μα όλα τα σύγχρονα οχήματα συσκευές εργαλεία κλπ κλπ είναι για καμμιά 10-15ετία max.
    Όταν ας πούμε κατασκευάζεται κάθε μερικά δευτερόλεπτα ένα golf από τις γραμμές της VW πρέπει αυτοί να πουλάνε αντίστοιχα γρήγορα και εσένα που το διάλεξες να σε ξανακάνουν πελάτη σε καμμιά 10 χρονάκια όχι σε 30+
    Δείτε λίγο φωτό κομπρεσερ σύγχρονου (2 μηνών) και άλλου 40+ ετών.Το κόκκινο άρχισε να σκορπάει από την συναρμολόγηση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	old.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	409799
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	new.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	76,6 KB 
ID:	409800
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	thumbnail.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	40,8 KB 
ID:	409801

  14. #44
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    έχεις μια φυσική ροπή προς τα σεντόνια ε;
    Φταίει το οτι έβαλα μπουγάδα να ξεπλύνω το συμ.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
    Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
    Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
    Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.
    Δεν υπάρχει αυτό σήμερα. Τα μηχανάκια αυτα (όπως και αυτοκίνητα) δεν υπάρχουν σήμερα. ΟΛΑ έχουν βλάβες γιατί έτσι υπάρχει δουλειά, ανταλλακτικά κλπ.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    από rev στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2016, 15:00
  2. Βηθεια για επιλογη παπιου..
    από patricanos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 18:02
  3. Επιλογη παπιου(ασχετοσυνη) :x
    από thomzet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 03:42
  4. Επιλογή παπιού
    από ante_bellum στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2006, 10:05
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ 125
    από pantelhs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF