Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 139

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ μια απορία έχω διαβάζοντας όλα αυτά και συγνώμη αν είναι οφτοπικ.
    Διαβάζω για τόσα θέματα σε ''επώνυμα'' και μη παπάκια,τι άλλαξε τόσο;
    Όταν είχα το Τ50(80) και οι κολλητοί μου τα c,glx,astra,max100 τα σκίζαμε σε δουλειά και βόλτες,βόλτες,εποχές που η διασκέδαση μας ήταν να γεμίσουμε βενζίνη και να γυρνάμε μέχρι να αδειάσουν.
    Ειλικρινά σε συνεργείο με βλάβη δεν θυμάμαι κάποιον από εμάς ,όσο για συντήρηση ε.....αλλάζαμε και κανα λάδι.
    Τα πραγματα ειναι απλα. https://www.google.com/url?q=https:/...5gRujxe3JTCsn_

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Τα πραγματα ειναι απλα. https://www.google.com/url?q=https:/...5gRujxe3JTCsn_
    Έτσι ακριβώς είναι, μόνο που υπολογίζαμε χωρίς τον ξενοδόχο και έχουμε οδηγηθεί - μέσω του δυτικού προτύπου - σε μία αέναη κατανάλωση με δραματικές συνέπειες για την επιβίωσή μας σε αυτόν τον πλανήτη.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Έτσι ακριβώς είναι, μόνο που υπολογίζαμε χωρίς τον ξενοδόχο και έχουμε οδηγηθεί - μέσω του δυτικού προτύπου - σε μία αέναη κατανάλωση με δραματικές συνέπειες για την επιβίωσή μας σε αυτόν τον πλανήτη.
    Πολύ σωστός. Ο αμαζόνιος κάηκε για να γίνουν μονάδες βοοειδών και εργοστάσιο ενέργειας. Ο Αρχηγός τους έλεγε, δεν θέλω ενέργεια, θέλω τα νερά να υπάρχουν και να ``παράγουν`` τροφή.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν απαντώ αποκλειστικά σε σένα, συνδυαστικά πάει και για τους υπόλοιπους.
    Αυτό το περίφημο σπριντερ λοιπόν που ναι είναι τζάμπα,έχει 2 χρόνια εγγύηση κλπ "μπένεφιτς" με το οποίο το φτιασιδώνετε αρκετοί, εγώ το είδα με τα μάτια ΜΟΥ να έχει κόψει σε μηχανάκι συναδέλφου (που το είχε πάει για απλό σέρβις) σταυρό(είχε μείνει μόνο μια φλίδα λιγότερο απο εκατοστό να το κρατάει)! Σαν βούτυρο κόπηκε το ψευτοκράμα του. Ηταν τυχερός ο άνθρωπος που ετυχε και το πήγε εκείνη τη μέρα για σέρβις. Αν επέλεγε να το παει την επόμενη, το πιθανότερο είναι ότι θα είχε τσακιστεί γιατί θα είχε κοπεί τελείως!
    Την ημέρα που το είχε στο συνεργείο του είχα δανείσει το κρύπτονΧ μου για να δουλέψει τη βάρδια του (διανομή σε καφέ).Το παπί μου τότε ήθελε αλλαγή στα τακάκια του απαραιτήτως και τον προειδοποίησα να έχει το νου του ότι δε φρενάρει σωστά. Όταν μου το επέστρεψε μου λεει ρε συ το δικό μου φρενάρει έτσι με καινούρια τακάκια!
    Επίσης όταν μιλάμε για εργάτη, μάγκες σόρρυ αλλά τα χιλιόμετρα που ακούγονται ότι βγάζουν βλάβες ή αποσύρονται τέτοια μηχανάκια είναι αστεία. Διαβάζουμε κάτι 30Κ κάτι 40Κ ή 50Κχλμ και με πιάνουν τα γέλια, με την επιμονή κυρίως κάποιων να παρουσιάσουν το σκατό σαν γαλλικό κρουασάν. Ε όσο ζάχαρη και να του ρίξεις το σκατό, σκατό θα παραμείνει.
    Το παλιό μου καζερ, παίζει να είχε κοντά (μπορεί και παραπανω) στα 200Κ χλμ και όσο κι αν είχε βαρύνει ο σκύλος ο μαύρος θα με πήγαινε στην άκρη του κόσμου αν του το ζητούσα.
    Το τωρινό κρυφτονΧ έχει 140Κ χλμ μέσα σε 7-8 χρόνια και ξέρω ότι δε θα με κρεμάσει! (εννοείται ότι η συντήρηση είναι ευλαβική,αλλιώς ότι και να χεις θα το πάρεις στο χέρι).
    Πόσοι κάτοχοι ντεητονα μηγουεη φρηγουεη σιγουεη κοιμόνται και ξυπνάνε με αυτή τη σιγουριά;

    Αρχικά φίλε, να αποσυμφορήσουμε λίγο τον αέρα γιατί μοιάζει σα να τσακωνόμαστε, πολλές φορές με τα πλήκτρα δεν μεταφέρεται πάντα σωστό το ύφος μας. Κουβέντα κάνουμε, ετσι;
    Αν φάνηκε ότι δεν σέβομαι την άποψη των άλλων, δεν ήταν απο πρόθεση και ζητώ συγνώμη για αυτό.

    Στο ζουμί τώρα.
    Επιπλέον αυτών που έγραψα πιο πάνω, ναι σαφώς και μιλάω απο προσωπική εμπειρία. Οδηγάω παπάκια 20 χρόνια τώρα,έχω δουλέψει διανομέας αρκετές φορές(με την τελευταία να είναι και πολύ σκληρή καθώς βάραγα σταθερά 13-14-15ωρα),έχω δουλέψει σε εταιρεία οπτικών όπου παρέδιδα με το μηχανάκι σε όλη την Αθηνα φακούς, στην τωρινή μου δουλειά κινούμαι σε όλη σχεδόν την Αττική με το παπί μου και μια τσάντα εργαλεία στην πλάτη.
    Όλα αυτά δεν είναι για να σου παίξω το χαρτί "ξέρεις ποιος είμαι γω",ούτε καν!
    Τα λέω για να σου δείξω ότι (μιας και δεν γνωριζόμαστε) μάλλον εχω καλό δείγμα απο παπάκια,γιατί σε όλες τις ανωτέρω δουλειές πάντα ήμασταν πολλοί οι υπάλληλοι με πληθώρα μοντέλων. Δεν μιλάω καν για μηχανάκια φίλων.ΜΙλάω για περιπτώσεις όπου το παπί θα εμπαινε σε δουλειά.
    Ποτέ και σε καμία περίπτωση, δεν πέτυχα θετικά σχόλια για τα μη τζαπάν.
    Ακόμα και για κάποια τζαπάν πέφτει σκατό.Δεν κράζω το ιννοβα τυχαία.
    Δε μιλάω για το τρίξιμο των πλαστικών.αυτό στα μάτια μου δεν είναι βλάβη.
    Αλλά δεν γίνεται να πίνουν λάδι μηχανάκι με 20 και 30Κ χλμ. Δεν γίνεται να βαράνε μπιέλες σαν να είναι καμπάνες τη σαρακοστή.
    Τα κινέζικα τωρα.
    όπως εσύ αναφέρεις για αυτό των 800€,αντίστοιχα έχω κοντινό μου θείο που κάνουμε το ίδιο επάγγελμα. Είχε πάει κι είχε πάρει ένα τέτοιο και ακόμα θυμάμαι το σιχτιρισμα που έριχνε όταν χωρίς υπερβολή κάθε 3η με 4η βδομάδα κάτι χάλαγε στο μπουρδέλο και δεν μπορούσε να πάει για δουλειά! Πήρε δηλαδή φτηνά κάτι για να κάνει τη δουλειά αλλά αυτό όχι μονο του κόστιζε με τις βλάβες του αλλά τον ζημείωνε εξτρα μιας και δεν είχε όχημα να εξυπηρετηθεί.
    Αντιλαμβάνεσαι ότι μάλλον πολέμιος των κινέζικων είμαι.
    Για να το μαζεύω λοιπόν, θεωρώ ότι όταν μιλάμε για παπάκι που προορίζεται να εκτελεί χρέη εργάτη (όχι απαραίτητα ντελίβερι,δεν το περιορίζω) τότε κακώς προτείνουμε σε κάποιον αυτά τα υποδεέστερης ποιότητας οχήματα.
    Γιατι ο έτσι ρωτάει εμάς που τάχα ξέρουμε. Σου λέει μοτοφόρουμ είναι, δείχνουν να ξέρουν τι λένε, τα γράφουν και με περισσή σιγουριά οπότε μπορεί να μασήσει.
    Δεν ξέρει να αξιολογήσει ότι ο κάθε "γαυρος" έχει τάδε προϋπηρεσία σε παπάκια ή ο δείνα "νοσπεσιαλνεημ" είναι νουμπάς.
    Εκεί ήταν η ένσταση εξαρχής!
    Αυτό κρατείστε και προσπαθήστε να μη ζώνεστε φυσεκλίκια κάθε φορά που γράφεται κάτι που κοντράρει την άποψη σας.

    έχεις μια φυσική ροπή προς τα σεντόνια ε;
    Σκατά, ζάχαρη, λουκουμάδες, ειρωνείες, γέλια με την άποψη των άλλων. Ωραίος είσαι εσύ. Γουστάρω πάντως που οι εμπειρίες των άλλων δεν σου λένε τπτ, στα παπάκια σου όπως έχουμε μάθει να λέμε, όμως οι δικές σου είναι οι κορυφαίες και αυτές που όλος ο υπόλοιπος κόσμος πρέπει να έχει κατά νου.

    Σωστός, δε λέω. Μόνο που να, είσαι 20 χρόνια σε μηχανάκια και είμαι 43 ετών και από τα 16 στα μηχανάκια. Με κοντά 30 χρόνια εμπειρίας, θα μου επιτρέψεις, ελπίζω δλδ να μου επιτρέψει η αφεντιά σου με την τεράστια εμπειρία, να έχω διαφορετική γνώμη. Μπορώ;;; Αν δεν μπορώ όμως να μου(μας) το πεις. Να ζητήσουμε και μια συγνώμη βρε αδερφέ.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ageloss Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδες.Εχω μπει στην διαδικασια να αγορασω ενα παπι για να κινουμαι στην πολη πιο ανετα (λογω δουλειας στο κεντρο κυριως).
    Εχω δει διαφορα μοντελα και διαθετω 1500 μαξ(θεωρω πως παραπανω για παπια ειναι too much).Οποτε σας παραθετω το εξης διλημα και θελω βοηθεια:
    Να παρω daytona sprinter 125 κουτα η να κοιταξω σε κανενα innova μεταχερισμενο?Για innova ξερω οτι ειναι κορυφη.Εχει κανεις εμπειρια με το sprinter?Οποιαδηποτε αλλη προταση εχετε καλοδεχουμενη.
    Eυχαριστω και περιμενω τις απαντησεις σας.
    Όπως κατάλαβες, στα φόρουμ ελάχιστοι απαντάνε όπως πρέπει. Είπες για παπί new στα 1500 ή used ιννοβα και πήρες απαντήσεις στο ξεκάρφωτο.

    Όσοι απάντησαν για το ιννοβα τυχαίνει να μην το έχουν, όμως ακούνε από διάφορους ότι καίνε (τα injection) λάδια. Κάτι που διαψεύδουν όσοι το είχαν. Ακούς για Κινεζικα και πάλι οι απόψεις αυτών που τα είχαν ή ακόμα τα έχουν, ξανά μανά δεν μετράνε... Εδώ ζήτησες παπί και σε παροτρύνουν να αγοράσεις σκουτερ. Έβαλες ταβάνι τα 1500 για new και σου λένε να πάρεις used ή να ξοδέψεις περισσότερα.
    Δλδ να κάνω εγώ κουμάντο στην τσέπη σου... Καλό!!!

  6. #51
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Σκατά, ζάχαρη, λουκουμάδες, ειρωνείες, γέλια με την άποψη των άλλων. Ωραίος είσαι εσύ. Γουστάρω πάντως που οι εμπειρίες των άλλων δεν σου λένε τπτ, στα παπάκια σου όπως έχουμε μάθει να λέμε, όμως οι δικές σου είναι οι κορυφαίες και αυτές που όλος ο υπόλοιπος κόσμος πρέπει να έχει κατά νου.

    Σωστός, δε λέω. Μόνο που να, είσαι 20 χρόνια σε μηχανάκια και είμαι 43 ετών και από τα 16 στα μηχανάκια. Με κοντά 30 χρόνια εμπειρίας, θα μου επιτρέψεις, ελπίζω δλδ να μου επιτρέψει η αφεντιά σου με την τεράστια εμπειρία, να έχω διαφορετική γνώμη. Μπορώ;;; Αν δεν μπορώ όμως να μου(μας) το πεις. Να ζητήσουμε και μια συγνώμη βρε αδερφέ.
    Aυτό κατάλαβες απο αυτα που έγραψε ο gavros?

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς και λές οτι το τάδε φτηνό κινέζικο που βάρεσε κιβώτιο στις 40.000 χλμ είναι τίμιο.
    Γιατι απ την στιγμή που βάρεσε κιβώτιο παει το μοτέρ στα σκουπίδια σε αυτα τα μηχανάκια. Αρα μας λές οτι ενα μηχανάκι που πεθαίνει στις 40.000 χλμ ειναι τίμιο αφού ήταν φτηνό.
    Ε δεν βγάζει νόημα, sorry κιόλας και εφ όσον έχεις αυτα τα κριτήρια δεν έχει καμμία απολύτως σχέση αν είχες 2 ή 36 μηχανάκια μέχρι τώρα γιατί είναι πλέον θέμα λογικής κι όχι εμπειρίας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Aυτό κατάλαβες απο αυτα που έγραψε ο gavros?

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς και λές οτι το τάδε φτηνό κινέζικο που βάρεσε κιβώτιο στις 40.000 χλμ είναι τίμιο.
    Γιατι απ την στιγμή που βάρεσε κιβώτιο παει το μοτέρ στα σκουπίδια σε αυτα τα μηχανάκια. Αρα μας λές οτι ενα μηχανάκι που πεθαίνει στις 40.000 χλμ ειναι τίμιο αφού ήταν φτηνό.
    Ε δεν βγάζει νόημα, sorry κιόλας και εφ όσον έχεις αυτα τα κριτήρια δεν έχει καμμία απολύτως σχέση αν είχες 2 ή 36 μηχανάκια μέχρι τώρα γιατί είναι πλέον θέμα λογικής κι όχι εμπειρίας.
    Στο 1/3 της τιμής του επωνύμου της εποχής, πόσο θα περίμενε ένας άνθρωπος λογικός να κρατήσει. Και μιλάμε για ιδιοκτήτη σιδεροφαγο!
    Δικαβαλος/μονοκαβαλος, με 3η στα 60,αν έπεφτε στα 55 κατέβαζε 2α.

    Πάντως είναι ακραία ενδιαφέρον το ότι το Κινέζικο των 800€ που μετά από 40.000 χλμ ήταν για πέταμα επειδή βάρεσε σασμάν , ενώ για παράδειγμα το adress της suzuki αν και 3 φορές ακριβότερο, αν και βαρουσε σασμάν σε λιγότερα χλμ, ΔΕΝ ήταν για πεταμα..

    Όπως δεν είναι για πεταμα τα καρμπ ιννοβα. 3 φορές ακριβότερο και στα 40.000 χλμ βαρουσε μπιέλα. Τουλάχιστον το φτηνιάρικο Κινέζικο (όχι φθηνό, ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΟ) ναι μεν είχε βαρέσει 2α,όμως συνέχισε να δουλεύει με ότι είχε απομείνει...

    Εντάξει, κατάλαβα ποια είναι τα δικά σου κριτήρια, ποια η εμπειρία εμπειρία και ποια τα στάνταρ σου. Μην πεις τπτ άλλο, με κάλυψες.

  8. #53
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Aυτό κατάλαβες απο αυτα που έγραψε ο gavros?

    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορείς και λές οτι το τάδε φτηνό κινέζικο που βάρεσε κιβώτιο στις 40.000 χλμ είναι τίμιο.
    Γιατι απ την στιγμή που βάρεσε κιβώτιο παει το μοτέρ στα σκουπίδια σε αυτα τα μηχανάκια. Αρα μας λές οτι ενα μηχανάκι που πεθαίνει στις 40.000 χλμ ειναι τίμιο αφού ήταν φτηνό.
    Ε δεν βγάζει νόημα, sorry κιόλας και εφ όσον έχεις αυτα τα κριτήρια δεν έχει καμμία απολύτως σχέση αν είχες 2 ή 36 μηχανάκια μέχρι τώρα γιατί είναι πλέον θέμα λογικής κι όχι εμπειρίας.
    Αν το πηρες 700 ευρω τιμιο ειναι.Αν το πηρες 1500 οχι.Ο μεσος ορος χιλιομετρων του μεσου αναβατη ειναι 5-7 χιλιαδες χιλιομετρα τον χρονο,Αρα 700 ευρω για 5,5-7,5 χρονια χρησης ειναι καλη επιλογη.Αρκει να μην παρουσιαζει κι αλλες βλαβες στο ενδιαμεσο και εισαι καθε μερα συνεργειο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #54
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος

    Εντάξει, κατάλαβα ποια είναι τα δικά σου κριτήρια, ποια η εμπειρία εμπειρία και ποια τα στάνταρ σου. Μην πεις τπτ άλλο, με κάλυψες.
    Δεν σε βολεύουν αυτα που γράφω και γίνεσαι εριστικός. Κακώς.

    Ομως δεν θα σου κάνω την χάρη και θα συνεχίσω.

    Το να συγκρίνεις τις γνωστές πατάτες των Γιαπωνέζων με το παράδειγμα του 'τίμιου' κινέζικου που ειναι για πέταμα στις 40.000 χλμ δεν έχει πραγματικό νόημα.
    Να το συγκρίνεις με τα αποδεδειγμένα παπιά που αντέχουν. Το Crypton, το KazeR, τα πιο παλιά Honda αν θέλεις.
    Τα Adress, Innova κλπ προβληματικά είναι επίσης για πέταμα, που είδες να έγραψα οτι δεν είναι?

    Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο οτι αν ενα ποιοτικό παπί παρουσιάσει πρόβλημα φτιάχνεται και αξίζει να φτιαχτεί και μπορεί να το έχει κάποιος όσα χρόνια θέλει.
    Και 200.000 χλμ κάνουν τα ποιοτικά παπιά με το ίδιο μοτέρ. Δεν είναι αναλώσιμα σαν αυτό που περιγράφεις εσυ σαν 'τίμιο'.
    Το φτηνιάρικο κινέζικο οταν βαρέσει το μοτέρ/κιβώτιο αν το ανοίξεις και δείς πως έχει γίνει, δεν φτιάχνεται καν. Δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, απλά αν αντέχει ακόμα το υπόλοιπο βαζουν άλλο μοτέρ αλλιώς παει στα σκουπίδια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν σε βολεύουν αυτα που γράφω και γίνεσαι εριστικός. Κακώς.

    Ομως δεν θα σου κάνω την χάρη και θα συνεχίσω.

    Το να συγκρίνεις τις γνωστές πατάτες των Γιαπωνέζων με το παράδειγμα του 'τίμιου' κινέζικου που ειναι για πέταμα στις 40.000 χλμ δεν έχει πραγματικό νόημα.
    Να το συγκρίνεις με τα αποδεδειγμένα παπιά που αντέχουν. Το Crypton, το KazeR, τα πιο παλιά Honda αν θέλεις.
    Τα Adress, Innova κλπ προβληματικά είναι επίσης για πέταμα, που είδες να έγραψα οτι δεν είναι?

    Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο οτι αν ενα ποιοτικό παπί παρουσιάσει πρόβλημα φτιάχνεται και αξίζει να φτιαχτεί και μπορεί να το έχει κάποιος όσα χρόνια θέλει.
    Και 200.000 χλμ κάνουν τα ποιοτικά παπιά με το ίδιο μοτέρ. Δεν είναι αναλώσιμα σαν αυτό που περιγράφεις εσυ σαν 'τίμιο'.
    Το φτηνιάρικο κινέζικο οταν βαρέσει το μοτέρ/κιβώτιο αν το ανοίξεις και δείς πως έχει γίνει, δεν φτιάχνεται καν. Δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς, απλά αν αντέχει ακόμα το υπόλοιπο βαζουν άλλο μοτέρ αλλιώς παει στα σκουπίδια.
    Εριστικός είσαι εσύ όταν λες για τα κριτήρια των άλλων και τις γνώσεις τους. Την ώρα που στην ουσία σου εξηγούν τι σημαίνει τίμιο, εσύ λες τα δικά σου με ειρωνικό ύφος. Δλδ ο Κωστάκης, άλλο φιλαράκι, που είχε αγοράσει από τα alex pack ένα παπί cheetah baotian, στα 650-700 αν θυμάμαι καλά, το είχε για χρόνια και με 50.000 χλμ χωρίς προβλήματα και θα το είχε μέχρι σήμερα αν δεν κλαδευε ένας κόπανος ένα στοπ, είχε κάνει μαλακία αγορά;;; Μήπως τον πιάσανε κότσο;;; Λες την άποψη σου. Δεκτο. Όμως αν ρωτήσεις αυτούς τους 2 ανθρώπους που τα είχαν, θα πάρεις τελείως διαφορετική άποψη και απάντηση από τη δική σου. Φυσικά και δεν περιμένω να τη δεχτείς. Δεν μπορείς να τη δεχτείς. Γιατί;;; Γιατί δεν είναι αυτό που έχεις μάθει να λες αριστερά κ δεξιά. Κάτι είπες για κόστος. 70€ του ζητούσαν για να φτιάξουν το σασμάν. Δεν τα έδωσε απλά γιατί μέχρι να φτάσει στις 40.000, ο φίλος είχε κάνει ότι μπορούσε να κάνει για να το διαλύσει.

  11. #56
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Εριστικός είσαι εσύ όταν λες για τα κριτήρια των άλλων και τις γνώσεις τους. Την ώρα που στην ουσία σου εξηγούν τι σημαίνει τίμιο, εσύ λες τα δικά σου με ειρωνικό ύφος. Δλδ ο Κωστάκης, άλλο φιλαράκι, που είχε αγοράσει από τα alex pack ένα παπί cheetah baotian, στα 650-700 αν θυμάμαι καλά, το είχε για χρόνια και με 50.000 χλμ χωρίς προβλήματα και θα το είχε μέχρι σήμερα αν δεν κλαδευε ένας κόπανος ένα στοπ, είχε κάνει μαλακία αγορά;;; Μήπως τον πιάσανε κότσο;;; Λες την άποψη σου. Δεκτο. Όμως αν ρωτήσεις αυτούς τους 2 ανθρώπους που τα είχαν, θα πάρεις τελείως διαφορετική άποψη και απάντηση από τη δική σου. Φυσικά και δεν περιμένω να τη δεχτείς. Δεν μπορείς να τη δεχτείς. Γιατί;;; Γιατί δεν είναι αυτό που έχεις μάθει να λες αριστερά κ δεξιά. Κάτι είπες για κόστος. 70€ του ζητούσαν για να φτιάξουν το σασμάν. Δεν τα έδωσε απλά γιατί μέχρι να φτάσει στις 40.000, ο φίλος είχε κάνει ότι μπορούσε να κάνει για να το διαλύσει.
    Δεν μίλησα για τις γνώσεις σου και τα παραδείγματα που έφερες.
    Εγραψα οτι το κριτήριό σου κατα την γνώμη μου δεν έχει λογική. Είναι διαφορετικό αυτό, μπορείς να το καταλάβεις?
    Αν δεν μπορεις παω πασο.

    Το ποιός είναι εριστικός νομίζω οτι το καταλαβαίνει οποιοσδήποτε διαβάζει.


    Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα ενα μηχανακι που μπορεί στα καλά καθούμενα να κόψει σταυρό τιμονιού χωρίς να έχει τρακάρει και να τσακιστεί ο αναβάτης (Daytona Sprinter το εχω δει με τα ματια μου, βάρεσε και κιβώτιο στις 50.000 το συγκεκριμένο με σωστή χρήση).
    Ο καθένας βέβαια έχει άλλα κριτήρια.
    Εδώ γράφουμε υποτίθεται για να βοηθηθεί ο χρήστης που ρώτησε ποιό παπί αξίζει.
    Κατ εσένα ειναι το Baotian/Cheetah η οποιοδήποτε φτηνό παπί που αντέχει 40.000 χλμ.
    Κατ εμένα αυτά είναι για τα σκουπίδια και σωστό παπί ειναι ενα παπί που θα αντέξει στον χρόνο.
    Το καινούριο παπί που θα αντέξει στον χρόνο είναι ακριβό, αλλά κατα την γνώμη μου ένα τέτοιο σωστά μεταχειρισμένο παπί είναι καλύτερο από ένα καινούριο στην ίδια τιμή που θα είναι σύντομα για πέταμα και δεν θα το αγοράζει και κανένας.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 13/09/2019 στις 15:15.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #57
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Σκατά, ζάχαρη, λουκουμάδες, ειρωνείες, γέλια με την άποψη των άλλων. Ωραίος είσαι εσύ. Γουστάρω πάντως που οι εμπειρίες των άλλων δεν σου λένε τπτ, στα παπάκια σου όπως έχουμε μάθει να λέμε, όμως οι δικές σου είναι οι κορυφαίες και αυτές που όλος ο υπόλοιπος κόσμος πρέπει να έχει κατά νου.

    Σωστός, δε λέω. Μόνο που να, είσαι 20 χρόνια σε μηχανάκια και είμαι 43 ετών και από τα 16 στα μηχανάκια. Με κοντά 30 χρόνια εμπειρίας, θα μου επιτρέψεις, ελπίζω δλδ να μου επιτρέψει η αφεντιά σου με την τεράστια εμπειρία, να έχω διαφορετική γνώμη. Μπορώ;;; Αν δεν μπορώ όμως να μου(μας) το πεις. Να ζητήσουμε και μια συγνώμη βρε αδερφέ.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εδώ γράφουμε υποτίθεται για να βοηθηθεί ο χρήστης που ρώτησε ποιό παπί αξίζει.
    Πολλοί δείχνουν αδυναμία να κατανοήσουν ότι εδώ δεν είμαστε φατσοτέφτερο όπου το κάθε ποστ μας μπαίνει στο κυνήγι των likes, και πως σκοπός του μέσου είναι να βοηθήσει όχι μόνο αυτόν που ρωτάει αρχικά αλλά και τους επόμενους που ενδεχομένως βρεθούν στο ίδιο ή παρόμοιο δίλημμα.
    Ως εκ τούτου, δεν έχει νόημα να γράφονται ανακρίβειες (ηθελημένα ή μη) και να μένουν αναπάντητες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν μίλησα για τις γνώσεις σου και τα παραδείγματα που έφερες.
    Εγραψα οτι το κριτήριό σου κατα την γνώμη μου δεν έχει λογική. Είναι διαφορετικό αυτό, μπορείς να το καταλάβεις?
    Αν δεν μπορεις παω πασο.

    Το ποιός είναι εριστικός νομίζω οτι το καταλαβαίνει οποιοσδήποτε διαβάζει.


    Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα ενα μηχανακι που μπορεί στα καλά καθούμενα να κόψει σταυρό τιμονιού χωρίς να έχει τρακάρει και να τσακιστεί ο αναβάτης (Daytona Sprinter το εχω δει με τα ματια μου, βάρεσε και κιβώτιο στις 50.000 το συγκεκριμένο με σωστή χρήση).
    Οπ καθένας βέβαια έχει άλλα κριτήρια.
    Εδώ γράφουμε υποτίθεται για να βοηθηθεί ο χρήστης που ρώτησε ποιό παπί αξίζει.
    Κατ εσένα ειναι το Baotian/Chhtah η οποιοδήποτε φτηνό παπί που αντέχει 40.000 χλμ.
    Κατ εμένα αυτά είναι για τα σκουπίδια και σωστό παπί ειναι ενα παπί που θα αντέξει στον χρόνο.
    Το καινούριο παπί που θα αντέξει στον χρόνο είναι ακριβό, αλλά κατα την γνώμη μου ένα τέτοιο σωστά μεταχειρισμένο παπί είναι καλύτερο από ένα καινούριο στην ίδια τιμή που θα είναι σύντομα για πέταμα και δεν θα το αγοράζει και κανένας.
    Ξανά. Απαντώ στον γαυρο, ο οποίος κατά την άποψή μου, χρησιμοποιεί απαράδεκτες εκφράσεις (εκεί πήγαιναν τα σκατά, οι ζάχαρες και όλα αυτά τα όμορφα) και πετάγεσαι ΕΣΥ να απαντήσεις ΣΕ ΕΜΕΝΑ με ειρωνικό ύφος.
    Και το συνεχίζεις κιόλας! Και που καταλήγεις; Ότι όσοι έχουν μια διαφορετική άποψη περί του τιμίου, έχουν χαμηλά στάνταρ.
    Σου είναι ολοκληρωτικά αδύνατο να δεχτείς μια άλλη άποψη γιατί στο μυαλό σου, δεν υπάρχει άλλη άποψη. Μόνο η δική σου.
    Μόνο η δική σου είναι λογική. Μόνο η δική σου βγάζει νόημα.
    Ξεκινάς με το να μου απαντάς χωρίς να έχω απευθυνθεί σε εσένα και καταλήγεις να λες ότι όσοι έχουν μια άλλη άποψη, έχουν χαμηλά στάνταρ. Κατά τη γνώμη σου μάλλον έχουν και χαμηλή νοημοσύνη.
    Ειλικρινά , δεν μπορώ να σε πείσω, όσο απλό και λογικό κι αν είναι αυτό που λέω.

  14. #59
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Γραφεις σε δημόσιο φόρουμ μάστορα, δεν χρειάζεται κανένας ιδιαίτερη πρόσκληση για να σου απαντήσει ευθέως.
    Συνέχισε πάντως, καλά το πας...
    Το καλό με τα γραπτά, είναι ότι μένουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Το έχουν (τα γραπτά) αυτό το καλό.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    από rev στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2016, 14:00
  2. Βηθεια για επιλογη παπιου..
    από patricanos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 17:02
  3. Επιλογη παπιου(ασχετοσυνη) :x
    από thomzet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 02:42
  4. Επιλογή παπιού
    από ante_bellum στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2006, 09:05
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ 125
    από pantelhs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF