Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 82 από 82

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ

Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ακριβως. Στα κινεζικα δεν υπαρχει αυστηρος ποιοτικος ελεγχος. Δηλαδη βγαινουν απο την παραγωγη προς στις σαλες των εμπορων και μηχανακια που εχουν αστοχιες σε κολησεις ,ανοχες και επιμερους εξαρτηματα. Αυτο ειναι ενας απο ους λογους που το κοστος ειναι χαμηλο.

Τωρα οσον αφορα το innova το carb που ετυχε να το ειχα στην κατοχη μου και που το ειχα αγορασει με 70κ και εκανα 45κ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ μεχρι να χτυπησει μπιελα εγω το εκτιμησα ιδιαιτερα. Περα απο τα επιμερους χαρακτηριστικα, δηλαδη δυναμη στις μεσαιες, χωρους ανεση βελουδινη λειτουργία τουριστικες δυνατοτητες το παπακι αυτο με βοηθησε να ξαναορθοποδηδω στην ζωη μου ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ ΒΛΑΒΩΝ. Δηλαδη ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ για ψηλου πηδημα και αυτο για την εργασια μου ηταν πολυ σημαντικο. Την μπιελα την περιμενα και οταν ηρθε δεν με ενοχλησε γιατι τα ειχε βγαλει τα λεφτα του...
    Το καταλαβαίνουμε και από το νικνεημ σου άλλωστε

Παλαιό μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το καταλαβαίνουμε και από το νικνεημ σου άλλωστε
    Εγω απανταω μόνο στον πραγματικό Buckley και αυτός ως γνωστόν έχει αποχωρήσει...

Παλαιό μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Τα πραγματα ειναι απλα. https://www.google.com/url?q=https:/...5gRujxe3JTCsn_
    Επανειλημμένως φωνάζω πως ακολουθώντας το προγραμματισμένο σέρβις των εργοστασίων, με μαθηματική ακρίβεια θα βγουν συγκεκριμένες βλάβες, σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα, σε συγκεκριμένο χρόνο, ανάλογα βέβαια με τον τρόπο και τη χρήση του οχήματος. Κάθομαι και χαζεύω αυτούς που αμέσως λοιδορούν αυτή την άποψη και κατανοώ πλήρως γιατί τα εργοστάσια τρίβουν τα χέρια τους ...

Επιμένω στην (δοκιμασμένη για εμένα) άποψη πως αγοράζεις κάτι σχετικά φτηνό και καινούργιο και κάνοντας ουσιαστικές αλλά φτηνές επεμβάσεις, έχεις ένα αξιόπιστο μηχανάκι για πολλά πολλά χρόνια ... Βρίσκεις που πάσχουν και γιατί και τα διορθώνεις ... Οι ψαγμένοι και σωστοί μάστορες τα γνωρίζουν και ενημερώνουν τους πελάτες τους. Αλλά όταν το χρήμα είναι Θεός ....
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; Χθες στις 23:22.

Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν γιατί εκεί που για να πας βόλτα έπρεπε πρώτα να πάρεις τηλέφωνο το μηχανικό σου να σε περιμένει, προσέφεραν μηχανήματα με λογικό κόστος που ζουν 20-25 χρόνια στο δρόμο μόνο με τυπικό σέρβις. Πολλές ιστορικές βιομηχανίες κλεισαν όχι γιατί δεν ήθελαν να φτιάξουν κάτι εξίσου αξιόπιστο αλλά γιατί δε μπορούσαν. Τα ίδια προβλήματα ισχύουν ακόμα, απλά τα οχήματα έχουν γίνει σαφώς πιο πολύπλοκα. Και οι Ιάπωνες πιο ακριβοί, με την αξία τους.

Κατανοώ το planned obsolescence αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό. Μεγάλο δε ρόλο παίζει το κόστος και το πόσο τσίπης είναι ο μέσος καταναλωτής (καλή ώρα).

Όσο για παπί, όποιος θέλει αγοράζει αυτό και του κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις και όποιος θέλει δίνει σχεδόν τα τριπλάσια και έχει δύο νούμερα μικρότερα παπάρια από το πρήξιμο. Τα γράφω δε αυτά ανήκοντας περισσότερο στην πρώτη κατηγορία, αλλά εγώ αναγνωρίζω ότι είμαι ελαφρά (...) ιδιόρρυθμος.

Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν γιατί εκεί που για να πας βόλτα έπρεπε πρώτα να πάρεις τηλέφωνο το μηχανικό σου να σε περιμένει, προσέφεραν μηχανήματα με λογικό κόστος που ζουν 20-25 χρόνια στο δρόμο μόνο με τυπικό σέρβις. Πολλές ιστορικές βιομηχανίες κλεισαν όχι γιατί δεν ήθελαν να φτιάξουν κάτι εξίσου αξιόπιστο αλλά γιατί δε μπορούσαν. Τα ίδια προβλήματα ισχύουν ακόμα, απλά τα οχήματα έχουν γίνει σαφώς πιο πολύπλοκα. Και οι Ιάπωνες πιο ακριβοί, με την αξία τους.

Κατανοώ το planned obsolescence αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό. Μεγάλο δε ρόλο παίζει το κόστος και το πόσο τσίπης είναι ο μέσος καταναλωτής (καλή ώρα).

Όσο για παπί, όποιος θέλει αγοράζει αυτό και του κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις και όποιος θέλει δίνει σχεδόν τα τριπλάσια και έχει δύο νούμερα μικρότερα παπάρια από το πρήξιμο. Τα γράφω δε αυτά ανήκοντας περισσότερο στην πρώτη κατηγορία, αλλά εγώ αναγνωρίζω ότι είμαι ελαφρά (...) ιδιόρρυθμος.
    Εναλλακτικά παίρνεις 2 από αυτά ένα μπλε ένα κόκκινο.Του πούστη μαζί θα χαλάσουν λες ?
    Πλάκα κάνω βασικά και γω μικρότερος έκανα ξεχωριστές αγορές απλά τις μισές φορές την πάταγα

Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εναλλακτικά παίρνεις 2 από αυτά ένα μπλε ένα κόκκινο.Του πούστη μαζί θα χαλάσουν λες ?
    Πλάκα κάνω βασικά και γω μικρότερος έκανα ξεχωριστές αγορές απλά τις μισές φορές την πάταγα
    Το μπλε κοστίζει έξτρα γιατί είναι στο σωστό χρώμα για θάλασσα οπότε γλυτώνεις ένα βήμα στη διαδικασία (πώς λέμε ready to race)

Επειδή είχα πολύ λίγα οχήματα στην κατοχή μου, δεν την έχω πατήσει αρκετά και το χούι δε μου έχει φύγει. Και ναι μεν μου αρέσει η ιδέα του να βάζω χέρι, αλλά ξέρω ότι το ξεβόλεμα και το κόστος σε χρόνο-χρήμα δεν το αξίζουν - ειδικά αν πρέπει να βασίζεσαι σε αυτό που αγόρασες.

Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Nα τα λεμε και αυτά,τα Κινεζικα με τον καιρο αλλαζουν ,μαλλον απαλλάσσονται πλαστικων,σε κατι rat-rust cafe race..

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    από rev στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2016, 14:00
  2. Βηθεια για επιλογη παπιου..
    από patricanos στο forum Μοντέλα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 17:02
  3. Επιλογη παπιου(ασχετοσυνη) :x
    από thomzet στο forum Off topic