Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 139

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ακριβως. Στα κινεζικα δεν υπαρχει αυστηρος ποιοτικος ελεγχος. Δηλαδη βγαινουν απο την παραγωγη προς στις σαλες των εμπορων και μηχανακια που εχουν αστοχιες σε κολησεις ,ανοχες και επιμερους εξαρτηματα. Αυτο ειναι ενας απο ους λογους που το κοστος ειναι χαμηλο.

    Τωρα οσον αφορα το innova το carb που ετυχε να το ειχα στην κατοχη μου και που το ειχα αγορασει με 70κ και εκανα 45κ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ μεχρι να χτυπησει μπιελα εγω το εκτιμησα ιδιαιτερα. Περα απο τα επιμερους χαρακτηριστικα, δηλαδη δυναμη στις μεσαιες, χωρους ανεση βελουδινη λειτουργία τουριστικες δυνατοτητες το παπακι αυτο με βοηθησε να ξαναορθοποδηδω στην ζωη μου ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ ΒΛΑΒΩΝ. Δηλαδη ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ για ψηλου πηδημα και αυτο για την εργασια μου ηταν πολυ σημαντικο. Την μπιελα την περιμενα και οταν ηρθε δεν με ενοχλησε γιατι τα ειχε βγαλει τα λεφτα του...
    Το καταλαβαίνουμε και από το νικνεημ σου άλλωστε

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Το καταλαβαίνουμε και από το νικνεημ σου άλλωστε
    Εγω απανταω μόνο στον πραγματικό Buckley και αυτός ως γνωστόν έχει αποχωρήσει...

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Τα πραγματα ειναι απλα. https://www.google.com/url?q=https:/...5gRujxe3JTCsn_
    Επανειλημμένως φωνάζω πως ακολουθώντας το προγραμματισμένο σέρβις των εργοστασίων, με μαθηματική ακρίβεια θα βγουν συγκεκριμένες βλάβες, σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα, σε συγκεκριμένο χρόνο, ανάλογα βέβαια με τον τρόπο και τη χρήση του οχήματος. Κάθομαι και χαζεύω αυτούς που αμέσως λοιδορούν αυτή την άποψη και κατανοώ πλήρως γιατί τα εργοστάσια τρίβουν τα χέρια τους ...

    Επιμένω στην (δοκιμασμένη για εμένα) άποψη πως αγοράζεις κάτι σχετικά φτηνό και καινούργιο και κάνοντας ουσιαστικές αλλά φτηνές επεμβάσεις, έχεις ένα αξιόπιστο μηχανάκι για πολλά πολλά χρόνια ... Βρίσκεις που πάσχουν και γιατί και τα διορθώνεις ... Οι ψαγμένοι και σωστοί μάστορες τα γνωρίζουν και ενημερώνουν τους πελάτες τους. Αλλά όταν το χρήμα είναι Θεός ....
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 15/09/2019 στις 00:22.

  4. #79
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν γιατί εκεί που για να πας βόλτα έπρεπε πρώτα να πάρεις τηλέφωνο το μηχανικό σου να σε περιμένει, προσέφεραν μηχανήματα με λογικό κόστος που ζουν 20-25 χρόνια στο δρόμο μόνο με τυπικό σέρβις. Πολλές ιστορικές βιομηχανίες κλεισαν όχι γιατί δεν ήθελαν να φτιάξουν κάτι εξίσου αξιόπιστο αλλά γιατί δε μπορούσαν. Τα ίδια προβλήματα ισχύουν ακόμα, απλά τα οχήματα έχουν γίνει σαφώς πιο πολύπλοκα. Και οι Ιάπωνες πιο ακριβοί, με την αξία τους.

    Κατανοώ το planned obsolescence αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό. Μεγάλο δε ρόλο παίζει το κόστος και το πόσο τσίπης είναι ο μέσος καταναλωτής (καλή ώρα).

    Όσο για παπί, όποιος θέλει αγοράζει αυτό και του κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις και όποιος θέλει δίνει σχεδόν τα τριπλάσια και έχει δύο νούμερα μικρότερα παπάρια από το πρήξιμο. Τα γράφω δε αυτά ανήκοντας περισσότερο στην πρώτη κατηγορία, αλλά εγώ αναγνωρίζω ότι είμαι ελαφρά (...) ιδιόρρυθμος.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν γιατί εκεί που για να πας βόλτα έπρεπε πρώτα να πάρεις τηλέφωνο το μηχανικό σου να σε περιμένει, προσέφεραν μηχανήματα με λογικό κόστος που ζουν 20-25 χρόνια στο δρόμο μόνο με τυπικό σέρβις. Πολλές ιστορικές βιομηχανίες κλεισαν όχι γιατί δεν ήθελαν να φτιάξουν κάτι εξίσου αξιόπιστο αλλά γιατί δε μπορούσαν. Τα ίδια προβλήματα ισχύουν ακόμα, απλά τα οχήματα έχουν γίνει σαφώς πιο πολύπλοκα. Και οι Ιάπωνες πιο ακριβοί, με την αξία τους.

    Κατανοώ το planned obsolescence αλλά το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό. Μεγάλο δε ρόλο παίζει το κόστος και το πόσο τσίπης είναι ο μέσος καταναλωτής (καλή ώρα).

    Όσο για παπί, όποιος θέλει αγοράζει αυτό και του κάνει τις απαραίτητες επεμβάσεις και όποιος θέλει δίνει σχεδόν τα τριπλάσια και έχει δύο νούμερα μικρότερα παπάρια από το πρήξιμο. Τα γράφω δε αυτά ανήκοντας περισσότερο στην πρώτη κατηγορία, αλλά εγώ αναγνωρίζω ότι είμαι ελαφρά (...) ιδιόρρυθμος.
    Εναλλακτικά παίρνεις 2 από αυτά ένα μπλε ένα κόκκινο.Του πούστη μαζί θα χαλάσουν λες ?
    Πλάκα κάνω βασικά και γω μικρότερος έκανα ξεχωριστές αγορές απλά τις μισές φορές την πάταγα

  6. #81
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εναλλακτικά παίρνεις 2 από αυτά ένα μπλε ένα κόκκινο.Του πούστη μαζί θα χαλάσουν λες ?
    Πλάκα κάνω βασικά και γω μικρότερος έκανα ξεχωριστές αγορές απλά τις μισές φορές την πάταγα
    Το μπλε κοστίζει έξτρα γιατί είναι στο σωστό χρώμα για θάλασσα οπότε γλυτώνεις ένα βήμα στη διαδικασία (πώς λέμε ready to race)

    Επειδή είχα πολύ λίγα οχήματα στην κατοχή μου, δεν την έχω πατήσει αρκετά και το χούι δε μου έχει φύγει. Και ναι μεν μου αρέσει η ιδέα του να βάζω χέρι, αλλά ξέρω ότι το ξεβόλεμα και το κόστος σε χρόνο-χρήμα δεν το αξίζουν - ειδικά αν πρέπει να βασίζεσαι σε αυτό που αγόρασες.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Nα τα λεμε και αυτά,τα Κινεζικα με τον καιρο αλλαζουν ,μαλλον απαλλάσσονται πλαστικων,σε κατι rat-rust cafe race..

  8. #83
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Κάθησα και διάβασα όλο το νήμα και έχω ένα μόνο να πω.
    Ευτυχώς που το 2015 με φώτισε ο μεγαλοδύναμος Αλλάχ και πήρα αντι 2725 ευρώ το cryptonX.
    Σώθηκα που πήρα γιαμάχα, ούτε Σκουριές ,ούτε βλάβες στα φρένα ,ούτε φρένα ποδηλάτου ,ούτε λάδια καίει, ούτε νεράκια στο κοντέρ ,ούτε τριξίματα ,ούτε πεταξαν οι τσιμουχες των καλαμιών,ούτε τίποτα.
    Κάτι τέτοια μου έλεγαν κι εμένα και έφαγα το παστό μαζί με το μπρόκολο φλαμπέ.
    Τα σοβαρά γιαπωνέζικα σκυλιά παπιά που γαμάνε....τον αγοραστή τους.
    Made in Thailand σοβαρό παπί.
    Ξέρω,ξέρω αστοχία υλικού, μου το παν στην αντιπροσωπεία.
    Θέλω ένα μηχανάκι έως 200 cc που να μη βγάλει φίδια κι ας είναι και από Μοζαμβίκη.Ζητάω πολλά;
    Τελευταία τροποποίηση από panagiotisX; 31/10/2019 στις 18:51.

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagiotisX Προβολή μηνύματος
    Κάθησα και διάβασα όλο το νήμα και έχω ένα μόνο να πω.
    Ευτυχώς που το 2015 με φώτισε ο μεγαλοδύναμος Αλλάχ και πήρα αντι 2725 ευρώ το cryptonX.
    Σώθηκα που πήρα γιαμάχα, ούτε Σκουριές ,ούτε βλάβες στα φρένα ,ούτε φρένα ποδηλάτου ,ούτε λάδια καίει, ούτε νεράκια στο κοντέρ ,ούτε τριξίματα ,ούτε πεταξαν οι τσιμουχες των καλαμιών,ούτε τίποτα.
    Κάτι τέτοια μου έλεγαν κι εμένα και έφαγα το παστό μαζί με το μπρόκολο φλαμπέ.
    Τα σοβαρά γιαπωνέζικα σκυλιά παπιά που γαμάνε....τον αγοραστή τους.
    Made in Thailand σοβαρό παπί.
    Ξέρω,ξέρω αστοχία υλικού, μου το παν στην αντιπροσωπεία.
    Θέλω ένα μηχανάκι έως 200 cc που να μη βγάλει φίδια κι ας είναι και από Μοζαμβίκη.Ζητάω πολλά;
    Τι έπαθε ο κρυπτονας;;;

    Αν θέλεις μηχανή έως 200cc και που να αξίζει τα λεφτά της, πάρε το bajaj pulsar 200. Στο 3χιλιαρο παίρνεις 25 αλογάκια (το μοτέρ αυτό πλην της κεφαλής, είναι το ίδιο με το μοτέρ του ktm duke 200,βασικά και οι 2 μηχανές είναι made in India by bajaj) και έχεις υποστήριξη από το επίσημο δίκτυο ktm.

  10. #85
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/02/2020
    Μηνύματα
    25
    Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα για παπιά, έχοντας στον παρελθόν μόνο κινέζικα και κορεάτικα, θέλω να πάρω πλέον ένα από τα παρακάτω καινούργιο.
    Yamaha crypton 115
    Honda astrea 110
    Honda supra 125
    Τα δύο πρώτα στα 2300 περίπου, ενώ το τρίτο 2700. Από άποψη τιμής φυσικά τα δύο πρώτα. Αν τώρα το τρίτο είναι εξωφρενικά ανωτέρω των δύο πρώτων, θα το σκεφτόμουν. Θεωρείται ότι έχουν σημαντικές διαφορές και πόσο καλύτερα είναι από daytona και kymco που είχα στο παρελθόν;

  11. #86
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Από αυτά τα τρία καλύτερο κινητήρα έχει το yamaha

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thakokk6 Προβολή μηνύματος
    Από αυτά τα τρία καλύτερο κινητήρα έχει το yamaha
    Για ποιον λόγο έχει καλύτερο κινητήρα το Yamaha από αυτά τα τρία?

  13. #88
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Είναι πιο νέος έχει καλύτερο θάλαμο καύσης έχει ομαλή λειτουργία σε όλο το φάσμα των στροφων και πιο αποδοτικός σε ευρο3 έχει 10 άλογα ιπποδύναμη με αυτό τον κινητήρα η yamaha κέρδισε το Asian duck cup πριν λίγα χρόνια στιν κατηγορία του

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Thakokk6 Προβολή μηνύματος
    Είναι πιο νέος έχει καλύτερο θάλαμο καύσης έχει ομαλή λειτουργία σε όλο το φάσμα των στροφων και πιο αποδοτικός σε ευρο3 έχει 10 άλογα ιπποδύναμη με αυτό τον κινητήρα η yamaha κέρδισε το Asian duck cup πριν λίγα χρόνια στιν κατηγορία του
    Όλα τα παπάκια πάνω-κάτω έχουν τις ίδιες επιδόσεις, πολύ ελάχιστες διαφορές.Εκτός από τo Crypton x 135,το FX το Suzuki,το Ζακι της Yamaha, το GTR 150 και το VF 185

  15. #90
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    70
    Mην μπερδεύεις τα υδροψυκτα με τα απλά πάπια. Όταν λέμε παπι μιλάμε για αεροψυκτο διβαλβιδο κινητήρα με ημιαυτόματο σαζμαν. Από όλα αυτά το yamaha έχει τον καλύτερο κινητήρα

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    από rev στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2016, 15:00
  2. Βηθεια για επιλογη παπιου..
    από patricanos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 18:02
  3. Επιλογη παπιου(ασχετοσυνη) :x
    από thomzet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2007, 03:42
  4. Επιλογή παπιού
    από ante_bellum στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2006, 10:05
  5. ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΑΠΙΟΥ 125
    από pantelhs στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2006, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF