Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: Διατροφή και υγεία ( με βάση την εποχή)

  1. #31
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Λίγο πάνω από 2.5 κιλά. Περίπου 425γρ υδατάνθρακες, σχεδόν όλοι από ζάχαρα!
    Είμαι περίεργος αν υπάρχουν σχετικές δημοσιευμένες έρευνες-μελέτες από ιατρούς.
    Σύγχρονες κατά προτίμηση.
    Ε, τωρα και 'συ.. Λεπτομερειες...
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ρε 'συ Πάνο, στα πλαίσια της λογικής, εσύ τι λες; δεν πρέπει να δοκιμάσεις ή τουλάχιστον να διαβάσεις κάτι που σου προτείνεται για καλό
    πρίν έχεις άποψη και αρχίζεις να γράφεις;

    Εγώ γιατί γράφω έτσι; μήπως για να το ψάξει μόνος του όποιος ενδιαφέρεται αποδεικνύοντας το σεβασμό μου απέναντι στους άλλους
    λόγο του ότι δεν θέλω να τους "οδηγήσω" σε κάτι αλλά να το ανακαλύψουν μόνοι αν το θέλουν;

    ενιγουεϊ, προσπαθώ να γράφω χωρίς να δίνω πατήματα για τσαντήλες και με διαβάζω σαν να 'μαι κυριλές

    Παρακάτω μια περίληψη που βρίσκει κανείς Online:
    δυστυχώς πλέον ο καθένας γράφει ότι θέλει στο ίντερνετ και επίσης ο καθένας διαβάζει ότι θέλει στο ίντερνετ

    καλό είναι όταν δε γνωρίζουμε ένα αντικείμενο, αντί να κάνουμε πειράματα με την υγείας μας (και ακόμα χειρότερα με τους γύρω μας) να παίρνουμε ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ πληροφορίες απο κάποιον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ του αντικειμένου.

    Προσωπικά δεν το έχω ψάξει και δεν πρόκειται αφού δεν με ενδιαφέρει καθόλου αλλά θεωρώ ότι εμπίπτει στο 99.99% των μπουρδο-άρθρων που έχει πλημμυρίσει το ιντερνετ.

    Αν έχεις κάποια έρευνα που να αποδεικνύει κάτι θα ήμουν πολύ χαρούμενος να τη διαβάσω και να την αξιολογήσω.

    Ο καλύτερος τρόπος για να αφυπνιστεί (μήν παρεξηγηθώ με τη συγκεκριμένη λέξη!) κάποιος είναι να διαβάσει μία ΜΑΛΑΚΙΑ για τον τομέα του, που θα καταλάβει τί παπαριές γράφονται γενικότερα.

    Να πώ πχ για τους μαγνήτες στα σωληνάκια βενζίνης? Για τους πυκνωτές που κάνουν οικονομία? κλπ κλπ

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σεβαστο και σε ευχαριστώ.
    Όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ, είναι κάτι που έχω εφαρμόσει παραπάνω από μία φορά υπό τελείως διαφορετικές συνθήκες
    καθημερινότητας, άσκησης κλπ. βλέποντας ο ίδιος αν και τι καρπώνεται κάποιος από αυτό.
    Ένα αποτέλεσμα που βλέπεις μπορεί να οφείλετε σε πάρα πολλά.
    πχ. κόψιμο καφέ, τσιγάρο, αλκόολ
    πχ. αύξηση πρόσληψης νερού
    πχ. μείωση κατανάλωσης επεξεργασμένου ή γενικά τους κρέατος

    Η ομοιοπαθητική εκτός του πλασέμπο πού αλλού νομίζεις ότι βασίζεται?
    Αλλάζει ο άλλος τρόπο ζωής και τρώει 1γρ ζάχαρης και νομίζει ότι η ζάχαρη έφερε το αποτέλεσμα

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σεβαστο και σε ευχαριστώ.
    Όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ, είναι κάτι που έχω εφαρμόσει παραπάνω από μία φορά υπό τελείως διαφορετικές συνθήκες
    καθημερινότητας, άσκησης κλπ. βλέποντας ο ίδιος αν και τι καρπώνεται κάποιος από αυτό.
    Η ομοιοσταση ενος υγιους νεου ανθρωπου δεν επηρεαζεται βραχυχρονια απο διατροφικες παρατυπιες.Εαν ομως εχεις προδιαθεσηπ.χ με κληρονομικο ιστορικο διαβητη ,η μεγαλη και παρατεταμενη φορτηση με σακχαρα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη οπως αυτα του σταφυλιου ,κανει το παγκρεας να ''λαχανιαζει'' για να παραξει την ινσουλινη που θα μεταβολισει ολο αυτο το γλυκαιμικο φορτιο.Σε ενα προδιατεθειμενο περιβαλον θα παρατηρηθει πιθανοτατα συντομα προδιαβητης, με διαταραχη στην ομοιοσταση της γλυκοζης και στα 50 σου θα σκασει διαβητης και εσυ θα αναρωτιεσαι το πως την επαθες αφου και προσεχες και δεν ετρωγες και γυμναζοσουν..
    κουκουρουκουκου

  5. #35
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Τους αμολαγανε λέει και κάνανε κουρα σταφυλιών...σε καλό σας γέλασα και σήμερα....το έκανα εικόνα μισοτρελοι πεινασμένοι να βουτάνε μέσα στα αμπέλια...


    Ρε σοβαρευτείτε ρεεε εν έτη 2019 διαβάζουμε τι έλεγε ο άλλος πριν σχεδόν 100 χρόνια......
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #36
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Η ομοιοσταση ενος υγιους νεου ανθρωπου δεν επηρεαζεται βραχυχρονια απο διατροφικες παρατυπιες.Εαν ομως εχεις προδιαθεσηπ.χ με κληρονομικο ιστορικο διαβητη ,η μεγαλη και παρατεταμενη φορτηση με σακχαρα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη οπως αυτα του σταφυλιου ,κανει το παγκρεας να ''λαχανιαζει'' για να παραξει την ινσουλινη που θα μεταβολισει ολο αυτο το γλυκαιμικο φορτιο.Σε ενα προδιατεθειμενο περιβαλον θα παρατηρηθει πιθανοτατα συντομα προδιαβητης, με διαταραχη στην ομοιοσταση της γλυκοζης και στα 50 σου θα σκασει διαβητης και εσυ θα αναρωτιεσαι το πως την επαθες αφου και προσεχες και δεν ετρωγες και γυμναζοσουν..

    Θεωρείς ότι χαρακτηρίζεται μεγάλη και παρατεταμένη η χρήση των 15 ημερών ή του ενός μήνα το χρόνο;

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θεωρείς ότι χαρακτηρίζεται μεγάλη και παρατεταμένη η χρήση των 15 ημερών ή του ενός μήνα το χρόνο;
    διαβασες τι γραφω ;.

    Η ομοιοσταση ενος υγιους νεου ανθρωπου δεν επηρεαζεται βραχυχρονια απο διατροφικες παρατυπιες...Εαν ομως εχεις προδιαθεση..
    κουκουρουκουκου

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Φυσικά και διάβασα τι γράφεις, για την πιθανότητα της προδιάθεσης σε ρωτάω.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και διάβασα τι γράφεις, για την πιθανότητα της προδιάθεσης σε ρωτάω.
    Εαν εχεις προδιαθεση ( οικογενειακο ιστορικο η ανηκεις σε αλλες high risk ομαδες )υπαρχει συγκεκριμμενο πρωτοκολλο οδηγιων που περιλαμβανει και την διατροφη.
    κουκουρουκουκου

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Και δεν ειναι καν Παρασκευη!!
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31_09.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	23,1 KB 
ID:	409734

    ...απο εκεινα τα χρονια

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ωραία αλλά εγώ έχω πάρει μισό κιλό σπιρουλίνα, σπόρους τσία και 1 κιλό λιναρόσπορο και τα πίνω μαζί με 1 χυμό πορτοκάλι κάθε μέρα για αποτοξίνωση. Και έχω χάσει 10 κιλά χωρίς να στερηθώ τίποτα.
    Το να λες σε κάποιον να τρώει μόνο σταφύλι , να πέσει κάτω ξερός την 2η μέρα που άρχισε μια εναλλακτική μέθοδο διατροφής ή δίαιτας χωρίς να έχει συμβουλευτεί κάποιο διατροφολόγο , το θεωρώ επικίνδυνο

  13. #43
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη αλλά τί σχέση έχει το σταφύλι όταν καταναλώνεται ως φρούτο με το μούστο?
    Έπειτα λες ακόμα περισσότερο τα βιολογικά που δεν περιέχουν λες δεν το λέω εγώ αλλά εσύ ραντίσματα και λιπάσματα (και καλά επειδή όταν γίνουν μούστος μπλα μπλα...).

    Πραγματικά δεν κατάλαβα καθόλου τί λες αλλά ούτε και τί προσπαθείς να πείς!
    Μα πρώτος εσύ ανέφερες το κρασί και σου απαντώ ότι τα φυτοφάρμακα (που ορθώς αναφέρεις τρώτε απίστευτες ποσότητες φυτοφαρμάκων )μεταφέρονται και στο κρασί.

    Anyway το σταματάω εδώ γιατί ενώ έδειχνε να ξεκινάει καλά κατέληξε καλαμπαλίκι
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 11/09/2019 στις 16:52.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    ....
    Anyway το σταματάω εδώ γιατί ενώ έδειχνε να ξεκινάει καλά κατέληξε καλαμπαλίκι
    Οταν λες ξεκινησε καλα ρε Νικο, σε ποιο κομματι αναφερεσαι? Γιατι εγω αφου αφησα να πεσει κατω η οκκα ειπα να συνεχισω παρακατω. Τελικα σταματησα να διαβαζω στο κομματι που λεει οτι αν σε πιασει διαρροια, τοτε ξεκινα και τα κλυσματα για μερικες μερες....
    Quod me nutrit... me destruit.....

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Και για το δέρμα , επειδή έχω ξηροδερμία , έχω πάρει φυτικά λάδια δενρολίβανου, καρύδας, καλεντούλας, δαφνέλαιου, αμυγδαλέλαιο, καστορέλαιο και αργκάν . Τα πήρα όλα για να δω πιο κάνει την καλύτερη δουλειά πριν καταλήξω στα γνωστά χάπια-χημικά με τις γνωστές παρενέργειες του αντικούκου και της κατάθλιψης . Αυτά ναι θα τα πρότεινα άνετα σαν εναλλακτική μέθοδο καταστολής ή και θεραπείας αρκετών δερματικών προβλημάτων. Αν είναι και φυσικά τα έλαια (βιολογικά όπως τα λέτε) ακόμα καλύτερα.


    SOS! Το πρόβλημα που έχω είναι ήπιο ακόμα και σε έξαρση ,εξού και η πρόταση της εναλλακτικής μεθόδου.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 11/09/2019 στις 17:01.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη τυπου μηχανης με βαση την χρηση της
    από robber στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2015, 10:46
  2. Αναζήτηση Μελών με βάση την περιοχή διαμονής
    από tsolias στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2009, 16:23
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2009, 15:44
  4. Παραλίγο να την πατήσω...και να με πατήσει!
    από jtoros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2004, 13:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF