Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: Διατροφή και υγεία ( με βάση την εποχή)

  1. #46
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Οταν λες ξεκινησε καλα ρε Νικο, σε ποιο κομματι αναφερεσαι? Γιατι εγω αφου αφησα να πεσει κατω η οκκα ειπα να συνεχισω παρακατω. Τελικα σταματησα να διαβαζω στο κομματι που λεει οτι αν σε πιασει διαρροια, τοτε ξεκινα και τα κλυσματα για μερικες μερες....
    Άκη αποδεδειγμένα τα σταφύλια κάνουν καλό γιατί περιέχουν πολλές βιταμίνες μαζεμένες.Κυλώντας όμως το θέμα κάπου ξεχείλωσε + τις σωστές επισημάνσεις του jonie the fox (Γιάννη την καλησπέρα μου!).

  2. #47
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Με λίγο ψάξιμο πάντως, επιβεβαιώνονται τα λεγόμενα του Johny the fox, που νομίζω είναι και γιατρός, οπότε έχει έναν (και 2 και 3) λόγους παραπάνω.

    http://www.mantzorou.gr/el/blog/staf...rapeia-i-apati

    Οπότε εγώ την κάνω παιδιά, τα λέμε.

  3. #48
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    καλό είναι όταν δε γνωρίζουμε ένα αντικείμενο, αντί να κάνουμε πειράματα με την υγείας μας (και ακόμα χειρότερα με τους γύρω μας) να παίρνουμε ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ πληροφορίες απο κάποιον ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ του αντικειμένου.
    Ας γελασω

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Άκη αποδεδειγμένα τα σταφύλια κάνουν καλό γιατί περιέχουν πολλές βιταμίνες μαζεμένες.
    Δεν είπε κανείς ότι τα σταφύλια δεν "κάνουν καλό", αλλά το "κάνουν καλό" από το "κάνουν καλό ως αποκλειστική τροφή" απέχει μερικά έτη φωτός.

    Εγώ, βασικά, ήδη κατάλαβα περί τίνος πρόκειται όταν είδα στο αρχικό ποστ "από τον Τάδε Τάδεγλου και άλλους ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ".
    Life begins at 45°.

  5. #50
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παιδια.. Εχω φαει περιπου δυο κιλα σταφυλια σουλτανινα απο τοτε που διαβασα το πρωτο ποστ και πλεον δεν νιωθω πολυ καλα..
    Τι να κανω? Να συνεχισω?
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #51
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παιδια.. Εχω φαει περιπου δυο κιλα σταφυλια σουλτανινα απο τοτε που διαβασα το πρωτο ποστ και πλεον δεν νιωθω πολυ καλα..
    Τι να κανω? Να συνεχισω?
    Τα κουκούτσια τα έβγαζες;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #52
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παιδια.. Εχω φαει περιπου δυο κιλα σταφυλια σουλτανινα απο τοτε που διαβασα το πρωτο ποστ και πλεον δεν νιωθω πολυ καλα..
    Τι να κανω? Να συνεχισω?
    Φάε..Θα περάσει η δυσκοιλιότητα είχες δεν είχες...
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #53
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Τα κουκούτσια τα έβγαζες;
    Οχι, θα τα βγαλω ολα μαζι στο χεσιμο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μου αρεσει που κατηγορειτε την αποψη του 1ου ποστ ως αντιεπιστημονικη, εκφραζοντας αντιρρησεις αντι-επιστημονικες στο τετραγωνο.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παιδια.. Εχω φαει περιπου δυο κιλα σταφυλια σουλτανινα απο τοτε που διαβασα το πρωτο ποστ και πλεον δεν νιωθω πολυ καλα..
    Τι να κανω? Να συνεχισω?
    Σταματάς τα σταφύλια και ξεκινάς καρπούζι.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Δεν θέλω να σχολιάσω απλά οριακά είμαι να φάω σουτ από τη δουλειά αν ξανανοίξω και διαβάσω τα σχόλια γύρω από τη σταφυλοφαγια.. Το δικό μου πρωτόκολλο το οποίο τα τελευταία 10 χρόνια μα την Παναγία με έχει ξανανιώσει είναι οριστική Αποχή από τσιγάρο, αλκοόλ σπάνια και με μέτρο, εντουρο, 2,3 φορές το μήνα και γυμναστήριο με αεροβική και βάρη τρεις φορές τη βδομάδα όλο το χρόνο...
    Διατροφή: αποκλειστικά ελαιόλαδο, πολλές σαλάτες ψάρια, κρέας (μοσχάρι εναλλάξ με κότα) δύο φορές τη βδομάδα άφθονα φρούτα αναλόγως εποχής και άπειρο νερο.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Με αφορμη το θεμα αυτο ηθελα να ρωτησω αν καποιος στο φορουμ εχει καταφερει να σταματησει την καταναλωση αλλαντικων στην ζωη του. Δηλαδη το προβλημα μο ειναι οτι ειμαι πολλες ωρες στην δουλεια εξω στον δρομο και καθε μερα δεν υπάρχει περιπτωση να μην φαω κατι με γαλοπουλα... Σφολιατες γενικοτερα τις αποκλειω.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μα πρώτος εσύ ανέφερες το κρασί και σου απαντώ ότι τα φυτοφάρμακα (που ορθώς αναφέρεις τρώτε απίστευτες ποσότητες φυτοφαρμάκων )μεταφέρονται και στο κρασί.

    Anyway το σταματάω εδώ γιατί ενώ έδειχνε να ξεκινάει καλά κατέληξε καλαμπαλίκι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ακυρο το παράδειγμα γιατί ράντισμα και λιπάσματα δέχονται όλα τα φυτά γενικώς.Ακόμα περισσότερο με τα βιολογικά σταφύλια που μπορεί μεν να μην περιέχουν τιποτα από τα παραπάνω αλλά με το που γίνονται μούστος τα θειώδη προστίθενται αμέσως και απαραίτητα!

    Και για να επανέλθουμε στο θέμα του ανθρώπου (γιατί το ψιλοχαλάσαμε),λόγω δουλειάς τρώω πολύ σταφύλι για 2-3 βδομάδες που διαρκεί ο τρύγος και συμφωνώ με τα λογια του.

    Άλλο πράγμα το ένα ποστ άλλο το άλλο.
    Απο το άκυρο το παράδειγμα στο όλα τα φυτά δέχονται ραντίσματα και λιπάσματα (οπότε τί? δεν τρώμε τίποτα?) μετά τα βιολογικά με θειώδη ειναι κακά και τέλος ότι επειδή τρώς 2-3 εβδομάδες σταφύλι προφανώς με άλλα τρόφιμα νιώθεις καλύτερα και συμφωνείς?

    Τέλος και απο μένα. Το τοπικ πήρε αρκετές απαντήσεις και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
    Πάμε στο επόμενο...

    Κάτι άκουσα για κομμένο το φαγητό και θεραπεία μόνο με νερό

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Με αφορμη το θεμα αυτο ηθελα να ρωτησω αν καποιος στο φορουμ εχει καταφερει να σταματησει την καταναλωση αλλαντικων στην ζωη του. Δηλαδη το προβλημα μο ειναι οτι ειμαι πολλες ωρες στην δουλεια εξω στον δρομο και καθε μερα δεν υπάρχει περιπτωση να μην φαω κατι με γαλοπουλα... Σφολιατες γενικοτερα τις αποκλειω.
    τονομπακέτα

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Πέρα απο τη διαφωνία μου με την οποιαδήποτε υπερβολή,
    αν δεν είναι βιολογικά (είτε δικής σας παραγωγής) και να τα πλύνεται και ΠΑΡΑ πολύ καλά, τρώτε απίστευτες ποσότητες φυτοφαρμάκων.

    Το ίδιο ισχύει και για τα κρασιά.
    Το σταφύλι είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητο και χρειάζεται πολύ δουλειά για να παραχθεί.

    Οπότε δείτε μήπως αντί για καλό (λέμε τώρα ότι κάτι κάνει η σταφυλοθεραπεία) κάνετε περισσότερο κακό
    Υπάρχουν ποικιλίες σταφυλιών που δεν χρειάζονται φυτοφάρμακα,έλα μια βόλτα Πελοπόννησο να σου δείξω!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη τυπου μηχανης με βαση την χρηση της
    από robber στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2015, 11:46
  2. Αναζήτηση Μελών με βάση την περιοχή διαμονής
    από tsolias στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2009, 17:23
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2009, 16:44
  4. Παραλίγο να την πατήσω...και να με πατήσει!
    από jtoros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2004, 14:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF