Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Κλειδιά Γερμανικά Gedore - Καταστήματα

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    76

    Question Κλειδιά Γερμανικά Gedore - Καταστήματα

    Παιδιά καλησπέρα,
    θέλω να βρω εαν συγκεκριμένο κλειδί της Gedore το οποίο πλέον δεν το βγάζει η Gedore. Έχετε υπόψιν σας τηλέφωνα-site από μαγαζιά που κρατάνε stock από Gedore; Πήρα στη LABO αλλά δεν το έχουν. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Κωδικός:
    6072660
    1.1/4 x 1.7/16" AF

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    H gedore χρησιμοποιεί συνέχεια τους ίδιους κωδικούς! Όταν αλλάζει κάτι στο εργαλείο δεν αλλάζει τον κωδικό αλλά πουλάει και το παλιό και το καινούριο με τον ίδιο κωδικό. Εκτός και αν αλλάξει κάτι δραματικά στην λειτουργικότητα του εργαλείου. Για παράδειγμα όταν έβαλε λαβές δυο υλικών στις καστάνιες δεν άλλαξε κωδικό. Αν έκανες μια παραγγελία με βάση τον κωδικό δεν ήξερες ποια απ' τις δύο θα σου στείλουν.

    Εσύ θέλεις ένα γερμανικό σε ίντσα. Στα γερμανικά έχει αλλάξει αρκετές φορές σχεδίαση. Με γυαλισμένες κεφαλές ή όχι, διαφορετική απόχρωση στο χρώμιο, άλλο λογότυπο, τετράγωνο πλαίσιο στο λογότυπο, στρογγυλεμένες άκρες στο στέλεχος κ.α πολλά! Παρ' όλα αυτά όμως, καμία απ' τις αλλαγές δεν ήταν δραματική και όλα λίγο πολύ μοιάζουν με το πρώτο που κατασκευάστηκε τότε, απ' τους αδελφούς dowidat. Αυτό θα κάνει την αναζήτησή σου ακόμα πιο δύσκολη.
    Αλλά η ιστορία περιπλέκεται και άλλο λίγο καθότι gedore και dowidat είναι αδελφές εταιρίες καθότι οικογενειακές επιχειρήσεις δυο εκ των τριών αδελφών, οι οποίοι κράτησαν καλές σχέσεις και συνεργασία μεταξύ τους. Εχουν λοιπόν κυκλοφορήσει και κάποια μοντέλα με σχεδίαση που έμοιαζε πολύ στα dowi. Και όταν λέω έμοιαζε εννοώ οτι άλλαζε μονο το λογότυπο. Μπορεί δλδ να βρεις αυτό που ψάχνεις και σαν dowidat.

    Αντε τώρα να βρεις βελόνα στ' άχυρα!

    Θα έριχνα μια ματιά σε κάτι παλιά που έχω αλλά τις περισσότερες ίντσες τις έχω ξεφορτωθεί και είμαι σίγουρος οτι δεν είχα τόσο μεγάλο. Αν θέλεις όμως περιέγραψέ μου το μοντέλο που ψάχνεις. Ή βάλε μια φωτο από κάποιο ίδιο που έχεις. Να ξέρεις το πιθανότερο είναι να βρεις μέσω διαφόρων φόρουμ εργαλείων. Δεν το έχει σε τίποτα ο άλλος να ρίξει μια ματιά σε καμιά παλιά εργαλειοθήκη και να στείλει ένα εργαλείο που δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ του σε κάποιον που έχει όλη τη συλλογή εκτός απ' αυτό.

    Edit.
    Επίσης έχεις καλές πιθανότητες να το πετύχεις στο ebay. Γενικά έχει πολύ "σκουπίδι" εκεί!


    Ξανά edit..

    Ασε τα σαιτ. Ειδικά τα Ελληνικά!!! Πιο πολλές πιθανότητες έχεις αν πάρεις του δρόμους! Ξεκίνα από Αθηνάς και Σ.Πάτση αν είσαι Αθήνα. Γενικά υπάρχουν πολλά αρχαία στην Ελληνική αγορά. Αν βάλεις φωτό μπορεί να το πετύχει και ένας παλαβός που έχουμε εδώ μέσα και έχει χαρτογραφίσει όλη την Ελληνική αγορά στα εργαλεία!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/09/2019 στις 14:33.
    Sent from me using a computer.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2-Chri Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα,
    θέλω να βρω εαν συγκεκριμένο κλειδί της Gedore το οποίο πλέον δεν το βγάζει η Gedore. Έχετε υπόψιν σας τηλέφωνα-site από μαγαζιά που κρατάνε stock από Gedore; Πήρα στη LABO αλλά δεν το έχουν. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Κωδικός:
    6072660
    1.1/4 x 1.7/16" AF
    Αν ο κωδικός είναι στον καταλογο οποιοδηποτε μαγαζι Gedore μπορει να το φερει αν βεβαια δεν το εχει στοκ. Κοιτα Pam. Ο λόγος που δεν το εχουν είναι οτι μεσολαβούν τα 1.3/8 και 1.5/16 και το 1. 7/16 είναι αρκετά μεγάλο. Εγώ το εχω μόνο σε γερμανοπολύγωνο Facom ενώ στα γερμανικά σταματάω σε 1.1/8 x 1.5/16" (Gedore) και στα "Ζ" πολύγωνα στο 1 1/16 x 1.1/4’. Σιγουρα θα το βρείς με αλλους συνδιασμούς.

    edit 1: Αν το θες για συλλογή και θες μονο αυτόν τον συνδιασμό εισαι σίγουρος οτι δεν βγαίνει; ο δικός μου καταλογος του 2017-18 το εχει. Gedore στην Σπ. Πάτση δεν βλέπω πολλά. Ρωτας βεβαια....όπως ρωτάς και στον Κολλέρη που φερνει-εφερνε Gedore. Εξωτερικό υπάρχει παντού πχ https://www.online-werkzeughandel.de...zeuge/a-46199/ γενικά γκουγκλάρωντας https://www.google.com/search?q=Gedo...hrome&ie=UTF-8
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 11/09/2019 στις 14:56.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Λεό λέει πως θέλει παλιό μοντέλο που δεν το βγάζει πλέον. Ή λάθος κατάλαβα?

    Το κλειδί αυτό υπάρχει στον κατάλογο με αυτόν τον κωδικό αλλά είναι με την καινούρια σχεδίαση.

    Κατάλαβα κάτι λάθος?

    Αν θέλει αυτό ..

    https://shop.eriks.be/en/tools-hand-...quot-23070219/

    δε θα είναι τόσο δύσκολο να το βρει.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Λεό λέει πως θέλει παλιό μοντέλο που δεν το βγάζει πλέον. Ή λάθος κατάλαβα?

    Το κλειδί αυτό υπάρχει στον κατάλογο με αυτόν τον κωδικό αλλά είναι με την καινούρια σχεδίαση.

    Κατάλαβα κάτι λάθος?

    Αν θέλει αυτό ..

    https://shop.eriks.be/en/tools-hand-...quot-23070219/

    δε θα είναι τόσο δύσκολο να το βρει.
    Νομίζω οτι θελει απλά τον συνδιασμό δεν λεει κατι για παλιό ή καινούργιο. το νούμερο είναι τεράστιο (1.7/16') και δεν είναι και κοντά σε κατι μετρικό καπου 36,5 mm είναι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    731
    Τον κάψατε....

    Είστε άλλη κατηγορία

  7. #7
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2-Chri Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα,
    θέλω να βρω εαν συγκεκριμένο κλειδί της Gedore το οποίο πλέον δεν το βγάζει η Gedore. Έχετε υπόψιν σας τηλέφωνα-site από μαγαζιά που κρατάνε stock από Gedore; Πήρα στη LABO αλλά δεν το έχουν. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

    Κωδικός:
    6072660
    1.1/4 x 1.7/16" AF
    Μπορώ να πάω να ρίξω μια ματιά στη Ρόδο σε ένα μαγαζί που έχει αρκετό stock Gedore, το θέμα είναι πως αν θέλεις κάτι που είναι πράγματι από παλιότερη σειρά μόνο μια φωτό θα βοηθήσει. Κατά τα άλλα ευχαρίστως να εξυπηρετήσω, θα πάω στα τέλη του μήνα.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    76
    Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις... Το κλειδί δεν το έχω απλά έχω όλα τα άλλα κλειδιά και θέλω να συμπληρώσω τη συλλογή. Τα δυο link από τα site που μου στέλνατε.. τους έστειλα email και μου απάντησαν πως δεν τα έχουν και επίσης πριν στείλω σε αυτούς είχα αγοράσει το κλειδί από τους 2 μοναδικούς που βρήκα να το πουλάνε σε ebay και οι δύο μου επέστρεψαν τα χρήματα. Εαν ξέρετε κάποιον που πουλούσε ή πουλάει gedore πείτε μου... Είμαι από Θεσσαλονίκη και δυστυχώς Σ. Πάτση δεν είναι εύκολο να κοιτάξω από κοντά.

  9. #9
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2-Chri Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις... Το κλειδί δεν το έχω απλά έχω όλα τα άλλα κλειδιά και θέλω να συμπληρώσω τη συλλογή. Τα δυο link από τα site που μου στέλνατε.. τους έστειλα email και μου απάντησαν πως δεν τα έχουν και επίσης πριν στείλω σε αυτούς είχα αγοράσει το κλειδί από τους 2 μοναδικούς που βρήκα να το πουλάνε σε ebay και οι δύο μου επέστρεψαν τα χρήματα. Εαν ξέρετε κάποιον που πουλούσε ή πουλάει gedore πείτε μου... Είμαι από Θεσσαλονίκη και δυστυχώς Σ. Πάτση δεν είναι εύκολο να κοιτάξω από κοντά.
    Σου στέλνω πμ με τα στοιχεία του καταστήματος στη Ρόδο.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Θεσσαλονίκη θα ρωτήσεις στην ΠΑΜ.ΕΠΕ στην αρχή της μοναστηρίου απέναντι απ τα κτελ. Και γενικά στα μαγαζιά της μοναστηρίου και της Γιαννιτσών. Υπάρχουν τρύπες που δεν τις κάνεις και δε φαίνονται αλλά έχουν πολύ παλιό στοκ μέσα. Είναι όμως διάσπαρτες.

    Ξεκίνα με τηλέφωνο στην pam.gr
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Θεσσαλονίκη θα ρωτήσεις στην ΠΑΜ.ΕΠΕ στην αρχή της μοναστηρίου απέναντι απ τα κτελ. Και γενικά στα μαγαζιά της μοναστηρίου και της Γιαννιτσών. Υπάρχουν τρύπες που δεν τις κάνεις και δε φαίνονται αλλά έχουν πολύ παλιό στοκ μέσα. Είναι όμως διάσπαρτες.

    Ξεκίνα με τηλέφωνο στην pam.gr
    Ο ΠΑΜ ήταν ο πρώτος που πήγα να το αγοράσω αλλά δυστυχώς δεν το είχε... Από εκεί αγοράζω όλα μoυ τα Gedore

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2-Chri Προβολή μηνύματος
    Ο ΠΑΜ ήταν ο πρώτος που πήγα να το αγοράσω αλλά δυστυχώς δεν το είχε... Από εκεί αγοράζω όλα μoυ τα Gedore
    Να μου φιλήσεις την ποπη και να δώσεις χαιρετίσματα στο Νικόλα!

    Αν και πολλά τα μτφ, αυτόν τον ρώτησες?

    https://www.ebay.ie/itm/Gedore-Doubl...AAAOSwN9NdDKJt
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να μου φιλήσεις την ποπη και να δώσεις χαιρετίσματα στο Νικόλα!

    Αν και πολλά τα μτφ, αυτόν τον ρώτησες?

    https://www.ebay.ie/itm/Gedore-Doubl...AAAOSwN9NdDKJt


    Αυτόν όχι... Του έστειλα μήνυμα εάν το έχει σε στοκ. Ευχαριστώ για το link.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να μου φιλήσεις την ποπη και να δώσεις χαιρετίσματα στο Νικόλα!

    Αν και πολλά τα μτφ, αυτόν τον ρώτησες?

    https://www.ebay.ie/itm/Gedore-Doubl...AAAOSwN9NdDKJt

    Πολύ ακριβά μεταφορικά αλλά αν δεν μπορείς να το βρείς αλλού τότε είναι μονόδρομος...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Να μου φιλήσεις την ποπη και να δώσεις χαιρετίσματα στο Νικόλα!

    Αν και πολλά τα μτφ, αυτόν τον ρώτησες?

    https://www.ebay.ie/itm/Gedore-Doubl...AAAOSwN9NdDKJt

    Απάντησε και δυστυχώς ούτε αυτός το έχει... απορώ τι τα έχουν στα site!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 186
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2023, 18:16
  2. Γερμανικά sites???
    από dimperd7 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 18:55
  3. Γερμανικα ?
    από bmour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 18:25
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2004, 08:01
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 14:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF