Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 78

Θέμα: Κράνος 5ετίας

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Οσοι έχετε βεβαιότητες για το θέμα στηρίζεστε σε κάποιες μελέτες - αποδείξεις;

    Ανεξάρτητες.
    Όχι από κατασκευαστές ούτε από τη μαρτυρία του έμπορου.

    Ειδικά ο φίλος παραπάνω που αναλύει τους τρόπους κατασκευής και παραθέτει και ανάλυση για το τι θα συμβεί ανάλογα με το κοπάνημα έχει κάποια εξειδίκευση πάνω σ' αυτό;
    Αν ναι πάσο...

    Εγώ προσωπικά αν και πιστεύω ότι και 50 χρόνια να ήταν στο σκοτάδι δε θα πάθαινε τίποτα, δεν θα το έπαιρνα για ψυχολογικούς λόγους και μόνο.
    Προφανώς όμως δεν έχω ιδέα για τις αντοχές του θερμοπλαστικού και των λοιπών υλικών που συνθέτουν ένα κράνος κατά την πάροδο του χρόνου.

  2. #17
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αν ήταν σε αποθήκη και όχι εκτεθειμένο στον ήλιο, είμαι και εγώ της άποψης ότι το κράνος θα είναι μια χαρά και σαν καινούργιο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως για το περιβάλλον τα πλαστικά ειναι too hard to die.
    Το ζουμί

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Οσοι έχετε βεβαιότητες για το θέμα στηρίζεστε σε κάποιες μελέτες - αποδείξεις;

    Ανεξάρτητες.
    Όχι από κατασκευαστές ούτε από τη μαρτυρία του έμπορου.

    Ειδικά ο φίλος παραπάνω που αναλύει τους τρόπους κατασκευής και παραθέτει και ανάλυση για το τι θα συμβεί ανάλογα με το κοπάνημα έχει κάποια εξειδίκευση πάνω σ' αυτό;
    Αν ναι πάσο...

    Εγώ προσωπικά αν και πιστεύω ότι και 50 χρόνια να ήταν στο σκοτάδι δε θα πάθαινε τίποτα, δεν θα το έπαιρνα για ψυχολογικούς λόγους και μόνο.
    Προφανώς όμως δεν έχω ιδέα για τις αντοχές του θερμοπλαστικού και των λοιπών υλικών που συνθέτουν ένα κράνος κατά την πάροδο του χρόνου.
    o φιλος παραπάνω ειμαι εγω και δεν εχω εξειδίκευση απλα βαζω το χειρότερο σενάριο που μπορει να συμβεί στο υλικο και ο καθένας κρίνει τι θέλει να κάνει.
    εχω εργαστεί σε εργοστάσιο που έβγαζε πλαστικούς κουβάδες απορριμάτων οικιακούς απο ABS και για πλακα προσπαθουμε να σπάσουμε εναν μετα απο 10 χρονια που καθόταν στην αποθήκη και δεν έσπαγε ουτε τρύπαγε οταν τον πετούσαμε σε μυτερή βέργα εκανε γκελ και αναπηδούσε. βέβαια δεν ειχε κεφαλι μέσα αλλα ο αλλος που ηταν 6 ωρες στον ηλιο για 6 χρονιά στην πρωτη σφυριά έσπασε σε κομμάτια.

    οποτε αρχικά δεν ειναι βεβαιότητα, δεν ειναι απο μελέτη, ειναι εμπειρικη άποψη, οποτε μην βαζεις λεξεις που δεν αναφέρθηκαν πουθενά χρεώνοντας τες σε εμενα.

    ακομα μια εμπειρία εχω απο το παλιό μου ls2 στην 7ετια που αποφάσισα να το αλλαξω το κοπάνισα με σφυρι να δω τι θα γινει (οπως τα γνωστα βιντεο ) και δεν έπαθε τίποτα. αναμενω για ενα zen που εχω να κάνω το ιδιο να δω.

    εσυ προσωπικά τι κρανος εχεις? ποτε το αγόρασες, τι υλικο ειναι και εως ποτε θα το φοράς? θα το αλλαξεις αυστηρά στην 5ετια?

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Όχι δεν θα το άλλαζα στην πενταετία.
    Αυτό αφορά εμένα βέβαια.
    Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω δίκιο που φοράω παλιό κράνος.


    Πιο πάνω παραθέτεις κάποιες περιπτώσεις.
    Πουθενά δεν υπάρχει η λέξη "νομίζω", "πιστεύω", "υποθέτω" η κάτι τέτοιο. Σαν αναγνώστης έμεινα με την εντύπωση της βεβαιότητας.

    Το να συγκρίνεις πλαστικούς κουβάδες με κράνη νομίζω ότι είναι ατυχές. Σόρρυ.

  5. #20
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν θα το άλλαζα στην πενταετία.
    Αυτό αφορά εμένα βέβαια.
    Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω δίκιο που φοράω παλιό κράνος.


    Πιο πάνω παραθέτεις κάποιες περιπτώσεις.
    Πουθενά δεν υπάρχει η λέξη "νομίζω", "πιστεύω", "υποθέτω" η κάτι τέτοιο. Σαν αναγνώστης έμεινα με την εντύπωση της βεβαιότητας.

    Το να συγκρίνεις πλαστικούς κουβάδες με κράνη νομίζω ότι είναι ατυχές. Σόρρυ.
    η συγκριση εγινε για το φαινομενο του πολυμερισμου απο τον ηλιο στο πλαστικο ABS.
    και εγω παντως νομιζω οτι αν δεν εχει δει το κρανος το φως ,να το παρεις αφοβα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Αποπολυμερισμού.

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Αποπολυμερισμού.
    αν το ξερεις σιγουρα ,ετσι θα ειναι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Έτσι είναι.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν θα το άλλαζα στην πενταετία.
    Αυτό αφορά εμένα βέβαια.
    Δεν είμαι βέβαιος ότι έχω δίκιο που φοράω παλιό κράνος.


    Πιο πάνω παραθέτεις κάποιες περιπτώσεις.
    Πουθενά δεν υπάρχει η λέξη "νομίζω", "πιστεύω", "υποθέτω" η κάτι τέτοιο. Σαν αναγνώστης έμεινα με την εντύπωση της βεβαιότητας.

    Το να συγκρίνεις πλαστικούς κουβάδες με κράνη νομίζω ότι είναι ατυχές. Σόρρυ.

    αρχικά λοιπόν ενα κράνος φορεμένο πανω απο 5ετια ειναι χειρότερο απο ενα που ειναι στην αποθήκη 5ετια και αυτο το λενε ολοι κατασκευστες και μη.
    στις παραπάνω περιπτώσεις που αναφέρω το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σενάριο όπως το να σου πέσει το κράνος και να ανοίξει στα 2 δεν χρειαζετε να ειναι προσωπική μου πεποίθηση ή υπόθεση.
    και το να συγκρίνω παρόμοια υλικα και της αντοχές τους επειτα απο εκθεση στον ηλιο δεν ειναι καθόλου ατυχες ,

    αλλα όπως πολοι άλλοι εχεις μια εμμονη εδω και 2 ποστ να προσθέτεις λογια που δεν ειπα, δεν σύγκρινα ποτε κράνη με πλαστικούς κουβάδες. έκανα ενα πείραμα με το ls2 μου που ειχα 7 χρονια και ειδα οτι αντεξε σε μια κρούση.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Αποπολυμερισμού.
    Να κι ένας που πρόσεχε λίγο στην Χημεία. Αποπολυμερισμός μάγκες, πολυμερισμός είναι η δημιουργία του πλαστικού, αποπολυμερισμός είναι η διάλυσή του.

    ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Εξαιρούμε τα κράνη που είχαν ατύχημα. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, γιατί τα αλλάζεις κάποια στιγμή; Γιατί παρτιάλασε από την χρήση, πατήθηκαν με τα χρόνια τα φελιζόλ μέσα, σκίσαν οι επενδύσεις, χαλάσαν τα λουράκια, ο μηχανισμός της ζελατίνας κ.ο.κ. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ, δεν παρατήρησε μείωση της αντοχής στο κέλυφος, και να το πέταξε για αυτό.

    Συμπέρασμα, εκ κοινής λογικής, ΠΑΡΤΟ! Δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά από το ίδιο σε φρέσκο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    [QUOTE=telegonos;3009253]Να κι ένας που πρόσεχε λίγο στην Χημεία. Αποπολυμερισμός μάγκες, πολυμερισμός είναι η δημιουργία του πλαστικού, αποπολυμερισμός είναι η διάλυσή του.


    Με το ζορι την περασα στην 6η γυμνασιου.Δεν ειχαμε λυκειο τοτενες,με βαση το 10,πηρα 9,5.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Να κι ένας που πρόσεχε λίγο στην Χημεία. Αποπολυμερισμός μάγκες, πολυμερισμός είναι η δημιουργία του πλαστικού, αποπολυμερισμός είναι η διάλυσή του.

    ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. Εξαιρούμε τα κράνη που είχαν ατύχημα. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, γιατί τα αλλάζεις κάποια στιγμή; Γιατί παρτιάλασε από την χρήση, πατήθηκαν με τα χρόνια τα φελιζόλ μέσα, σκίσαν οι επενδύσεις, χαλάσαν τα λουράκια, ο μηχανισμός της ζελατίνας κ.ο.κ. ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ, δεν παρατήρησε μείωση της αντοχής στο κέλυφος, και να το πέταξε για αυτό.

    Συμπέρασμα, εκ κοινής λογικής, ΠΑΡΤΟ! Δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά από το ίδιο σε φρέσκο.
    οχι αποδόμηση πολυμερών?

    το επόμενο κρανος που θα ειναι για αλαγη ο θανατος του θα τραβηχτεί σε βίντεο πράγμα που μετανιώνω που δεν εκανα με το ls2

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Μια φορά πριν από 7 χρόνια πήρα ένα Schuberth C2 καινούριο στο κουτί του.
    Το κράνος ήταν καινούριο, τουλάχιστον έτσι φαίνονταν.
    Και η τιμή σούπερ.

    Μετά από 1 χρόνο
    1. Η εσωτερική επένδυση είχε διαλυθεί.
    2. Από τη ζελατίνα ξεφλούδισε η αντιθαμβωτική επίστρωση
    3. Τα μάγουλα έκατσαν και νόμιζα ότι φορούσα κατσαρόλα. Όταν το πήρα μου ήταν κομματάκι στενό.
    4. Το λάστιχο που είναι υπεύθυνο για τη στεγανότητα του κράνους και βρίσκεται σε επαφή με τη ζελατίνα ξέφτισε. Οπότε άρχισε να μπάζει και νερό.

    Σε κρούση δεν τεσταρίστικε ποτέ με καμία από τις επιστημονικές μεθόδους που αναφέρονται πιο πάνω οπότε δεν έχω γνώμη για την αντοχή του κελύφους.

    Οι προσφορές πολλές φορές είναι συμφέρουσες.
    Άλλες κρύβουν παγίδες.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexandrosgs Προβολή μηνύματος
    Μια φορά πριν από 7 χρόνια πήρα ένα Schuberth C2 καινούριο στο κουτί του.
    Το κράνος ήταν καινούριο, τουλάχιστον έτσι φαίνονταν.
    Και η τιμή σούπερ.

    Μετά από 1 χρόνο
    1. Η εσωτερική επένδυση είχε διαλυθεί.
    2. Από τη ζελατίνα ξεφλούδισε η αντιθαμβωτική επίστρωση
    3. Τα μάγουλα έκατσαν και νόμιζα ότι φορούσα κατσαρόλα. Όταν το πήρα μου ήταν κομματάκι στενό.
    4. Το λάστιχο που είναι υπεύθυνο για τη στεγανότητα του κράνους και βρίσκεται σε επαφή με τη ζελατίνα ξέφτισε. Οπότε άρχισε να μπάζει και νερό.

    Σε κρούση δεν τεσταρίστικε ποτέ με καμία από τις επιστημονικές μεθόδους που αναφέρονται πιο πάνω οπότε δεν έχω γνώμη για την αντοχή του κελύφους.

    Οι προσφορές πολλές φορές είναι συμφέρουσες.
    Άλλες κρύβουν παγίδες.
    το οτι κανεις flaming το καταλαβαίνεις?
    Τελευταία τροποποίηση από SONone; 12/09/2019 στις 20:20.

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    το οτι κανεις flaming το καταλαβαίνεις?
    επι τω αγγλικωτερον -ριχνεις λαδι στην φωτια
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 06:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 06:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF