Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 78 από 78

Θέμα: Κράνος 5ετίας

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.460
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Η Ελλάδα δεν νομιζω οτι εχει τετοια εργαστηρια να κάνει μελέτη. Δεν ξερω κιολας... Πάντως υπάρχει απο την ΕΕ μια τετοια στατιστική που μας περιλαμβάνει αν θυμαμαι καλα. Οπως επισης υπαρχει μελετη που λεει οτι σε αρκετες περιπτώσεις το κράνος έφυγε απο το κεφάλι κατα την κρούση η ακόμη και πριν απο αυτη.
    εργαστήρια για να μετρήσουν στατιστικές?
    εννοειτε οτι έφυγε το κράνος. αφου πολλούς που βλέπω εγω στον δρόμο το έχουν λυτό. και αλλοι ποσοι που μπορει να το εχουν δεμένο αλλα φορούν μεγάλο νούμερο γιατι τους πιέζει. να μην μετρήσουμε και αυτους που βάζουν μονο jet γιατι εχουν "κλειστοφοβία"

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εργαστήρια για να μετρήσουν στατιστικές?
    ε πως? πρεπει να ελένξεις τα κράνη, τα θυματα, τις συνθηκες ατυχηματος κτλ. Ενα κράνος μπορει να έκανε καλα την δουλεια του ακομη και αν τελικα δεν σε εσωσε. δεν ειναι ευκολο αυτο που λες. αν ηταν θα ειχαμε ηδη πολύ ασφαλη κράνη.

  3. #78
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.713
    Δε πιστεύω πως τα κράνη ως εξωτερικό περίβλημα χαλάνε εύκολα αν έχουν σωστλη χρήση και δεν εκτίθονται άσκοπα σε ήλιο ή κρύο. Το θέμα είναι πως έχουν μια φυσική φθορά στο εσωτερικό τους και εκεί αρχίζει η εφαρμογή τους να φθίνει και να μην είναι η ιδανική για να υποδεχθεί μια πρόσκρουση και να είναι σωστά ασφαλισμένο το κεφάλι μας.

    Επίσης δε πιστεύω πως τα "εξωτικά" κράνη προσφέρουν επιπλέον ασφάλεια από κράνη μεσαίας κατηγορίας, π.χ. Arai vs Nolan. Άλλα πράγματα μπορεί να προσφέρουν όπως μελέτες αεροδυναμικής, ποιοτικά εσωτερικά υλικά, καλύτερο βάρος και εφαρμογή κτλ.

    Οπότε είμαι της άποψης -και δε χρειάζομαι κανέναν οίκο και κανέναν επιστήμονα για να τη σχηματίσω- πως ένα κράνος των 200-300 ευρώ κάθε 5 χρόνια είναι μια τίμια επένδυση για το κεφάλι μου/μας. Είναι και λίγο αστείο να αναλύουμε το θέμα της επάρκειας του όταν οι περισσότεροι αλλάζουν κινητό τηλέφωνο ίδιας ή και μεγαλύτερης αξίας κάθε 2 χρόνια....

    Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη που δεν βασίζεται στην επιστήμη αλλά στη δική μου λογική σκέψη.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 16/09/2019 στις 20:06.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 06:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 06:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF