Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 78

Θέμα: Κράνος 5ετίας

  1. #1

    Κράνος 5ετίας

    Καλησπέρα στην παρέα !

    Ηθελα τα φώτα σας για την αγορά ενός κράνους .

    Η αγορά αφορά παιδικό κράνος της MT , το οποίο έχει ημερομηνία κατασκευής 2014 , είναι καινούριο και βρισκόταν στην αποθήκη του μαγαζιού .
    Το υλικό είναι Thermoplastic . Δεν το έχει δει φως ηλίου και βρισκόταν πάντα στην θήκη του στην κούτα .
    Ο πωλητής μου κάνει μια γενναία έκπτωση λόγω παλαιότητας .
    Ο μικρός έχει περίμετρο 54cm που σημαίνει ότι οριακά θα το φορέσει φέτος και από του χρόνου πάμε σε XS ενηλίκων .

    Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι , εαν είναι ασφαλές να το αγοράσω και εαν επηρεάζεται τελικά το υλικό κατασκευής μόνο με την πάροδο του χρόνου .

    Εχετε άποψη από έρευνες που έχουν γίνει ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά .

    -- Η χρήση θα είναι Σπίτι - Σχολείο απόσταση 200μ - το αναφέρω απλώς γνωρίζοντας βέβαια ότι λίγη σημασία εώς καθόλου έχει η απόσταση χρήσης --
    Τελευταία τροποποίηση από Lamnian; 12/09/2019 στις 14:51.
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Να στο θέσω αλλιώς . Θα αγόραζες ποτέ λάστιχα του 2014 ,μας τυχαίας μάρκας , για χρήση ενός χρόνου κι ας μην είχαν δει ποτέ το φως του ήλιου? Μάλλον..... όχι

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Εγώ δεν θα το έπαιρνα.
    Αυτό που έκανα εγώ είναι οτι πήρα ενα σχετικά καλό κράνος XS για τα παιδιά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνεις, κι αν το κόστος είναι σημαντικά χαμηλότερο, εγώ θα του έκανα έναν καλό έλεγχο και θα το αγόραζα, για χρήση 1 έτους.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω, βέβαια, είναι γιατί χρησιμοποιείτε μηχανάκι για 200μ.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Να στο θέσω αλλιώς . Θα αγόραζες ποτέ λάστιχα του 2014 ,μας τυχαίας μάρκας , για χρήση ενός χρόνου κι ας μην είχαν δει ποτέ το φως του ήλιου? Μάλλον..... όχι
    Σίγουρα όχι , αλλά δεν είναι το ίδιο υλικό . Θεωρείς ότι το Thermoplastic επηρεάζεται από την πάροδο του χρόνου ?
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν θα το έπαιρνα.
    Αυτό που έκανα εγώ είναι οτι πήρα ενα σχετικά καλό κράνος XS για τα παιδιά.
    Εχω XS Arai αλλά του είναι λίγο μεγάλο . Μόνο αν φοράει κάποια μπαλακλάβα ή κουκούλα από μπουφάν μπορείς να πεις ότι κάθεται καλά . Οριακά και πάλι .
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.016
    δεν υπάρχουν επαρκείς έρευνες πάνω στο θέμα. Αν βρείς στείλτες και σε μένα btw. Εχει γίνει μια σε ποδηλατικά κράνη και στα 20 έτη εμφανίζουν 95% τις ίδιες ιδιότητες που είχαν σαν καινούργια. Για μένα παρτο, δεν εχει καμια διαφορά απο το να ήταν καινούργιο.

  8. #8
    Αυτό σκέφτηκα και γω . 10% να έχει χάσει από την αρχική του ιδιότητα το πλαστικό , δεν χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο κράνος ληγμένο , οπότε για πέταμα .
    Βέβαια η σκέψη χωρίς να είμαι ειδικός ή χημικός .

    @Blitzer - Σχεδόν 60% κάτω στην τιμή . Πολύ σωστός σαν έμπορος . Αλλοι ίσως να μην το ανέφεραν καν ..
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω, βέβαια, είναι γιατί χρησιμοποιείτε μηχανάκι για 200μ.
    Κουδούνι 08:00 - 08:15 και γω πρέπει να είμαι δουλειά 08:30 . Συνήθως τον πάει η γυναίκα αλλά πέρσι χρειάστηκε να τον πάω και γω καμιά 20ρια φορές . Φέτος σίγουρα παραπάνω . Επίσης να διευκρινίσω ότι πάμε με παπάκι και όχι με το ΚΤΜ
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι , εαν είναι ασφαλές να το αγοράσω...
    Αυτο δεν μπορει να το απαντησει κανενας.

    Αυτο που μπορουμε να πουμε ειναι μονο αν θα το παιρναμε στη θεση σου. Εγω λοιπον θα το επαιρνα.

    *να σημειωσω βεβαια οτι δεν εχω παιδια, αν παιζει καποιο ρολο

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Αυτό σκέφτηκα και γω . 10% να έχει χάσει από την αρχική του ιδιότητα το πλαστικό , δεν χαρακτηρίζει το συγκεκριμένο κράνος ληγμένο , οπότε για πέταμα .
    Βέβαια η σκέψη χωρίς να είμαι ειδικός ή χημικός .

    @Blitzer - Σχεδόν 60% κάτω στην τιμή . Πολύ σωστός σαν έμπορος . Αλλοι ίσως να μην το ανέφεραν καν ..
    αμφιβάλω αν -χωρίς κάποια χημικά στις κόλλες που αποφέυγουν πλεον οι κατασκευαστες- χάνει το 10% στα 150 χρόνια.

    ακόμη και να υπαρξει κρούση το eps κάνει τη δουλεια στις χαμηλες ταχύτητες. Το μόνο που θα μπορούσε να αποτυχει να προστατεψει το πλαστικο ειναι η διάτρηση. Εξαιρετικά απιθανο να συμβει κατι τετοιο απο το σπιτι μεχρι το σχολείο.

  12. #12
    ΟΧΙ.
    Το εσωτερικο του υλικο εχει ηδη πολυμεριστει...
    Για το παιδι σου μιλαμε!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    παρτο ριχτου μια με ενα σφυρι αν δεν παθει κατι πηγαινε παρε το ιδιο γιατι δεν θα έδινες στο παιδι σου να βαλει αυτο που βαραγες εσυ με το σφυρι πριν.

    περα απο την πλακα.
    οι απόψεις διίστανται οπως βλεπεις αλλα ολες ειναι προσωπικές αποψεις και δεν στηρίζετε ουτε σε έρευνα ουτε σε απτες αποδείξεις

    το δικο σου κρανος το εχεις 5 χρονια ακριβως?
    εναν ακομα χρονο θα το φορούσες?

    εχουμε και λεμε
    1) το εξωτερικό υλικο ειναι θερμοπλαστικο οκ. ημερομηνία παραγωγής λοιπόν μονο, απο παλαιότητά/ πολυμερισμό μπορει να παθει το εξής
    α) πιθανότητα στην πτωση/ πρωτη κρουση ακομα και απο τα χερια να σου πεσει να ανοίξει στην ένωση του καλουπιών. νομιζω οτι η ΜΤ ακομα και η ΖΕΝ, ΖEUS που ειναι κινεζικες εχουν ενιαίο καλουπι και η έγχυση του υλικου γινετε απο μεσα προς τα εξω καιι απο το κεντρο προς τα εξω.
    β) αν πεσει σε κογχη να γινει τρύπα. να μην αντέξοι δεσμοι του υλικου και να τρυπήσει δλδ.

    2) το εσωτερικο eps ειναι ιδιο σε ολα αυτο το συμπιεσμένο αφρολεξ, διαφέρουν λιγο οι ακριβες μαρκες στις στρώσεις, αυτο απορροφάει τον κραδασμό.
    πιθανότητα απο παλαιότητα (πολυμερισμό οπως λεμε) την στιγμη της κρούσης να ανοίξει και να σπάσει εσωτερικά ενα κομματι και να ειναι καπως ακανόνιστη η απορρόφηση, σαν να φορούσε λιγο μεγαλύτερο κράνος δλδ. κατι σε φαση μισο νουμερο ή οπως γινετε το κρανος μας στην 3ετια απο τα χαλαρα μαξιλαρακια.

    3) τα μαξιλαράκια προσφέρουν ανεση και κρατούν σωστά το κεφάλι ωστε στην κρούση το eps εσωτερικό υλικό να κανει την δουλειά του
    (αυτα μπορεις να τα δεις σε τι κατασταση ειναι)

    μονος σου λοιπον κρίνεις αν αξίζει για 1 χρονο να φοράει αυτο ή το arai που του ειναι μεγαλο, ή τιποτα.


    αν ειχα παιδι θα το επαιρνα και ιδικά για 1 χρονο δεν θα το σκεφτόμουν καν. ίσως και 2 αλλα ειναι προσωπική μου άποψη μονο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.016
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος


    1) το εξωτερικό υλικο ειναι θερμοπλαστικο οκ. ημερομηνία παραγωγής λοιπόν μονο, απο παλαιότητά/ πολυμερισμό μπορει να παθει το εξής
    α) πιθανότητα στην πτωση/ πρωτη κρουση ακομα και απο τα χερια να σου πεσει να ανοίξει στην ένωση του καλουπιών. νομιζω οτι η ΜΤ ακομα και η ΖΕΝ, ΖEUS που ειναι κινεζικες εχουν ενιαίο καλουπι και η έγχυση του υλικου γινετε απο μεσα προς τα εξω καιι απο το κεντρο προς τα εξω.
    β) αν πεσει σε κογχη να γινει τρύπα. να μην αντέξοι δεσμοι του υλικου και να τρυπήσει δλδ.

    2) το εσωτερικο eps ειναι ιδιο σε ολα αυτο το συμπιεσμένο αφρολεξ, διαφέρουν λιγο οι ακριβες μαρκες στις στρώσεις, αυτο απορροφάει τον κραδασμό.
    πιθανότητα απο παλαιότητα (πολυμερισμό οπως λεμε) την στιγμη της κρούσης να ανοίξει και να σπάσει εσωτερικά ενα κομματι και να ειναι καπως ακανόνιστη η απορρόφηση, σαν να φορούσε λιγο μεγαλύτερο κράνος δλδ. κατι σε φαση μισο νουμερο ή οπως γινετε το κρανος μας στην 3ετια απο τα χαλαρα μαξιλαρακια.
    κέλυφος και eps ειναι πολυμερή. Αυτο που παθαίνουν λέγετε degradation και δεν ειναι κάτι που συμβαινει έυκολα. η έκθεση τους στον αέρα δεν τους κάνει τίποτα για πολλα...πολλά χρόνια. Το eps δεν διαφέρει απο ακριβο σε φθηνο κράνος/μαρκα, μονο απο επιλογή του εκάστοτε κατασκευαστη (layers και density) που εχει να κάνει με το κέλυφος, το μέγεθος και άλλα χαρακτηριστικά που δεν ενδιαφέρουν συνήθως τον χρηστη. Αν ένα κράνος που κάθετε σε μια γωνια ειναι ανασφαλές στα 5 χρόνια, ενα κράνος που το βλεπει ήλιος, χτυπάει, πεφτει νερο πανω του κτλ θα ειναι ανασφαλές πολύ νωριτερα. Δεν συμβαινει αυτο. Δυστυχως για το περιβάλλον τα πλαστικά ειναι too hard to die.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Πάρτο φίλε.

    Και μπράβο σου που έψαξες κράνος για το παιδί έστω και για αυτή την ελάχιστη απόσταση, γιατί πολλοί καραγκιόζηδες ειδικά με σκούτερ... έχουν τα παιδιά ξεκρανωτα και ότι να ναι πάνω στα μηχανάκια και πολλές φορές και τρικαβαλο την ευτραφή κυρά από πίσω.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 06:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 06:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF