Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 158

Θέμα: καρμπυρατέρ - πρόβλημα ΔΕΝ παίρνει μπροστά - τι να φταίει ?

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    εχουμε νεότερα...
    με το Α καρμ/τέρ παίρνει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κανονικά μπρστά το μοτέρ ,κρατάει ρελαντί σωστά ,εγινε κ βόλτα με πολύ καλή απόκριση στο ανοιγμα τού γκαζιού κλπ ,ολα ομορφα κ ωραία ....θα ηταν ΑΨΟΓΟ ....
    αλλά ΣΤΑΖΕΙ βενζίνη στο μέρος πού ενώνεται το λεκανάκι με το υπόλοιπο κυρίως σώμα ,να φταίει φλοτέρ ? πυραυλάκι ? η τσιμούχα στην ενωσή τους ? (μπήκε καινούργια ...αλλά πάλι στάζει ) το φλοτέρ να θέλει αλλη ρύθμιση η ογκομέτρηση (αν το λέω σωστά )
    στο Β καρμ/τέρ ,παίρνει μέν μπροστά το μοτέρ με τέρμα σχεδόν το γκάζι η με τραβ/νο το τσόκ αλλά ΔΕΝ κρατάει ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΕΛΑΝΤΊ ...κ με τέρμα την βίδα πού ρυθμίζεις το ρελαντί ...
    τελικά θα πάει σε μάστορα μπάς κ το φτιάξει ΣΩΣΤΑ επιτέλους τουλάχιστον το Α καρμ/τέρ ...

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αν σταζει απο την ενωση του πανω με το κατω μερος και εχει καινουρια φλαντζα, μαλλον φταινε οι βιδες(α)..
    (πιθανον εχουν αντικατασταθει με αλλες(η) με λιγο μεγαλυτερο μηκος..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Αυτο το στάξιμο το παθε φίλος στο καρμπ του επειδη ειχε βάλει αλλες βίδες και οχι τις μαμα...μετα απο δυο αλλαγες φλατζας πέρασε σωστες βίδες και το σταξιμο λυθηκε.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    μαλλον φταινε οι βιδες(α)..
    (πιθανον εχουν αντικατασταθει με αλλες(η) με λιγο μεγαλυτερο μηκος..)
    ΄Εχω ολόκληρη τετράδα καρμπ που έχω αλλάξει και κόψει τις βίδες στα μπολάκια και στα καπάκια επάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Πρόβλημα θα έχεις αν δεν βάλεις και γκρόβερ ,αν είναι πιο κοντές ή αν δεν καθαρίσεις καλά τα υπολείμματα της παλιάς φλάντζας και κατάλοιπων στις εσοχές που μπαίνει με λίγο ασετόν . Και οδοντογλυφίδα παρακαλώ.Καμία διαρροή
    Δεν τερματίζουν στα τυφλά οι βίδες
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 17/09/2019 στις 15:10.

  5. #20
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αν μιλας για διαμπερες σπειρωμα ρε Σαλιγκαρε, ΟΚ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δεν τερματίζουν στα τυφλά οι βίδες
    και τι ακριβώς κάνουν αν είναι λίγο μεγαλύτερες; το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν σφίγγουν σωστά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν μιλας για διαμπερες σπειρωμα ρε Σαλιγκαρε, ΟΚ..
    Δεν μας βάζει φωτό με το καρμπ. Θα το ματιάξουμε λέει τo mikuni Φαίνεται ότι είναι με διαμπερή σπειρώματα

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    και τι ακριβώς κάνουν αν είναι λίγο μεγαλύτερες; το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν σφίγγουν σωστά.....
    Δεν χαλάει το σπείρωμα αν αυτό εννοείς .Τις λιμάρω αρκετές φορές στις άκρες μέχρι να βιδώσουν χωρίς κανένα ζόρι

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δεν χαλάει το σπείρωμα αν αυτό εννοείς .Τις λιμάρω αρκετές φορές στις άκρες μέχρι να βιδώσουν χωρίς κανένα ζόρι
    Το σπείρωμα με το τερμάτισμα που λες τι σχέση έχει; εσυ οκ, τις λιμάρεις και έρχονται ίσα βάρκα ίσα πανί, το παλικάρι όμως;
    Αυτό λέει ο γέρος......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το σπείρωμα με το τερμάτισμα που λες τι σχέση έχει; εσυ οκ, τις λιμάρεις και έρχονται ίσα βάρκα ίσα πανί, το παλικάρι όμως;
    Αυτό λέει ο γέρος......
    Τα παλικάρι μπορέι να πάρει ολόκληρο σετ για ανακατασκευή(μαζί με τις βίδες ή πχ και με τα στραβά λεκανάκια) και να το πάει στον μάστορα και μόλις ακούσει τιμή θα του έρθει ο ουρανός σφοντίλη . Για τις βίδες κάνεις λάθος ή κάτι διαφορετικό έχεις στο μυαλό σου, Χωρίς φωτό και περισσότερες γνώσεις από το παλικάρι δεν θα βγάλουμε άκρη

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Τα παλικάρι μπορέι να πάρει ολόκληρο σετ για ανακατασκευή(μαζί με τις βίδες ή πχ και με τα στραβά λεκανάκια) και να το πάει στον μάστορα και μόλις ακούσει τιμή θα του έρθει ο ουρανός σφοντίλη . Για τις βίδες κάνεις λάθος ή κάτι διαφορετικό έχεις στο μυαλό σου, Χωρίς φωτό και περισσότερες γνώσεις από το παλικάρι δεν θα βγάλουμε άκρη
    συγνώμη καλέ μου φίλε , αλλά εχω προσπαθήσει να ανεβάσω φωτο αλλά κάτι κάνω λάθος μάλλον κ δεν ανεβαίνει ,ο φίλος (επειδή πιάνουν λίγο τα χέρια του ,θα παραγγείλει νέο set με φλοτέρ κ πυραυλάκι (αν βρεί βέβαια ) κ θα παίξει με αυτά προτού καταλήξει στον μάστορα ,για καινούργιο ρώτησε στην yamaha κ τού ειπανε γύρω στα 600 euro ????? ,δεν ξέρω τι καρμ/τέρ εχεις ,αλλά στο mikuni bst34 ,εκεί πού βιδώνουν οι 4 βίδες στο λεκανάκι με το υπόλοιπο σώμα ,μού φαίνεται πολύ μαλακό το μέταλο σαν να ειναι από μολύβι (αυτό πού βάζανε παλιά απο το καζανάκι μέχρι την λεκάνη τής τουαλέτας δηλ. πολύ ευαίσθητο ....δοκίμασε κ εβαλε πάνω τίς 4 δικές του βίδες αλλά πάλι τρέχει κ απο την μέση κ απο την υπερχείλιση στο κάτω μέρος του (σταγόνες μέν αλλά στάζει ) πάντως στο δρόμο σε δοκιμές ,πάει πολύ καλά αλλά ΣΤΑΖΕΙ ΤΟ @@ΜΗΜΕΝΟ ΚΑΡΜ/ΤΕΡ ,βέβαια μιλάμε για 30 χρόνια καρμπυρατέρ ...κάποιος μάστορας φίλος του (αλλά ειναι επαρχία ,τού ειπε να βάλει κόλα ενδιάμεσα ανθεκτική στη βενζίνη ...το εχει δοκιμάσει σε αλλα καρμ/τερ κ ηταν εντάξει )

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Κατσε λιγο να βγαλουμε ακρη ρε Αλεξη...

    Το μερος που βιδωνουν οι βιδες που κρατανε το κατω μερος της λεκανης ειναι διαμπερες (ξετρυπημενο μεχρι επανω..)??
    Οταν καργαρουν (οχι πολυ, θελω να ελπίζω) οι βιδες, φαινονται απο την πανω μερια..??
    Αν ναι, τοτε εχεις προβλημα κλωτσηματος των πασων του σωματος..
    Αν όχι, ή το ίδιο ή οι βιδες ειναι μακρυτερες και τερματιζουν χωρις να σφιγγουν το λεκανακι στο σωμα..

    Παιζει βεβαια και η περίπτωση να ειναι απλα πετσικαρισμενο το λεκανακι, οπότε τσιμπας κομματι μαρμαρου ή γυαλιου, γυαλοχαρτα απο 180 εως 420 (αμα θες και 600αρι αλλα εφοσον υπαρχει φλαντζα ειναι υπερβολη..), τα στερεωνεις διαδοχικα στην ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΠΙΠΕΔΗ και ΛΕΙΑ επιφανεια του μαρμαρου ή του γυαλιού, τσιμπας και ενα κασονι μπυρες (οι μισες για ψυκτικό/ξεμπουκωτικό) και αρχινας το τριψιμο..

    Υ.Γ.
    Αν πριν την διαδικασία βάλεις το λεκανακι πανω στην επιφανεια και δεις οτι απο καπου "φωτάει" (πρωτοβαθμιος μηχανουργικός ορος..) λιγο, τριβε αρχικα την αντιθετη πλευρα..
    (αμα φωταει πολυ, βαλτου μπουρλωτο μαζι με το @@@κατσικο που θελεις να κανεις μηχανακι..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Για το ότι έχει χαλάσει το λαστιχένιο τσιμουχάκι και χάνει, κάνετε τόση συζήτηση για βίδες και τρυπήματα;

    Αν κατάλαβα καλά, ανθρωπέ μου, βάλε καινούρια τσιμουχάκια, να στεγανώσει.

    Πας παίρνεις σε εμπόριο ανταλλακτικων αυτοκινήτου, τσιμουχάκια να αντέχουν στην βενζίνη, ανάλογης διαμέτρου ώστε να χωράνε όπως πρέπει στο αυλάκι που έχει το κάθε λεκανάκι. Π.χ. στα honda που ασχολούμαι εγώ, συνήθως κάνει δουλειά το 2.5mm λάστιχο.

    Αν ο έμπορος σου βρει στην ακριβή περιφέρεια, να έρχεται πλήρη κύκλο μέσα στο αυλάκι, καλώς, αλλά και να μην βρει, πάρε μεγαλύτερο μήκος, και κόβεις ανάλογα και ενώνεις τα άκρα τομή με τομή, με μια σταγόνα, ουτε καν σταγόνα, απλά βρέξιμο, κόλλας τύπου logo.

    Βγάζεις το παλιό πατημένο λάστιχο, καθαρίζεις το αυλάκι να μην έχει υπόλοιπα, και αρχίσεις βάζεις το καινούριο. Αν δεν στέκεται το νέο τσιμουχάκι, όπως ακολουθάς τις στροφές στο αυλάκι, στα κρίσιμα σημεία, στάζεις πάλι μια μικροποσότητα logo, το κρατάς λίγα δευτερόλεπτα να κολλήσει, προχωράς. Στο τέλος θα έχεις περάσει το νέο τσιμουχάκι σε όλο το μήκος.

    Βιδώνεις το λεκανάκι, ισόποσα τις βίδες, μην σφίξεις την μια μεριά τέρμα και την άλλη δεν έχει ξεκινήσει καν, γιατί θα κάτσει στραβά, και αν όλα έχουν πάει καλά, το λεκανάκι σου, θα είναι απόλυτα στεγανό, για πολυυυυυ καιρό.

    Ή πήγαινε σε ένα κατάστημα κατασκευής φλαντζών π.χ. αυτό να σου φτιάξουν αυτοί τσιμουχάκια στα λεκανάκια.


    Εναλλακτικά, τμήμα ανταλλακτικών, και παρήγγειλε τα γνήσια τσιμουχάκια, αλλά το κόστος δεν θα είναι αμεληταίο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για το ότι έχει χαλάσει το λαστιχένιο τσιμουχάκι και χάνει, κάνετε τόση συζήτηση για βίδες και τρυπήματα;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    η τσιμούχα στην ενωσή τους ? (μπήκε καινούργια ...αλλά πάλι στάζει )
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Καλά είπα ότι χωρίς φωτό ο καθένας λέει τα δικά του και θα γίνουμε μπάχαλο .Αλέξη βάλε ένα λινκ ή φωτό με μέγιστο μέγεθος 1600 πιξελ νομίζω και κάτω. https://www.ebay.ie/itm/MIKUNI-CARB-...sAAOSwvR5aMBvA Αν είναι έτσι τρίβεται.
    Τα καβασάκι παίρνουν 2,3 χιλ ,αλλά όχι κορδόνι οριγκ που κολλάς τις άκρες ,αλλά ορίγκ κανονικό μετρώντας την περιφέρεια της λεκάνης δια Π=3,14. Δεν θα πήγαινα να μου κόψουν φλάτνζες με ελάχιστο κόστος τα 10 ευρώ.


    ή έτσι? https://www.ebay.ie/itm/Yamaha-XS750...cAAOSwEo1c-U8j
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 18/09/2019 στις 15:50.

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με ktm lc4. κανει σκασηματα και δεν παιρνει μπροστα.
    από jimis gsxr1100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2017, 15:55
  2. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ
    από orizontas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2012, 08:03
  3. γιατι δεν παιρνει μπροστά ?
    από as_pino στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2006, 23:09
  4. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 18:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF