Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 158 από 158

Θέμα: καρμπυρατέρ - πρόβλημα ΔΕΝ παίρνει μπροστά - τι να φταίει ?

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    το ξέρω φίλε οτι θέλει λίγο μεγαλύτερο ζιγκλέρ στο ρελαντί ,
    το θέμα ειναι οι ΔΕΝ μπορώ να βρώ στη yamaha (δεν δίνει κωδικό ) και ουτε η mikuni δίνει ...
    απλά ειναι τα πράγματα ,ουτε ουφο ειμαι - ουτε αμεα....
    Έχω την εντύπωση, ότι σου είχα γράψει και σε προηγούμενο πόστ, να κοιτάξεις και τους αυλούς μην είναι βουλωμένοι, όχι μόνο τα ζιγκλέρ.

    Το ζιγκλέρ που θεωρείς υπεύθυνο, σε κάποιο αυλό συνδέεται, κι αυτός ο αυλός, κάπου βγαίνει (συνήθως σε μια τρυπούλα ΚΑΤΩ από την πεταλούδα). Αυτό, το έχεις κοιτάξει αν είναι καθαρό, γιατί άμα είναι βουλωμένο, όσα ζιγκλέρ και να αλλάξεις...

    Πας πέρνεις σπρέι καθαρισμού, ψεκάζεις στην τρύπα του ζιγκλέρ, και παρατηρεις, βγαίνει ο πίδακας ωραίος δυνατός από την άλλη μεριά; Αν όχι, τζάμπα ψάχνεις τα ζιγλέρ τόσο καιρό

    Εκτός από τον αυλό του ζιγκλερ ρελαντί, τα περισσότερα καρμπς έχουν και διάφορα άλλα μικροσκοπικά αυλουδάκια, που κάνουν διάφορες δουλειές (π.χ. αυλός για το τσοκ, αυλός για ατμοσφαιρική πίεση κ.ο.κ.), πρέπει ΟΛΑ τα τα ελέγξεις, βούλωμα σε ένα από αυτά ίσον παρατράγουδα σε κάθε λειτουργία του καρμπ.

    Η βελόνα του αέρα, και η βελόνα του τσοκ, έχουν μέσα αν τις ανοίξεις στα περισσότερα καρμπυρατερ, ένα τσιμουχάκι, μια ροδέλα, και ένα ελατήριο (συνήθως). Οι ερασιτέχνες, συχνά χάνουν το τσιμουχάκι. Τα έχεις όλα κομπλε αυτά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση, ότι σου είχα γράψει και σε προηγούμενο πόστ, να κοιτάξεις και τους αυλούς μην είναι βουλωμένοι, όχι μόνο τα ζιγκλέρ.

    Το ζιγκλέρ που θεωρείς υπεύθυνο, σε κάποιο αυλό συνδέεται, κι αυτός ο αυλός, κάπου βγαίνει (συνήθως σε μια τρυπούλα ΚΑΤΩ από την πεταλούδα). Αυτό, το έχεις κοιτάξει αν είναι καθαρό, γιατί άμα είναι βουλωμένο, όσα ζιγκλέρ και να αλλάξεις...

    Πας πέρνεις σπρέι καθαρισμού, ψεκάζεις στην τρύπα του ζιγκλέρ, και παρατηρεις, βγαίνει ο πίδακας ωραίος δυνατός από την άλλη μεριά; Αν όχι, τζάμπα ψάχνεις τα ζιγλέρ τόσο καιρό

    Εκτός από τον αυλό του ζιγκλερ ρελαντί, τα περισσότερα καρμπς έχουν και διάφορα άλλα μικροσκοπικά αυλουδάκια, που κάνουν διάφορες δουλειές (π.χ. αυλός για το τσοκ, αυλός για ατμοσφαιρική πίεση κ.ο.κ.), πρέπει ΟΛΑ τα τα ελέγξεις, βούλωμα σε ένα από αυτά ίσον παρατράγουδα σε κάθε λειτουργία του καρμπ.

    Η βελόνα του αέρα, και η βελόνα του τσοκ, έχουν μέσα αν τις ανοίξεις στα περισσότερα καρμπυρατερ, ένα τσιμουχάκι, μια ροδέλα, και ένα ελατήριο (συνήθως). Οι ερασιτέχνες, συχνά χάνουν το τσιμουχάκι. Τα έχεις όλα κομπλε αυτά;
    ευχαριστώ για την αναλυτική βοήθεια-απάντησή σου ,ΟΛΑ αυτά που γράφεις εχουν γίνει τουλάχιστον 3 φορές απο εμένα και μιά φορά απο τον μάστορα , δηλαδή με spray για καρμπυρατέρ με συρματάκια ατσάλινα κλπ, οπότε απο αυτό δεν υπάρχει κανένα θέμα ,αλλά αυτό ειναι σύνηθες και σε forum στην αμερική ...(κοκκίνισμα λαιμού δηλ.) λύση βρήκαν μερικοί εκεί βάζοντας 42.5 ρελαντί και 130 κύριο ζιγκλέρ ,τα εβαλα και εγώ αλλά τίποτα... καμία διαφορά

  3. #153
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το αιρτζετ κανει αλλη δουλεια, αλλα αμα πιασουμε και το τι κανει το αιρτζετ τωρα θα τραβαμε τα βυζια μας...


    btw τι νουμερο εγραφε πανω?


    ειχε και αλλα τετοια ζιγκλερακια τριγυρω?

  4. #154
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    μπορείς σε παρακαλώ , να απαντήσεις για το pilot jet air αν εχει σχέση με το ρελαντί και το μίγμα ?
    Εγώ μπορω.. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=28913
    Το θεμα ειναι εσυ τι θα καταλαβεις, τι θα δεχτεις και τι θα κανεις απο κει και περα..

    Υ.Γ.
    Και κουλαρισε λιγακι γιατι δεν μας βλεπω καλα..!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #155
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το αιρτζετ κανει αλλη δουλεια, αλλα αμα πιασουμε και το τι κανει το αιρτζετ τωρα θα τραβαμε τα βυζια μας...


    btw τι νουμερο εγραφε πανω?


    ειχε και αλλα τετοια ζιγκλερακια τριγυρω?
    80 γράφει επάνω ,οχι ΔΕΝ ειχε αλλα ζιγκλεράκια γύρω του .ειναι ακριβώς κάτω απο την μεμβράνη υποπίεσης ,απλώς να ξέρω αν αυτό το ζιγκλεράκι παίζει ρόλο στο ρελαντί

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Εγώ μπορω.. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=28913
    Το θεμα ειναι εσυ τι θα καταλαβεις, τι θα δεχτεις και τι θα κανεις απο κει και περα..

    Υ.Γ.
    Και κουλαρισε λιγακι γιατι δεν μας βλεπω καλα..!!
    ευχαριστώ ,τα εχω διαβάσει ολα αυτά ,αλλα θα τα ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά,αλλά δεν βλέπω να γράφει τι κάνει το pilot jet air

  7. #157
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αμα κοιταξεις στην πρωτη σελιδα θα δεις τι κανει το αιρτζετ.

    Η απαντηση εν ολιγης ειναι οτι θα μπορουσες να φτιαξεις το θεμα σου με το αιρτζετ, αλλα απο την στιγμη που δεν εχεις καταλαβει πληρως πως λειτουργει το καρμπ, δεν υπαρχει λογος να ααχοληθεις με αυτο, μιας και ειναι αρκετα advanced θεμα και αμα δε ξερεις τι κανεις απλα θα δημιουργησεις αλλα προβληματα στην τροφοδοσια του καυσιμου σου

    Γενικα απο τις πρωτες σελιδες συζηταμε τα ιδια πραγματα, περιμενε να αλλαξεις το πιλοτ και μετα ξανασυζηταμε για το τι μπορει να γινει

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    ευχαριστώ απαντες - οταν και αν υπάρχουν νεότερα θα ενημερώσω

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με ktm lc4. κανει σκασηματα και δεν παιρνει μπροστα.
    από jimis gsxr1100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2017, 15:55
  2. ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ
    από orizontas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2012, 08:03
  3. γιατι δεν παιρνει μπροστά ?
    από as_pino στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2006, 23:09
  4. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 18:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF