Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 97

Θέμα: Ερώτηση για εισαγωγή και εκτελωνισμό μοτοσυκλέτας από Γαλλία

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Να πω απλώς ότι εγώ τελικά έκανα τον εκτελωνισμό με μεγάλη καθυστέρηση.
    Μου είχαν πει για περίπου 350€ συνολικά για την K 100 RS του 1989, αλλά επειδή ήταν παλιά και δεν υπήρχαν κατάλογοι τιμών πήγε πολύ πιο ακριβά στα 650€
    Ο επίσημος φόρος για την μοτοσυκλέτα ήταν 413€ για φορολογητέα αξία 3.448€ και τα υπόλοιπα φαντάζομαι ήταν όλα τα έξοδα και το κέρδος του εκτελωνιστή.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    Ξεθαβω το θεμα μπας και με βοηθησει κανεις
    να μην πληρωσω παραπανω λεφτα χωρις λογο
    Υπαρχει καποιος τροπος να μαθουμε ποσα ειναι τα καθαρα χρηματα που πρεπει να πληρωσω για τον εκτελωνισμο συγκεκριμενης μοτοσυκλετα που εχω βρει ηδη και εχω τον αριθμο πλαισιου
    ωστε να εχω ενα μπουσουλα
    Σε 3 διαφορετικους εκτελωνιστες που ρωτησα μου ειπαν 3 διαφορετικες τιμες με μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους κ φυσικα κανενας δεν μου ειπε ποσα πανε στο τελωνειο και ποσα στην τσεπη τους
    Καθε βοηθεια δεκτη
    ευχαριστω
    παει αναλογα με το κοστος τις μηχανης, χρονολογια κτλ. Δεν ειναι στανταρ ταριφα.
    αν δωσεις πληροφοριες παραπανω ισως μπορεσουμε να σου πουμε ποσο πανω κατω + τον εκτελωνιστη

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Μεσα στο 2020 είχα βρει ενα λιγο περίεργο αυτοκινητο στην πολωνία και ηθελα να το εισαγω.
    Μιλησα με 5 εκτελωνιστές και μου είπε ο καθένας πολύ διαφορετική τιμή.
    Φυσικά είχα και αριθμο πλαισίου.
    Ωστόσο ο τελευταίος μου είπε να απευθυνθώ στην υπηρεσία αξιών του τελωνείου (καπου στον πειραια αν θυμαμαι καλα) για να μου πουν αυτοι.
    Τελικά για διάφορους προσωπικούς λόγους δεν προχώρησα.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  4. #49
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    Ξεθαβω το θεμα μπας και με βοηθησει κανεις
    να μην πληρωσω παραπανω λεφτα χωρις λογο
    Υπαρχει καποιος τροπος να μαθουμε ποσα ειναι τα καθαρα χρηματα που πρεπει να πληρωσω για τον εκτελωνισμο συγκεκριμενης μοτοσυκλετα που εχω βρει ηδη και εχω τον αριθμο πλαισιου
    ωστε να εχω ενα μπουσουλα
    Σε 3 διαφορετικους εκτελωνιστες που ρωτησα μου ειπαν 3 διαφορετικες τιμες με μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους κ φυσικα κανενας δεν μου ειπε ποσα πανε στο τελωνειο και ποσα στην τσεπη τους
    Καθε βοηθεια δεκτη
    ευχαριστω
    Τα πάντα ξεκινάνε από την τιμή που είχε η μοτοσυκλέτα καινούρια όταν και πότε πρωτοκυκλοφόρησε.Βάσει αυτής της τιμής και της παλαιότητας διαμορφώνεται η αξία εκτελωνισμού.
    Αντιγράφω από άλλο φόρουμ:

    ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ: ΔΑΣΜΟΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ

    Κανονικα σε καινουργιο οχημα πληρωνουμε ΦΠΑ και Τελη Ταξινομησης, ενω αν ειναι και απο 3η χωρα τοτε πληρωνουμε και εισαγωγικο δασμο.

    Στην περιπτωση μας ομως (ως μεταχειρ. ΕΕ) εχουμε μονο τα Τελη Ταξινομησης.

    Οι μοτοσικλέτες της δασμολογικής κλάσης 87.11 υποβάλλονται σε τέλος ταξινόμησης, ως ακολούθως:

    Μέχρι και 125 κ.ε. --> 0%
    Από 126 μέχρι 249 κ.ε. --> 2%
    Από 250 μέχρι 900 κ.ε. --> 7%

    Από 901 μέχρι 1400 κ.ε. --> 12%
    Από 1401 μέχρι 1600 κ.ε. --> 14%

    Από 1601 μέχρι 1800 κ.ε --> 17%
    Από 1801 κ.ε. και πάνω --> 25%

    ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΑΞΙΑ

    Για τον υπολογισμό του τέλους ταξινόμησης, λαμβάνεται υπόψη η φορολογητέα αξία που διαμορφώνεται από τα παρακάτω στοιχεία:

    1. Την πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα αξία για τις καινούργιες μοτοσικλέτες, ενώ για τις μεταχειρισμένες λαμβάνεται υπόψη η τιμή χονδρικής πώλησης του αντίστοιχου τύπου μοτοσικλέτας κατά το χρόνο κυκλοφορίας στη διεθνή αγορά, αφού η τιμή αυτή μειωθεί λόγω φθοράς από συνήθη χρήση ή άλλη αιτία, με βάση τα παρακάτω ποσοστά μείωσης:

    Από 1 χρόνο έως και 2 --> 14%

    Πάνω από 2 μέχρι και 3 έτη --> 21%
    Πάνω από 3 μέχρι και 4 έτη --> 25%

    Πάνω από 4 μέχρι και 5 έτη --> 32%
    Πάνω από 5 μέχρι και 6 έτη --> 35%

    Πάνω από 6 μέχρι και 7 έτη --> 39%
    Πάνω από 7 μέχρι και 8 έτη --> 42%

    Πάνω από 8 έτη --> 46%

    Η τεκμαρτή αξία δεν μπορεί να είναι μικρότερη της πράγματι πληρωθείσας ή πληρωτέας αξίας.


    Ένα χιλιάρι μηχανάκι δηλ. έχει ως τέλος ταξινόμησης 12% της τότε εμπορικής του αξίας και με την πάροδο του χρόνου αυξάνεται η έκπτωση σε αυτό το τέλος (αν είναι πχ 5 ετών παλιό η έκπτωση ανέρχεται στο 32% βάσει των πινάκων παραπάνω).
    Τι μοτοσυκλέτα ενδιαφέρεσαι?

  5. #50
    Το μηχανακι που κοιταω ειναι ενα KTM 1290 SUPERDUKE GT
    μοντελο 2017
    με περιπου 20000χλμ
    δεν ξερω κατα ποσο αυτα ειναι αρκετα στοιχεια
    Ευχαριστω

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FotisFz1 Προβολή μηνύματος
    Το μηχανακι που κοιταω ειναι ενα KTM 1290 SUPERDUKE GT
    μοντελο 2017
    με περιπου 20000χλμ
    δεν ξερω κατα ποσο αυτα ειναι αρκετα στοιχεια
    Ευχαριστω
    πας βελπεις ποσο εκανε το 17 τιμη χονδρικης το μηχανακι.
    αφαιρεις απο αυτο το ποσο το επι τις εκατο ποσοστο συμφωνα με τα χρονια του πχ 3-4ετη αρα 25.
    Στο ποσο που μενει υπολογιζεις το τελος συμφωνα με τα κυβικα σου πχ το 12% του παραπανω ποσου.
    Αυτο ειναι που χοντρικα θα πληρωσεις + τον εκτελωνιστη (200ε νομιζω ειναι οκ)

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    O εκτελωνιστής δεν είναι θεσμικό πρόσωπο. Ένας άνθρωπος ιδιώτης που προσλαμβάνεις να κάνει τις διαδικασίες αντί για εσένα είναι.

    Τον εκτελωνισμό μπορείς να τον κάνεις και ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, ΧΩΡΙΣ εκτελωνιστή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #53
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Το βασικό είναι η τιμή χονδρικής το 2017 στη βασική έκδοση (χωρίς εξτρά).

    Το gs μου μοντ. 2013 κόστισε τέλη εκτελωνισμού + αμοιβή εκτελωνιστή 720€ σύνολο,σχετικά φτηνά.Είχα όμως ως αβάντα την πολιτική της bmw να ξεκινάει τα μοντέλα της με τη βασική έκδοση και μηδέν εξτρά σε τιμές χώμα ώστε να φαίνονται φθηνά (άσχετα αν πας να το ζητήσεις και σου πει ο αντιπρόσωπος ότι δεν υπάρχει και ότι θα έρθει σε χ μήνες,αλλά αν θέλεις ετοιμοπαράδοτο υπάρχει το φουλ εξοπλισμένο με +3.000 επιπλέον! )

    Δεν γνωρίζω αν η ΚΤΜ ακολουθεί αυτή την πολιτική ή αν πλασσάρει τα μοντέλα της as is.

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το βασικό είναι η τιμή χονδρικής το 2017 στη βασική έκδοση (χωρίς εξτρά).

    Το gs μου μοντ. 2013 κόστισε τέλη εκτελωνισμού + αμοιβή εκτελωνιστή 720€ σύνολο,σχετικά φτηνά.Είχα όμως ως αβάντα την πολιτική της bmw να ξεκινάει τα μοντέλα της με τη βασική έκδοση και μηδέν εξτρά σε τιμές χώμα ώστε να φαίνονται φθηνά (άσχετα αν πας να το ζητήσεις και σου πει ο αντιπρόσωπος ότι δεν υπάρχει και ότι θα έρθει σε χ μήνες,αλλά αν θέλεις ετοιμοπαράδοτο υπάρχει το φουλ εξοπλισμένο με +3.000 επιπλέον! )

    Δεν γνωρίζω αν η ΚΤΜ ακολουθεί αυτή την πολιτική ή αν πλασσάρει τα μοντέλα της as is.
    Αν απευθυνθω στην ΚΤΜ θα μου πουν δλδ την τιμη χονδρικης για να εχω εναν μπουσουλα;
    Εχεις καποιο τηλ του εκτελωνιστη σου να μιλησω;
    Στειλε ενα πμ αν θελεις
    Ευχαριστω

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;
    Απλά όχι !

  12. #57
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;
    Σε χωρες που εχουν να ενισχυσουν ενα αδηφαγο ,αναποτελεσματικο,και κηφηνοειδές ΔΗΜΟΣΙΟ...... ΝΑΙ. Στις υπολοιπες ΟΧΙ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #58
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Ολη αυτή η γραφειοκρατία και φορολογία ισχύει και για τους υπόλοιπους Ευρωπαίους συμπολίτες μας της ευρωπαϊκής Ένωσης; Δηλαδή πχ αν ένας Ολλανδός αγοράσει μια μεταχειρισμένη μοτό από την Γερμανία θα πρέπει να ακολουθήσει όλη αυτή την διαδικασία και να πληρώσει τα αντίστοιχα ποσά;
    Όχι, μόνο εδώ (φανταζομαι).Ο λόγος είναι απλός,παρότι η μη επιβολή τελών είναι ευρωπαϊκή οδηγία τα έσοδα απ αυτά στο ελληνικό δημοσιο είναι πολλαπλάσια οπότε υπερκαλυπτουν τις ρήτρες που πληρώνουμε κάθε φορα για την απειθαρχια.

  14. #59
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ναι είμαστε υπόλογοι στο ανώτατο δικαστήριο αλλά οι υπάλληλοι μας το βλέπουν πρακτικά.
    1.500.000 πρόστιμο το χρόνο, 9.000.000 κέρδος, γραφτους στα @@ σου και φορολόγησε.

    Τώρα με την αγγλία; βούτυρο στο ψωμί του κάθε σάπιου. Μόνο απο αυτή την περίοδο που "δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει"
    θα κάνουν μπαζες να σηκώσουν πολυκατοικίες.
    Δεν έχουμε καποιον οδηγό ψυγείου εδώ να μας πει τι φορτώνουν στο βέλγιο απο εδώ και πέρα;

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τώρα με την αγγλία; βούτυρο στο ψωμί του κάθε σάπιου. Μόνο απο αυτή την περίοδο που "δεν ξέρουμε τι ακριβώς ισχύει"
    θα κάνουν μπαζες να σηκώσουν πολυκατοικίες.
    Δεν έχουμε καποιον οδηγό ψυγείου εδώ να μας πει τι φορτώνουν στο βέλγιο απο εδώ και πέρα;
    μιλας με γρυφους γεροντα...
    καταλαβε κανεις και ειμαι ο μονος που δεν καταλαβα τπτ?

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ
    από KOSTIS1976 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2010, 11:44
  2. Ερωτηση Για Λαστιχα Και Τι Χαρακτηριστικα Εχουν
    από Jimskeet2002 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 08:26
  3. ερώτηση για λαστιχα και εξατμιση
    από sakismip στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 09:25
  4. Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:26
  5. Ερώτηση για πλαστικά και βαψίματα
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF