Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 97

Θέμα: Ερώτηση για εισαγωγή και εκτελωνισμό μοτοσυκλέτας από Γαλλία

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391

    Ερώτηση για εισαγωγή και εκτελωνισμό μοτοσυκλέτας από Γαλλία

    Θέλω να φέρω μια BMW K 100 από το Παρίσι και ο εκτελωνιστής μου είπε ότι αρκεί η άδεια και το ιδιωτικό συμφωνητικό πώλησης.
    Ξέρει κανείς αν το συμφωνητικό πρέπει να είναι στα γαλλικά ή στα ελληνικά;
    Έχει κανείς κάποιο πρότυπο τέτοιου συμφωνητικού;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ο εκτελωνιστής δεν ξέρει ?
    Από εδώ θα το χειριστείς το θέμα ή είσαι εκεί ?
    Το έχεις ελέγξει το μηχανάκι και συμφέρει η διαδικασία γενικά σε σχέση με τα ντόπια ?
    Πινακίδες θα βγάλεις κανονικά να υποθέσω.

  3. #3
    Βοήθησα έναν φίλο με μια μηχανή που ήθελε να αγοράσει από Φινλανδία και αφού την πήρα στο όνομά μου, του την πούλησα με ιδιωτικό συμφωνητικό στα ελληνικά. Το συμφωνητικό μπορεί να είναι και χειρόγραφο και να λέει ότι εγώ ο τάδε με αυτά τα επίσημα στοιχεία πουλάω στον δείνα με αυτά τα επίσημα στοιχεία το αυτό όχημα με αυτά τα νούμερα/πινακίδα. Υπογραφές και των δύο από κάτω. Η πρώην άδεια φτάνει και καλό είναι να έχουν επιστραφεί οι πινακίδες στην Γαλλία και να έχει γίνει διαγραφή οχήματος από τις εκεί αρχές.

    Απ'όλες τις δουλειές που έχω κάνει με ελληνικές αρχές, όλες μα όλες θέλουν επίσημη μετάφραση επικυρωμένη (μερικές φορές και με αποστίλ αν και όχι στην περίπτωσή σου). Ούτε τα αγγλικά δεν τους κάνουν. Στο τελωνείο λες να είναι πιο ελαστικοί; Εγώ δεν ξέρω γαλλικά και ίσως να μην το δεχόμουν.

    Επίσης, μετά την είσοδο του οχήματος στην Ελλάδα είχε περιθώριο 3 ημερών να την εκτελωνίσει. Μετά αρχίζουν τα προστίματα.

  4. #4
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    το συμφωνητικο που θα κανεις με το γαλλο θελει επικυρωση στο ελληνικο προξενειο της γαλλιας,οποτε του κανουν και μεταφραδη στα ελληνικα
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ο εκτελωνιστής δεν ξέρει ?
    Από εδώ θα το χειριστείς το θέμα ή είσαι εκεί ?
    Το έχεις ελέγξει το μηχανάκι και συμφέρει η διαδικασία γενικά σε σχέση με τα ντόπια ?
    Πινακίδες θα βγάλεις κανονικά να υποθέσω.
    Ο εκτελωνιστής είπε απλώς για ιδιωτικό συμφωνητικό. Δεν είπε για τη γλώσσα ούτε ότι πρέπει να κατατεθούν οι γαλλικές πινακίδες εκεί.
    Η μοτοσυκλέτα είναι θείου μου που δεν μπορεί να την οδηγήσει πλέον και ξέρει ότι εγώ θα την προσέξω και θα την αγαπήσω, άρα δεν τίθεται θέμα σύγκριση τα εδώ μοντέλα.
    Ναι θέλω να βγάλω κανονικές πινακίδες στην Ελλάδα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Εκτελωνισα αυτοκινητο τον Ιανουαριο που μας περασε μεσω εκτελωνιστη. Δεν μου ζητησε τιποτε μεταφρασμενο. Το συμφωνητικο ηταν στα αγγλικα, μεταξυ εμου και ιδιωτη πωλητη. Δεν ηταν καποιο συγκεκριμενο εντυπο.

    Ηταν ενα απλο κειμενο με ονομα και αριθμο ταυτοτητας και των δυο, απλη περιγραφη του οχηματος με τον αριθμο κυκλοφοριας που ειχε τοτε και τιμη πωλησης. Υπογραφη και απο τους δυο.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalakis Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.




    Ο εκτελωνιστής είπε απλώς για ιδιωτικό συμφωνητικό. Δεν είπε για τη γλώσσα ούτε ότι πρέπει να κατατεθούν οι γαλλικές πινακίδες εκεί.
    Η μοτοσυκλέτα είναι θείου μου που δεν μπορεί να την οδηγήσει πλέον και ξέρει ότι εγώ θα την προσέξω και θα την αγαπήσω, άρα δεν τίθεται θέμα σύγκριση τα εδώ μοντέλα.
    Ναι θέλω να βγάλω κανονικές πινακίδες στην Ελλάδα.
    Ωραία οπότε εφικτό το βλέπω για την χαρτούρα της διαγραφής που θέλει το μηχανάκι στη Γαλλία αφού είναι συγγενικού προσώπου.Τα υπόλοιπα ότι σου είπαν επικυρωμένη μετάφραση για να είσαι σίγουρος.Αν δει το θέμα ο Ηλίας ο ερωτικός μετανάστης μπορεί πιθανόν να σου πει κάτι παραπάνω.Καλή επιτυχία.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Εκτελωνισα αυτοκινητο τον Ιανουαριο που μας περασε μεσω εκτελωνιστη. Δεν μου ζητησε τιποτε μεταφρασμενο. Το συμφωνητικο ηταν στα αγγλικα, μεταξυ εμου και ιδιωτη πωλητη. Δεν ηταν καποιο συγκεκριμενο εντυπο.

    Ηταν ενα απλο κειμενο με ονομα και αριθμο ταυτοτητας και των δυο, απλη περιγραφη του οχηματος με τον αριθμο κυκλοφοριας που ειχε τοτε και τιμη πωλησης. Υπογραφη και απο τους δυο.
    Δε δίνεις το τηλ του στο παιδί.
    Μιχαλάκη, αν γίνει διαγραφή πινακίδας βάλε αριθμό πλαισίου-κινητήρα.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ωραία οπότε εφικτό το βλέπω για την χαρτούρα της διαγραφής που θέλει το μηχανάκι στη Γαλλία αφού είναι συγγενικού προσώπου.Τα υπόλοιπα ότι σου είπαν επικυρωμένη μετάφραση για να είσαι σίγουρος.Αν δει το θέμα ο Ηλίας ο ερωτικός μετανάστης μπορεί πιθανόν να σου πει κάτι παραπάνω.Καλή επιτυχία.
    Τζιφος, εγω εκανα το αναποδο....

    Σε ποια πολη ειναι το μηχανακι;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Δε δίνεις το τηλ του στο παιδί.
    Μιχαλάκη, αν γίνει διαγραφή πινακίδας βάλε αριθμό πλαισίου-κινητήρα.
    Ειναι στον Εβρο ο μεσιες οποτε δεν νομιζω οτι θα μπορει να τον βοηθησει.. αλλιως θα το ειχα κανει ηδη..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #11
    εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
    Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
    Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
    Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
    Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
    Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
    Τι έκανα εγώ,
    Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
    2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
    Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
    Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
    Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
    Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
    Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
    Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
    Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
    Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
    Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
    Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
    Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
    Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
    Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
    Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
    Υπουργείο συγκοινωνιών.
    Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  12. #12
    Μόλις βγει η άδεια σου δίνει την άδεια και σου λέει σε πια εφορία θα πρέπει να πας να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας. Δεν πας σε όποια να είναι μόνο σε αυτήν που θα σου πει.
    Αφού πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας πας υπουργείο του τα δίνεις και σου τα επιστρέφει με την πινακίδα σου.
    Στην συνέχεια πρέπει να πας κτεο να σου κολλήσουν το σηματάκι μην το ξεχάσετε…
    Έτοιμοι
    Καλούς δρόμους να έχουμε
    ΥΓ . την μότο την αγόρασα 400 λίρες ( 500 ευρό ) χρόνος εκτελώνισης, τρέχοντας σαν τρελός να προλάβω, σε μια μέρα, κόστος εκτελώνισης 232 ευρό. κτεο 25 ευρό, πινακίδες σε μια ημέρα κόστος 9 ευρό , τέλη κυκλοφορίας 55 ευρό. την πινακίδα θα την στείλω εγώ αγγλια μαζί με αντίγραφο της άδειας και ένα έγγραφο από το υπουργείο ότι έχει κρατηθεί η γνήσια άδεια από αυτούς.
    φίλος μηχανικός που το είδε και το άκουσε μου λέει ότι είναι άψογο μηχανικά δεν θέλει τίποτε και γενικά δεν έχει ταλαιπωρηθεί εκτός από τα χρώματα που από της αγγλικές συνθήκες που έχουν ξεθωριάσει.
    το ποστ το έβαλα για να δει οποίος θελήσει να φέρει μότο από έξω τι πρέπει να έχει υπ όψιν του να κάνει.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160510_114243.jpg 
Προβολές:	594 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	409814
    Τελευταία τροποποίηση από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ; 13/09/2019 στις 22:05.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  13. #13
    ενα μηνα μετα εκανα το ιδιο και με το yamaha fzr600r/95 που εφερα αππο αγγλια.
    αυτα...Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27545519_953151724836934_5163164145235139693_n.jpg 
Προβολές:	595 
Μέγεθος:	18,8 KB 
ID:	409813
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    αν μας πεις και τι μηχανακι αγορασες απο αγγλια..........
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Ρε συ γιαγιά αρκούδα...
    τι να πωμ ρισπεκτ.

    σκεφτόμουν πραγματικά να φέρω μηχανή από Γερμανία αλλά μετά το πιο πάνω σεντόνι που διάβασα με κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρια δεν θα το κάνω.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ
    από KOSTIS1976 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2010, 12:44
  2. Ερωτηση Για Λαστιχα Και Τι Χαρακτηριστικα Εχουν
    από Jimskeet2002 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 09:26
  3. ερώτηση για λαστιχα και εξατμιση
    από sakismip στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 10:25
  4. Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 10:26
  5. Ερώτηση για πλαστικά και βαψίματα
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 22:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF