Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 97

Θέμα: Ερώτηση για εισαγωγή και εκτελωνισμό μοτοσυκλέτας από Γαλλία

  1. #61
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    μιλας με γρυφους γεροντα...
    καταλαβε κανεις και ειμαι ο μονος που δεν καταλαβα τπτ?
    https://www.youtube.com/watch?v=ASDTDxcw4Kg
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #62
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Μασάω τα λόγια μου panavour;

  3. #63
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μασάω τα λόγια μου panavour;

    Οχι ωρε,αλλα λιγο η συνταξη των προτασεων,θελει καποια βελτιωση,το συντακτικο που λεγαμε καποτε.Θες να πεις κατι ,αλλα δεν το καταλαβαινουμε καποιες φορες.Πολλες φορες εχουμε κατι στο μυαλο μας ,αλλα δεν μπορουμε να το αποδωσουμε στον γραπτο λογο,και γινομαστε δυσνοητοι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    1) Και αντε και τα βρηκες με καποιον π.χ. Ιταλια, και πας εκει να το δεις το μηχανακι και να το παρεις. Τα χρηματα πως τα δινεις? Μετρητα δεν γινεται να κουβαλας μαζι σου φανταζομαι, απο ελληνικη σε ιταλικη τραπεζα θελουν μερες να φανουν τα χρηματα, αρα τι κανεις?

    2) Στην ιστοσελιδα της ελληνικςη προσβειας στην Ιταλια γραφει:

    Σημείωση: Για να κυκλοφορήσει το αυτοκίνητο εντός της ιταλικής επικράτειας (π.χ. έως το λιμάνι για να φορτωθεί στο πλοίο), πρέπει να φέρει κανονικές πινακίδες κυκλοφορίας. Οι πινακίδες αυτές θα πρέπει να επιστραφούν στον πωλητή, είτε μετά την άφιξη του αυτοκινήτου στην Ελλάδα, είτε μόλις φορτωθεί το αυτοκίνητο στο πλοίο, αν αγοραστής και πωλητής μεταβούν μαζί στο λιμάνι αναχώρησης και εφόσον ο εκτελωνισμός πραγματοποιηθεί απευθείας στο λιμάνι άφιξης. Σε κάθε άλλη περίπτωση το αυτοκίνητο θα πρέπει να μεταφερθεί σε container. Προσωρινές πινακίδες κυκλοφορίας δίνονται μόνο στην περίπτωση που ο αγοραστής είναι έμπορος αυτοκινήτων.
    Οντως δεν βγαινουν προσωρινες πινακιδες για ιδιωτες? Τοτε μπορεις να το πας με ιταλικες πινακιδες απο π.χ. Πατρα μεχρι Αθηνα οδηγωντας και να τις στειλεις πισω μετα αφου εκτελωνισεις?
    Τελευταία τροποποίηση από Panos1313; 27/03/2022 στις 12:39.

  5. #65
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos1313 Προβολή μηνύματος
    1) Και αντε και τα βρηκες με καποιον π.χ. Ιταλια, και πας εκει να το δεις το μηχανακι και να το παρεις. Τα χρηματα πως τα δινεις? Μετρητα δεν γινεται να κουβαλας μαζι σου φανταζομαι, απο ελληνικη σε ιταλικη τραπεζα θελουν μερες να φανουν τα χρηματα, αρα τι κανεις?...
    Οσο αφορα τα χρηματα, με μια μικρη επιβαρυνση μπορουν να φανουν ΑΜΕΣΑ τα χρηματα.
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Καλησπέρα και από εμένα μετά από καιρό!
    Τη μοτοσυκλέτα μου την είχα φέρει από Γερμανία κάπου το 2010-2011, είχα γνωστούς τότε που πήγαν την είδαν, έκαναν τεστ, μετά πήγαν τη φόρτωσαν κτλ...
    Τώρα θέλω να κάνω μία ερώτηση, υποθετικά πάντα, γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνω την κίνηση...
    Υπάρχει κάποια εταιρεία που να αναλαμβάνει να φορτώσει μοτοσυκλέτα από Ευρώπη (Γαλλία συγκεκριμένα, για αυτό απαντώ σε αυτό το θέμα) και να τη φέρει Ελλάδα; Θυμάμαι παλιά είχα βρει 2-3, αλλά δεν τις βρίσκω τώρα (και νομίζω ήταν πανάκριβες).
    Επίσης, ποιές είναι τελικά οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν σε περίπτωση που θέλω να βγάλω ελληνική πινακίδα ή στην περίπτωση που την κρατήσω μόνο για χρήση πίστας, και δεν βγάλω πινακίδα να κυκλοφορήσει στο δρόμο ποτέ;
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Γνωρίζω σίγουρα ότι κάποιοι μεμονωμένοι μεταφορείς σαν που μεταφέρουν αυτοκίνητα μεταφέρουν και μηχανές με το κόστος να διαφέρει ελάχιστα γτ έχουν ταρίφα.
    Όσο για την πινακίδα δεν γνωρίζω τι χρειάζεται αλλά για χρήση πίστας το μόνο που χρειάζεσαι είναι η απόδειξη αγοράς.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    17/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Γνωρίζουμε μήπως κάποιον που να φέρνει από Γαλλία;
    Ή περίπου πόσο μπορεί να κοστίζει;
    Φαντάζομαι αν έχω συνεννοηθεί με τον πωλητή (επαγγελματίας) κανονίζουν και τα χαρτιά κτλ όταν πάνε να παραλάβουν..

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Έχω 1-2 γνωστούς (όχι επαγγελματίες αλλά φίλους που έχουν φέρει από το εξωτερικό). Θα ρωτήσω πληροφορίες και θα γράψω για την διαδικασία και το κόστος που έφεραν αυτοί (όχι από Γαλλία αλλά από εκεί όπου πήραν). Έτσι για να έχουμε όλοι μια ιδέα.

    Ps:Για περισσότερα λογικά θα έχουν και κάποιο τηλ από μεταφορείς αν θέλεις τους το ζητάω και στο στέλνω pm να συνεννοηθείς απ' ευθείας.

  10. #70
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Θα έκανα μια ερώτηση στην κοντινότερη μεταφορική και μετά συνεννόηση με τον εκτελωνιστή.
    250ε απο γερμανία, 750ε από καλιφόρνια ξυλοκιβώτιο όρθιο με το κλαρκ δικό μου.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    250ε απο γερμανία, 750ε από καλιφόρνια ξυλοκιβώτιο όρθιο με το κλαρκ δικό μου.
    Έχεις κάποιον υποψη; Αφενος η τιμη μου φαίνεται πολύ καλή για να είναι αληθινή αφετέρου από βδομάδα θα αρχίσω να ψάχνω για μεταφορική και θα με ενδιέφερε.

  12. #72
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Οπωσδήποτε οι τιμές μου είναι παλιότερες και χωρίς το παραμυθάκι των καυσίμων που δεχόμαστε σήμερα.
    Αν βιάζεσαι ψάξε μεταφορές και την χώρα που σε ενδιαφέρει έχοντας τα πλήρη στοιχεία του κιβωτίου ή της παλέτας κ.λπ.

    Αν θέλεις πες μου μετά την Τρίτη, αν μπορώ να βοηθήσω θα κάνω ότι μπορώ.

  13. #73
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jezuz Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
    Γνωρίζουμε μήπως κάποιον που να φέρνει από Γαλλία;
    Ή περίπου πόσο μπορεί να κοστίζει;
    Φαντάζομαι αν έχω συνεννοηθεί με τον πωλητή (επαγγελματίας) κανονίζουν και τα χαρτιά κτλ όταν πάνε να παραλάβουν..

    Αυτόν τον έχπυν χρησιμοποιήσει γνωστοί μου και ήταν ευχαριστημένοι και ξέρω ότι μεταφέρει και οχήματα αλλά δεν έχω ιδέα για κόστος.
    Βλέπω ότι έχει προσθέσει και τη Γαλλία, δεν ξέρω αν πάει παντού.
    Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EFBB1231-8FDA-4F95-8115-FDA04D381FE2.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	61,3 KB 
ID:	437931

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Υπαρχει περιπτωση να πεισουμε τον εκαστοτε πωλητη να μας αφησει να οδηγησουμε το μηχανακι πισω με τις δικες τους πινακιδες? (επειδη π.χ. Ιταλια θελουν μερες να βγουν οι προσωρινες πινακιδες ενω Γαλλια ισως δεν υπαρχουν καν ως δυνατοτητα?)

    Σε αυτη την περιπτωση, μας καλυπτει η ασφαλεια του πωλητη ή θα χρειαστει να κανουμε νεα?

    Οταν μπουμε Ελλαδα με τις ξενες πινακιδες, δεν ειναι παρανομο να οδηγησουμε μεχρι να βγαλουμε νεες ελληνικες πινακιδες στο ονομα μας?

  15. #75
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Δεν είναι παράνομο να έχει ακόμα τις ξένες πινακίδες, αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ακόμα η μεταβίβαση και ισχύει ακόμα η ασφάλεια του όποιου ιδιοκτήτη (εκτός από χώρες με το αγγλικό σύστημα που η ασφάλεια είναι στον οδηγό κι όχι στο όχημα).
    Ρεαλιστικά αν δεν ξέρεις τον αγοραστή δεν πρόκειται κανείς να το δεχτεί
    Αν με ξένες εννοείς τις προσωρινές αυτές ισχύουν κανονικά για όσο διάστημα έχει οριστεί δεν έχεις θέμα (συχνά οι προσωρινές συμπεριλαμβάνον και προσωρινή ασφάλεια)

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ
    από KOSTIS1976 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2010, 11:44
  2. Ερωτηση Για Λαστιχα Και Τι Χαρακτηριστικα Εχουν
    από Jimskeet2002 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 08:26
  3. ερώτηση για λαστιχα και εξατμιση
    από sakismip στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 09:25
  4. Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:26
  5. Ερώτηση για πλαστικά και βαψίματα
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF