Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 97

Θέμα: Ερώτηση για εισαγωγή και εκτελωνισμό μοτοσυκλέτας από Γαλλία

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Δεν ακούγεται και τόσο μανίκι, ότι περιγράφει ο Γιαγια Αρκουδα.
    και με 700κατι € έχει μηχανάρα νόμιμα!
    Ίσως και να αξίζει τελικά!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Ίσως εαν κάποιος αναλαμβάνει την στενή επαφή με το ελληνικό δημόριο με λογικό αντίτιμο.

  3. #18
    200-300 ευρω περνουν οι εκτελονιστες και 50 ευρω ο διεκπερεοτης για το υπουργειο εσυ μονο κτεο το πας
    ανθρωποι υπερχουν που κανουν αυτην την δουλια εσυ τα δεινης?
    εγω το εκαν μονος μου.
    και εφερα και 3 φορτιγακια απο γερμανια 2 δικα μου και ενα φιλου αλλα τα ανελαβαν εκτελονιστης και διεκπερεωτης γιατι δεν προλαβενα
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ήσουν τρομερά αναλυτικός! Σ ευχαριστώ πολύ.
    Πότε τα έκανες όλα αυτά; Τώρα ο εκτελωνισμός γίνεται ηλεκτρονικά όμως και γλυτώνεις πολλά.
    Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν θα τα κάνω όλα αυτά και θα πληρώσω εκτελωνιστή, είχα μόνο απορία για τα έγγραφα που πρέπει να έχει το μηχανάκι

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    εκτελωνισμός και πινακίδες μότο απο αγγλια...
    Έφερα από Αγγλία μια μότο και για κάθε ενδιαφερόμενο γράφο τι χρειάζεται.
    Βέβαια εγώ είχα την μότο στο όνομα μου 14 μήνες όποτε δεν χρειαζόμουν τιμολόγιο αγοράς της μότο. αλλοιως θελει τιμολογιο η ιδιωτικο συμφωνιτικο που να γραφει την τιμη ξεχωριστα και το φπα ξεχωριστα και το συνολικο ποσο που πληρωσες.
    Η μότο ήρθε οδικός από Αγγλία .
    Με το που μπαίνεις στην Ελλάδα πας στο τελωνείο στα σύνορα να πάρεις Δ.Α.Ο. Πρέπει να έχεις τα χαρτιά ότι είναι δικια σου η μότο και εφόσον ήρθες οδικός να είναι ασφαλισμένη. τότε ένας από το τελωνείο πάει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα
    Παίρνεις το χαρτί ( δαο) και σου λέει ότι μέσα σε 2-3 ημέρες πρέπει να ακινητοποιήσεις την μότο και να βγάλεις της πινακίδες. Σε ρωτάνε σε πιο τελωνείο θα την εκτελωνίσεις . εγώ την εκτελώνισα στο τελωνείο Αθηνών .
    Τι έκανα εγώ,
    Πηρά το χαρτί από τον προμαχώνα και ήρθα Αθήνα.
    2 ημέρες μετά πήγα με την μηχανή στο τελωνείο Αθηνών .
    Ανεβαίνεις στον πρώτο όροφο πρώτο γκισέ αριστερά και λες ότι θέλεις να εκτελωνίσεις μότο από ευρωπαϊκή ένωση μεταχειρισμένη. Δίνεις το χαρτί ( δαο) για να κάνεις δήλωση άφιξης στην Αθήνα στο τελωνείο Αθηνών . τότε ένας από το τελωνείο κατεβαίνει στην μότο να δει ότι αντιστοιχούν τα νούμερα.
    Σου λένε να πας στον δεύτερο στην γραμματέα να πάρεις μια αίτηση δεν θυμάμαι πως την ζητάς.
    Αφού την συμπληρώσεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου από δίπλα .
    Πας ξανά στον πρώτο και δίνεις την αίτηση ,
    Συμπληρώνουν ένα έγγραφο και σου λένε να πας ξανά επάνω να πάρεις μια άλλη αίτηση , την συμπληρώνεις παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου και ξανακατεβαίνεις στον πρώτο.
    Αφού τα σφραγίσουν σου λένε ότι πρέπει αν πας στο τελωνείο αξιών στον Πειραιά (δίπλα στο κτίριο του ΟΛΠ )
    Με το που μπαίνεις στο πρώτο γκισέ αριστερά δίνεις τα χαρτιά όλα που είχες φτιάξει στο άλλο τελωνείο και σου βγάζει την αξία ποσό πουλιόταν η μότο σου τότε που ερχόταν αυτό το μοντέλο στην Ελλάδα. Μετά σου λέει να πας στο όπως μπήκες τέρμα αριστερά γκισέ να στο σφραγίσει ο προϊστάμενος. Και είσαι έτοιμος.
    Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα????
    Πρέπει να βρεις έγκριση τύπου της μοτοσικλέτας σου . εγώ πήγα στην Καβασάκι με την άδεια και ρώτησα εάν έχουν έγκριση τύπου για αυτό το μοντέλο (zx600 G 1998) ήμουν τυχερός γιατί ο θεοχαρακης έχει την αντιπροσωπεία από το 1997 και σε 15 λεπτά ξεμπέρδεψα. Πριν την είχε ο καμένος όποτε άντε βρες άκρη που θα την βρεις και εάν υπάρχει.. αλλιώς την έκατσες. ΒΕΒΑΙΑ από τα μοντέλα του 2004 και μετά υπάρχουν όλες οι εγκρίσεις τύπου στο διαδίκτυο όποτε πάτε στην αντιπροσωπεία και σας την κατεβάζουν.
    Έχοντας και την έγκριση τύπου στο χέρι ξαναπήγα τελωνείο Αθηνών . μου έδωσαν ένα έντυπο να συμπληρώσω. Δεν έβγαζα άκρη με τους κωδικούς όποτε πάω στο ισόγειο βρίσκω έναν διεκπεραιωτή και του είπα να με βοηθήσει. Μου το συμπλήρωσε συμβουλευόμενος ένα κάρο κιτάπια όταν του είπα να τον πληρώσω δεν ήθελε και του άφησα ένα 10 ευρώ αλλά με κυνήγησε και μου το έδωσε πίσω.
    Ξανά στον πρώτο δίνω όλα τα χαρτιά ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΩΤΟΠΥΠΙΑ ( ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΤΑΙ )
    Το έντυπο αυτό που πήρες τελευταία το αντιγράφει ο τελώνης στο σύστημα και σου βγάζει το κόστος που πρέπει να πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης. (ζητήστε να τα πληρώσετε εκεί )
    Στην συνέχεια σε στέλνουν στο διπλανό γκισέ για το πιστοποιητικό εκτελωνισμού. Σου δίνει ένα χαρτί που πας στο γκισέ στο βάθος και εκείνος σου βγάζει την εντολή πληρωμής . και με αυτή πας στο δίπλα γκισέ (που είναι της τράπεζας) και πληρώνεις. Με την αποδείξει πας στο γκισέ για τα πιστοποιητικά το δίνεις και σου δίνει το πιστοποιητικό και φεύγεις.
    Συνέχεια πας κτεο και το περνάς με αριθμό πλαισίου.
    Υπουργείο συγκοινωνιών.
    Όπως έχεις τα χαρτιά πας στην έκδοση νέων πινακίδων τους τα δίνεις και σου δίνουν ένα χαρτάκι να πας σε μια τράπεζα να κόψεις ένα παράβολο 9 ευρώ. Γυρίζεις στον ίδιο και σου δίνει μια αίτηση. Την συμπληρώνεις και την βγάζεις φωτοτυπία ( πάντα σε όλα ) του τα πας και αφού φτιάξει κάποια έντυπα σε στέλνει αφού τα υπογράψεις να τα βγάλεις φωτοτυπίες και μετά σου λέει να περιμένεις 2 -3 ώρες για να σου βγάλουν την άδεια.
    Πες αλήθεια ρε μπαγάσα ότι έχεις κάνει σκονάκι με την κάτοψη των ορόφων και των διαδρόμων (με βελάκια εννοείται) από τότε που πήγες και το χεις στο συρτάρι για μετά ...

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ Προβολή μηνύματος
    ...
    ανθρωποι υπερχουν που κανουν αυτην την δουλια εσυ τα δεινης?
    ...
    ....
    Ναι!!!

    Οι μηχανισμοί παράκαμψης των διαδικασιών του δημοσίου ή η εργολαβική ανάθεση της οιποιασδήποτε διεκπαιρέωσης αξίζει πέρα για πέρα τα χρήματα.
    Ίσως είναι η πιο value for money υπηρεσία που παρέχεται στη χώρα αυτή.

    Αλλού βέβαια βγάζεις πινακίδες αυθημερόν σε λίγη ώρα αλλά ας μη το συζητήσουμε καλύτερα.

  7. #22
    βασικο προσοχη προσοχη.
    να υπαρχει εγκριση τυπου για το μοντελο που θελετε να φερετε.
    πριν το αγορασετε προσπαθιστε να βρητε την εγκριση τυπου απο την αντιπροσοποια.
    εαν δεν μπορεσεται να την βρητε ΜΗΝ το παρετε.
    Τελευταία τροποποίηση από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ; 15/09/2019 στις 20:49.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  8. #23
    ναι τωρα με το που την αγωραζεις εαν την φερεις οδικος στελνεις στον εκτελονιστη σου φωτο της προσορινης αδειας στο ονομα σου του κρατους που την αγορασες και οταν μπεις πας στο τελονιο ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΙΣΟΔΟΥ ΣΟΥ (πχ λιμανι πατρας στο τελονιο εκει ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΩΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΜΑΝΙ) δεινης τον αριθμο εισαγογης που σου εχει στηλει ο εκτελονιστης και περνεις Δ.Α.Ο.
    εαν την φερεις με φορτοτικη στελενεις το τιμολογιο η αποδιξη αγορας στον εκτελονιστη σου.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

    Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

    Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

    Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

    Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?
    Είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ?

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

    Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

    Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?

    Θεωρητικα (και αν εισαι μονιμος κατοικος ΕΕ και η μηχανη ειναι απο χωρα ΕΕ) δε χρειαζεται αλλαγη. Παλια ισχυε το εξαμηνο, αλλα τωρα που δεν υπαρχουν συνορα δεν αποδεικνυεται. Θα εχεις ομως θεμα με ΚΤΕΟ και με προστιμα αν σε σταματησουν.

    Στη Γαλλια αλλαξα πινακιδα γιατι με σταματαγαν συχνα βλεποντας πισω νουμερο που δεν κολλαγε. Βεβαια, μια φορα που εφαγα γρηγορα ενα στοπ (ο κανονισμος εδω λεει οτι πρεπει να βαλεις ποδι κατω και να περιμενεις 3 δευτερολεπτα), τη γλυτωσα γιατι το επαιξα ξενος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Θεωρητικα (και αν εισαι μονιμος κατοικος ΕΕ και η μηχανη ειναι απο χωρα ΕΕ) δε χρειαζεται αλλαγη. Παλια ισχυε το εξαμηνο, αλλα τωρα που δεν υπαρχουν συνορα δεν αποδεικνυεται. Θα εχεις ομως θεμα με ΚΤΕΟ και με προστιμα αν σε σταματησουν.

    Στη Γαλλια αλλαξα πινακιδα γιατι με σταματαγαν συχνα βλεποντας πισω νουμερο που δεν κολλαγε. Βεβαια, μια φορα που εφαγα γρηγορα ενα στοπ (ο κανονισμος εδω λεει οτι πρεπει να βαλεις ποδι κατω και να περιμενεις 3 δευτερολεπτα), τη γλυτωσα γιατι το επαιξα ξενος
    Εδώ είναι 5, τι όχι ?

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Τώρα είδα οτι αυτό το θέμα είναι στο section 'Ιστορία και κλασσικές Μοτοσυκλέτες' αλλά δεν έχει σχέση.
    μεταφέρεται....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Να κανω και εγω μια χαζη ερωτηση?

    Ας παρουμε το ενδεχομενο οτι αγοραζω μια μηχανη στο εξωτερικο και ερχομαι ελλαδα.Δεν μπορω να ΜΗΝ την εκτελωνισω? Εγω μπορει να θελω να ξαναφυγω γτ θα πρεπει εντος 3 ημερων η μηχανη να ακινητοποιηθει και να βγαλω πινακιδες?

    Και αν τελικα αποφασισω να την εκτελωνισω μετα απο 2 μηνες,νομιζω οτι μπορεις να κυκλοφορεις οχημα απο το εξωτερικο για περιπου 6 μηνες αν ειναι νομιμο(αφαλειες,κτεο κλπ.),η διαδιακασια αλλαζει?
    λοιπων
    εγω τι εκανα.
    για να βγαλω αγγλικες πινακιδες στο ονομα μου εδωσα διευθηνση φιλου στην αγγλια.
    ετσι πηρα πινακιδες εγγλικες και την ασφαλισα στην αγγλια. εδωσα email του φιλου αγγλικο και δικο μου ελληνικο στην ασφαλεια για να στελνουν και στα δυο για την ανανεοση συμβολεου.
    και εβαζα λευτα και μου στελνανε το νεο συμβολαιο με email.
    κανωνικα πρεπει να βγενεις καθε 6 μηνες εξω. αλλα αντε να το διασταυρωσουν....
    εγω της ειχα 2 χρωνια εδω. αλοστε εδω δεν σου ζητανε το κτεο το αγγλικο γιατι δεν ξερουν να το διαβασουν μαλων. ουτε και πιο χαρτι ειναι.
    μετα απο δυο χρονια βγηκα βουλγαρια για καφε και γυριζοντας πηρα δαο. ετσι εκανα και με το αλλο και της νομιμοποιησα.
    αλοστε η ασφαλειες στο εξωτερικο δεν ειναι φτυνες.....
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Θέλω να πάρω ένα εντουρο του 11 από Ελλάδα, αλλά το παλικάρι που είναι 2ο χέρι δεν έβγαλε
    Ποτέ πινακίδα με αποτέλεσμα τώρα να μη γίνεται του είπαν λέει στο τελώνιο και έτσι θα το πουλήσει με υπεύθυνη δήλωση.
    Υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να βγάλει άδεια με κάποιο τρόπο το μηχανάκι?

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ
    από KOSTIS1976 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2010, 12:44
  2. Ερωτηση Για Λαστιχα Και Τι Χαρακτηριστικα Εχουν
    από Jimskeet2002 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 09:26
  3. ερώτηση για λαστιχα και εξατμιση
    από sakismip στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 10:25
  4. Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 10:26
  5. Ερώτηση για πλαστικά και βαψίματα
    από Julius στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 22:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF