Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βελτίωση Astrea Grand

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12

    Βελτίωση Astrea Grand

    Αγόρασα πριν ενάμισι μήνα ένα Grand από ένα γνωστό στη γειτονιά που το είχε παρκαρισμένο σε αποθήκη πάνω από 10 χρόνια ίσως και 15 μου πέρασε η ιδέα μήπως το ζωντανέψω όχι extreme πράγματα
    Ρώτησα χθες σε ένα κατάστημα ανταλλακτικών που πέρασα να πάρω μερικά ανταλλακτικά για το συμμάζεμα που του κάνω και μου είπε ότι υπάρχει καρμπιρατέρ κινέζικο 20mm αντιγραφή του γνήσιου που μπαίνει με τον original λαιμό και κουμπώνει στο φιλτοκουτι

    Ποια είναι γνώμη σας αξίζει να το πάρω και να βάλω και έναν light λίγο μεγαλύτερο εκκεντροφόρο?
    θα δουλέψει με stock εξάτμιση και πάπα η τζάμπα ο κόπος?

    Έχω ανταλλακτικά να βάλω που μου έχουν μείνει από μετατροπές που έκανα πιτσιρικάς στο άλλο grand που έχω χωρίς να δώσω σχεδόν καθόλου χρήματα (sebring originalσε παρα πολύ καλή κατάσταση, dellorto 24, mikuni 26 και 2-3 εκκεντροφόρους ένα shark ένα takegawa νομίζω τον r20 αλλά δεν είμαι και σίγουρος και έναν από honda κεφαλή χωρίς ρουλεμαν με τις 3 βίδες που είχε γίνει πατέντα με ρουλεμαν σε τόρνο για κεφαλή astrea νομίζω vertex λεγόταν... και για πιο extrene του βάζω το μοτέρ από το άλλο grand που είναι 59mm και με ότι έπαιρνε από πατέντες και βελτίωση εκείνη την εποχή και πάει σφεντόνα

    το θέμα είναι ότι δεν θέλω να κυκλοφορώ με το παπί σαν πιτσιρικάς να ξηλώνω ποδιές παπά και να σηκώνω τις γειτονιές στο πόδι με τον θόρυβο , μόνο να βελτιωθεί κάπως η απόδοση του κυρίως στις μέσες με κάπως ποιο υψηλές στροφές
    Τελευταία τροποποίηση από Theo_k; 25/09/2019 στις 02:11.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Για κινεζικα καρμπιρατερ δεν εχω ακουσει καλα λογια. Ειναι πολλες φορες δυσκολα σε ρυθμισεις και αρκετα δυσλειτουργικα. Ποσα mm ειναι το τωρινο σου καρμπιρατερ; Μπορεις για αρχη να δοκιμασεις μια φιλτροχοανη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Να το αφήσεις όπως είναι.μια χαρά πάει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Για κινεζικα καρμπιρατερ δεν εχω ακουσει καλα λογια. Ειναι πολλες φορες δυσκολα σε ρυθμισεις και αρκετα δυσλειτουργικα. Ποσα mm ειναι το τωρινο σου καρμπιρατερ; Μπορεις για αρχη να δοκιμασεις μια φιλτροχοανη.
    Και έμενα κινέζικο με 30 euro δεν με πείθει το δικό τού μετά το καθάρισμα και ρύθμιση και 3 μέρες να το αφήσω ακίνητο με την πρώτη μίζα παίρνει εμπρός αμέσως και κρατάει ρελαντί χωρίς να δώσω στροφές η το chock. Δεν νομίζω το κινέζικο να δουλέψει έτσι
    Αν δεν κάνω λάθος το εργοστασιακό είναι 16mm η φιλτροχοανη δεν νομίζω πως θα προσφέρει κάτι σε αυτή την περίπτωση εκτός από θόρυβο

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα,

    Ότι σου είπε ο VIPER από επάνω. Άστο όπως είναι μην το πειράζεις για να το έχεις 2 ζωές

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    12
    είχα μια εξάτμιση που είχα πάρει όταν ξεκινησα το συμμάζεμα αλλά δεν την είχα προσέξει ότι δεν ήταν σωστή έμοιαζε με εξάτμιση από 50cc παπί που ταίριαζε στο grand είχε ποιο λεπτό σωλήνα στο λαιμό και ποιο μικρή τρύπα στην έξοδο των καυσαερίων το ένιωθα πως ζοριζόταν πολύ και έκανε κομπιάσματα όταν ανέβαζε στόφες ...
    Πριν 2 μέρες πήρα μια κανονική για grand και τώρα φαίνεται να δουλεύει σωστά δεν κάνει κομπιάσματα όταν ανεβάζει στροφές δουλεύει ποιο άνετα και έχω την εντύπωση ότι έστρωσε και λίγο η απόδοση

Παρόμοια θέματα

  1. Astrea Grand
    από agellous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2006, 12:01
  2. Crypton R 102 vs Astrea Grand
    από DrLo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 14:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF