Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 65 από 65

Θέμα: Βοηθηστε με να επιλεξω μηχανακι για δουλεια.

  1. #61
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Πάρε ένα μέτριο disclock με συναγερμο.Δεν χρειάζεται να πάρεις το πιο ακριβό ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ.Χοντρη αλυσίδα ναυτιλιακή 18 χιλιοστά όπως σου προτείνανε και να δώκω και μια ιδέα...Ψέκασε τη καλά με σπρέυ σιλικόνης.Λουκέτο συγκεκριμένου τύπου θα προτιμούσα πχ...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_4.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	9,0 KB 
ID:	410523

  2. #62
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AbyssD Προβολή μηνύματος
    Θα το ψαξω! Εχεις να προτεινεις και καποιον συναργεμο για παπι?
    Δε γνωρίζω για να σου προτείνω κάτι. Η μόνη μου εμπειρία με (όχι δικούς μου) συναγερμούς σε μοτο-αμάξι είναι πετσοκομμένες πλεξούδες από "μάστορες".

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Λοιπον καλησπερα σε ολους τους ενδιαφερομενους
    1.sym magic125
    Το ειχα για 45.000χλμ.Το μοτερ ειναι πολυ καλο αν συνειδητιποιησεις οτι εχεις παπι και οχι GSXR.Γι αυτον λοιπον που το χρησιμοποιει σαν εργαλειο δουλειας, αρα γνωριζει 5 πραγματα και το συντηρει-δουλευει σωστα, ειναι σκυλος.Βασιζεται ουσιαστικα στο μοτερ του παλιου honda astrea και εχει μπει ψεκασμος.
    Τα προβληματα του κυριως εντοπιζονται γενικα σε κακης ποιοτητας ρουλμαν, που οταν αντικατασταθουν, τα προβληματα τελειωνουν.Κυριο προβλημα ειναι το κομπλερ του, που θα πρεπει να συμβιβαστεις οτι καθε 3 χρονια ή 35000χλμ θα πρεπει να το αλλαζεις(γυρω στα 50€ το πακετο).
    Οσον αφορα για την οικονομια του, δεν το συζητω.Μετρουσα καθημερινα την καταναλωση του και ΠΙΣΤΟΠΟΙΩ οτι καιει απο 2,1-2,45lt/100χλμ.Οποιοςβρει κατι αλλο ΣΙΓΟΥΡΑ κατι λαθος κανει.
    Φρενα.ΑΠΙΘΑΝΑ.Δεν εχω ξανασυναντησει τετοια σε παπι.Οποιος θελει ας μου πει.
    ΛΑΣΤΙΧΑ.Μπορεις να βαλεις αφοβα tubless(michlelin pilot) χωρις προβληματα.
    ΛΑΔΙ.Δεν καει.
    Επιπλεον επειδη ειμαι 38 χρονια αναβατης στο 90% μηχανων και οχι παπιων, εχω ερθει σε επαφη με πολλους αντιπροσωπους.Δηλωνω λοιπον ευθεως οτι ο ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ παρα τα κουτσομπολια που κυκλοφορουσαν, ηταν ΑΨΟΓΟΣ απεναντί μου και ειδικα ο μηχανικος στην Θησεως 308.
    Και ΟΧΙ.Δεν ειμαι ξαδερφος του Γκορκολη.
    Ειναι το μηχανακι καλο λοιπον?
    Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο, και δεν κανει για κσποιον που δε μαστορευει.Ειναι ομως ολοκληρωμρνο οχημα και φτηνο.Σιγουρα εχει θεματα αλλα η αντιπροσωοεια υπηρξε υποδειγματικη.
    Crypton x 125-135.
    Συγνωμη, αλλα too much για ενα ΠΑΠΙ που κοστιζει 2900! χωρις να ειναι γιαπωνεζος γνησιος, με ταμπουρο πισω(ας ειναι και μεγαλο) εν ετη 2020 και λαστιχα με σαμπρελα!
    Αυτα και οποιος θελει, μπορω να αποδειξω την αληθεια των λεγόμενων μου.
    Τωρα περι αξιοπιστιας....αμα ο αλλος ειναι ΣΙΔΕΡΟΦΑΓΟΣ...αφηστε τα.....οτι και να χει.....

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny Προβολή μηνύματος
    Λοιπον καλησπερα σε ολους τους ενδιαφερομενους
    1.sym magic125
    Το ειχα για 45.000χλμ.Το μοτερ ειναι πολυ καλο αν συνειδητιποιησεις οτι εχεις παπι και οχι GSXR.Γι αυτον λοιπον που το χρησιμοποιει σαν εργαλειο δουλειας, αρα γνωριζει 5 πραγματα και το συντηρει-δουλευει σωστα, ειναι σκυλος.Βασιζεται ουσιαστικα στο μοτερ του παλιου honda astrea και εχει μπει ψεκασμος.
    Τα προβληματα του κυριως εντοπιζονται γενικα σε κακης ποιοτητας ρουλμαν, που οταν αντικατασταθουν, τα προβληματα τελειωνουν.Κυριο προβλημα ειναι το κομπλερ του, που θα πρεπει να συμβιβαστεις οτι καθε 3 χρονια ή 35000χλμ θα πρεπει να το αλλαζεις(γυρω στα 50€ το πακετο).
    Οσον αφορα για την οικονομια του, δεν το συζητω.Μετρουσα καθημερινα την καταναλωση του και ΠΙΣΤΟΠΟΙΩ οτι καιει απο 2,1-2,45lt/100χλμ.Οποιοςβρει κατι αλλο ΣΙΓΟΥΡΑ κατι λαθος κανει.
    Φρενα.ΑΠΙΘΑΝΑ.Δεν εχω ξανασυναντησει τετοια σε παπι.Οποιος θελει ας μου πει.
    ΛΑΣΤΙΧΑ.Μπορεις να βαλεις αφοβα tubless(michlelin pilot) χωρις προβληματα.
    ΛΑΔΙ.Δεν καει.
    Επιπλεον επειδη ειμαι 38 χρονια αναβατης στο 90% μηχανων και οχι παπιων, εχω ερθει σε επαφη με πολλους αντιπροσωπους.Δηλωνω λοιπον ευθεως οτι ο ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ παρα τα κουτσομπολια που κυκλοφορουσαν, ηταν ΑΨΟΓΟΣ απεναντί μου και ειδικα ο μηχανικος στην Θησεως 308.
    Και ΟΧΙ.Δεν ειμαι ξαδερφος του Γκορκολη.
    Ειναι το μηχανακι καλο λοιπον?
    Θα μπορουσε να ειναι καλυτερο, και δεν κανει για κσποιον που δε μαστορευει.Ειναι ομως ολοκληρωμρνο οχημα και φτηνο.Σιγουρα εχει θεματα αλλα η αντιπροσωοεια υπηρξε υποδειγματικη.
    Crypton x 125-135.
    Συγνωμη, αλλα too much για ενα ΠΑΠΙ που κοστιζει 2900! χωρις να ειναι γιαπωνεζος γνησιος, με ταμπουρο πισω(ας ειναι και μεγαλο) εν ετη 2020 και λαστιχα με σαμπρελα!
    Αυτα και οποιος θελει, μπορω να αποδειξω την αληθεια των λεγόμενων μου.
    Τωρα περι αξιοπιστιας....αμα ο αλλος ειναι ΣΙΔΕΡΟΦΑΓΟΣ...αφηστε τα.....οτι και να χει.....
    Νομιζω το crypton S κανει 2250 και παιρνεις δωρακια.. παιζει και το kawasaku athlete στα 1750.. αρα δε ξερω αν αξιζει το sym. Λογικα εχει και η χοντα κατι παραπλησιο..

  5. #65
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Λοιπον, ειμαι κατοχος πλεον ενος vf125.Η πρωτη μου επαφη...1300χλμ..
    Ο παπιος αυτος δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τα παπια που γνωριζετε..
    Ποιοτητα κυλισης, φρενα, γεωμετρια(οι περισσοτεροι αναβατες κανονικων μοτο, θα γνωριζετε οτι στα περισσοτερα παπια το 'μπροστινο" τους το χανετε...ειδικα με 2 ατομα.
    Αισθητικα... εχουν χαζεψει ολοι οι..."παπακηδες"
    Λεπτομερειες που μετρουν, ψιλες αλλα σημαντικες:
    1.ηχος φλασερ ποσοι δεν τ' χουμε ακουσει για ξεχασμενο φλας?
    2.Δυο τροποι ανοιγματος σελας(πρακτικοτατο).
    3.Πληρη αλλα και ΕΥΑΝΑΓΝΩΣΤΑ οργανα.
    4.Το magic ηταν συναρμολογησης Κινας, το VF ειναι Βιετναμ που απ' οσο γωριζω ειναι η Μεκκα κατασκευης παπιων (ολα τα συνηθη επωνυμα κατασκευαζονται εκει)
    Τωρα για την αξιοπιστια του, παρ' ολο που οι μηχανικοι λενε τα καλυτερα, ΔΕΙΓΜΑ γραφης θα μπορουμε να εχουμε μετα απο 10-15000χλμ(να μαστε σοβαροι ετσι?) και ουσιστικη γνωμη μετα απο 40-45000χλμ.
    Εχει προλαβει κανας τρελος να τα κανει?Και αφου το εχει στρωσει σωστα φυσικα..(προσωπικα πιιστευω οτι 5000χλμ χρειαζονται για οποιοδηποτε μηχανακι, ειδικα μεχρι 250cc)
    Αυτα και αναμενω.. Πω

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 12:44
  2. Sos-βοηθήστε με να την χαμηλώσω!!
    από stef.corfu στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2008, 01:34
  3. Βοηθηστε με να διαλεξω μποτες !
    από McTalas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2007, 17:51
  4. Παρακαλώ βοηθήστε με να...
    από dirtbird στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2007, 12:13
  5. Βοηθήστε με να καταλήξω παρακαλώ.
    από Newbie στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2006, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF