Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Αγορά νέας μηχανής CB500X vs MT07 ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2016
    Μηνύματα
    17

    Αγορά νέας μηχανής CB500X vs MT07 ?

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά και επί της ευκαιρίας να σας ευχαριστήσω θερμά για την βοήθεια σας στο προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει.

    Πρόλογος:
    Αρχές του 2019 μπήκα στην πρίζα προκειμένου να αλλάξω το παπάκι μου με μηχανή, είχα ρωτήσει για το XTX αλλά δυστυχώς 2 που βρήκα στην περιοχή μου ήταν το ένα χειρότερο από το άλλο, επιπλέον θεώρησα πως το να δώσω 3000+€ για μεταχειρισμένο του 2007 είναι υπερβολή (για το δικό μου τρόπο σκεψης). Το άφησα λίγο και εν τέλη έχω αποφασίσει ότι θα πάω σε κάτι καινούργιο καθώς είμαι και "καμένος" από μεταχειρισμένα.

    Πάμε στο ψητό:
    Πήγα στις αντιπροσωπείες της Yamaha και της Honda, είδα 2 μοντέλα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον, το Yamaha MT 07 στα 6600€ του 2019 και το Honda CB500X στα 7000€ του 2019. Έκατσα πάνω και στα δύο μιας και test drive δεν μπορούσα να κάνω λόγο ότι περιμένω το δίπλωμα να έρθει (Α). Το MT07 όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες προσθέτει ένα χαμόγελο στο πρόσωπο μου ενώ το Honda έτσι και γιουβέτσι....

    Αυτήν την στιγμή έχω αυτοκίνητο και παπάκι το οποίο θα πρέπει να το διώξω καθώς πλέον δεν βολεύει. Οδηγώ εδώ και χρόνια παπί από τα 14 μου, άρα εδώ και 12 χρόνια σχεδόν, είμαι 25 ετών και πάμε καρφί στα 26 τον Ιανουάριο.

    Και εδώ έχουμε δίλλημα... Το cb500x η το mt07 ? Ναι είναι διαφορετικές κατηγορίες αλλά σκέφτομαι θετικά και αρνητικά και για τα δύο αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω στο μυαλό μου. Έχουμε και λεμε:

    Honda CB500X 2019 λευκό!:
    (Θετικά +)

    *Άνετο
    *Όμορφο και ψηλό
    *Ταξιδιάρικο με μεγαλες προοπτικές και on-off (για τους δρόμους εδώ ότι πρέπει)
    *Οικονομικό
    *Μεγάλα διαστήματα service

    (Αρνητικά -)

    *Μου φαίνεται αδύναμο (θα μου πεις είσαι χαζός τώρα.... Θα καταλάβετε σε λιγο)

    Yamaha Mt07 2019 ice fluo:
    (Θετικά +)

    *Σχετικά άνετο
    *Κουκλί σκέτο
    *Σπιρτοζικο και παιχνιδιάρικο
    *Φθηνότερο 6600 vs 7000.
    *Δείχνει πιο ασφαλές λόγο 2 δισκοφρενων.

    (Αρνητικά -)

    *Δεν μοιάζει να παίρνει άνετα δεύτερο άτομο πίσω χωρίς να με βρίζει....
    *Δεν είναι πρακτικό για εξορμήσεις.
    *Μεγαλύτερη κατανάλωση
    *Πιο τακτικά service
    *Κοντή για το ύψος μου ? (~1,80cm)

    Δηλαδή με λίγα λόγια προέρχομαι από παπί, γενικά θα ηθελα να είμαι άνετος σε προσπέραση (από 100χλμ/ω σε 130+χλμ/ω), θα ηθελα να έχω το γκάζι μου και να κάνω παιχνίδι, θα ηθελα ομως και ταξιδακι και να πηγαίνω σε άγραφα μονοπάτια... Θα ήθελα να δείχνω ωραίος σε μηχανή (έχω ένα θέμα με την αυτοπεποίθηση μου). Αλλά και από την άλλη να είναι οικονομική, να τα κάνει όλα και να συμφέρει... Το μυαλό λέει την CB500X και η καρδιά το MT07... τι σκ#%& να κάνω δεν ξέρω..... Τέτοιο δίλλημα δεν είχα ποτέ στην ζωή μου και τοσο άγχος.... για μια επιλογή!

    Επίλογος:
    Είμαι 120 κιλά, έχω ύψος περίπου 1,80, είμαι αναποφάσιστος και κοντεύω να τρελαθώ, θέλω να πάρω κάτι και να το κρατήσω για τουλάχιστον 5 χρόνια και να το ευχαριστηθώ χωρίς να κοιτάξω το άλλο και να μετανιώνω για την επιλογή μου.

    Μια βοήθεια ρε παιδιά....
    Φωτο εδώ: https://drive.google.com/folderview?...JXSs0T8_Le0W3p

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Δεν μπορείς να συγκρίνεις κατανάλωση και γκάζι μεταξύ 500cc Honda (δηλαδή 300cc άλλων εταιρειών) και 700cc. Αλλά απορώ πόσο πιο αραιά σέρβις έχει το Honda, όταν το ΜΤ έχει κάθε 10.000 χλμ.

    Κατά τ'άλλα πάνω-κάτω όπως τα λες είναι. Αν η διασκέδαση είναι πολύ ψηλά στη λίστα σου, θα πάρεις το ΜΤ (επιφυλάσσομαι λόγω διαστάσεων βέβαια), αν είναι η πρακτικότητα, το CB.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Θα είναι το πρώτο σου μηχανάκι σωστά;
    Να πάρεις αυτό που σε κάνει πιο χαρούμενο.
    Και τα δυο πολύ καλα είναι, με τα δικά τους χαρακτηριστικά το καθένα.
    Οικονομία παρέχουν και τα δυο.
    το ΜΤ σίγουρα θα είναι πιο παιχνιδιάρικο και fun to ride για σένα ακόμα και όταν αρχίσεις να ξεψαρώνεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Το MT07 όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες προσθέτει ένα χαμόγελο στο πρόσωπο μου ενώ το Honda έτσι και γιουβέτσι
    Καλή η λογική αλλά η μοτοσυκλέτα είναι σε μεγάλο βαθμό καύλα. 25 είσαι. Αν σε βολεύει, φόλλου γιωρ χαρτ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!Ωραίο διλημματάκι αλλά μην περιμένεις από κάποιον εδώ να σου δώσει έτοιμη απάντηση Άλλωστε γνωρίζεις τα + και τα - του καθενός!
    Προτείνω να περιμένεις να πάρεις στα χέρια σου το δίπλωμα και μετά να κάνεις test ride και τα δύο μοντέλα, σίγουρα θα αποκτήσεις πληρέστερη εικόνα και θα διευκολυνθείς στην απόφασή σου.
    Ως νέος κάτοχος του ΜΤ-07 σου λέω ότι δε θα σε προβληματίσει ως προς τον όγκο σου αλλά επιφυλάσσομαι για δικάβαλο..είναι πιθανό όντως να σε βρίζει η κοπέλα σου!
    Και μια εναλλακτική:με περίπου 1000€ παραπάνω πηγαίνεις σε tracer 700, NC750, Versys 650 και ξενοιάζεις...εννοείται ότι αυτά τα τρία(και όχι μόνο)θα τα βρεις και ελαφρώς μεταχειρισμένα σε χαμηλότερη τιμή, αν τελικά αλλάξεις απόφαση και κοιτάξεις και την αγορά των μεταχειρισμένων.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    να σε προβληματίσω λίγο παραπάνω?μπορείς να προσθέσεις στην λίστα το παρακάτω
    στα 6300 Suzuki SV650
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20311790_0_z.jpg 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	62,5 KB 
ID:	409847
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    οπως προανεφερε ο λεωνιδας, για καποια μοντελα εχω να σου προσθεσω και εγω για το NC750X η το DCT η το απλο. εχω μοτο honda 1300 και παραλληλα το nc750x dct.καθε μερα που περναει το γουσταρο και ποιο πολυ.πρωτον, οικονομικο απο καυσιμο, 4, στα 100. σε ταξιδι με χαλαρες ταχυτητες πεφτει και 3,5. servise, λαδια στα 12.000 χιλ στο δικο μου αυτη την στιγμη εχω κανει δυο ταξιδια εξωτερικου και 9.000 χιλ και θελω αλλα 3000 χιλ. για αλλαγη λαδιων. φιλτρο λαδιου καθε 12.000 χιλ. φιλτρο αερος 24.000 χιλ. μπουζι καθε 48.000 χιλ. ειναι 55 hp. αλλα εχει την ροπη του.τελικη 190 χιλ.ταξιδευεις με 150 πολυ χαλαρα.
    αυτα ειχα να σου πω οσο αφορα το nc. καποιος αλλος φιλος με MT07 ας πει τα του MT07.

    ΥΓ. το μοντελο με το DCT. για μεσα στην πολη η οδηγηση ειναι παιχνιδι, κατι σαν σκουτερ.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της TERRAMOTO
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    50
    Παρε το cbx, το καλοκαιρι θα κατεβεις και σε μια παραλια ανετα,εχεις καλυτερη καλυψη από το αερα ,σου παει καλυτερα και δεν θα σε κουρασει καθολου
    Βαζεις μπαγκαζιερα κα εξακολουθει να ειναι ομορφο (εχεις δει το μτ με βαλιτσα ,είναι χαλια κατα την αποψη μου )

    Το mt θα σου δωσει παραπανω χαρα με το γκαζι αλλα μονο αυτο ,σε όλα τα αλλα υπερτερει το cbx το οποιο ομως ειναι αρκετα σβέλτο (δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει)

    Αν μου ελεγες το tracer το 700 θα σου ελεγα να το παρεις με τα 1000 αλλά ξεφευγει πολυ οικονομικα

    Για να μην παρεξηγηθώ αγαπώ mt αλλά τουλάχιστον για εμενα το cbx ειναι πιο ολοκληρωμένο

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    πιο ωραίος θα φαίνεσαι στο CB500X νομίζω
    προσωπικά χέστηκα πως φαίνομαι απλά στο αναφέρω επειδή είπες ότι σε ενδιαφέρει.

    ότι και να πάρεις μια χαρά επιλογή θα είναι και τα δύο πωλούνται εύκολα αν αλλάξεις γνώμη

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Χωρις παρεξηγηση!
    Λογω σωματοτυπου στο ΜΤ εισαι σαν παιδακι στο καρουσελ...εχω και εγω κιλα παραπανω φιλε μου..και δεν δειχνουμε ΄΄σωστοι ΄΄πανω σε τετοιο ειδος!
    Οταν λες οτι θες να δειχνεις ωραιος...εε δεν δειχνεις στο ΜΤ.
    ΝΑΙ το Honda ειναι για σενα..ειναι στα κυβικα σου!
    Το ΜΤ ειναι fun bike και θελει και το γκαζι του στην στροφη να το διπλωσεις...χωρις να ξαπλωσεις...θελει για μενα πιο εμπειρα χερια.
    Πηγαινε στα σιγουρα...και θα πας και πιο μακρια λογω δυνατοτητων με το honda.
    Και παλι χωρις παρεξηγηση για τα παραπανω

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2016
    Μηνύματα
    17
    Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας, αντικειμενικά το cb500x είναι αυτό που έχει τις δυνατότητες παραπάνω, το ποσό γρήγορο είναι δεν ξέρω αλλά μάλλον σε αυτό θα καταλήξω. Το MT ίσως και να μην είναι για τα δικά μου χέρια και προτιμώ την περιπέτεια παρά το φέρετρο.

    @dragonet : καμία παρεξήγηση φίλε μου, είσαι σωστός και μιλάς ευθεία, το εκτιμώ πολύ αυτό!

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καταρχήν καλοτάξιδο ότι και να πάρεις,ωραίο δίλημμα έχεις
    Όσο αφορά το '' Θα ήθελα να δείχνω ωραίος σε μηχανή (έχω ένα θέμα με την αυτοπεποίθηση μου'' ,πάρε το ΜΤ που σου αρέσει και κάνε ότι πρέπει για να διορθώσεις και αυτό το θέμα
    porca miseria.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αλλά απορώ πόσο πιο αραιά σέρβις έχει το Honda, όταν το ΜΤ έχει κάθε 10.000 χλμ.

    Κατά τ'άλλα πάνω-κάτω όπως τα λες είναι. Αν η διασκέδαση είναι πολύ ψηλά στη λίστα σου, θα πάρεις το ΜΤ (επιφυλάσσομαι λόγω διαστάσεων βέβαια), αν είναι η πρακτικότητα, το CB.
    Κάθε 12 γράφει το μανουάΛι (εγώ θα το πηγαίνω κάθε 6) και γκαζάκι για άμεσο προσπέρασμα θεωρώ πως έχει επαρκές.

    Κατά τα λοιπά συμφωνώ με τα μπολντ.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Εγώ θα έπαιρνα το CBR500R. Γιατί σας αρέσουν τα ''κατσίκια'' τύπου Χ δεν κατάλαβα ποτέ μου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατί σας αρέσουν τα ''κατσίκια'' τύπου Χ δεν κατάλαβα ποτέ μου.
    Όταν έχεις μπαγκαζιέρα πίσω, είναι μονόδρομος. Είτε "κατσίκι", είτε τουριστικό μαστόδοντο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά νέας μηχανής
    από Atetra στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2014, 09:50
  2. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  3. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:53
  4. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 11:35
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF