Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: suzuki burgman 400

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40

    suzuki burgman 400

    παιδιά καλησπέρα. Χτες πήρα μεταχειρισμένο το suzuki burgman 400 type s του 2006. Έχω δύο απορίες. Τα φώτα είναι μόνιμα αναμμένα και δεν σβήνουν. Γίνεται να μπει διακόπτης που να σβήνουν; Επιπλέον φωτίζεται το μισό καντράν. Δεν ξέρω που και πως έχει τα λαμπάκια και από που έχω πρόσβαση. Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Ναι μπορει να μπει διακοπτης αλλα θελει πατεντα με τρυπημα στα πλαστικα και εν τελη δεν ξερω αν αξιζει το κοπο. Σου ειναι τοσο αναγκαιο να τα κλεινεις; Εισαι πιο ορατος με αναμενα φωτα. Εμενα εχει διακοπτη αλλα τα εχω μονιμα αναμενα για λογους ορατοτητας.

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Εμένα δεν έχει πλαστικά στο τιμόνι. Είναι το type s. Για το καντράν που ρωτάω, ξέρεις κάτι;

  4. #4
    Αλαρμ εχει το μηχανακι ;

    Η καποιον αλλο διακοπτη που να ακυρωσεις και να τον κανεις για τα φωτα ;

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    έχω αλάρμ. Αυτό θα κάνω.

  6. #6
    Αυτο εχω κανει και εγω σε cruisym
    αλλα οταν εχω το μηχανακι με κλειστα φωτα, αναβει το λαμπακι της μεγαλης σκαλας .οταν ανοιξω τα φωτα ,δηλ βαλω τον διακοπτη στη θεση αλαρμ ,σβηνει το λαμπακι της μεγαλης σκαλας κανονικα .
    Μια μοναδα πανω στο ρευμα παντα σε σχεση με πριν που αναβαν συνεχεια .
    Με αυτον τον τροπο βεβαια , δεν εχω χαλασει τιποτα απο πλεξουδες κτλ και ειναι ολα αναστρεψιμα ανα πασα στιγμη,οποτε δεν με πειραζει το λαμπακι .

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Παιδιά καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι μήπως ξέρει κανείς. Έχω το suzuki burgman 400. Όταν το μηχανάκι μείνει πάνω από 5 λεπτά στο ρελαντί, ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI. Μόλις σβήσω και ξανανοίξω το διακόπτη, σβήνει το λαμπάκι και κινούμαι κανονικά. Επιπλέον, όταν είναι κρύο και κλείνω το γκάζι, ακούγονται κάτι ΤΣΑΦ στην εξάτμιση. Μόλις ζεσταθεί...σταματάνε.
    Τελευταία τροποποίηση από stefstath; 10/10/2019 στις 11:24.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ποτέ πάνω από 1 λεπτό στο ρελαντί. Μεγάλο σέρβις κάντου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Γιατί όχι πάνω από 1 λεπτό;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    κατι με την τροφοδοσία μου ακούγεται φίλε...πηγαινε το να στο κουμπώσουν με καλώδιο κάπου που γνωρίζουν (επισημο ισως) να δουν αν βγάζει στην οθόνη βλάβη στον ψεκασμό..

    μην το αφήνεις γιατί μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρο (πχ κακο καυσιμο) αλλα μπορεί να εξελιχθεί σε πακέτο.

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    κατι με την τροφοδοσία μου ακούγεται φίλε...πηγαινε το να στο κουμπώσουν με καλώδιο κάπου που γνωρίζουν (επισημο ισως) να δουν αν βγάζει στην οθόνη βλάβη στον ψεκασμό..

    μην το αφήνεις γιατί μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρο (πχ κακο καυσιμο) αλλα μπορεί να εξελιχθεί σε πακέτο.
    ok Ευχαριστώ

  12. #12
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Του έκανα σήμερα το μεγάλο service στη suzuki στη Θηβών στο Περιστέρι. Το λαμπάκι συνεχίζει να ανάβει όταν μείνει για 5 λεπτά στο ρελαντί. Μου είπε ότι δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί, θα το δει άλλη μέρα. Το hi-scanner μου είπε ότι του δείχνει βλάβη στις επαφές ή στις φίσες του ηλεκτρικού κυκλώματος του αισθητήρα λάμδα, πράγμα που θέλει ψάξιμο. Η βλάβη αυτή έχει τον κωδικό P0130 (Δυσλειτουργία κυκλώματος αισθητήρα Ο2 "Αισθητήρας 1 Ακροδέκτης 1"). Ξέρει κανείς τίποτα;

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Παιδιά καλησπέρα. Έχω το suzuki burgman 400 type s του 2006. Κάνει κάτι περίεργο. Όταν μείνει πάνω από 5 λεπτά στο ρελαντί ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI (full injection). Η μηχανή κινείται κανονικά χωρίς να δείχνει κάτι. Αν δεν το αφήσω στο ρελαντί και φύγω από το 1ο λεπτό, κινείται πάλι κανονικά όλη μέρα χωρίς πρόβλημα και χωρίς να ανάψει λαμπάκι. Του έκανα σήμερα το μεγάλο service στη suzuki στη Θηβών στο Περιστέρι. Το λαμπάκι συνεχίζει να ανάβει όταν μείνει για 5 λεπτά στο ρελαντί. Μου είπε ότι δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί, θα το δει άλλη μέρα. Το hi-scanner μου είπε ότι του δείχνει βλάβη στις επαφές ή στις φίσες του ηλεκτρικού κυκλώματος του αισθητήρα λάμδα. Μου βγάζει στην οθόνη τον κωδικό σφάλματος c44, άνοιξα το μάνουαλ και γράφει: λάθος ρεύμα από τον αισθητήτα λάμδα προς τον εγκέφαλο και την μπαταρία. Ελέγξτε όλες τις φίσες στις επαφές με πολύμετρο........να δείχνει τόσα volt....κτλ κτλ. Ξέρει κανείς κάτι;

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Πιο καλά από εσένα πλέον θα πρέπει να είναι μηχανικός

    5 λεπτα στο ρελαντί, έχεις κάποια πληροφορία πως του κάνει καλό; Δεν σε ειρωνευομαι, απλά μου φαίνεται υπερβολή για οχημα
    που εχει σχεδόν κλειστό το μοτερ μεσα του.
    1' είναι αρκετό αν είναι κρύος ο καιρός και το οδηγείς ήπια μέχρι την θερμοκρασία λειτουργίας. Το μανιουαλ τι προτείνει;

    Το FI σε αρκετές μοτοσυκλέτες το ανάβει όταν δεν λειτουργεί το σύστημα που ελέγχει την πίεση; του αέρα στο φιλτροκούτι
    σε σχέση με την υποπίεση; του ψεκασμού για να έχει καλύτερη διαχείρηση των ρύπων, πιθανά μειώνει λίγο το καύσιμο.
    Φαντάσου ότι υπάρχουν διάφορα τζαμπερ στο εμπόριο που βυσματώνουμε μόνο και μόνο για να σβήσει η ένδειξη FI όταν το έχουμε
    καταργήσει.

    Πιθανολογώ, γιατί οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, πως με το δούλεμα σταματημένο, δεν πέρνει αρκετό αέρα; ζεστένεται το φιλτροκούτι
    και αραιώνει ο αέρας; κάτι τέτοιο τελοσπάντων που δημιουργεί θέμα στον έλεγχο. Οπωσδήποτε να κοιτάξεις τις φίσες του αισθητήρα λ εφόσον
    το αναφέρει το διαγνωστικό.
    Ίσως είναι καλύτερα να τους έκανες μια συντήρηση πρώτα με κατάλληλο σπρέυ για να αποφύγεις μια πιθανά άσκοπη αλλαγή κάποιου εξαρτηματος...

    Εφόσον είσαι τυπικός με τα service, ο μηχανικός σου το έχει υπόψιν του και το όχημα κινείται απροβλημάτιστα, θα έλεγα να μη σε αγχώνει έως του να μην ασχολείσαι.
    Απο την άλλη δεν είμαι μηχανικός και δεν γνωρίζω πολλά για το θέμα απλά έτυχε να έχω υπόψιν μια εκδοχή.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefstath Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα. Έχω το suzuki burgman 400 type s του 2006. Κάνει κάτι περίεργο. Όταν μείνει πάνω από 5 λεπτά στο ρελαντί ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI (full injection).
    Μήπως να δοκιμάσεις να αδειάσεις το ιτζέξο που γέμισε;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. suzuki burgman 400
    από GREGV33 στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2008, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF