Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: suzuki burgman 400

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Όπως θυμάστε κάποιοι έχω ένα suzuki burgman 400 type s του 2006. Σήμερα το απόγευμα το έβαλα μπροστά και πήρε μια χαρά με την πρώτη. Καθώς περίμενα να ζεσταθεί λίγο, έσβησε μόνο του και δεν ξαναπαίρνει με τίποτα ενώ γυρνάει η μίζα κανονικά. Έδωσα ρεύμα με καλώδια από αυτοκίνητο, τίποτα. Φόρτισα την μπαταρία με ειδικό όργανο....τίποτα. Ξέρεις κανείς κάτι;

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Kill switch

  3. #18
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Σίγουρα δουλεύει η μίζα με πατημένο το kill switch;

    Αν το Burgman του 06 είναι ψεκαστό όπως υποθέτω, όταν ανοίγεις με το κλειδί από σβηστό, ακούς την αντλία βενζίνης να κάνει priming?

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δουλεύει η μίζα με πατημένο το kill switch;

    Αν το Burgman του 06 είναι ψεκαστό όπως υποθέτω, όταν ανοίγεις με το κλειδί από σβηστό, ακούς την αντλία βενζίνης να κάνει priming?
    Ναι, την ακούω κανονικά

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δουλεύει η μίζα με πατημένο το kill switch;

    Αν το Burgman του 06 είναι ψεκαστό όπως υποθέτω, όταν ανοίγεις με το κλειδί από σβηστό, ακούς την αντλία βενζίνης να κάνει priming?
    τι είναι το kill switch; Αυτός ο κόκκινος διακόπτης στο τιμόνι που σβήνει τη μηχανή;

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefstath Προβολή μηνύματος
    Ναι, την ακούω κανονικά
    Απο οτι βλεπω απο το θεμα που άνοιξες εχεις διαφορα θεματα κατα καιρους και οπως φαινεται το προβλημα στο ηλεκτρικο κυκλωμα δεν επιλυθηκε σε καποιο μαστορα με αποτελεσμα να συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις δυσλειτουργίες.
    Νομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν εξειδικευμένο και γνώστη του μοντελου μαστορα αρχικα να εντοπιστούν τα errors που βγαζει η ecu και στην συνέχεια να επιλυθουν μια και καλη

  7. #22
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Απο οτι βλεπω απο το θεμα που άνοιξες εχεις διαφορα θεματα κατα καιρους και οπως φαινεται το προβλημα στο ηλεκτρικο κυκλωμα δεν επιλυθηκε σε καποιο μαστορα με αποτελεσμα να συνεχίζεις να αντιμετωπίζεις δυσλειτουργίες.
    Νομιζω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν εξειδικευμένο και γνώστη του μοντελου μαστορα αρχικα να εντοπιστούν τα errors που βγαζει η ecu και στην συνέχεια να επιλυθουν μια και καλη
    και σε εξειδικευμένο συνεργείο, άκρη δε βρήκα. Το είχα πάει για μεγάλο σέρβις πριν 2 μήνες στηνsuzuki στον Καπερνέκα στη Θηβών στο Περιστέρι. Δεν ήταν σίγουρος γιατί άναβε το λαμπάκι του ιτζέκσιον. Μου έλεγε θα το δούμε άλλη φορά...μπορεί να είναι ο αισθητήρας λάμδα, μπορεί οι επαφές του κτλ...αλλά η μηχανή πήγαινε κανονικά χωρίς πρόβλημα γιαυτό το είχα αφήσει....και δε μου ξανάναψε παρά μόνο αν μείνει πολύ ώρα στο ρελαντί. Και κει θα το ξαναπάω και αύριο...και ο θεός βοηθός.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Κανένας δεν ειναι 100% σιγουρος για την διάγνωση, ομως η καταρτηση και τα μανιουαλς θα πρεπει να τον οδηγήσουν να σου δωσει τρεις πιθανες περιοχες βλαβης.
    Το σερβις δεν μπορει να εχει καμια σχεση με μια ένδειξη βλαβης στον πινακα οργάνων. Οποτε κανεις σερβις στο χρονοδοαγραμμα που οριζει ο κατασκευαστης, αλλα κυριως ψαχνεις να βρεις ανθρωπο που θα ασχοληθεί με την βλαβη σου και οχι ποσα λαδια και μπουζι σου εβαλα, αν πιανεις τι εννοω.

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    παιδιά....το πήγα στην suzuki στο Περιστέρι...... μου άλλαξε ένα μπουζί και πήρε μπρος κανονικά. Αυτό που έβγαλε ήταν λέει βρεγμένο. Το μπουζί ήταν αλλαγμένο πριν ένα τρίμηνο και προχτές το καθάρισα κιόλλας. Μου είπε ότι κάτι το βραχυκυκλώνει μετά από μερικά χιλιόμετρα> Ταυτόχρονα....αν μείνει για πολύ ώρα στο ρελαντί ανάβει κόκκινο λαμπάκι FI και ο κωδικός σφάλματος υποδυκνείει αισθητήρα λάμδα ή λάθος ρεύμα στις επαφές του. Θέλει ψάξιμο βήμα-βήμα αυτό μου λέει....πρέπι να καθαριστεί το μπεκ, να αλλαχτεί ο αισθητήρας λάμδα και βλέποντας στη πορεία τι παίζεται....κι αν θα το πετύχουμε είπε. Δεν ξέρω τι να κάνω....... να το αφήσω για ψάξιμο...να το πάρω κι ότι ας γίνει....;;; Πάει το μυαλό σας κάπου;
    Τελευταία τροποποίηση από stefstath; 31/12/2019 στις 14:08.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πρεπει να εμπιστευθεις εναν μαστορα μαζι με ενα ποσο που θα πρεπει να διατεθει για την οριστική επισκευή του.
    Απο καπου πρεπει να ξεκινήσεις

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Βραχυκυκλωσε από πλούσιο μίγμα
    Για τον ίδιο λόγο σου ανάβει λαμπάκι στο ρελαντί
    Αν μπει διαγνωστικό θα φανεί με τι λόγο λ δουλεύει
    Λογικά θα δείξει λ<1
    Θέλει για αρχή μέτρηση πίεσης βενζίνης και καθάρισμα μπεκ και λ
    Μπορείς να δοκιμάσεις κι ένα καθαριστικό στο τεποζιτο

  12. #27
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    έχει και συνέχεια.........το μπουζί που έβγαλε από πάνω μου είπε ότι δεν είναι αυτό που προβλέπει η suzuki αλλά ένα παραπλήσιο πιο ψυχρό. Λέτε γι' αυτό να έγινε το μπέρδεμα;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Ναι αυτό παιζει

  14. #29
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    παιδιά από τότε που έβαλα πάνω το σωστό μπουζί, δεν μου άναψε ξανά κόκκινο λαμπάκι FI ενώ το έχω στο ρελαντί για 10 λεπτά............... μόνο που το ρελαντί ανέβηκε από τις 1100 στροφές στις 1550. Ανοίγω το manual servise και λέει το ρελαντί πρέπει να είναι 1400 στροφές ± 100 στροφές...άρα είμαι εντάξει υποθέτω.

  15. #30
    Νέο μέλος Το avatar του/της stefstath
    Εγγραφή
    18/11/2015
    Μηνύματα
    40
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω όπως ξέρετε το suzuki burgman 400 του 2006 injection. Παρατήρησα κάτι περίεργο: μου καίει γύρω στα 8 λίτρα τα 100 χλμ. Του έχω κάνει και το μεγάλο σέρβις στη suzuki πριν 3 μήνες. Το ξαναπήγα και μου είπε ότι πρέπει να ξεκινήσουμε από το καθάρισμα του μπεκ το οποίο μπορεί να μπερδεύει τον αισθητήρα λάμδα στους οποίου τις φίσες δεν πάει σωστό ρεύμα απ' ότι μέτρησε. Είναι μια αλυσίδα περιπτώσεων είπε. Μερικές φορές ακούγονται και κάτι μικρά σκασίματα από την εξάτμιση...δεν ξέρω τι να υποθέσω κι από που να αρχίσω....... έχεις κανείς καμιά ιδέα;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. suzuki burgman 400
    από GREGV33 στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2008, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF