Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: βοηθεια για νεα μοτο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18

    βοηθεια για νεα μοτο

    καλησπερα σε ολους,

    εχω διαβασει απιστευτα πολλες φορες διαφορα αρθρα και αποφασισα να κανω και εγω μερικες ερωτησεις στους γνωστες με αποτελεσμα να με βοηθησετε να καταληξω σε ποια μοτο θα επιλεξω ως την επομενη μου.
    Πρεπει να αναφερω οτι αυτην στιγμη οδηγαω ενα innova 125 ειμαι 22 χρονων 1,9μ και και κατι λιγοτερο απο 80 κιλα.
    Η χρηση που κανω στο παπι ειναι καθημερινη σε αποστασεις πχ για την δουλεια και σχολη οπως επισης και αποστασεις οπως νοτια-βορια προαστια και κατα κυριο λογο με δευτερο ατομο.
    Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ειμαι δυσαρεστημενος με την σχεση αποδοσης προς τα "εξοδα" του.
    Η αλλη ομως ειναι οτι θεωρω πως χρειαζομαι και μεγαλυτερο απο αυτο και απο θεμα μεγεθους και δικου μου αλλα και απο θεμα κυβικων.
    Ο κυριως λογος που θα αναζητω αυτο ειναι αρχικα για μετακινηση στην αθηνα αλλα και για καποια ταξιδια της ταξης των 200-250 χμ ,φυσικα παντα με σταση, και παλι οπως ανεφερα με δευτερο ατομο αλλα και ποια πραγματα.
    Ο δευτερος λογος ειναι επειδη απο μικρος εχω τρελο θεμα με τις μοτο καθως και ο πατερας μου εχει αλλαξει τοσες πολλες και το θελω και σαν "διασκεδαση".
    Για να μην το κουραζω παραπανω θελω να μου πειτε καποιες αποψεις για καποιες μηχανες που εχω στο μυαλο μου καθως και πληροφοριες για την οδικη τους συμπεριφορα καθως και το οικονομικο θεμα.
    Σε αυτο το σημειο θα ηθελα να αναφερω πως ο μεγαλος μου καημος ειναι οι τσοπερ μηχανες απο μικρος,ελπιζω να μην με φατε τωρα, αλλα εχω σκεφτει αρκετες φορες την περιπτωση των naked αλλα και on off αλλα σε καμια περιπτωση δεν με ενδιαφερει ο σπορ τυπος μηχανης.αναζητω μηχανη μεχρι τα 650cc και προγανως παραπανω απο 300cc.Μεγαλος ερωτας ειναι honda shadow 600 και honda steed 400, γνωριζοντας οτι ειναι βαριες μηχανες εχω στο μυαλο μου επισης τις cb της honda αλλα και κατι καπως πιο κοντα σε scrambler.Ελπιζω να μην κουρασα πολυ θα χαιρομουν να ακουσω τις αποψεις σας.

    ευχαριστω και παλι και παντα να οδηγατε με ασφαλεια.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες φίλε μου!
    Αν σου αρέσουν αυτού του τύπου οι μοτοσυκλέτες, γιατί να σε ''φάει'' κάποιος;Ίσα ίσα που θα σε παρακινήσει να πάρεις κάτι που θα το χαρείς
    Ίσως ένα on/off να είναι πιο άνετο για τις βόλτες που θέλεις αλλά αυτό δεν είναι κανόνας αν υπάρχει έρωτας για τσοπεράκι!
    Πόσα περίπου χρήματα διαθέτεις;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    σε ευχαριστω για την απαντηση σου,
    η αληθεια ειναι πως μετα απο ολα τα εξοδα θα ηθελα να ειμαι στο δρομο με τη μηχανη μεχρι 3000.χωρις να γνωριζω πολλα απο συντηρισης θεωρω πως δεν ειναι ουτε πολλα ουτε λιγα.τι λες?

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    έχεις μπαμπά/μαμά/αδελφό/θείο/ξάδελφο/μπατζανάκη κατι κοντίνο σου τέλος πάντων φυσιοθεραπευτή; αν όχι κάνε ότι είπε ο από πάνω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    τι προτεινετε τοτε απο on off εκτος εννοειται απο vstrom transalp τα οποια φυσικα τα σκεφτομαι

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από voidnaut Προβολή μηνύματος
    τι προτεινετε τοτε απο on off εκτος εννοειται απο vstrom transalp τα οποια φυσικα τα σκεφτομαι
    Από μπάτζετ; μια καλή λύση για τις αποστάσεις που θες, και κάνεις και λίγο παιχνίδι είναι το ΧΤ 660Χ απέφυγε το τράνσαλπ, πέραν του ότι είναι ψόφιο πίνει τον άμπακο.
    Εγώ έχω το aprilia pegaso με το ίδιο μοτέρ του 660 και κάνω παρόμοιες (μόνο, πλέον....) αποστάσεις και δεν το αλλάζω.......
    Αν σου αρέσει εμφανισιακά θα βρεις αρκετά σε καλές τιμές κιόλας (δεν βγαίνει πλέον καινούργιο) Επίσης έχει καλύτερο στήσιμο από το ΧΤ και ταξιδεύει άνετα με 140 Μ.ω.τ.
    πράγμα που δεν κάνει το ΧΤ..... όχι εύκολα, τουλάχιστον
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    ακριβως αυτο μοντελο κοιτουσα και εγω σε αυτην την κατηγορια μπορεις να μου πεις περιπου ποσο θα ηταν λογικο να δωσω για συγκεκριμενο αλλα και αν βγαζει προβληματα που θα πρεπει να κοιταξω οταν θα ερθει η ωρα της αγορας?

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    https://www.car.gr/23712370-aprilia-...o-strada#modal

    Λαστιχα δρομου, αλλαγη σελα (ισως?) και ενα στρογγυλο φαναρι μπροστα και εισαι κουκλος. Εντος μπατζετ και αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι του γουστου σου (αφου λες για καστομ και σκραμπλερ).

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/23712370-aprilia-...o-strada#modal

    Λαστιχα δρομου, αλλαγη σελα (ισως?) και ενα στρογγυλο φαναρι μπροστα και εισαι κουκλος. Εντος μπατζετ και αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι του γουστου σου (αφου λες για καστομ και σκραμπλερ).
    πως το κατάντησε έτσι το κακόμοιρο;;;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    ναι η αληθεια ειναι πως ειναι απο τα πρωτα πραγματα που σκεφτηκα και εγω ειδικα το φαναρι σιγουρα

    και αν σου πω πως η συγκεκριμενη ηταν αυτη με εβαλε στο τριπακι να την ψαξω

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    Γνωρίζετε αν κάτι του στυλ virago xv 400 ή
    Intruder 400 θα είναι καλή επιλογή για μέσα στην Αθήνα ; Το λέω και από θέμα βάρους γτ γνωρίζω πως το steed είναι όντως κάπως βάρη μηχανάκι

  12. #12
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από voidnaut Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζετε αν κάτι του στυλ virago xv 400 ή
    Intruder 400 θα είναι καλή επιλογή για μέσα στην Αθήνα ; Το λέω και από θέμα βάρους γτ γνωρίζω πως το steed είναι όντως κάπως βάρη μηχανάκι
    Όχι για πολλούς λόγους.Έχω και Virago 750 σε φάση αποσύνθεσης.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από voidnaut Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζετε αν κάτι του στυλ virago xv 400 ή
    Intruder 400 θα είναι καλή επιλογή για μέσα στην Αθήνα ; Το λέω και από θέμα βάρους γτ γνωρίζω πως το steed είναι όντως κάπως βάρη μηχανάκι
    Καλύτερα κοίταξε για ένα shadow, πολύ καλύτερα σχεδιασμένη μοτοσυκλέτα που έχει αποδείξει την αξία της.
    Αντίστοιχα βλέπω και το intruder αλλά δεν είχαμε κάποιο στην παρέα.
    Στην ουσία θα σου κοστίσουν σχεδόν τα ίδια χρήματα χωρίς ιδιαίτερη διαφορά στην κατανάλωση.

    Βαρύ δεν το λες, οπωσδήποτε αν το έχεις με 15" εμπρός αντί 19" είναι πιο δύστροπο στις μικρές ταχύτητες.
    Αυτό που λέει ο Bowleno για την στάση του σώματος ίσως ακούγεται πολύ για cruiser αλλά έχει το ρεαλισμό
    του όσον αφορά την όρθια θέση του κορμού που δέχεται τους κραδασμούς.

    Πάντως στα 22 σου ψηλός - λεπτός όπως γράφεις μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να έχεις θέμα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    ωραια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας θα το κοιταξω σοβαρα το shadow 600 ακομα και μεσα στην αθηνα

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2019
    Μηνύματα
    18
    μπορει να πει κανενας τιποτα γενικα με το steed ή virago 400 ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΟΤΟ.
    από ANDY 72 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2017, 11:08
  2. Βοήθεια για αγορά μοτο με κριτήρια:
    από CB...K στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2010, 23:41
  3. βοηθεια για αγορα μοτο
    από tuku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2009, 15:26
  4. Βοήθεια για νέα σύνδεση Adsl
    από Σφήγκας600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2006, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF