Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Tracer 700 ημίχρονο...MT-07 τελικό!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37

    Tracer 700 ημίχρονο...MT-07 τελικό!!

    Καλησπέρα παιδιά,

    Είμαι ή μάλλον ήμουν κάτοχος Kawasaki Versys 650 14' αλλά λόγο ζημιάς η μηχανή αποσύρθηκε.
    Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω την Yamaha Tracer 700 μιας και φαίνεται πολύ ωραία μηχανή και ακούω τόσα καλά λόγια για το μοτέρ της.
    Θα μετακινούμε στο 85% Αθήνα και σε μικρούς και σε μεγάλους δρόμους και καμιά βόλτα προς τα πάτρια εδάφη της Καλαμάτας.

    Η αγορά (εαν προχωρήσω) θα γίνει στον Νικολακόπουλο στον οποίο θα την πηγαίνω και για service οπότε αν έχετε κάποια άποψη και για αυτόν θα ήταν ευπρόσδεκτη!

    Συγκριτικά με την Versys πιστεύετε θα διακρίνω καμία μεγάλη διαφορά σε θέμα κατανάλωσης, δύναμης, αέρα κλπ. και άν αξίζει η μηχανή γενικότερα?

    Ευχαριστώ θερμά για την πάντα πολύτιμη γνώμη σας!
    Τελευταία τροποποίηση από lleonidas; 04/10/2019 στις 12:41.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλημέρα φίλε μου!
    Το μοτεράκι είναι όντως αξιοπρεπέστατο.
    Νομίζω πως δε θα δεις μεγάλες αλλαγές στο γκάζι και τις επιταχύνσεις, ίσως να είναι λίγο καλύτερα στην κατανάλωση.
    Σε παρόμοια τιμή υπάρχει και το Honda NC750, αν σ'ενδιαφέρει.
    Έκανες έρευνα αγοράς και έχεις καταλήξει στον συγκεκριμένο έμπορο;
    Αν μπορείς, γράψε και για τη ζημιά που σου έβγαλε το Versys... βαλβίδες;;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    972
    Πολύ καλό μηχανάκι γενικά , καλοτάξιδο

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Καλησπέρα!
    Ναι η δεξιά βαλβίδα εξαγωγής και η κεφαλή.
    Την έδωσα με την ζημιά και έχω κλείσει ένα test ride με την MT-07 μιας και με τράβηξε πολύ από κοντά.
    Θα έχει ξύλο από τον αέρα αλλά δεν κάνω μεγάλες αποστάσεις και ίσως είναι καλύτερα να πάω προς τα εκεί, θα βάλω καμιά ζελατίνα να κόβει.
    Η Tracer μου φάνηκε πολύ μικρή και σαν να πείραν το MT και του έβαλαν φαίρινγκ και ψήλωσαν το τιμόνι.. δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω λεφτά (η ΜΤ κάνει 6800 σε προσφορά).. θα ξέρω μετά το test ride φαντάζομαι

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ins_gr Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Ναι η δεξιά βαλβίδα εξαγωγής και η κεφαλή.
    Την έδωσα με την ζημιά και έχω κλείσει ένα test ride με την MT-07 μιας και με τράβηξε πολύ από κοντά.
    Θα έχει ξύλο από τον αέρα αλλά δεν κάνω μεγάλες αποστάσεις και ίσως είναι καλύτερα να πάω προς τα εκεί, θα βάλω καμιά ζελατίνα να κόβει.
    Η Tracer μου φάνηκε πολύ μικρή και σαν να πείραν το MT και του έβαλαν φαίρινγκ και ψήλωσαν το τιμόνι.. δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω λεφτά (η ΜΤ κάνει 6800 σε προσφορά).. θα ξέρω μετά το test ride φαντάζομαι
    Καλησπέρα!Και εγώ νέος κάτοχος ΜΤ-07 2019, θα δεις ότι θα σου αρέσει το μικρούλι και το μοτεράκι του!
    Αυξάνονται τα κρούσματα στο versys...κρίμα γιατί είναι πολύ συμπαθητικό ψηλό streetάκι για τα δικά μου γούστα.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Κρίμα δεν λες τίποτα..
    Όντως πολύ καλό το ΜΤ, για εκεί με βλέπω, είναι ότι πρέπει για μέσα στην πόλη και την κίνηση.
    Εντάξει η διαφορά από on/off σε naked είνα αισθητή, ειδικά στην σέλα και την άνεση αλλα πιστεύω είναι θέμα συνήθειας.
    Έχεις βάλει καμία ζελατίνα στην ΜΤ? Σκέφτομαι της Ermax 39εκατοστά που είναι.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ins_gr Προβολή μηνύματος
    Κρίμα δεν λες τίποτα..
    Όντως πολύ καλό το ΜΤ, για εκεί με βλέπω, είναι ότι πρέπει για μέσα στην πόλη και την κίνηση.
    Εντάξει η διαφορά από on/off σε naked είνα αισθητή, ειδικά στην σέλα και την άνεση αλλα πιστεύω είναι θέμα συνήθειας.
    Έχεις βάλει καμία ζελατίνα στην ΜΤ? Σκέφτομαι της Ermax 39εκατοστά που είναι.
    Καλημέρα φίλε μου!
    Δεν έχω προσθέσει/αλλάξει απολύτως τίποτα!
    Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον.
    H σέλα αλλάζει, αν σου φαίνεται πολύ άβολη.
    Ως προς τον ανεμοθώρακα, υπάρχουν επιλογές... εγώ δε θα έβαζα κάποιο "θηρίο"... χαλάει την εικόνα της μοτοσυκλέτας και δεν ξέρω αν βοηθάει ουσιαστικά και στην προστασία.
    Έκανες το test ride;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλό μηχανάκι γενικά , καλοτάξιδο
    +1

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Καλησπέρα και πάλι.
    Ναι, το είχα για 30λεπτά και με εξέπληξε η μηχανή, ίσως ότι καλύτερο μέσα στην πόλη.
    Η σέλα δεν είναι άβολη αλλά ούτε βολική, θα την χαρακτήριζα ανεκτική
    Σκεφτόμουν για τον ανεμοθώρακα γιατί θα βγαίνω καθημερινά εκτός των άλλων σε συγγρού και κηφησίας οπότε σκεφτόμουν ότι ειδικά τον χειμώνα θα έβγαζε τον αέρα από πάνω μου.
    Η στάση με κούρασε λίγο αλλά πιστεύω θα την συνηθίσω, αν έχει κανένα tip για την MT please share it with me

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Να βάλεις, εννοείται, αν το θεωρείς απαραίτητο για την καθημερινότητά σου... εγώ απλά εξέφρασα μια προσωπική άποψη.. άλλωστε δεν αποκλείεται ως λύση κάποια στιγμή, αν βρω έναν ταιριαστό ανεμοθώρακα
    Αν κατάλαβα καλά λοιπόν το παρήγγειλες και περιμένεις...να ευχηθώ;;!
    Τη στάση θα τη συνηθίσεις σιγά σιγά, μην ανησυχείς! Θα ανησυχούσες μόνο αν προοριζόταν για μεγάλα ταξίδια αλλά τότε θα ήταν σίγουρα μια εσφαλμένη επιλογή το ΜΤ!
    Όσο για tips,τι να πω... ούτε το πρώτο service δεν έχω κάνει ακόμα
    Μονο πρόβλημα μέχρι τώρα ότι ακούγεται η αλυσίδα.Πήγα στο εξουσιοδοτημένο, το έκανε μια μικρή βόλτα και μου είπε ότι είναι σύνηθες αυτό για τα δύο μεσαία ΜΤ. Να σημειωθεί βέβαια ότι οδηγούσα μοτοσυκλέτα χωρίς αλυσίδα τα τελευταία χρόνια και είχα ξεσυνηθίσει αυτόν τον μεταλλικό ήχο!
    Σκέφτομαι να βάλω και ένα tanklock/tankbag μπροστά ως μικρό αποθηκευτικό χώρο και για να έχω επαφή με το κινητό ως μέσο πλοήγησης.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Καλησπέρα και πάλι,

    Το αγόρασα τελικά το μικρό!
    Ακούγετε και σε μένα η αλυσίδα είναι η αλήθεια.
    Βέβαια θα του βάλω ανεμοθώρακα και αποστάτες και σε δεύτερο στάδιο μια πιο άνετη σέλα για να έρθει στα μέτρα μου

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Μπράβο ρε φίλε, καλά γούστα να βγάλεις!
    porca miseria.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ins_gr Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και πάλι,

    Το αγόρασα τελικά το μικρό!
    Ακούγετε και σε μένα η αλυσίδα είναι η αλήθεια.
    Βέβαια θα του βάλω ανεμοθώρακα και αποστάτες και σε δεύτερο στάδιο μια πιο άνετη σέλα για να έρθει στα μέτρα μου
    Ωραίος! Καλές και απροβλημάτιστες βόλτες
    Νομίζω πως δεν είναι κακή ιδέα να αλλάξω και τον τίτλο του νήματος για να είναι πιο αντιπροσωπευτικός!
    Αυτή η αλυσίδα όντως είναι πολύ σπαστική!
    Ποιο χρώμα διάλεξες;;

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Ωραίος! Καλές και απροβλημάτιστες βόλτες
    Νομίζω πως δεν είναι κακή ιδέα να αλλάξω και τον τίτλο του νήματος για να είναι πιο αντιπροσωπευτικός!
    Αυτή η αλυσίδα όντως είναι πολύ σπαστική!
    Ποιο χρώμα διάλεξες;;
    Πείρα το μαύρο ματ το οποίο είναι απίστευτο χρώμα!
    Ο Νικολακόπουλος μου έκανε δώρο μανιτάρια, immobilizer και συναγερμό metasteel με τηλεειδοποίηση.
    Ένα πολύ πρακτικό που έκανε η Yamaha (δεν ξέρω αν το κάνουν και άλλες εταιρείες, δεν το έχω παρατηρήσει) είναι ότι στο πίσω δεξί ψαλίδι έχουν κάνει μια μικρή εγκοπή και μπορείς και περνάς την αλυσίδα έτσι ώστε να πιάνει σκελετό και όχι ρόδα.
    Απίστευτα πρακτικό για να νιώθεις πιο πολύ ασφάλεια.

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA TRACER 700
    από amyroukai στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 154
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2022, 20:18
  2. Αξιζει να δωσω το tracer 700 για το 900;
    από parlapipas25 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2017, 14:00
  3. NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650
    από Konstantinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 16:00
  4. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2009, 20:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF