Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Αγορά gs ...1150 η 1200;

  1. #1

    Αγορά gs ...1150 η 1200;

    Καλησπέρα σε όλους και όλες!!
    Είμαι σε διαδικασία αλλαγής μοτορίου (κάτοχος cbf500). Είχα στο μυαλό μου μήπως αλλάξω κατηγορία και πάω σε κάτι πιο ταξιδιαρικο. Πρόσφατα ένας γνωστός μου είπε για ένα bmw 1150 gs adventure που πουλιέται και με έβαλε σε διαολεμενες σκέψεις.
    Πριν από αυτό λίγο σνομπαρα τα συγκεκριμένα μηχανάκια (από αυτούς που λένε αν είναι να πάρεις αμάξι με δυο Ρόδες πάρε με τέσσερεις κλπ...) Όμως μετά από πολλές συζητήσεις και ψάξιμο είδα ότι μάλλον κάνω λάθος.
    Ψάχνοντας λοιπόν είδα κάτι το περίεργο και θέλω τη βοήθεια σας. Είδα να παίζουν 1150 μέχρι 4500 5000 και στην ίδια τιμή να παίζουν και τα 1200. Και ακόμα δεν έχω καταλάβει το γιατί.
    Επίσης απ' όσους έχω ρωτήσει υπάρχει διχογνωμία: 1150 για την αξιοπιστία, 1200 γιατί είναι πιο σύγχρονο μηχανάκι κλπ.
    Ξέρω ότι τώρα ανοίγω ασκούς του Αιόλου, αλλά θέλω μια βοήθεια πριν προχωρήσω σε αγορά...
    Αυτό που νομίζω ότι έχει σημασία είναι η αξιοπιστία, η διάρκεια στο χρόνο, η άνεση και προφανώς να μη γίνω κολλητός ούτε του μηχανικού ούτε του βενζινα!

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Το 1200 ειναι καλυτερο στα παντα... Αν μιλαμε γιαντα ιδοα χρηματα και κατασταση, πηγαινε στο 1200... Η τιμη των 1150 ειναι αυτη γιατι απλα αυτοι που τα εχουν ζητανε αυτα τα λεφτα, και χωρις λογο, κατα την ταπεινη μου αποψη...

    Σε καθε περιπτωση, θα απεφευγα τα adventure μοντελα

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Το 1200 ειναι καλυτερο στα παντα... Αν μιλαμε γιαντα ιδοα χρηματα και κατασταση, πηγαινε στο 1200... Η τιμη των 1150 ειναι αυτη γιατι απλα αυτοι που τα εχουν ζητανε αυτα τα λεφτα, και χωρις λογο, κατα την ταπεινη μου αποψη...

    Σε καθε περιπτωση, θα απεφευγα τα adventure μοντελα
    Γιατί όχι τα adventure;

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Το 1200 ειναι καλυτερο στα παντα... Αν μιλαμε γιαντα ιδοα χρηματα και κατασταση, πηγαινε στο 1200... Η τιμη των 1150 ειναι αυτη γιατι απλα αυτοι που τα εχουν ζητανε αυτα τα λεφτα, και χωρις λογο, κατα την ταπεινη μου αποψη...

    Σε καθε περιπτωση, θα απεφευγα τα adventure μοντελα
    Ακριβώς αυτά!Το 1200 έχει λυμένα πολλά προβλήματα και είναι και 30 κιλά ελαφρύτερο.
    Πάντως πρέπει να ανέβεις στα 6+ χιλιάρικα για να πάρεις αξιοπρεπές 1200 του 2007-2008.

    Το adv θα το πάρεις αν έχεις σκοπό να διανύεις 400 χλμ μονοκοπανιά (λογω αυτονομίας) ή αν σε ενδιαφέρει η μόστρα λογω όγκου (ούτε αυτό είναι μεμπτό πάντως).Αν και μετά το cbf ακομα και το απλο gs θα σου φανεί μηχανάρα!

  5. #5
    Η αλήθεια είναι πως το. Budget μου δε θέλω να ξεπερνάει τα 4500. Και έχω βρει και 1200 σε αυτή την τιμή... Το ζήτημα είναι με τόσα ηλεκτρονικά σε σχέση με το παλιό θα είναι αξιόπιστο;

  6. #6
    Τα 1200αρια μοντελα πριν το 2007 πωλουνται φθηνοτερα λογω μηχανισμου φρενων που πολλοι αποφευγουν .

    Τα ακριβα 1150 ειναι ακριβα γιατι καποιοι ιδιοκτητες τα προσεξαν , εβαλαν πανω και ενα σκασμο λ7 και κοιτανε καπως να παρουν κατι πισω .

    Δηλ , ενα καλοσυντηρημενο 1150 με παρα πολλα και χρισημα εξτρα , τα κανει τα 4.5 .

    Και εγω παντως αν ηταν να παρω τετοιο μηχανακι , δεν θα επαιρνα το adv . ΠΟΛΥ μαουνα χωρις λογο σε σχεση με το απλο .
    Μονο στα μεγαλα ταξιδια υπερτερει σε σχεση με το απλο

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Τα 1200αρια μοντελα πριν το 2007 πωλουνται φθηνοτερα λογω μηχανισμου φρενων που πολλοι αποφευγουν .

    Τα ακριβα 1150 ειναι ακριβα γιατι καποιοι ιδιοκτητες τα προσεξαν , εβαλαν πανω και ενα σκασμο λ7 και κοιτανε καπως να παρουν κατι πισω .

    Δηλ , ενα καλοσυντηρημενο 1150 με παρα πολλα και χρισημα εξτρα , τα κανει τα 4.5 .

    Και εγω παντως αν ηταν να παρω τετοιο μηχανακι , δεν θα επαιρνα το adv . ΠΟΛΥ μαουνα χωρις λογο σε σχεση με το απλο .
    Μονο στα μεγαλα ταξιδια υπερτερει σε σχεση με το απλο


    Τα περισσοτερα gs ειχαν εξτρα αξιας πριν 20 χρονια.... Πλεον τα περισσοτερα ειναι τριτοτεταρτα χερια και πωλουνται απο ιδιοκτητες που θελουν να τα πουλησουν οσο τα πηραν, η και περισσοτερο...το να συντηρεις τετοιες λογικες ειναι σιγουρα κακο, οποτε αμα νομιζουν οτι τα μηχανακια αξιζουν τοσο, ας τα κρατησουν μεχρι να αναθεωρησουν...

    Στα του adv, τεραστιο τεποζητο χωρις κανενα λογο, αρκετο παραπανω βαρος που μονο προβληματα δημιουργει... Παραπανω υψος με επιπτωσεις στην οδικη συμπεριφορα, και οχι και οτι καλυτερο αν δεν εχεις το απαραιτητο αναστημα

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι πως το. Budget μου δε θέλω να ξεπερνάει τα 4500. Και έχω βρει και 1200 σε αυτή την τιμή... Το ζήτημα είναι με τόσα ηλεκτρονικά σε σχέση με το παλιό θα είναι αξιόπιστο;
    Με 4500 δεν βρίσκεις αξιοπρεπες 1200 και αυτά που υπάρχουν θα χρειαστούν σύντομα λεφτα επιπλεον γιατι ειναι σιγουρο οτι θα γεννησουν,αν σου βγάλει βλάβη στο σερβό ή φαγωμένο δίσκο θα τρέχεις.

    Βρες καλυτερα ένα Γιαπωνέζικο,ενα varadero πχ.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα και από εμένα,

    Είχα το 1100 για 5 περίπου χρόνια, είναι ίδιας φιλοσοφίας με το 1150, για εμένα λίγο καλύτερο/αξιόπιστο αλλά είναι προσωπική άποψη.

    Το είχα πάρει από ακινησία πολλών ετών με 140.000 χιλιόμετρα και το πούλησα με συνολικά 160.000.

    Η συντήρησή του 1100 και του 1150 είναι αστεία και πραγματικά την κάνεις μόνος σου (εννοώ λάδια φίλτρα ακόμα και βαλβίδες). Για του 1200 δεν γνωρίζω καθώς έχει πολλά περισσότερα ηλεκτρικά και έχω την εντύπωση πως είναι πιο ευαίσθητα.

    Προσωπικά, από τα 2 θα πήγαινα σε 1150, αλλά θα σε καταλάβω απόλυτα να πας στο 1200.

    ΒΑΣΙΚΗ προϋπόθεση ότι και να επιλέξεις, να όσα χιλιόμετρα και να έχει, είναι να έχει αλλάξει συμπλέκτη. Είναι το πιο ακριβό αναλώσιμο και εργασία που υπάρχει. Η αλλαγή είναι κάθε περίπου 80.000 με 100.000, ανάλογα με την χρήση.

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μιας και κανεις δεν αναφερει τα + των 1150:

    1. Τα 1150 ειναι πιο καλοκατασκευασμενα απο τα 1200 με λιγοτερες αστοχιες.
    2. Ταξιδευουν πιο ξεκουραστα λογω μακριας 6ης και μεγαλυτερης ροπης χαμηλα. Στα 150 με 6η το μοτερ γυρναει στις 4000rpm περιπου.
    3. Ειναι πιο σταθερα σε μεγαλες ταχυτητες απο τα 1200 ακομα κι αν του φορτωσεις το σπιτι σου. Λιγοτερο μανιτζεβελα, αλλα πιο σταθερα. Δεν εχω οδηγησει αλλο μεγαλο ονοφ που να ανταποκρινεται τοσο καλα στο φορτωμα.
    4. Με καταργηση καταλυτη, τελικο remus και bbpower chip ερχονται στα ιδια αλογα και σχεδον ιδια κιλα με τα πρωτα 1200. Αν εχετε ποτε σηκωσει καταλυτη και τελικο απο 1150 θα καταλαβετε.

    Προσωπικα μιας και ειχα 1150, αν εψαχνα μηχανακι τερας θα το ξαναπαιρνα ανετα. Πρωτες γενιες 1200 δε θα πλησιαζα, εκτος κι αν ειχα σπονσορα.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 18/08/2019 στις 15:06.

  11. #11
    Δηλ ρε παιδια...για ενα 1150 που τα εχει απανω ολα και ειναι καλοσυντηρημενο πραγματικα ....4.5 ειναι πολλα ;

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Οχι.

  13. #13
    Δεν ξέρω πολλά για το μοντέλο, αλλά από τα λίγα που ξέρω ένα καλοσυντηρημενο old school μοτέρ σίγουρα μπορεί να σε ξεπληρώσει. Συν του ότι μπορείς να του βάλεις και χέρι. Αν και νομίζω ότι στον μπόξερ ότι και να είναι μέχρι ένα σημείο βάζεις χέρι.
    Ερώτηση, επειδή το έβλεπε συνέχεια σε συζητήσεις. Τι είναι το σερβο ρε παιδιά; Το έχει και το 1150; Επίσης στο θέμα κατανάλωσης να φανταστώ ότι το 1200 νικάει ε;

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bmwr1100gs Προβολή μηνύματος
    ...

    ΒΑΣΙΚΗ προϋπόθεση ότι και να επιλέξεις, να όσα χιλιόμετρα και να έχει, είναι να έχει αλλάξει συμπλέκτη. Είναι το πιο ακριβό αναλώσιμο και εργασία που υπάρχει. Η αλλαγή είναι κάθε περίπου 80.000 με 100.000, ανάλογα με την χρήση.
    καλησπέρα κι από μένα

    παρεπιπτόντως δεν έχω αλλάξει συμπλέκτη στα 180.000χλμ που έχω στο κοντέρ στο 1150.
    Το μηχανάκι το πήρα δευτερο χέρι το 2006 με 35.000χλμ.

    Γενικά είναι αξιόπιστο πολύ οικονομικό στη συντήρηση αλλά και σε βενζίνη στο ταξίδι. Στην πόλη καίει πολύ και είναι δύσχρηστο.
    Σαν οδήγηση το 1200 είναι ανώτερο καθότι πιο ελαφρύ και πιο δυνατο.

    Γενικά οι τιμές στην Ελλάδα είναι υψηλές για 20ετίας μηχανάκια.
    Όποιος πάει σε παλιό μπεμβέ πρέπει να το σκεφτεί δύο φορές.
    Είναι αξιόπιστα με μεγάλο προσδόκιμο ζωής αλλά αν βγάλει ζημιά και θέλει ανταλλακτικό κλάφτα.

  15. #15
    Η αλήθεια είναι πως προσωπικά μιλώντας το ότι είναι μεγάλο μηχανάκι εμένα μου αρέσει. Μου προκαλεί ένα δέος.
    Όμως το γεγονός ότι είναι 20ετιας κοντά μηχανάκι όντως με κάνει να το σκέφτομαι... Βέβαια ένα καλοσυντηρημενο μηχανάκι νομίζω μπορεί να βγάλει τα λεφτά του και με το παραπάνω!
    Για την πόλη πόσο καίει δλδ; Γιατί η αλήθεια είναι ότι εδώ 500αρια και καίνε 6.7/100... Νομίζω ότι είναι ανάλογα και τον τρόπο οδήγησης... Αν το χέρι σου έχει μέτρο δε νομίζω να καίει τόσο τραγικά... Δύο κύλινδροι και ψεκασμός γαρ!
    Βέβαια δεν έχω ιδέα! Απλά εικάζω! Ας μιλήσουν οι ειδήμονες

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. GS 1150 kaiei ladia?
    από melissos28 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2009, 08:15
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 15:48
  3. Agora gs 1150
    από Alkis750 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 15:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF