Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 54

Θέμα: Γιατί η Βρετανία είναι τόσο φθηνή?

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Πωωω, πόσες ταινίες του πατέρα μου ειχα χαλάσει...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #17
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μη με δαιμονίζεις,οκ?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190919_181414-2340x3120.jpg 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	410005

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Δεν ξέρω για μοτο και αυτοκίνητα αλλά για ανταλλακτικά μοτο αν δεν είναι η πιο φτηνή αγορά είναι από τις φτηνότερες. Έχω φέρει άπειρα ανταλλακτικά μέσω ebay....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    Απο γνωστο μου Αγγλο.

    Ασφαλεια σε r6 ,το ετος ...1500 ....παουντς

  5. #20
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    κατι γινεται με τις ασφαλειες,παντως νικολα αν ψαχνεσαι,το 1290 απο αγγλια ηρθε του παπαρουνη
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Απο γνωστο μου Αγγλο.

    Ασφαλεια σε r6 ,το ετος ...1500 ....παουντς
    Στον Καναδά αν θες κλιπονάτο στον δρόμο, η ετησια ασφάλιση κανει περίπου οσο ενα νεφρό
    Μόνο track days.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Όντως είναι αρκετά εώς πολύ φθηνότερα, σε ορισμένα μοντέλα όμως....Συμφέρει, υπό προυποθέσεις δηλαδή, μιας και θα πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος μεταφοράς, εκτελωνισμού.

  8. #23
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Εκτίμηση δική μου, κυρίως όσον αφορά τα αυτοκίνητα - οι μοτοσυκλέτες λογικά διαφέρουν σε κάποια σημεία αφού συνήθως είναι χόμπυ και όχι μετακίνηση (πλην σκούτερ, 125ριών και μηχανών-μεταφορέων) :

    - Πλουσιότεροι κάτοικοι, αλλάζουν πιο συχνά οχήματα
    - Περισσότερα οχήματα ανα νοικοκυριό, λιγότερα χιλιόμετρα ανά όχημα στον ίδιο χρόνο (για τις άνω τάξεις)
    - Μεγάλος πληθυσμός, οπότε πληθώρα επιλογών (όχι να ψάχνεις συγκεκριμένο μοντέλο και να μη βρίσκεις δεύτερο σε όλη την περιφέρεια)

    Επίσης, κυρίως για παλιότερα οχήματα:
    - Πολλές βροχές και αλάτι στους δρόμους, επιταχύνουν τη φθορά.
    - Πιο σοβαρές αρχές και ΚΤΕΟ, δε μπορείς να κυκλοφορείς χρέπια (αυτό εν μέρει)
    - Υψηλό κόστος εργατοώρας, οι επισκευές είναι πιο ασύμφορες αν δεν το κάνεις μόνος σου
    Οπότε σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει περισσότερο να το αλλάξεις παρά να το κρατήσεις.
    [Edit 1] Μόλις θυμήθηκα, για να αποσύρεις το όχημά σου πληρώνεις. Οπότε αν στο πάρουν και τσάμπα, σε κάποιες περιπτώσεις σου κάνουν χάρη.

    Στα αυτοκίνητα ο γενικός κανόνας είναι ότι σε 5 χρόνια το όχημα χάνει περίπου το 50-60% της αξίας του, ανάλογα και τη μάρκα (αν πήρες Perodua, τον ήπιες)

    [Edit 2] Θυμάμαι αγγελία Seat Marbella με 1-2 μήνες ΚΤΕΟ, 50 Λίρες - και πρέπει να υπάρχουν πολλές τέτοιες
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 19/09/2019 στις 23:54.

  9. #24
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Ο αδερφός μου εκεί είχε κάνει ανταλλαγή το Vauxhall με ποδηλατο.

  10. #25
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Οι τιμές είναι καλές στα μεταχείρο μηχανάκια αλλά η μεγάλή διαφορά είναι η κατάσταση στην οποιά πωλούνται εδώ σε σχέση μετην Ελλάδα. Οι μηχανές ( ΟΧΙ τα αυτοκίνητα...) είναι 90% σε άριστη κατάσταση χωρίς σκουριές και με λίγα πραγματικά μίλια μιας και είναι κυρίως χόμπυ και "απόδραση" η μηχανή εδώ πάνω... Υπάρχουν πολλά μεταχείρο πλέον μιας και οι περισσότεροι πάνε για καινούρια κατευθείαν αφού τα φράγκα υπάρχουν και οι τιμές σε σχέση με τους μισθούς είναι λογικότατες... Νόμος προσφοράς και ζήτησης λοιπόν... Αν ψάξει κάποιος για παλιά ον οφ (Αφρικά πχ) θα τραβάει τα μαλλιά του από τις τιμές που θα δει στο ταβάνι...
    Τα τελευταία χρόνια δε (5-6) έχει βρωμίσει ο τόπος τζιες και γενικά μεγάλα αντβέ... δεν βγαίνουν καν στην αγορά για πούλημα, αλλά ανταλλάσονται με το επόμενο μοντέλο στο μαγαζί...
    Τα αυτοκίνητα είναι άλλη ιστορία... πολλά μίλια (οβερ 100κ μίλια εύκολα...) και πολύ σκουριά τα παλιά... αλλά και πάλι με πλήρες και αληθινό ιστορικό...
    Εδώ η αγορά μηχανής είναι το οικονομικότερο κομμάτι, δίπλωμα, ασφάλεια, εξοπλισμός είναι συνήθως ακριβότερα για να ξεκινήσεις την καριέρα σου σαν μοτοσυκλετιστής...

    υ.γ. Αυτοκίνητα υπάρχουν και για χάρισμα... μηχανές όχι... γενικά μην τα βάζετε στο ίδιο καζάνι...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    μενω κυπρο και επειδη εδω φερνουν μτχ αυτοκινητα απο αγγλια λογω της ιδιας θεσης τιμονιου, οι τιμες ειναι πολυ χαμηλοτερες απο ελλαδα, σε σημειο δηλαδη να μπαινεις στη σκεψη οτι κατι δεν παει καλα και οτι στην πρωτη βολτα θα μεινεις στο δρομο. μονο στα αυτοκινητα, τα μηχανακια δεν ξερω γιατι αλλα οι τιμες ειναι στο θεο, π.χ. xt 600 του 97 3500-4000 ευρω, ελεος δηλαδη, και για supersport μοντελα 15 και 20 χρονων θελεις ενα 5χιλιαρο. μαλλον επειδη απο οτι εχω ακουσει τα μτχ μηχανακια στη πλειοψηφια ειναι εισαγωγη απο ελλαδα για αυτο και αυτες οι τιμες.
    ενα παραδειγμα για το που κυμαινονται οι τιμες στα μτχ αυτοκινητα, clk 220 diesel 2006 μοντελο με 250.000 χλμ τιμη 3000 παραδωμενο με σερβις- λαστιχα- μοτ (κτεο). κοστος αδειας κυκλοφοριας ειναι 8 ευρω.
    τα αυτοκινητα ειναι πολυ φθηνα, αλλα οταν ερθει η ωρα για σερβις σε σφαζουν κανονικα. καπως θα επρεπε να ρεφαρουν.

  12. #27
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Οι τιμές είναι καλυτερες γιατί επίσης ο Άγγλος έχει πολλαπλάσια αγοραστική δύναμη από τον Ελληνα και η αγορά καινούριας μηχανής είναι στις ίδιες , αν όχι χαμηλότερες, τιμές.
    Οπότε στα 3 χρόνια δεν του είναι τίποτα να πάρει το καινούριο ακόμα και αν ακόμα το παλιό έχει 3000 μίλια.

    Έφερα κ εγώ τη δικιά μου απο αγγλία και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2012
    Μηνύματα
    115
    Ό Έλληνας φταίει που αγοράζει μηχανές από εδώ και κρατάει τις εξωφρενικές τιμές στα ύψη!
    Φέρτε μηχανές απέξω να ρίξουν όλοι τις τιμές τους,άντε πια κατάντησε κουραστικό!!
    Ειδικά οι βόρειοι έπρεπε να φέρνετε όλες τις μηχανές απ' έξω.


    Ας μείνουν απούλητα 2-3 χρόνια,εν καιρό κρίσης,να δείτε στην ανάγκη πως ρίχνουν τις τιμές.

  14. #29
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι η Ελλάδα τρώει εδώ και χρόνια πρόστιμα από την ΕΕ γιατί στον εκτελωνισμό οχημάτων από άλλες χώρες της Ένωσης επιμένει να επιβάλλει δασμούς που δεν επιτρέπονται. Μαζί με τη γραφειοκρατία, η εισαγωγή οχήματος από ιδιώτη καθίσταται γενικά ασύμφορη.

  15. #30
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    To 2016 πήρα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο εισαγωγής, και τα μόνα "έξτρα" χρήματα ήταν 350€ για ταξινόμηση/πινακίδες/κτεο.
    Άρα οι δασμοί έχουν φύγει?
    Ξέρω από βέσπα!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γιατι να ειναι τοσο δυσκολο?!
    από pianistas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2011, 21:05
  2. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να βρέις την μηχανή που θέλεις;
    από Anastassios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 12:05
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 15:40
  4. Γιατι Το Sex Ειναι Μια Αλλη Ιστορια...
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 10:00
  5. γιατι τα χωματερά είναι για τα μπάζα....
    από free rider στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 18:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF