Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Eρώτηξη για φθορά ελαστικών

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337

    Eρώτηξη για φθορά ελαστικών

    Καλησπερίζω άπαντες και δηλώνω παράλληλα πλήρης άγνοια επί του θέματος.

    Στο δρόμο τα λάστιχα τα άλλαζα όταν βγαίναν λινά. Κάποιες φορές έπραττα πιο ώριμα και προνοητικά. Σε κάθε περίπτωση το πότε ήταν η ώρα τους ήταν ξεκάθαρο.

    Πλέον ο δρόμος είναι η εξαίρεση και η πίστα ο κανόνας σε μια αναλογία πάνω κάτω 30/70. Λόγω του ότι πηγαίνω σιγά σχετικά και πλέον χωρίς χουφτώματα βάρβαρα στο γκάζι το κέντρο αργεί πααααρα πολύ να φαγωθεί. Τα πλάγια όμως έχουν φθορά την οποία όμως δν μπορώ να διακρίνω οπτικά. Πιστεύω ότι έχουν λόγω του ότι βλέπω τα εσωτερικά λάδια της γόμας (αυτό το ιριδίζον μπλε) να βγαίνει στην επαφάνεια σχεδόν κάθε φορά. Από τι λοιπόν να κρίνω την κατάσταση τους ?

    Δεύτερο ερώτημα είναι γιατί υπάρχει η φθορά που φαίνεται στις φωτό. Στα D212 GPracer ήταν ακόμη χειρότερη νομίζω. Πάντα ελέγχω πιέσεις και πολύ μεθοδικά. Επίσης τελευταία φορά έβαλα παραπάνω αέρα αλλά τα ίδια γίνανε... Hot tear φαίνεται πάντως.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1C17BB51-0CC9-49ED-B51D-782B5C31C2F6.jpg 
Προβολές:	445 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	406937

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3594.jpg 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	406938

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3593.jpg 
Προβολές:	452 
Μέγεθος:	108,2 KB 
ID:	406939

  2. #2
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    https://www.youtube.com/watch?v=RLTNRNEUHMU

    δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει αλλά εφόσον λες οτι δεν το ζορίσεις για να φαγωθεί το κέντρο στο πλαι μάλλον όταν πάψουν να δημιουργούνται αυτά τα "κυματάκια" και πλεον αρχίζει να γλιστράει...! Εαν κάποιος έχει εντριφήσει περισσότερο παρακαλώ να διορθώσει.....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Άλλο ένα εδώ...
    Το ιριδίζον μπλε όπως είπες τα έλαια είναι και μετά από καλό ζέσταμα βγαίνουν προς τα έξω. Χρησιμοποιείς κουβέρτες ελαστικών; Αν όχι κακώς. Το εμπρός μάλλον καλό φαίνεται, τουλάχιστον από τις φώτο που έβαλες. Το πίσω πρέπει να έχει θέμα στα δεξιά κυρίως. Ποια πίστα πας;
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Έχω δει αρκετά βίντεο αλλά όπως είπα με παραξενεύει η σωστή πίεση που έχουν μετά από κάθε γύρω.

    Κουβέρτες δν έχω γιατί πάω με το μηχανάκι πάντα στην πίστα.

    Δν ξέρω τη σημασία έχει η πίστα εφόσον δν είναι στο κέντρο η φθορά. Κυρίως πάω στο Montmelo (Catalunya GP) και στο Castelloli. Το δεύτερο έχει μικρές ευθείες και τρώει το κέντρο ακόμη και με τράξιον.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    H φθορά στο πλάι εμένα μου φαίνεται σαν αποτέλεσμα χουφτώματος γκαζιού στην έξοδο. Μου θυμίζει αρκετά τα λάστιχα του bimota 1100 οταν το πήγαινα πίστα.
    Ισως χρειάζεται να κρατάς περισσότερη φόρα μέσα στην στροφή ωστε να μην χρειάζεται να το χουφτώνεις τόσο στην έξοδο.
    Αλλο να το λες κι αλλο να το κάνεις βέβαια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    H φθορά στο πλάι εμένα μου φαίνεται σαν αποτέλεσμα χουφτώματος γκαζιού στην έξοδο. Μου θυμίζει αρκετά τα λάστιχα του bimota 1100 οταν το πήγαινα πίστα.
    Ισως χρειάζεται να κρατάς περισσότερη φόρα μέσα στην στροφή ωστε να μην χρειάζεται να το χουφτώνεις τόσο στην έξοδο.
    Αλλο να το λες κι αλλο να το κάνεις βέβαια.
    Σε συνδυασμό με όχι βέλτιστο σετάπ αναρτήσεων.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Νομίζω αυτά που είπαν οι τελευταίοι ισχύουν. Προσπαθώ να βελτιώσω την ταχύτητα εισόδου που είναι και το πιο δύσκολο λόγω φόβου. Πλέον δν παίζει χούφτωμα στην έξοδο αλλά αρχίζω το γκάζι πιο νωρίς μιας και η κλήση το επιτρέπει.

    με τις αναρτήσεις δν ξέρω τι να κάνω. SAG ρυθμίστηκε για το βάρος μου. Την πίσω την έχω πάει στο sport setting που δίνει ο κατασκευαστής λόγω του βάρους μου. Στην οδήγηση δν με ενοχλεί κάτι αλλά αν είναι να αλλάξει κάτι ίσως είναι να γίνει πιο σοφτ η πίσω.

    Βγάζει νόημα ?

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αυτο που λεει ο σαπιλας ειναι. οσο βελτιώνεσαι και μπαινεις με φορα αντι να καρυδωνεις γκαζι στην εξοδο θα μειώνετε αυτο το φαινομενο. οι κουβερτες κυριως βοηθάνε στους θερμικους κύκλους και το γνωστο μπλε χρωματάκι απο κάψιμο. δεν νομιζω στο επιπεδο σου να εχει τοση μεγάλη σημασια. φανταζομαι κανεις td δεν πας για την open ξερω γω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Οι κουβέρτες βοηθάνε σε οποιοδήποτε επίπεδο. Έχεις σταθερή πρόσφυση από το λάστιχο δεν αλλάζει κατά τη διάρκεια του session και βοηθάνε στην διάρκεια ζωής των ελαστικών. Για να τοποθετείς τις κουβέρτες ίσως αν συνεννοηθείς να καταφέρεις να δώσεις ένα ζευγάρι stand να σου το φέρνουν εκεί. Η τεχνική του οδηγού είναι εξαιρετικά σημαντική για τη φθορά. Πέρα από τα SAG δες και αποσβέσεις με ζεστές αναρτήσεις. Επίσης ρώτα τους θαμώνες της πίστας για τις γόμες που συνηθίζουν να βάζουν σε αυτές τις πίστες.
    Τελευταία τροποποίηση από DrIoannis; 25/05/2019 στις 15:26.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    . Πέρα από τα SAG δες και αποσβέσεις με ζεστές αναρτήσεις. Επίσης μίλα και με τους θαμώνες της πίστας για τις γόμες που συνηθίζουν να βάζουν σε αυτές τις πίστες.
    Απόσβεση είναι το rebound ? Πώς να το δω αυτό ;

    από θαμώνες βλέπω τα πάντα αναλόγως το λέβελ. Τα δυο τελευταία που χω αλλάξει μια χαρα είναι (Sportsmart TT και D212GPracer) και στις δύο πίστες. Έχω δει άλλους με χειρότερη και άλλους με καλύτερη φθορά. Εδώ βέβαια βάζουν όλοι κουβέρτες ανεξαρτήτως λέβελ. Έχει κόσμο με τα μισά TS από εμένα και ειπναι με warmers.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Απόσβεση είναι το rebound ? Πώς να το δω αυτό ;

    από θαμώνες βλέπω τα πάντα αναλόγως το λέβελ. Τα δυο τελευταία που χω αλλάξει μια χαρα είναι (Sportsmart TT και D212GPracer) και στις δύο πίστες. Έχω δει άλλους με χειρότερη και άλλους με καλύτερη φθορά. Εδώ βέβαια βάζουν όλοι κουβέρτες ανεξαρτήτως λέβελ. Έχει κόσμο με τα μισά TS από εμένα και ειπναι με warmers.
    αποσβέσεις ειναι και τα δυο. αποσβεση επαναφοράς και αποσβεση συμπίεσης. με λιγα λογια θέλει να σου πει να δει τις ρυθμίσεις σου.

  12. #12
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Ζητά από κάποιον εξειδικευμένο στην πίστα να δει τη φθορά στο λάστιχο και να σου φτιάξει το σετ απ...μαλλον αυτή είναι φθορά από λάθος γεωμετρία στο μότο η από λάθος θερμοκρασία ελαστικού λόγο πίεσης(ήταν πολύ χαμηλη)που είναι και το πιο πιθανο..αυτοί που ξέρουν θα διαβάσουν το λάστιχο και θα σου πουν..από εδώ δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς τη φθορά από τη φωτο για να σε βοηθήσω περισσοτερο.παντα υπαρχει κάποιος στο εξωτερικό στα οργανωμένα τρακντει που σεταρει αναρτήσεις στην εκάστοτε πίστα η θα ξέρει να σε βοηθήσει σχετικά...

    Το μπροστά δείχνει καλό...αν βλέπω καλά το λάστιχο ίσως θες μια μικρή ρύθμιση στην επαναφορα ίσως είναι 1-2 κλικ αργή αλλά πάλι από εδώ δε γίνεται να σου πω με ακρίβεια..
    Τελευταία τροποποίηση από o teos; 25/05/2019 στις 09:59.
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Ευχαριστώ για το feedback. Ξαναλέω ότι οι πιέσεις είναι σωστές. Τις τσεκάρω μετά από κάθε session. Αναρτήσεις πολύ πιθανό γιατί απλά τις έβαλα στο sport λόγω του ότι είμαι βαρύς και μου φαινόταν ασταθές με τις πιο χαλαρές ρυθμίσεις. Πιθανόν όμως να χω κάνει μλκια.

  14. #14
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Όταν λες σωστές πιέσεις??θεωρείς ότι σε ένα τρακ ντει έβαλες την πίεση Α το πρωί και τέλος??είναι σωστή για όλη τη μέρα??στα μέγαρα ίσως αλλά σε πίστες όπως αυτή που τρέχεις εσύ ανάλογα με τις συνθήκες περιβάλλοντος (θερμοκρασία πιστας,θερμ. Περιβάλλοντος κλπ που αλλάζουν συνέχεια μες τη μερα) πρέπει να παίξεις με την πίεση στα λάστιχα 1 με 3 psi άνετα από πρωί σε μεσημέρι και μετά σε απόγευμα ...

    Επίσης ίσως δε φταίει η πίεση που το λάστιχο υπερθερμανθηκε εκεί η τουλάχιστον έτσι δείχνει..αν όντως κάτι δεν πάει καλά στις αναρτήσεις και τρώει όλο το ζόρι το πίσω παίζει και αυτό.. ελπίζω να βοήθησα λίγο
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Όταν λες σωστές πιέσεις??θεωρείς ότι σε ένα τρακ ντει έβαλες την πίεση Α το πρωί και τέλος??είναι σωστή για όλη τη μέρα??στα μέγαρα ίσως αλλά σε πίστες όπως αυτή που τρέχεις εσύ ανάλογα με τις συνθήκες περιβάλλοντος (θερμοκρασία πιστας,θερμ. Περιβάλλοντος κλπ που αλλάζουν συνέχεια μες τη μερα) πρέπει να παίξεις με την πίεση στα λάστιχα 1 με 3 psi άνετα από πρωί σε μεσημέρι και μετά σε απόγευμα ...

    Επίσης ίσως δε φταίει η πίεση που το λάστιχο υπερθερμανθηκε εκεί η τουλάχιστον έτσι δείχνει..αν όντως κάτι δεν πάει καλά στις αναρτήσεις και τρώει όλο το ζόρι το πίσω παίζει και αυτό.. ελπίζω να βοήθησα λίγο
    Μα το είπα ο καημένος μετά από κάθε session.

    Σήμερα πάντως δν ζορίστηκε τόσο αλλά ήταν πίστα που δν είχε τόσο γκάζι όσο οι άλλες (Calafat). Ήρθε η ώρα να πεταχτούνε πάντως νομίζω. Σκληρή ανάρτηση παίζει να δημιουργεί αυτή τη φθορά ?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για αγορα ελαστικων..
    από @bsolut!! στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 22:57
  2. Site για παραγγελια ελαστικων.
    από camen στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2009, 04:16
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 13:15
  4. Προτασεις για αλλαγη ελαστικων(xt660R)
    από JOHN-XT660R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2007, 13:57
  5. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 04:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF