Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 127

Θέμα: Αγορά 1ης μοτοσυκλέτας

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κάνε τα μαθήματα οδήγησης και θα δεις μόνος ακριβώς όσα συζητάμε.
    Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις πριν έχεις δίπλωμα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Κάνε τα μαθήματα οδήγησης και θα δεις μόνος ακριβώς όσα συζητάμε.
    Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις πριν έχεις δίπλωμα.
    Όχι βέβαια εννοείται οτι θα κάνω κανονικά τα μαθήματα που απαιτούνται για να είμαι σίγουρος όταν βγω στον δρόμο

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Wat.


    To the point
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες!
    Ακούγεσαι αρκετά επιφυλακτικός, ίσως και υπέρ το δέον, όσον αφορά τα κυβικά αλλά ένα μοτοσυκλετάκι 125cc είναι αδύναμο και δεν προσφέρει ιδιαίτερη σιγουριά.

    Αν σου αρέσει τόσο και είσαι αποφασισμένος, τότε οκ αλλά σίγουρα ένα ελαφρώς πιο δυνατό και ροπάτο μηχάνημα θα μπορούσε να σε εισάγει εξίσου ομαλά στον κόσμο των δύο τροχών

    Για να νιώθεις ασφάλεια και για να"είναι στα μέτρα σου", όπως γράφεις, δεν είναι απαραίτητο να είναι αδύναμο! Ασφάλεια θα νιώθεις έχοντας καλό εξοπλισμό, πράγμα που πρέπει να φροντίσεις πριν από την αγορά, καλοσυντηρημένο όχημα και φυσικά σύνεση και μυαλωμένη οδήγηση...σ'αυτα τα τελευταία δε θα έχεις πρόβλημα, αν κρίνω από όσα έχεις γράψει εδώ
    Προτείνω λοιπόν κάτι σε 250 cc τουλάχιστον.
    Α2 δίπλωμα έχεις;
    Ο Ieonidas σου έδωσε την πιο καλή απάντηση στο ερώτημα σου φίλε.
    Έτσι και εγώ σαν εσένα, φοβόμουν τα περισσότερα κυβικά επειδή ήμουν αρχάριος.
    Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω 125 κυβικά μοτοσικλέτα και να την έχω βαρεθεί στο 6μηνο.( Να μην πω 3μηνο)
    Έλεγα δεν ξέρω καλά συμπλέκτη,να είναι ελαφριά ,εύκολη.
    Όμως αν ήταν 250cc ή και μεγαλύτερη δεν θα έπρεπε να φορτώνω σχεδόν τέρμα τις ταχύτητες για να πηγαίνω με αξιοπρεπή ταχύτητα.
    Ούτε θα είχα τόσο συχνές αλλαγές ταχυτήτων από φανάρι σε φανάρι. Πρώτη,2,3,4,5 και σε 80 μέτρα , στο άλλο φανάρι κατέβασμα όλες μέχρι νεκρά και άιντε από την αρχή.
    Σκέψου ότι καλό είναι η μοτό που οδηγείς να έχει απόθεμα ροπής (δύναμης) άσχετα αν δεν σου χρειαστεί κάθε μέρα. Όταν όμως σου χρειαστεί γρήγορα, για κάποιο λόγο ( προσπέραση) θα είναι εκει.

  5. #20
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    παιδιά σας ευχαριστώ για την καθοδήγησή σας.
    Η μηχανη πρόκειται να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη.
    Αυτό που με φοβίζει σαφως είναι το βάρος και το μέγεθος αν μπορέσω να κουμαντάρω μια πιο μεγάλη μηχανη.
    Δεν είμαι κοντός 1.87 και 90 κιλά είμαι αλλά θεωρώ ότι ένας κοντός και πιο ελαφρύς από εμένα αναβάτης θα μπορεί να κουμαντάρει πιο άνετα μια μηχανή αν έχει την εμεπιρία που εγώ δεν έχω.
    Όχι δεν έχω σκοπό να ξεσπάω από τα νεύρα μου γκαζώνοντας απερίσκεπτα.
    Απλά έχοντας στην κατοχή μου ένα insignia έχω κουραστεί να κυκλοφορώ με αυτό στην πόλη με αυτό και να κάνω μόνο 1 ταξίδι εκτός μονο για διακοπές.
    Αν μου πειτε γιατί δεν παίρνω ένα μικρό ΙΧ νομίζω ότι ως χρηστες μηχανής καταλαβαίνετε την διαφορά.
    δίπλωμα δεν έχω και θα δώσω για μεγάλη μηχανή κάνοντας κανονικά τα απαραίτητα μαθήματα για να είμαι σίγουρος.
    Αν δω ότι τα κότσια μου αντέχουν για περισσότερα κυβικά πχ και 250αρι και το δοκιμάσω οκ δεκτό.Απλά τώρα μου φαινεται βουνο μια πιο μεγάλη μηχανη
    Μην ανησυχείς, η διαφορά από τα 125cc στα 250cc δεν είναι τεράστια, ούτε στο βάρος ούτε στα γκάζια. Κάνει όμως τη διαφορά στο σημείο που περνάς από το μηχανάκι στις entry level μοτοσυκλέτες. Σε δικαιολογώ απόλυτα που το βλέπεις βουνό αλλά σε διαβεβαιώνω πως δεν είναι. Πρόκειται για το ίδιο πράγμα από άποψη χειρισμού αλλά έχει παραπάνω πλεονεκτήματα μόνο. Μεταφορική ικανότητα, ενεργητική ασφάλεια, φρένα. Θα το καταλάβεις και μόνος σου μετά τα πρώτα μαθήματα που θα κάνεις.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Ψαχνόμουν για ηλεκτρικό λόγω του οτι είναι αυτόματα.
    Η εμπειρία μου με ταχύτητες είναι μηδενική.
    Συγγνώμη αλλά αυτό που για εσάς είναι παιχνιδάκι εμενα μου φαίνονται βουνό
    Μαζί σου.
    Δεν σε κρίνω για την επιλογή σου, μακάρι να το πάρεις και να κάνεις 1000 ταξίδια.
    Το quote στο έκανα ΚΑΙ για τις τρεις φράσεις ΜΑΖΙ.

    Δεν πάνε μαζί, είναι αντιφατικά πράγματα.

    Εκτός κι αν τα γράφεις ως συμπλήρωμα για το συμπαθές του λόγου, οπότε πάλι μαζί σου.

    Νομίζω αν περιγράψεις τι θέλεις και τι ψάχνεις , χωρίς μπερδευτικές φράσεις τύπου ''γουστάρουμε γκάζια'' θα σε βοηθήσουν-συμβουλέψουν τα μέλη τι μοτό σου πάει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά λοιπόν με δεδομένο ότι κάνοντας τα απαραίτητα μαθήματα θα εξικοιωθω και τα 250 κυβικά θα είναι διαχείρησιμα για μένα, πάνε λοιπόν να μου πείτε κάποια μοντέλα τα οποία είναι για τα μέτρα μου.
    Δλδ κατάλληλα για οδήγηση στη πόλη, όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα, δεν με πειράζει να είναι και μεταχειρισμένο.
    Ξέρω ότι η εμφάνιση που παίζει σημαντικό ρόλο είναι υποκειμενικό θέμα απλά αν υπάρχουν κάποια βασικά πράγματα που πρέπει να προσέξω για την επιλογή θα ήθελα να τα γνωρίζω.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εγω ειμαι μαζι σου καλα το σκέφτεσαι, το κυριότερο θεμα ειναι το βαρος και αδράνεια και οτι δεν εχεις την εμπειρία να την διαχειριστείς, ευκολα "γυρνανε" οι αστραγαλοι
    Να σου το πω με νουνερα
    Τα 125 που κοιτας ειναι στα 120-130 κιλα(γεματα) θα μπορουσες να δεις 250 που θα ειναι μαξ 20 κιλα παραπανω δηλαδη στα 150, αλλα ως εκει.
    Καινουργια μπορεις να δεις τα cb125f, d-traker 150, gsx-s 125
    Σε μεταχειρισμενο 10ετιας αλλα και νεοτερα μπορεις να δεις vanvan 200, cbf250, ybr250,cbr250r, klx250, crf250l, z250l
    Ολα τα βρισκεις στο car ειτε εμπορων ειτε ιδιωτών.

    Επισης πρόσθεσε οτι για να αισθανεσαι περισσοτερο ασφαλείς δεν απαιτειται ενα μηχανάκι για αρχάριο αλλα θα πρεπει να αγορασεις κανονικο μοτοσυκλετιστικο εξοπλισμό: κρανος,γαντια,μποτες,μπουφαν, παντελόνι, σετ αδιαβροχα υπαρχουν για ολα τα βαλαντια και εχεις την δυνατότητα να αγορασεις τις οικονομικές σειρες να σου βηουν ολα αυτα απο ενα 400ρι μεχρι οσο θελεις (αν τα παρεις απο εναν ολα μαζι θα λαβεις και καποια έκπτωση).

    Τελος αλλα ισως και το σημαντικότερο που πιθανόν επειδη εισαι παλιάς σχολής οπως οι περισσοτεροι, μη προσπαθησεις να μαθεις να οδηγεις μοτοσυκλετα απο μονος σου και δεν εννοω να την χειρίζεσαι που αυτο θα πιστοποιηθεί με την αδεια οδηγησεις, αλλα να γνωριζεις πως συμπεριφέρεται σε ολες τις συνθήκες η μοτοσυκλετα,γιατι και εσυ τι κανεις σε καθε συνθήκη η τι μπορεις να κανεις για να αποτρεψεις μια κατάσταση. Υπαρχουν σχολες ασφαλους οδήγησης οριζεις την ημερομηνία-περιοδο που σε βολεύει, ημερήσιο θα ειναι το corse και η οδηγική αναβάθμιση σου θα ειναι κατι παραπανω απο θεαματική.

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες!
    Ακούγεσαι αρκετά επιφυλακτικός, ίσως και υπέρ το δέον, όσον αφορά τα κυβικά αλλά ένα μοτοσυκλετάκι 125cc είναι αδύναμο και δεν προσφέρει ιδιαίτερη σιγουριά.

    Αν σου αρέσει τόσο και είσαι αποφασισμένος, τότε οκ αλλά σίγουρα ένα ελαφρώς πιο δυνατό και ροπάτο μηχάνημα θα μπορούσε να σε εισάγει εξίσου ομαλά στον κόσμο των δύο τροχών

    Για να νιώθεις ασφάλεια και για να"είναι στα μέτρα σου", όπως γράφεις, δεν είναι απαραίτητο να είναι αδύναμο! Ασφάλεια θα νιώθεις έχοντας καλό εξοπλισμό, πράγμα που πρέπει να φροντίσεις πριν από την αγορά, καλοσυντηρημένο όχημα και φυσικά σύνεση και μυαλωμένη οδήγηση...σ'αυτα τα τελευταία δε θα έχεις πρόβλημα, αν κρίνω από όσα έχεις γράψει εδώ
    Προτείνω λοιπόν κάτι σε 250 cc τουλάχιστον.
    Α2 δίπλωμα έχεις;
    Θα βγω λίγο εκτός θέματος αλλά θέλω να χειροκροτήσω το σχόλιο του lleonidas.

    Μέσα στα χρόνια της κρίσης έχω παρατηρήσει πως χωρίς εξοπλισμό ασφαλείας και κυρίως χωρίς κράνος, στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι "μοτοσυκλετιστές" έως 18 χρονών και "μοτοσυκλετιστές" από 50 ετών και άνω. Οι πρώτοι για τους γνωστούς λόγους.
    Οι δεύτεροι όμως έχουν ενδιαφέρον.... Μάλλον είναι αυτοκινητιστές ή πρώην αυτοκινητιστές οι οποίοι δεν έχουν καμία μοτο-παιδεία και ζουν την "ελευθερία" τους κάνοντας τους καουμπόυδες. Δε ρισκάρουν μόνο τη προσωπική τους ασφάλεια αλλά πολλές φορές και μελών των οικογενειών τους. Έχω δει πολλές φορές κάτι τέτοιους με παπί στο ποτάμι, με τη γυναίκα και το παιδί ανάμεσα... ακρανίωτους όλους μαζί. Είναι το χειρότερο είδος μοτοσυκλετιστή καθώς δεν έχουν καμία συνείδηση του τι κάνουν. Και μη τολμήσεις να κάνεις και καμία φιλική υπόδειξη...

    Οπότε η συμβουλή του lleonidas ήταν σημαντική αν και σε καμία περίπτωση δε θέλω να θίξω το φίλο που ρωτάει για επιλογή της πρώτης του μοτό. Τροφή για σκέψη προσφέρω.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Ψαχνόμουν για ηλεκτρικό λόγω του οτι είναι αυτόματα.
    Η εμπειρία μου με ταχύτητες είναι μηδενική.
    Συγγνώμη αλλά αυτό που για εσάς είναι παιχνιδάκι εμενα μου φαίνονται βουνό
    Και αυτό ηλεκτρικό είναι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lightning-LS-218-1.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	410047

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά σαν παιδί και εγω τις έκανα τις καγκουριες στα 18 μου με αυτοκίνητο που είχε 95 hp. Που σημαίνει ότι ήταν λιγότερο επικίνδυνο απο ένα σημερινό με πιθανή την διπλάσια ιπποδύναμη.
    Έχω οικογένεια, αγαπάω την ζωή μου, και δεν έχω σκοπό να πάω ούτε στο περίπτερο χωρίς κράνος ειδικά.
    Απλά βαρέθηκα το ΙΧ μέσα στην πόλη και θέλω να βάλω κάτι διαφορετικό στην ζωή μου στον τομέα αυτό.
    Είμαι συνηδειτοποιημενος και πιστεύω πως ότι κάνεις πρέπει να το κάνεις με τον σωστό τρόπο για να το απολαμβάνεις.
    Οπότε σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και χαίρομαι που συναντώ ανθρώπους που σέβονται το να οδηγούν μηχανή.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Και αυτό ηλεκτρικό είναι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Lightning-LS-218-1.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	410047
    Μπα δεν το φτάνω σε όλα.

  13. #28
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Παιδιά σαν παιδί και εγω τις έκανα τις καγκουριες στα 18 μου με αυτοκίνητο που είχε 95 hp. Που σημαίνει ότι ήταν λιγότερο επικίνδυνο απο ένα σημερινό με πιθανή την διπλάσια ιπποδύναμη.
    Έχω οικογένεια, αγαπάω την ζωή μου, και δεν έχω σκοπό να πάω ούτε στο περίπτερο χωρίς κράνος ειδικά.
    Απλά βαρέθηκα το ΙΧ μέσα στην πόλη και θέλω να βάλω κάτι διαφορετικό στην ζωή μου στον τομέα αυτό.
    Είμαι συνηδειτοποιημενος και πιστεύω πως ότι κάνεις πρέπει να το κάνεις με τον σωστό τρόπο για να το απολαμβάνεις.
    Οπότε σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και χαίρομαι που συναντώ ανθρώπους που σέβονται το να οδηγούν μηχανή.
    Σου εύχομαι ολόψυχα να απολαύσεις αυτή την αλλαγή* στη ζωή σου!







    *250 να πάρεις!

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλώς ήρθε στο forum!

    Να επαναλάβω με τη σειρά μου:

    - Ξεκίνα πρώτα τα μαθήματα οδήγησης και μετά άρχισε να ψάχνεις για μοτοσυκλέτα. Θα δεις ότι γρήγορα θα νοιώσεις οικειότητα με μοτοσυκλέτες κοντά στα 300 κυβικά.
    - 125cc αγοράζει συνήθως όποιος δεν μπορεί λόγω ηλικίας ή διπλώματος οδήγησης να πάρει μεγαλύτερου κυβισμού μοτοσυκλέτα. Επίσης όποιος δεν μπορεί να διαθέσει τα επιπλέον χρήματα για την αγορά ή θέλει να ελαχιστοποιήσει το κόστος συντήρησης και μετακίνησης, όπως κάνουν οι πακετάδες. Εσύ δεν εμπίπτεις σε καμία από αυτές τις κατηγορίες, οπότε καλό είναι να διαθέσεις τα επιπλέον χρήματα και να αγοράσεις μοτοσυκλέτα που θα σου παρέχει την απαραίτητη ενεργητική ασφάλεια που προσφέρουν τα 250-300 κυβικά.
    - Αγόρασε τον απαραίτητο προστατευτικό εξοπλισμό πριν ακόμα βγάλεις το δίπλωμα. Κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι, μποτάκια. Το ποσό είναι σεβαστό και πρέπει να αφαιρεθεί από τον προϋπολογισμό που έχεις για τη μοτοσυκλέτα. Η προστασία του αναβάτη προηγείται της μοτοσυκλέτας. Πρέπει να φοριέται πάντοτε, ακόμα και για σύντομη μετακίνηση μέχρι το περίπτερο. Αν ανεβάσεις κι άλλο μέλος της οικογένειας στη μοτοσυκλέτα, πρέπει να έχεις προηγουμένως φροντίσει να του αγοράσεις αντίστοιχο εξοπλισμό.
    - Αν βρεις μοτοσυκλέτα με ABS, προτίμησέ τη. Είναι σημαντικό, ειδικά για αρχάριο οδηγό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ότι είπαν οι προλαλήσαντες.Απλά να προσθέσω στα 250 κυβικά να δείς και το SYM Wolf 250.Eίναι ίσως το μοναδικό μηχανάκι της SYM που θα χαρακτήριζα ως αξιόπιστο (ως κάτοχος).Έχει και το γκαζάκι του για τα κυβικά του,και ταξιδάκια πάει άνετα,και μανιτζέβελο είναι στην πόλη μέσα,και οικονομικό είναι και το θέμα με την μίζα λύνεται οριστικά αν βάλεις μίζα απο cbf250.Και είναι οικονομικό και στα όλα του.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας
    από yama6336 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 23:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 14:37
  3. Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...
    από spyros_utcb στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 11:56
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:16
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF