Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 127

Θέμα: Αγορά 1ης μοτοσυκλέτας

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    παιδιά σας ευχαριστώ για την καθοδήγησή σας.
    Η μηχανη πρόκειται να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για μετακινήσεις μέσα στην πόλη.
    Αυτό που με φοβίζει σαφως είναι το βάρος και το μέγεθος αν μπορέσω να κουμαντάρω μια πιο μεγάλη μηχανη.
    Δεν είμαι κοντός 1.87 και 90 κιλά είμαι αλλά θεωρώ ότι ένας κοντός και πιο ελαφρύς από εμένα αναβάτης θα μπορεί να κουμαντάρει πιο άνετα μια μηχανή αν έχει την εμεπιρία που εγώ δεν έχω.
    Όχι δεν έχω σκοπό να ξεσπάω από τα νεύρα μου γκαζώνοντας απερίσκεπτα.
    Απλά έχοντας στην κατοχή μου ένα insignia έχω κουραστεί να κυκλοφορώ με αυτό στην πόλη με αυτό και να κάνω μόνο 1 ταξίδι εκτός μονο για διακοπές.
    Αν μου πειτε γιατί δεν παίρνω ένα μικρό ΙΧ νομίζω ότι ως χρηστες μηχανής καταλαβαίνετε την διαφορά.
    δίπλωμα δεν έχω και θα δώσω για μεγάλη μηχανή κάνοντας κανονικά τα απαραίτητα μαθήματα για να είμαι σίγουρος.
    Αν δω ότι τα κότσια μου αντέχουν για περισσότερα κυβικά πχ και 250αρι και το δοκιμάσω οκ δεκτό.Απλά τώρα μου φαινεται βουνο μια πιο μεγάλη μηχανη
    Ιδια ηλικια, υψος, παρομοιο βαρος με εσενα ( αλλα 31 χρονια αναβατης ) και σου λεω οτι και το 125 και το 250 θα σου φανουν ποδηλατα σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. Αφου ομως θα κινεισαι στην πολη δεν υπαρχει λογος να πας σε μεγαλυτερο απο 250 κεκ.
    Οταν ξεκινησεις τα μαθηματα θα δεις και μονος σου οτι δεν ειναι δυσκολο το κουμανταρισμα.

    Καλο εξοπλισμο να παρεις, να τον φορας παντα και καλως να ορισεις στον κοσμο της μοτοσυκλετας

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ότι είπαν οι προλαλήσαντες.Απλά να προσθέσω στα 250 κυβικά να δείς και το SYM Wolf 250.Eίναι ίσως το μοναδικό μηχανάκι της SYM που θα χαρακτήριζα ως αξιόπιστο (ως κάτοχος).Έχει και το γκαζάκι του για τα κυβικά του,και ταξιδάκια πάει άνετα,και μανιτζέβελο είναι στην πόλη μέσα,και οικονομικό είναι και το θέμα με την μίζα λύνεται οριστικά αν βάλεις μίζα απο cbf250.Και είναι οικονομικό και στα όλα του.
    Πολύ όμορφο όντως αλλά ξεφεύγει στην τιμή.
    Αν λέω σωστά κοστίζει 3.900 μετρητοίς

  3. #33
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από athletico Προβολή μηνύματος
    Πολύ όμορφο όντως αλλά ξεφεύγει στην τιμή.
    Αν λέω σωστά κοστίζει 3.900 μετρητοίς
    Μεταχειρισμένο πάντα με λίγα χιλιόμετρα

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Είχα στη ζωή μου πολλές μοτοσυκλέτες, από 50 ως 650 κυβικά.

    Κάποια στιγμή η οικονομική κατάσταση της εποχής, με έκανε να αγοράσω μια Yamaha YBR 125 και ασφαλώς... ήμουνα στις μαύρες μου κι έλεγα ότι θα τη βαρεθώ στο τρίμηνο.

    ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΟΜΩΣ! Αποδείχθηκε πάρα πολύ καλή, πιστό σκυλί κι ευχάριστη έκπληξη!

    Αν λοιπόν θέλεις μια μοτοσυκλέτα για την πόλη, η οποία α) να είναι καινούρια, β) να μην υπερβαίνει το μπάτζετ που έγραψες, γ) να μην καίει ΤΙΠΟΤΑ, δ) να είναι σούπερ αξιόπιστη και ε) να έχει (αφού "ανοίξει" ύστερα από το στρώσιμο) έναν πολύ καλό κινητήρα για τα κυβικά της...

    ... πάρε με κλειστά μάτια τη Yamaha YS 125, που είναι η διάδοχος της YBR!

    Αλλιώς... με λίγα λεφτά ακόμα (3.600) παίρνεις καινούρια τη Benelli BN 251 και έχεις μια πολύ ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα, η οποία επίσης δεν καίει τίποτα, είναι όμορφη, είναι πιο δυνατή και μπορεί να σε πάει και λίγο πιο έξω από την πόλη!

    Υ.Γ.: "γκάζια" και... Super Soco δεν πάνε μαζί! Ξέχνα τα ηλεκτρικά προς το παρόν.

  5. #35
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Πάντως τα ηλεκτρικά που έχουν μια "α" ποιότητα και το Super Soco μοιάζει να είναι τέτοιο (δεν γνωρίζω), έχουν μεγάλη ροπή.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Εγώ θα σου προτείνω, αφού δεν έχεις δίπλωμα, να βρείς μία σχολή οδηγών που να έχει μοτοσυκλέτα άνω των 500cc και να κάνεις τα μαθήματά σου με αυτή.

    Άν μετά τα μαθήματα, θεωρήσεις πως το 500/650 ή ότι οδηγούσες τέλος πάντων, ήταν "πολύ", τότε να πάρεις 250cc.

    btw, εγώ είμαι 1,72 (ενα και ένα μιλκομπούκαλο δηλαδή) και 55 (ολογράφως πενήντα πέντε) κιλά και οδηγώ 1000άρα τουρινγκ μηχανή, που τα έχει τα κιλάκια της.

    Αυτή τη στιγμή, μίας και δεν έχεις εμπειρία στις μηχανές, δεν ξέρεις τι θέλεις.
    Είσαι όμως σε ηλικία, που δεν θα είναι εύκολο να αποδεχθείς πράγματα που σε ενοχλούν.
    Δεν ξέρεις όμως ποια είναι αυτά.
    Θα το μάθεις οδηγώντας.
    Θα λές "α, ήθελα πιο όρθια (ή σκυφτή) θέση οδήγησης", "θα ήθελα περισσότερη ροπή χαμηλά" ξέρω γώ, "θα ήθελα περισσότερη ανεμοκάλυψη" κλπ.
    Δεν ξέρεις τι θές.

    Πάρε κάτι φτηνό γιατι πολύ πιθανόν να το πουλήσεις σε κάνα χρόνο για τίποτα άλλο.

    Μάι τού σέντς.

  7. #37
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TKM Προβολή μηνύματος
    Είχα στη ζωή μου πολλές μοτοσυκλέτες, από 50 ως 650 κυβικά.

    Κάποια στιγμή η οικονομική κατάσταση της εποχής, με έκανε να αγοράσω μια Yamaha YBR 125 και ασφαλώς... ήμουνα στις μαύρες μου κι έλεγα ότι θα τη βαρεθώ στο τρίμηνο.

    ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΗ ΟΜΩΣ! Αποδείχθηκε πάρα πολύ καλή, πιστό σκυλί κι ευχάριστη έκπληξη!

    Αν λοιπόν θέλεις μια μοτοσυκλέτα για την πόλη, η οποία α) να είναι καινούρια, β) να μην υπερβαίνει το μπάτζετ που έγραψες, γ) να μην καίει ΤΙΠΟΤΑ, δ) να είναι σούπερ αξιόπιστη και ε) να έχει (αφού "ανοίξει" ύστερα από το στρώσιμο) έναν πολύ καλό κινητήρα για τα κυβικά της...

    ... πάρε με κλειστά μάτια τη Yamaha YS 125, που είναι η διάδοχος της YBR!

    Αλλιώς... με λίγα λεφτά ακόμα (3.600) παίρνεις καινούρια τη Benelli BN 251 και έχεις μια πολύ ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα, η οποία επίσης δεν καίει τίποτα, είναι όμορφη, είναι πιο δυνατή και μπορεί να σε πάει και λίγο πιο έξω από την πόλη!

    Υ.Γ.: "γκάζια" και... Super Soco δεν πάνε μαζί! Ξέχνα τα ηλεκτρικά προς το παρόν.
    Τα YS 125 έχουν και UBS (unified braking system).To ΥΒR αν και δεν πουλησε τρελά είναι πολύ καλό μηχανάκι.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Δεν ξερω κατα πόσο ειναι σωστο να συγκρινει κανεις YBR me YS.
    Τα ybr φτιαχνονταν στη Βραζιλια, τα ys στην Κινα, οποτε μιλαμε κατ αρχας για διαφορετικες εγκαταστασεις και διαφορετικο προσωπικο.
    Επειτα, το ys εχει διαφορετικο κινητήρα, σχεδιασμένο εξ αρχης, δεν ειναι απλά τροποποιηση του ybr.
    Για να μιλησουμε για αξιοπιστια θα πρεπει να περιμενουμε λιγο.
    Εγω παντως στο ys στα 5000χλμ αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου (εντος εγγυησης), ενω απο τα 10000 χλμ μου αναβει η λυχνια του κινητηρα. Στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι ειναι ο αισθητηρας πτωσης.
    "δειχνει οτι η μηχανη εχει πτωση"
    "ΜΑ δεν εχω πεσει!" τους λεω.
    Σβησαν την ενδειξη, 3 μερες μετα μου ξανααναψε. Απλα την εχω αφησει πλεον.

    Επισης το ys ειναι αισθητα πιο αδυναμο απο το ybr ελεω της euro4 φιμωσης.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλώς σας βρήκα.
    Ειμαι 53. 1,74 και 80 κιλα. Κάνε τα μαθήματα και θα δεις εκει τι σε παίρνει να καβαλήσεις ως αρχικο μηχανάκι.
    Προβλέπω να ψάχνεις για Bonneville T100 σε 5-6 μήνες.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    παιδιά μου αρέσει το KTM DUKE 200
    Τι λέτε είναι πολύ άγριο για μένα?
    Θα μου φύγει από τα χέρια?
    Όσοι με βλέπουν θα λένε τι θέλει ο παππούς μ'αυτό θα φάει τα μούτρα του?
    Πάντα για μέσα στην πόλη να κυκλοφορώ.
    Σας ευχαριστώ πολύ

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Γιατι δε κοιτας το vstrom250 που ειναι κιμπαρικο και οτι πρεπει για την φαση σου?

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Γιατι δε κοιτας το vstrom250 που ειναι κιμπαρικο και οτι πρεπει για την φαση σου?
    Πέτυχα ένα μαύρο Λαυρίου σήμερα Κ πηγαίναμε μαζί.

    Πανέμορφο αν και θα προτιμούσα το βερσυς 300 x.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2019
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Γιατι δε κοιτας το vstrom250 που ειναι κιμπαρικο και οτι πρεπει για την φαση σου?
    Όντως όμορφο αλλά ξεφεύγει στα χρήματα.

  14. #44
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αν μπορεις να ανεβασεις λιγο το μπατζετ στα 4 υπαρχει το benelli trk251
    Με το μποι που εχεις τα στριτακια που κοιτας θα σου ειναι σα ποδηλατο
    Πηγαινε σε ψηλοτερα καλυτερα
    Το klx250 η το crf250l μεταχειρισμένα στα λεφτα που θελεις θα ηταν επισης καλη περίπτωση

  15. #45
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αποφεύγω να σου απαντήσω για το Duke αλλά τώρα πρέπει να περιμένω όποτε θα σου γράψω

    Είναι πολύ σπάνιο να φεύγει το μηχανάκι. Συμβαίνει σε ανθρώπους υπό την επήρεια, χωρίς να ξέρουν να οδηγούν κλπ.
    Συνήθως πάντως 20+άλογα με 150Kg δεν κλωτσάνε τόσο ώστε να το συζητάμε σοβαρά.
    Απο την άλλη, γιατί μπήκα σε διαδικασία να το τσεκάρω, έχει ύψος σέλας που απο τη μια σου επιτρέπει να είσαι πάνω της και να πατάς γερά
    αλλά και να μην σε παρασύρει εύκολα ΑΝ κάποια στιγμή γλιστρήσει - χάσεις τον έλεγχο κλπ. (αναφέρομαι στο δικό σου ύψος)

    Στιλιστικά δεν δείχνει κάτι extreme ωστε να προκαλεί σχόλια σε σχέση με εσένα. Οπωσδήποτε είναι ένα σπορ μοτοσυκλετάκι που ναι ερεθίζει
    οπότε αν η παρέα σου είναι πειραχτήρια και εσύ αντίστοιχα δίνεις τόση σημασία στην παιδεία τους, σκέψου πως θα πρέπει να τους γράφεις.

    Δεν είσαι παππούς.- Δεν ξέρω αν έχεις την χαρά να έχεις εγγόνια, πάντως σε γενικές γραμμές, η ηλικία σου απέχει αφενός αρκετά, αφετέρου οι μοτοσυκλετιστές
    δεν έχουν ηλικία.

    Πως σκοπεύεις να οδηγείς; το κράνος και ένα φυσιολογικό ντύσιμο (εννοώ χωρίς κοστούμι) είναι αξεσουάρ που εξισώνουν την όποια εμφάνιση
    (τα στοιχεία σου δεν δείχνουν εμφάνιση παραιτημένου από την ζωή, ακόμα και αν γυμνάστηκες τελευταία φορά πρίν 10ετίες).

    Θα το δείς και εσύ πως δεν θα κρατηθείς μόνο μεσα στην πόλη. Θα έχεις τόσο ωραίο μοτοσυκλετάκι, με απολαυστικά χαρακτηριστικά (πλαίσιο, φρένα, αναρτήσεις, μοτερ, θέση οδήγησης) και δεν θα πας για ένα καφέ στην λίμνη Πλαστήρα; δύσκολο...

    Και τα άλλα δύο που προτείνονται είναι ωραία και δείχνουν πιο κυριλέ αλλά το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα.

    Που θέλω να καταλήξω: πέρα απο το γεγονός ότι δεν έχεις εμπειρία και σε ανησυχούν διάφορα θέματα που λύθηκαν εδώ και πολλά χρόνια, δείχνεις
    να σε προβληματίζει η αρκετά η παιδεία των γύρω σου.
    Μήπως στα 50 σου, με την εμπειρία που έχεις, ήρθε η ώρα να αναγνωρίσεις ότι η ζωή σου και οι επιλογές σου είναι καθαρά δικό σου θέμα;

    α στα δίαλα όλοι! πάρε το Duke που σου αρέσει και χαμογέλα όσο θες! Στην τελική, αν εσύ αποφασίσεις ότι το θες πιο "μαζεμένο", δεν πάει χαμένο
    στο κάνει λίγο πιο "σφιγκτό" ο μηχανικός σου και τελειώνει εκεί το θέμα...

    Αν αποφάσισες πως θέλεις μοτοσυκλέτα, πήγαινε να βγάλεις δίπλωμα και θα δεις πως θα γελάς με όσα σε ανησυχούν σήμερα.

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά καινούριας μοτοσυκλέτας
    από yama6336 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2009, 23:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2008, 14:37
  3. Αγορά 1ης Μοτοσυκλετας...
    από spyros_utcb στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 11:56
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2006, 22:16
  5. Αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF